Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Google Stadia

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
Sekene

Sekene

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 18.11.2017
Chiar le urez succes, mă încântă foarte mult inițiativa lor. Insa da, internetul mai trebuie upgradat pana sa se poata asta, dar 5G bate la usa din cate citeam pe internet, si asta cu noua tehnologie de internet nu cred ca o sa fie probleme. Desigur mai intai o sa fie jucabil in SUA si Europa de Vest, mai apoi in restul.

#38
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

View PostBuleandra94, on 08 mai 2019 - 00:25, said:



Da, ideea nu era ca o sa coste mai mult sau mai putin, ci ca nu mai ai control asupra jocurilor si datelor tale. Este diferenta clasica dintre produs si serviciu, sau inchiriere vs cumparare.
Nu te oprește nimeni să îți cumperi jocuri că până acum :P

#39
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Putin off-topic , vis-a-vis de 5G , stitii ca va fi cel mai nociv in domeniul radiatiilor radio ?
Tot internetul clasic prin fir va fi baza , pacat ca pe afara nu exita viteze ca in RO
Si eu de abia astept 2020 pt viitoarele aparitii in domeniul consolelor si ce concurenta va fi
Tocmai pt ca un producator de console sa nu poata cere un pret prohibit avand monopol in domeniul acesta
Bine NU ma refer la echivalentul ''leu-ului mioritic'' care numai ''leu greu'' poti sa il numesti in prezent

#40
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Am vazut si eu niste clipuri in care e blamat 5g-ul pentru ca ar fi nociv. Mereu se blameaza ceva cand apare. Intai au zis ca au murit pasarile din zona unde se faceau teste 5g. Apoi ca au murit cirezi de vaci. Pe bune? Paranoia e mare.
Nu sunt cunoscator, dar bullshiturile astea nu au nicio baza.
Internetul de azi nu e prea broazav pentru game streaming. Avem viteze mari, dar lag cat cuprinde.

#41
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Exista si documente care dovedesc/descriu din ce cauza e mai nociv , un praragraf e asta :

- Fiecare telefon 5G va conţine duzine de antene mici, toate colaborând pentru a urmări şi ţinti o rază foarte focalizată către cel mai apropiat turn de comunicaţii celulare.
Comisia Federală pentru Comunicaţii din Statele Unite (FCC) a adoptat 4 reguli permiţând capacităţi de putere efectivă pentru aceste fascicule de pană la 20 de waţi, de zece ori mai puternice decât nivelele admise pentru telefoanele actuale.

sursa - Stop 5G pe Pământ şi în Spaţiu - Squarespace - cautati documentul integral dupa acest titlu

Stim foarte bine ca la un telefon cu cat este mai mare aceasta putere cu atat este mai nociv si de aici si riscurile mai mari in viitorul 5G
Nu sunt ''gica contra'' progresului , dar personal mi-se pare ca deja incepem sa depasim niste limite/bariere in detrimentul sanatii personale in goana asta furibunda dupa castiguri si ne intrebam apoi de ce.......
E o parere personala si tratati-o ca atare si scuze de off-topic

#42
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Adică este mai bun 5g ca netul clasic de la RDS ?

#43
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postcalbog, on 09 mai 2019 - 13:44, said:

Adică este mai bun 5g ca netul clasic de la RDS ?

View Postcalbog, on 09 mai 2019 - 13:44, said:

Adică este mai bun 5g ca netul clasic de la RDS ?
Ar trebui.Pana acum nu prea au iesit extrem de multe telefoane 5G.Dar si tehnologia "clasica" va evolua.

Edited by Crbl2001, 09 May 2019 - 14:51.


#44
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcalbog, on 08 mai 2019 - 06:44, said:

Nu te oprește nimeni să îți cumperi jocuri că până acum Posted Image

Ma opreste daca sunt exclusive. ex: daca o sa scoata (exemplu exagerat) GTA 6 doar pentru Stadia.

Cat despre 5G, dupa parerea mea este o tehnologie nociva, ce aduce utilizatorului niste beneficii minore, insa care primeste foarte multa atentie si marketing, probabil datorita beneficiilor monetare a celor ce o sa dezvolte aceasta infrastructura, a retelelor de telefonie mobila si a producatorilor de teleofane (tehnologie noua -> servicii "noi", produse noi).

Edited by Buleandra94, 10 May 2019 - 00:05.


#45
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Când a fost gta exclusive ?
Pai normal că fiecare platformã să aibă propriile exclusives, ãsta e scopul, sã te facă să cumperi.
Tu ca consumator poți doar alege, dacă erai boss prin Google aveai un cuvânt de spus.
Îi spui tu lui Google ce și cum sa facă, ei fac un primul rand să își maximize profiturile, au ei studii de piață, știu ce își dorește consumatorul, stai chill.

#46
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcalbog, on 10 mai 2019 - 10:30, said:

Când a fost gta exclusive ?
Pai normal că fiecare platformã să aibă propriile exclusives, ãsta e scopul, sã te facă să cumperi.
Tu ca consumator poți doar alege, dacă erai boss prin Google aveai un cuvânt de spus.
Îi spui tu lui Google ce și cum sa facă, ei fac un primul rand să își maximize profiturile, au ei studii de piață, știu ce își dorește consumatorul, stai chill.

Nu inteleg ce vrei sa spui, eu doar am zis doar ca pentru consumator cu cat sunt mai multe platforme cu jocuri exclusive, cu atat mai rau. E la fel ca la cablu TV, daca o televiziune are Discovery, alta Eurosport, alta National Geopgrahic. Stiu ca pentru platforma in sine este o strategie de marketing buna, insa Google are prea multi bani ca sa imi mai pese de profitul lor.

Tocmai pentru ca e o corporatie atat de mare si se gandesc numai la profit cred ca dupa ce o sa atraga destul de multi utilizatori o sa puna in aplicare practici destul de nefavorabile pentru utilizator.

#47
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pai uite Sony PlayStation, dau că exemplu, pentru ce sunt cunoscuți dacă nu prin titlurile exclusive, God of war, Uncharted etc.
Nintendo prin jocurile Super Mario, Donkey Kong etc.
Să zicem că nu îți plac jocurile Nintendo, nu cumperi consola și îți iei PlayStation.
Ce e rău în asta ? Ai posibilitatea să alegi.

Google Stadia la fel, ai posibilitatea să te abonezi sau nu, nu te obligă nimeni, îți poți lua oricând PS 5 sau ce îți place.

Prin chestia asta se creează concurență între producători, respectiv preturi mai competitive, tu ai doar de câștigat.


#48
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcalbog, on 10 mai 2019 - 23:21, said:

Pai uite Sony PlayStation, dau că exemplu, pentru ce sunt cunoscuți dacă nu prin titlurile exclusive, God of war, Uncharted etc.
Nintendo prin jocurile Super Mario, Donkey Kong etc.
Să zicem că nu îți plac jocurile Nintendo, nu cumperi consola și îți iei PlayStation.
Ce e rău în asta ? Ai posibilitatea să alegi.

Google Stadia la fel, ai posibilitatea să te abonezi sau nu, nu te obligă nimeni, îți poți lua oricând PS 5 sau ce îți place.

Prin chestia asta se creează concurență între producători, respectiv preturi mai competitive, tu ai doar de câștigat.

Pai de exemplu, eu voiam sa imi cumpar xbox one pentru calitatea mai buna a jocurilor si support-ul FreeSync, insa am luat pana la urma PS4 PRO pentru jocurile exclusive mult mai bune. Din pacate insa, de exemplu, Red Dead Redemption 2 (care este pe ambele platforme) se vede mult mai prost pe un TV 4k pe PS decat pe XBox, deci tot eu am de pierdut. Alternativa era sa iau si XBOX si PS, deci sa platesc 300euro in plus.

Asta e problema, ca NU ai posibilitatea sa alegi, esti fortat sa alegi si trebuie sa faci compromisuri. Plus ca daca iti place un joc de pe PS, unu de pe XBOX, unul de pe Nintento, unul de pe GeForce Now atunci o sa scoti mii de euro din buzunar doar pentru a te juca cele 4-5 jocuri care iti plac.

#49
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostBuleandra94, on 11 mai 2019 - 00:52, said:



Pai de exemplu, eu voiam sa imi cumpar xbox one pentru calitatea mai buna a jocurilor si support-ul FreeSync, insa am luat pana la urma PS4 PRO pentru jocurile exclusive mult mai bune. Din pacate insa, de exemplu, Red Dead Redemption 2 (care este pe ambele platforme) se vede mult mai prost pe un TV 4k pe PS decat pe XBox, deci tot eu am de pierdut. Alternativa era sa iau si XBOX si PS, deci sa platesc 300euro in plus.

Asta e problema, ca NU ai posibilitatea sa alegi, esti fortat sa alegi si trebuie sa faci compromisuri. Plus ca daca iti place un joc de pe PS, unu de pe XBOX, unul de pe Nintento, unul de pe GeForce Now atunci o sa scoti mii de euro din buzunar doar pentru a te juca cele 4-5 jocuri care iti plac.
Nu cred ca exclusivele sunt singurul motiv care te fac sa cumperi o consola.Mai gandeste-te si la 3rd party.Nu cumperi o consola doar pentru exclusive,ca are mai multe sau nu stiu ce,te uiti si la titlurile 3rd party care ar trebui sa fie mai multe,chiar si cele 2nd party,te uti la serviciile pe care le are,te uiti la preturi(jocuri & accesorii)te uiti la design,te uiti la hw.Si apoi mergi pe ce te atrage mai mult.Asta e tot.Iar asta cu sa iei mai multe console,o faci daca esti un "consolist" convins.Sau daca te intereseaza exclusivele,cum e probabil in cazul tau.
Si daca o iei pe exclusive,depinde ce iti place.Vrei Halo si Forza Horizon,ia-ti Xbox.Vrei God of War,Uncharted & co,ia-ti PS Vrei Zelda,Metroid,Mario & co ia-ti Nintendo.Plus ca mai sunt si alte aspecte care te fac sa cumperi o consola.Acum depinde si de tine.Daca esti incepator e mai greu.

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View Postwather, on 09 mai 2019 - 10:41, said:

Exista si documente care dovedesc/descriu din ce cauza e mai nociv , un praragraf e asta :
- Fiecare telefon 5G va conţine duzine de antene mici, toate colaborând pentru a urmări şi ţinti o rază foarte focalizată către cel mai apropiat turn de comunicaţii celulare.
Comisia Federală pentru Comunicaţii din Statele Unite (FCC) a adoptat 4 reguli permiţând capacităţi de putere efectivă pentru aceste fascicule de pană la 20 de waţi, de zece ori mai puternice decât nivelele admise pentru telefoanele actuale.
sursa - Stop 5G pe Pământ şi în Spaţiu - Squarespace - cautati documentul integral dupa acest titlu
Stim foarte bine ca la un telefon cu cat este mai mare aceasta putere cu atat este mai nociv si de aici si riscurile mai mari in viitorul 5G
Nu dovedeste nimic, sunt multe inexactitati aici date si de necunoastere dar si de exprimare deficitara in media.
Prima data, ce e aia raza focalizata ? O tampenie aia e... focalizarea in RF se face cu parabole sau cu directive speciale, nu ai sa vezi asa ceva pe un telefon. Deci nu e nicio focalizare acolo este ceva cunoscut ca mimo, multicarrier sau carrier agregation exact ca in 4G... surpriza nu ? Posted Image
20w intr-un telefon ? E un calcul gresit, blocul de emisie de telefon modern nu tine atata putere si mai ales la frecventele alea, la 20w ar face si bateria praf si caldura generata ar supraincinge telefonul. 20w e putere de celula de baza (BS). E vorba de un calcul aberant si ceva folclor legat de FCC... ei vorbesc acolo de peakuri echivalente nu de putere rms.
In plus sistemele 5g ca si cele 4g nu au oricum finali dedicati ci majoritatea fac cei 250mW din modem (chipset), e modul in care pot mentine calitatea in benzi multiple cu minime sisteme de acord.
In rest sursele alea cu stop bla bla sunt doar simple prostii, nicio dovada pana acum.

View PostParanoir, on 08 mai 2019 - 22:22, said:

Am vazut si eu niste clipuri in care e blamat 5g-ul pentru ca ar fi nociv. Mereu se blameaza ceva cand apare. Intai au zis ca au murit pasarile din zona unde se faceau teste 5g. Apoi ca au murit cirezi de vaci. Pe bune? Paranoia e mare.
Si prostia.

Edited by andreic, 11 May 2019 - 09:35.


#51
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
In rest sursele alea cu stop bla bla sunt doar simple prostii, nicio dovada pana acum - Intotdeauna vor pro si contra unei tehnologii , din pacate practica de care vorbesti/intrebi vom fi noi posesori de telefoane 5G si se stie ca in functie de organismul fiecarui detonator de telefon in general , unii au dureri de cap mai mari sau mai mici sau deloc
Retine NU SUNT UN ANTI-PROGRES , dar cam incepem sa ne-o facem cu mana noastra din ''pacate''
Idea este ca pt 5G daca se mareste per general acea putere de emisie ..... , nu stiu cum va avea impact asupra  propietarului de viitor telefon 5G
Exista totusi o tendinta mondiala de a ne face singur rau si aici dau doar un exemplu - alimentele de zi cu zi folosite
Cum erau fructele/legumele acum 40-50 de ani si cum sunt in prezent ?
Ma refer in privinta procentului de chimicale detinut de fructe/legume si scuze de off-topic

#52
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Ok,am inteles ca ati facut un mic off topic in legatura cu reteaua 5g,da gata,nu se mai poate.Am deschis topicul sa vorbim despre Stadia,nu despre altele.Daca tot sunteti atat de prinsi in subiect,faceti un topic,nu mutati discutiile aici.Cine are informatii despre Stadia,are intrebari sau vrea sa discute este binevenit.

#53
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Ideea e interesanta. Decât PC cu 2080ti care cât e? Vreo 2000+ euro cel puțin cred ..

Edited by calbog, 13 May 2019 - 13:09.


#54
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Intr-adevar idea NU este rea , insa realizarea in practica poate fi mai grea
Trebuie sa ai conexiune foarte buna si sa nu iti cada net-ul din varii motive , fiindca altfel.......sa dus banul pe abonament pe ''apa sambetei''
In plus cineva a scris anterior ca iti trebuie si ''latime de banda'' ca lumea daca vrei rezolutii de 1080p ( cred ca 4K-ul nu intra in discutie pe astfel de servicii ) , altfel......iarasi......
Deci sunt niste factorii de care trebuie sa se tina cont in practica , fiindca teoria......intotdeauna e frumoasa
NU sunt impotriva unor astfel de servicii , dar daca tot dai un ban si asta cam dupa salarile lor ( nu cele din RO ) , atunci........

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate