Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Google Stadia

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#55
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postwather, on 13 mai 2019 - 15:03, said:

Intr-adevar idea NU este rea , insa realizarea in practica poate fi mai grea
Trebuie sa ai conexiune foarte buna si sa nu iti cada net-ul din varii motive , fiindca altfel.......sa dus banul pe abonament pe ''apa sambetei''
In plus cineva a scris anterior ca iti trebuie si ''latime de banda'' ca lumea daca vrei rezolutii de 1080p ( cred ca 4K-ul nu intra in discutie pe astfel de servicii ) , altfel......iarasi......
Deci sunt niste factorii de care trebuie sa se tina cont in practica , fiindca teoria......intotdeauna e frumoasa
NU sunt impotriva unor astfel de servicii , dar daca tot dai un ban si asta cam dupa salarile lor ( nu cele din RO ) , atunci........
Google Stadia va suporta rezolutii 4K si chiar 8K.Depinde si de retea.
http://en.m.wikipedi...i/Google_Stadia

Edited by Crbl2001, 13 May 2019 - 15:20.


#56
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postwather, on 13 mai 2019 - 15:03, said:

Intr-adevar idea NU este rea , insa realizarea in practica poate fi mai grea
Trebuie sa ai conexiune foarte buna si sa nu iti cada net-ul din varii motive , fiindca altfel.......sa dus banul pe abonament pe ''apa sambetei''
In plus cineva a scris anterior ca iti trebuie si ''latime de banda'' ca lumea daca vrei rezolutii de 1080p ( cred ca 4K-ul nu intra in discutie pe astfel de servicii ) , altfel......iarasi......
Deci sunt niste factorii de care trebuie sa se tina cont in practica , fiindca teoria......intotdeauna e frumoasa
NU sunt impotriva unor astfel de servicii , dar daca tot dai un ban si asta cam dupa salarile lor ( nu cele din RO ) , atunci........

De ce Stadia este/o sa fie diferita de celelalte platforme: Google.

Pentru o latenta mica este foarte importanta distanta de la utilizator pana la server, trebuie sa fie de ~300-500km max. Lumina parcurge 500km in vreo 2ms, insa in practica informatia circula mai incet prin fibra optica, mai ales daca trebuie sa treaca prin multe switch-uri si alte componente hardware. Google planuieste deja sa impanzeasca pamantul de servere pentru acest serviciu (nu ca n-ar avea deja serverele cam peste tot). Asta este important pentru cei cu internet bun, pentru ceilalti tot este necesara o conexiune foarte buna la internet, iar momentan infrastructura din multe tari pe partea de internet este departe de a fi gata pentru acest serviciu.

Edited by Buleandra94, 13 May 2019 - 23:03.


#57
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
.......iar momentan infrastructura din multe tari pe partea de internet este departe de a fi gata pentru acest serviciu. - Pai de acea am si scris si eu ca de la teorie la practica........
Sau facut probabil niste teste locale sau cu orase mai apropiate , sa ajuns la un rezultat promitator si de aici apare marketingul
Personal raman la idea ca pt noi romanii , tot consolele vor ''face legea'' la noi in RO
Poate in tarile/orasele cu ''apa calda'' intr-adevar acest serviciu va prinde contur
Ca sa numai scriu ca daca s-ar dori sa functioneze ''snur'' acest serviciu , ar trebui ca in fiecare oras mai mare sa existe cate un server , altfel......

#58
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postwather, on 14 mai 2019 - 13:59, said:

Sau facut probabil niste teste locale sau cu orase mai apropiate , sa ajuns la un rezultat promitator si de aici apare marketingul

Chestia si mai interesanta e ca si in aceste teste locale input-latency era sesizabil iar experienta de gaming mediocra (aveau standul demo foarte aproape de datacenter).

Ce trebuie luat in considerare este ca cei care nu isi permit PC-uri performante si au internet slab sunt deja obisnuiti cu calitatea proasta si latenta. Un asemenea serviciu il vad mai mult axat chiar pe aceasta piata, a celor ce vor sa se apuce de gaming sau joaca din cand in cand si nu sunt dispusi sa investeasca intr-o consola sau intr-un PC performant. Mi se pare ca se bat putin cap in cap acest potential public tinta si necesitatea unei conexiuni foarte bune la internet.

#59
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Oricum eu nu mă abonez, am consola destul.
Dar dacă dau un free trial o să încerc din curiozitate că nu am jucat niciodată pe streaming. Citisem pe forum mai demult la cei cu Nvidia shield și ziceau că au jucat tot acolo fără probleme (acolo dau jocurile gratuit).



#60
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postcalbog, on 14 mai 2019 - 22:07, said:

Oricum eu nu mă abonez, am consola destul.
Dar dacă dau un free trial o să încerc din curiozitate că nu am jucat niciodată pe streaming. Citisem pe forum mai demult la cei cu Nvidia shield și ziceau că au jucat tot acolo fără probleme (acolo dau jocurile gratuit).
Pe Nvidia Shield am jucat.Cat despre Stadia,chiar daca apare in curand raman pe moment la console.Dup-aia poate ma obisnuiesc si eu cu ideea de streaming.

#61
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Conform articolului de aici - https://www.thenerdm...d-for-june-6th/ - aparitia oficiala ar trebui sa fie joi 06.06.2019

#62
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postwather, on 02 iunie 2019 - 16:16, said:

Conform articolului de aici - https://www.thenerdm...d-for-june-6th/ - aparitia oficiala ar trebui sa fie joi 06.06.2019
"RUMOR" - zvon, dar mai sunt doar cateva zile pana la acea data. Eu cred ca o sa mai dureze pana serviciul e gata sa fie lansat, probabil cel putin un an.

LE: Oh, am crezut ca prin "aparitia oficiala" te-ai referit la faptul ca serviciul o sa fie lansat publicului, insa este doar o conferinta ;(

Edited by Buleandra94, 02 June 2019 - 17:24.


#63
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Daca vor sa apuce o bucata buna din ''tort'' ar fi cazul sa se grabeasca cu aparitia practica , fiindca concurenta ''nu sta cu mainile in san'' - https://www.hdsateli...ox-one-vor.html

#64
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Se va lansa oficial vara asta.Se stie de mult.

#65
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Slabut, 10 euro pentru 4K, 60 FPS, HDR, si un joc, Destiny 2. Trebuie sa cumperi fiecare joc in parte.
Mult mai fain e Xbox Game Pass... Sa vedem cum o sa fie Microsoft xCloud, duminica o sa aflam mai multe detalii.

Edited by Papillon_, 07 June 2019 - 10:13.


#66
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Da, foarte scump pentru ce ofera. Nu ma asteptam sa trebuiasca sa si cumperi fiecare joc in parte. Si Destiny 2 parca oricum vor sa il faca free-to-play.

#67
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Da , se pare ca tarile est-europene NU sunt in ''vizorul'' lui google , ca si magazin - https://store.google.com/countrypicker

- Google lansează în toamnă plaforma de jocuri prin streaming, Stadia, disponibilă direct din browserul Chrome pe laptop, desktop, mobil sau TV.
- Jocurile vor fi disponibile chiar și în format 4K.
- Prețul inițial pentru pachetul “Founder’s Edition”, care include echipamentul hardware: controllerul Stadia și Chromecast Ultra (pentru conectare la TV) și trei luni de abonament incluse este de 130 de dolari.
- După cele trei luni incluse abonamentul lunar este de 10 dolari pe lună.
- Dar, există și varianta gratuită.
- Însă abonamentul Stadia Pro oferă accesul mai multor jucători simultan, de pe mai multe dispozitive, de pe mobl (momentan doar de pe telefoanele Google Pixel 3 și Pixel 3A), pe modelul Netflix, și din browserul Chrome, cu orice controller HID

sursa - https://www.startupc...ing-netflix.htm

Attached Files



#68
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
De cate ori am zis oare ca vine cu 4K?Voi ca nu....
Pe viitor ne vom astepta si la 8K,odata ce se implementeaza mai bine sistemul.

#69
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Ma gandesc daca sa incerc serviciul, insa intrucat nu au jocuri exclusive si am deja un PC de gaming singurul motiv pentru care as putea cumpara este sa testez cat de bine merge si sa vad daca are potential sau nu, insa probabil o sa fie destui youtuberi care o sa faca asta.

Edited by Buleandra94, 09 June 2019 - 12:47.


#70
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Si o sa fie destui care sa se uite la youtuberi cum se joaca.....cum  o fac de deja de fapt....

Eu unul nu sunt din acei care nu stiu sa joace si se uita.Cand va deveni popular voi incerca si eu Stadia.

#71
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostCrbl2001, on 09 iunie 2019 - 14:13, said:

Si o sa fie destui care sa se uite la youtuberi cum se joaca.....cum  o fac de deja de fapt....

Eu unul nu sunt din acei care nu stiu sa joace si se uita.Cand va deveni popular voi incerca si eu Stadia.

De ce anume vrei sa incerci? De curiozitate? Pentru a putea juca jocuri care nu ruleaza pe PC-ul pe care il detii? Pentru a putea juca de pe dispozitivele mobile?

Legat de youtuberi/streameri pe Twitch: Eu unul ma uit destul de des pe Twitch. Nu e vorba ca "nu stii sa te joci si te uiti", ci ca te uiti la cei mai buni jucatori din lume. De exemplu, pe Twitch transmite si Hikaru Nakamura (unul dintre cei mai buni jucatori de sah din lume si cel mai bun jucator de sah rapid). Imagineaza-ti ca puteai sa te uiti la Garry Kasparov cand joaca, sa vorbesti cu el, sa ii pui intrebari, etc. Ma mai uit si la League of Legends (am jucat destul de mult in trecuta, insa acum nu mai am timpul sau energia necesara sa il joc si sa ma tin la curent cu toate update-urile), insa inca imi face placere sa ma uit din cand in cand la altii cum joaca. De asemenea sunt multi care nu pot sa joace acele jocuri (sunt exclusive pentru anumite platforme, nu au PC destul de performant sa le joace, nu au bani sa cumpere jocul).

Pe asta se bazeaza si Stadia, ca sunt multi cei care se uita, si vor sa integreze in YouTube sa poti sa incepi imediat jocul din acel video. Insa eu tot cred ca acest feature nu va avea succes pentru ca in general oamenii vor sa se relaxeze vizionand un video/film sau sa se distreze jucand in joc, cred ca rareori vrei sa tot schimbi intre cele doua.

#72
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Stadia Premiere Edition - 129 euro - https://store.google..._specs?hl=de-DE

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate