Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Google Stadia

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Sincer, eu nu prea cred in solutiile astea de cloud gaming, cel putin nu in viitorul apropiat.
Geforce Now a fost o incercare, dar input lagul era deranjant.
La fel, PS Now are lag, din cate am inteles.
Cred ca trebuie sa mai evolueze internetul, sa se imbunatateasca tehnologia pentru a scade latenta. Sunt convins ca asta o sa fie viitorul, dar cred ca va mai dura ceva pana vom putea juca prin streaming jocuri pe care sa le simti ca si cum ai juca nativ jocuri pe consola/pc.

Eu stiu ca Google e o companie serioasa cu buget urias si le urez succes, sper sa le iasa. Dar sunt un pic sceptic.

Si mai cred ceva. Sony si MS au si ei asa ceva in dezvoltare dar, pe de alta parte vor scoate si ps5 si xbox two. Daca ar fi atat de posibil cloud gaming-ul la nivel calitativ, nu cred ca s-ar mai chinui sony/ms sa scoata console fizice. Mi-e greu sa cred ca doar Google are tehnologia pentru asa ceva.

#20
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostParanoir, on 04 mai 2019 - 21:12, said:

Sincer, eu nu prea cred in solutiile astea de cloud gaming, cel putin nu in viitorul apropiat.
Geforce Now a fost o incercare, dar input lagul era deranjant.
La fel, PS Now are lag, din cate am inteles.
Cred ca trebuie sa mai evolueze internetul, sa se imbunatateasca tehnologia pentru a scade latenta. Sunt convins ca asta o sa fie viitorul, dar cred ca va mai dura ceva pana vom putea juca prin streaming jocuri pe care sa le simti ca si cum ai juca nativ jocuri pe consola/pc.

Am incercat GeForce Now si nu se putea juca, compresie la greu, pe TV 4k arata ca video 480p. Am incercat si cu Steam Link sa transmit pe TV de pe PC, merge destul de bine, input lag redus, insa tot este problema cu calitatea si compresia. Pentru gamer-ul de rand cred ca e ok, insa cei care prefera sa joace jocurile la o calitate mai inalta sau pot sa vada diferenta intre 4k si 1080p mai au mult de asteptat pana sa aiba prin streaming o experienta apropiata de cea locala.

#21
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Si chiar si asa, ai avea doar anumite titluri disponibile, cu promisiunea ca pe viitor vor fi mai multe.
Tot consolele clasice mi se par mai bune.

#22
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Eu pentru moment raman la consolele cu care m-am invatat de-atata timp.Mi se pare pur si simplu mai usor sa dai drumul consolei si sa te joci.Poate pe viitor mai vedem, dar acum mi se pare prea nedezvoltat sistemul si cine stie cat o costa abonamentul.
Cand o sa apara masini din alea care zboara o sa ma abonez si eu.Posted Image

#23
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostCrbl2001, on 05 mai 2019 - 07:03, said:

Eu pentru moment raman la consolele cu care m-am invatat de-atata timp.Mi se pare pur si simplu mai usor sa dai drumul consolei si sa te joci.
Stadia o sa ruleze direct din browser, pe youtube, din cate au aratat in demo-ul lor, o sa poti vedea trailerul unui joc, si apasand pe un buton, pac! intri in modul interactiv si o sa poti juca imediat un demo. Daca o sa vrei varianta full a jocului, atunci o sa platesti.

#24
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostAldulescu, on 05 mai 2019 - 08:50, said:


Stadia o sa ruleze direct din browser, pe youtube, din cate au aratat in demo-ul lor, o sa poti vedea trailerul unui joc, si apasand pe un buton, pac! intri in modul interactiv si o sa poti juca imediat un demo. Daca o sa vrei varianta full a jocului, atunci o sa platesti.
Stiam asta dar mie mi-e mai greu sa imi schimb obiceurile.Pana la urma nu degeaba Sony,MS si chiar Nintendo continua sa faca console.E clar ca e nevoie de timp sa se integeze mai bine serviciile de streaming pana cand o sa dispara consolele de tot.(da o sa se intample)

Edited by Crbl2001, 05 May 2019 - 11:45.


#25
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Chestia e ca ei au facut reclama la "vizionat activ", in care telespectatorii pot sa interactioneze cu cei ce joaca direct prin video, sau pot sa se apuce imediat sa joace jocul continuand scena din video, problema este ca majoritatea celor ce se uita pe Twitch sau la altii cum se joaca, se uita pentru ca le este lene sa se joace ei insusi sau pentru ca cei ce joaca sunt mult mai buni ca ei, deci au ce invata. Majoritatea celor care se uita pe Twitch se uita exact la jocurile pe care le au deja si le joaca, deci ar putea si acum sa se joace cand vor, insa prefera doar sa se uite.

Imagineaza-ti ca te uiti la un meci de fotbal la TV, si ai si optiunea sa schimbi camera (ceva ce promovau foarte mult la un talk la care am participat al celor de la https://www.genvidtech.com/ ), insa in general cand te uiti la TV iti e lene si sa te intinzi dupa telecomanda sa schimbi programul sau sa dai volumul mai incet, nu cred ca o sa fie multi cei ce o sa stea sa butoneze incontinuu cat timp se uita. Personal nu cred ca cererea este asa mare pentru o astfel de tehnologie, sunt multi cei care se joaca jocuri si multi cei care se uita la altii cum joaca jocuri, insa nu cred ca sunt multi care sunt dispusi sa fie la granita dintre cele doua.

Edited by Buleandra94, 05 May 2019 - 13:25.


#26
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Principalul atu al stadia nu e ca intri in jocul pe care il vezi pe twich, ci faptul ca, in teorie, e foarte usor sa te joci. Ai abonament, dai play la ce vrei sa te joci, nu iti trebuie sa detii jocul, o consola anume, un pc upgradat la zi, etc.
Daca nu ar exista lag, ar fi o solutie smechera.
Folosesc Netflix, HBO, nu m-as mai intoarce la dvd-uri/bluray cu filme. Probabil ca asa va fi si gamingul in viitor.


#27
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Va dura ceva pana cand Stadia se va integra asa cum trebuie in lumea gamingului si va fi apreciata/folosita de majoritatea gamerilor hardcore/casual.Treaba e ca asa cum a spus buleandra94 sunt si multi care se uita la altii cum se joaca pt ca le e prea lene sau nu stiu.Cunosc oameni din astia.Atunci cand Stadia o sa ajunga sa aiba un numar de useri decent si va fi cunoscuta de oameni,da ,va fi un succes.Dar pt moment consolele si pc -urile sunt la putere.Asta pana cand stadia se va dezvolta si va fi imbunatatita.De acolo nu vad un viitor prea "stralucit" pt gamingul traditional,care va muri din pacate prea devreme.Daca Google da lovitura cu stadia,atunci R.I.P gaming pe pc si consola.

Edited by Crbl2001, 05 May 2019 - 17:40.


#28
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

Cine e cel m-ai bun să câștige, e doar benefică competiția asta.
Rămâne de văzut cum o să fie, ideea e că Google poate să facă chestia asta să meargă.
De cunoscut totuși o să fie al naibii de ușor că doar despre ce vorbim ?

Se lansează Stadia o dată cu noua generație Xbox și PS, Nintendo vine cu mini switch + pro
Toți au cate 2 versiuni pregătite.
O să fie un an mișto 2020 pentru gaming.

#29
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

Normal Nintendo ar fi trebuit sa lanseze switch mini anul asta dar au anuntat ca nu vor lansa nicio consola la E3 anul asta.Sony si MS sunt pusi pe treaba si trag tare sa-si lanseze consolele in 2020.Oricum,2020 o sa fie un an special, pt ca de ceva timp n-am mai vazut nimic la care sa zic wow.

#30
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostParanoir, on 05 mai 2019 - 13:48, said:

Principalul atu al stadia nu e ca intri in jocul pe care il vezi pe twich, ci faptul ca, in teorie, e foarte usor sa te joci. Ai abonament, dai play la ce vrei sa te joci, nu iti trebuie sa detii jocul, o consola anume, un pc upgradat la zi, etc.

Pai astfel de servicii exista de ani de zile, si nu prea au success. De ce nu folosesti deja GeForce NOW, JUMP sau restul?

#31
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcalbog, on 05 mai 2019 - 18:28, said:

Cine e cel m-ai bun să câștige, e doar benefică competiția asta.

Nu e deloc benefica aceasta competitie. O sa fie N servicii diferite de gaming, fiecare cu jocurile lor exclusive. Daca vrei sa joci Spider-Man trebuie sa iti iei PS4, daca o sa vrei nu stiu ce joc trebuie Stadia, daca vrei alt joc trebuie GeForce now. Asa ca ori cumperi/platesti toate serviciile ori te joci doar ce vor ei.

#32
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostBuleandra94, on 05 mai 2019 - 23:31, said:



Nu e deloc benefica aceasta competitie. O sa fie N servicii diferite de gaming, fiecare cu jocurile lor exclusive. Daca vrei sa joci Spider-Man trebuie sa iti iei PS4, daca o sa vrei nu stiu ce joc trebuie Stadia, daca vrei alt joc trebuie GeForce now. Asa ca ori cumperi/platesti toate serviciile ori te joci doar ce vor ei.
Ai uitat de pc care are foarte multe titluri dintre care si multe de pe console(PS,Xbox)

#33
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Toți fac așa @ buleandra Nintendo cel m-ai mult, și cu cele multe exclusives.
Mario, Zelda doar cu emulator mai joci.
Tot PC-ul e baza.

#34
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Mai e un lucru nasol, ca nu ai control asupra stream-ului. Daca vor, pot sa bage reclame la fiecare 10 minute si nu ai ce face, nu au cum sa existe "ad blockeri" pentru ca reclama va fi direct in stream-ul video (ca pe Twitch). Poti sa zici ca renunti la serviciu, insa daca nu ai PC/consola inseamna ca nu mai ai pe ce sa te joci.

Ganditi-va si ca atunci cand o sa lanseze serviciul o sa fie cu cat mai mult lapte si miere posibil a.i. sa atraga multi utilizatori, dupa aceea pot sa faca ce vor.  Asa s-a intamplat si cu YouTube, acum cand au monopol si nu mai are cine sa le fie concurent baga pe gat o multime de reclame un-skippable, de pop-up-uri cu abonamente gen "YouTube Premium", desi mai au multe alte cai prin care fac bani.

#35
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Scopul e să facă cat mai multi bani, depinde cât o să coste, dacă plătești full 60 de euro pe joc atunci ar fi nesimțire să mai bagi și reclame dar dacă o să fie gen plătești o sumă și ai acces nelimitat la toate jocurile / lună ca să fie cât mai rentabil, ieftin atunci nu cred că deranjează așa mult reclamele.
Oricum banii tot se dau într-un mod sau altul.

O să vedem dacă le iese.

#36
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcalbog, on 07 mai 2019 - 00:03, said:

Scopul e să facă cat mai multi bani, depinde cât o să coste, dacă plătești full 60 de euro pe joc atunci ar fi nesimțire să mai bagi și reclame dar dacă o să fie gen plătești o sumă și ai acces nelimitat la toate jocurile / lună ca să fie cât mai rentabil, ieftin atunci nu cred că deranjează așa mult reclamele.
Oricum banii tot se dau într-un mod sau altul.

O să vedem dacă le iese.

Da, ideea nu era ca o sa coste mai mult sau mai putin, ci ca nu mai ai control asupra jocurilor si datelor tale. Este diferenta clasica dintre produs si serviciu, sau inchiriere vs cumparare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate