Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Slabire-etapa de stagnare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dietele astea duc doar la esesc , ne ingrasam ,slabim si tot asa , sunt atatea experimente facute pe subiecti umani care demonstreaza ca dupa dieta ne ingrasam

#38
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu de o luna am un deficit caloric (mananc undeva la 1400kcal din 2200kcal, 70% proteine, 20% grasimi, 10% carbo) si stagnez si ma plimb cu greutatea ba sus, ba jos. Pe langa asta fac si sport, inca nu am reusit sa inteleg care este fenomenul, s-ar putea ca greutatea sa stagneze in timp ce si musculatura se dezvolta, astfel ca raman la aceasi greutate.

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Trebuie sa iei masuratori (nu fac misto :) ), adica circumferinta talie, bust, solduri, brate si picioare. Gasesti pe internet exemple despre cum se iau masurile corect. Greutatea nu reflecta foarte clar pierderea de grasime si crearea de tesut muscular.

#40
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 business11, on 03 iunie 2019 - 15:02, said:

Eu de o luna am un deficit caloric (mananc undeva la 1400kcal din 2200kcal, 70% proteine, 20% grasimi, 10% carbo)

Ce mananci ca sa ai raportul asta?

#41
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
dimineata mananc ori branza de vaci 0% grasime cu 1 lingura de whey sau beau direct un shake de whey.
la pranz alterez intre salata + piept de pui sau salata + doza de tun, alternative piept de pui cu brocoli.
snack mananc 10-15g de nuci (diferite tipuri in functie de disponibilitate)
seara caut produse high protein, low carb -> albusuri de ou / piept de pui / steak de vita / soya / protein snack sau produse lactate cu 0 grasime si fara zahar si inca odata shake de whey.

+ 2,5 L apa zilnic

Asa o tin acum pana pe 15 iulie dupa care reduc consumul de carne si trec pe alternative.

Edited by business11, 03 June 2019 - 16:17.


#42
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Numeri caloriile?

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

 business11, on 03 iunie 2019 - 16:06, said:

dimineata mananc ori branza de vaci 0% grasime cu 1 lingura de whey sau beau direct un shake de whey.
la pranz alterez intre salata + piept de pui sau salata + doza de tun, alternative piept de pui cu brocoli.
snack mananc 10-15g de nuci (diferite tipuri in functie de disponibilitate)
seara caut produse high protein, low carb -> albusuri de ou / piept de pui / steak de vita / soya / protein snack sau produse lactate cu 0 grasime si fara zahar si inca odata shake de whey.

+ 2,5 L apa zilnic

Asa o tin acum pana pe 15 iulie dupa care reduc consumul de carne si trec pe alternative.

E cam mare deficitul de 800 kcal, vezi sa nu intri in 'starvation mode' cand se apuca organismul sa stocheze tot ce ii dai, daca vede ca il privezi. Muschi nu faci din bucatarie, trebuie sa tragi un pic de fiare.
De ce te feresti de alimente cu grasime? Ma refer la lactate.

Si zi-i si tu pudra proteica, nu whey, presupun ca la asta te referi (proteine din zer).

#44
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
@R10: da le numar

@AlexEn: la sala merg 3-4 ori pe saptamana, iar caloric vorbind ajung maxim la 1600 kcal cand mananc clean. II spun whey ca e mai scurt decat pudra proteica, iar referitor la lactate prefer sa le evit pentru ca au cantitati mari de zahar. In general doar branza de vaci consum.

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Inseamna ca esti in deficit prea mare si organismul s-a apucat sa depuna tot ce prinde. Nu cred ca organismul iti arde doar 2200 kcal cu tot cu mers la sala.
Nu confunda lactoza din lactate cu zaharul rafinat adaugat. Se gasesc lactate curate peste tot.

Eu sincer nu inteleg de ce mananci branza aia degresata, ce asimilezi din ea?

#46
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
o sa cresc kcal undeva la 1800 si 2000 in zilele cu antrenament.

Pai branza de vanci degresata (0,1% grasime) are cele mai bune valori dintre lactate: proteine 14g/100g, carbo 2g/100g si grasime 0,1g/100g. O cutie are 250g.
Uneori mai consum si iaurt grecesc cu 0% grasime, dar are mai mult zahar undeva la 4-5g/100g. Cascaval cu grasime scazuta nu gasesc.

Prefer sa evit grasimea animala, pentru ca altfel explodeaza colesterolul.
Consum ca si supliment 9 picaturi de vitamine D3 pe zi, si 3 capsule Omega3. Si grasimiile le asimilez din peste in general, avocado sau nuci.

#47
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Gandeste-te prin ce procese trebuie sa treaca o branza pentru a ajunge din grasa in slaba. Ce crezi ca mai ramane in ea? Probabil acele porcarii degresate au un rol in dezechilibru.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
R10, nu e asa complicat sa degresezi lactatele, sa nu o dam in paranoia :)


 business11, on 04 iunie 2019 - 10:37, said:

o sa cresc kcal undeva la 1800 si 2000 in zilele cu antrenament.

Pai branza de vanci degresata (0,1% grasime) are cele mai bune valori dintre lactate: proteine 14g/100g, carbo 2g/100g si grasime 0,1g/100g. O cutie are 250g.
Uneori mai consum si iaurt grecesc cu 0% grasime, dar are mai mult zahar undeva la 4-5g/100g. Cascaval cu grasime scazuta nu gasesc.

Prefer sa evit grasimea animala, pentru ca altfel explodeaza colesterolul.
Consum ca si supliment 9 picaturi de vitamine D3 pe zi, si 3 capsule Omega3. Si grasimiile le asimilez din peste in general, avocado sau nuci.

Inteleg sa nu mananci slanina dar nu inteleg sa eviti lactatele grase. In plus, ai destul de multe variante cu continut mediu de grasime.
Tine cont si de faptul ca prin fermentare scade continutul de lactoza, deci si de zaharuri.

#49
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
R10, degresarea nu se face la nivel de branza ci la nivel de lapte. Prin fierbere la temperatura scazuta se scade grasimea dupa care este procesat laptele si transformat in branza.

AlexEn, de ce ma feresc de produse cu grasime animala este colesteroul. Raportul dintre HDL si LDL a iesit la limita (datorita consumului ridicat de galbenusuri) si am zis sa renunt o perioada si sa consum mai mult grasime din plante.

Trebuie sa vad sa imi adaptez putin dieta si sa ridic din kcal.

#50
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Stai un pic să apară chetoșii care încercă să te convingă că colesterolul face bine, se depune ca să protejeze arterele de zahăr și fibrele abrazive. :)

#51
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Bagi in aceeasi oala HDL si LDL, adica suprasimplifici un fapt care nu e simplu deloc. Un tip de colesterol e bun, altul e rau. Pana la noi concluzii stiintifice, asta e situatia.

#52
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Am mentionat ca fac referire la raportul dintre LDL si HDL care este decisiv.

Am adaptat putin planul de mancare si voi merge pe urmatoarele cantitati:

(greutate: 90kg, inaltime: 182cm, 3-4 sport pe saptamana): 1700-1800kcal
180-190g proteine
45-50g grasime
150-160g carbohidrati.

Si incerc sa evit zilele de refeed.

In general masa musculara si formele sunt exact cum imi doresc, singurele probleme (pe care cred ca le au majoritatea barbatiilor) sunt in partea inferioara a abdomenului unde am niste depozite de grasime care trebuiesc indepartate.

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Alea sunt cele mai greu de indepartat :)
Mult succes.

P.S: ii raspundeam lui Exit cu HDL si LDL

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate