Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Slabire-etapa de stagnare

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
La finalul lunii februarie am inceput o dieta disociata. Am tinut-o 9 zile: 3 zile carne, 3 zile vegetale, 3 zile lactate. Apoi am continuat sa slabesc desi renuntasem la dieta. Am eliminat complet prajelile si painea, dulciurile au fost reduse la minim. Cantitatea de mancare a fost ajustata. Parea ca totul merge ca pe roate. Zilnic vedeam pe cantar minus cateva grame, motivatia crestea. Posted Image

Inaltime: 1,70 Greutate initiala: 95 Kg.
Prima luna am slabit 7 kg. Adica la finalul lui martie aveam 88 kg. Am fost extrem de multumita de rezultate. Posted Image
A 2a luna am slabit 5 kg. Adica la finalul lunii aprilie aveam 83 kg.
Pastele mi-a dat un pic planurile peste cap. Asa ca azi am 85 Kg. 2 kg in plus de la Paste. Posted Image

In ultima perioada ajunsesem sa mananc tot mai putin pentru a vedea un minus pe cantar. Si cu toate astea nu mai slabeam.
Am observat ca initial se pierd kg usor. Dar deja dupa 2 luni parca oricat de putin as manca nu mai slabesc. Posted Image
Cred ca am ajuns intr-o etapa de stagnare. Posted Image

Cum sa fac sa se miste acul cantarului din nou? As vrea sa mai dau jos inca 15 kg. Sau macar 10. Macar! Posted ImagePosted Image

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Poate ar trebui sa ai grija la CE mananci, nu doar cat. Si eu am pierdut kilograme repede la inceput, dupa care s-a redus ritmul. E normal.

Deficitul caloric nu inseamna infometare.

Edited by Ann0nyym0us, 02 May 2019 - 15:26.


#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Stai fara grija, vei continua sa slabesti. Greutatea mai fluctueaza si din cauza retentiei de apa sau scaunului mai rar. Pe masura ce scazi in greutate procesul de slabire devine mai lent, primele kilograme zboara cel mai usor, apoi mai lent.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
in primul rand trebuie sa te intrebi de ce ai slabit atat de repede, asta este un efect perfect natural.

Sub piele se afla mai multe straturi de apa, grasime, musculatura, tesut etc. Primul strat pe care il dai jos intr-o dieta este cel de apa. Elimini apa care este foarte usor de dat jos (boxerii care se cantaresc inainte de meci si au cateva grame peste limita, se duc inainte de meci cateva ore la sauna ca sa piarda apa din organism, asta nu inseamna ca si slabesc). Dupa care incepi sa slabesti din grasime, din musculatura, etc.

Ca sa nu pierzi din musculatura este foarte important sa te hranesti bogat in proteine. 2g pe kg greutatea corporala este necesara pentru cresterea in masa musculara in timpul dietelor. Ca sa dai jos din grasimea ramasa, este necesara o combinatie perfecta intre mancare si sport. Mancarea trebuie sa fie low carb/low fat/high protein, si sportul trebuie sa fie repetat (3-5 ori pe saptamana). Cu cat produci un deficit caloric mai mare, cu atat rezultatele tale sunt mai rapide.

Un mic calcul matematic:
-kcal necesare corpului tau (ca si exemplu) 2000kcal
-prin alimentatie ajungi la 1400kcal
-prin sport arzi 600kcal

2000-1400+600 = 1200kcal deficit. Se spune ca 50g de grasime sunt echivalentul a 650kcal. Adica tu slabesti la deficitul caloric de 1200kcal aproximativ 100g grasime. Clar nu se poate spune 100% exact, dar aproximativ.

Gandeste-te la un lucru, slabitul rapid are si efecte negative, pielea poate exploda ramand urme urate, pielea poate atarna, la fel foarte urat. Pe langa asta exista riscul sa dai in efecte jojo, si sa te ingrasi la loc. Iti recomand ca totul sa fie facut treptat cu multa rabdare in asa fel incat slabitul sa nu fie brusc.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 marianca, on 02 mai 2019 - 15:19, said:

Am observat ca initial se pierd kg usor. Dar deja dupa 2 luni parca oricat de putin as manca nu mai slabesc. Posted Image
Cred ca am ajuns intr-o etapa de stagnare. Posted Image

Cum sa fac sa se miste acul cantarului din nou? As vrea sa mai dau jos inca 15 kg. Sau macar 10. Macar! Posted ImagePosted Image

Ai grija ca daca mananci prea putin efectul este fix invers. Oraganismul intra in modul infometare si o sa stocheze tot ce prinde.
Nu o sa poti da jos atatea kg repede si intr-un mod sanatos. Cam 4kg/luna e o cifra realista. La inceput ai slabit mai mult fiindca ai pierdut, cel mai probabil, multa apa din tesuturi, mai ales daca ai reduc mult carbohidratii.
Discutia e lunga si complexa. Cel mai bine ar fi sa consulti un nutritionist si/sau un doctor care iti poate estima metabolismul bazal si iti poate recomadna un nr de x kcal/zi astfel incat sa nu intri in vrie, cam cum esti acum si sa poti sa si slabesti fara sa te infometezi.

#6
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Buna!
As vrea sa iti fac un scurt rezumat despre asa numita dieta "disociata", sau tipul asta de diete, cum ar fi si dieta Rina. Din perspectiva mea, sunt unele dintre cele mai rele diete pentru organism. Tu variezi macronutrientii si, mai rau, iti lipsesc, in 6 zile, carbohidratii. Pai, in primul rand, organismul tau preia energia din carbohidrati (fie ca-s ei simpli sau complecsi), asta in afara de cazul in care tii dieta keto. Apoi, desigur, dieta ta ducand lipsa de carbohidati, va duce la o stare totala a ta mai rea dupa ceva timp. Dietele astea "disociate" nu sunt bune pentru niciun om, si, mai ales, nu sunt bune pentru perspectiva. De ce? Simplu. Cand vei inceta dieta respectiva, o sa pui imediat la loc kg. Asta pentru ca tu, intr-o zi normala, probabil ca nu mananci nici macar 1000 de kcal. Eh, organismul omului functioneaza, in medie cu 2000 de kcal. Asta depinde, desigur, daca esti barbat sau femeie. Barbatii pot sa se duca si spre 2300 kcal, iar femeile, din ce am observat eu, se mentin la un 1700-1800 kcal maxim.

Bun, ca sa incepi sa slabesti, trebuie sa ai un deficit de 25% fata de kcal tale de mentinere. Sa zicem ca tu te mentii cu 1800. Scadem de aici 25% si vei ramane cu 1360 de kcal pe care ar trebui sa le mananci intr-o zi. Ele ar trebui sa fie formate din proteine, carbohidrati, si grasimi. Un ~1.8g proteina/kg il consider suficient, asta in conditiile in care nu faci si sala in timp ce tii dieta respectiva. Grasimile cam 15% din numarul de kcal, iar apoi carbohidratii restul. Sa stii ca daca mananci orez cu carne/cartofi cu peste etc nu inseamna ca nu slabesti. Din contra, vei slabi si asa, ba chiar te vei simti mai bine.

Asadar, ca un scurt rezumat, iti recomand sa iti regestionezi felul in care tii dieta, asta daca vrei sa nu ai probleme de sanatate si sa fie prospera in perspectiva.. Sper ca am reusit sa ma fac cat de cat inteles. Daca mai ai nevoie si de alte detalii, ma poti contacta.

Mult succes si nu renunta din a slabi, sigur vei reusi la un moment dat!

#7
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Slabitul pe termen lung nu se face cu reducerea caloriilor cu 25%, ci in salturi tot mai mici. Daca faci asa cum zici tu ajungi destul de repede la un plafon de care va fi foarte greu de trecut doar prin alimentatie.
Cel mai important dupa parerea mea este sa-ti stabilesti niste tinte realiste, adica daca vrei sa slabesti 20kg in 3-4 luni...e nefezabil. Unii poate reusesc, dar nu este pe termen lung. Daca ti-ai aloca insa 1-2 ani cu schimbarea regimului de viata, astfel incat sa nu fie o dieta restrictiva ci una bazata pe necesitatile corpului tau, atunci poti slabi si ulterior sa te mentii la greutatea respectiva.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 business11, on 02 mai 2019 - 15:30, said:

Sub piele se afla mai multe straturi de apa...
Ai, nu serios! Deci dacă mă-nțep, țâșnește apa! Nu știam eu de ce uneori mă bâltâcâi...

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 AlexEn, on 02 mai 2019 - 15:46, said:

Ai grija ca daca mananci prea putin efectul este fix invers. Oraganismul intra in modul infometare si o sa stocheze tot ce prinde.
Eu cred ca asta e "cheia" problemei cand vrei sa slabesti.

#10
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 pasilla, on 02 mai 2019 - 16:36, said:

Eu cred ca asta e "cheia" problemei cand vrei sa slabesti.
Da. Sa stiti ca si eu cred ca aici e problema. Am gresit caci din dorinta de a slabi m-am infometat.Posted Image  Simteam foame si nu mancam. Mai eram si mandra ca rezist tentatiei. Posted Image  Rezistam cu 3 rosii, cativa ardei pe zi... Alte zile rezistam doar cu lapte dulce/ batut. Posted Image

Insa acum trebuie sa fac ceva. Daca o tin tot pe foame nu mai slabesc, iar daca mananc mai mult ma ingras. Posted ImageTrebuie sa gasesc o solutie. Posted Image
Orice dar eu nu renunt la slabit. Neaparat vreau sa slabesc. Posted Image Posted Image Posted Image

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Miscare. Multa miscare in aer liber.

#12
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 pasilla, on 02 mai 2019 - 16:46, said:

Miscare. Multa miscare in aer liber.
Fac si miscare. Mers cu role, bicicleta. Mers pe jos. Posted Image

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Atunci, rabdare Posted Image

Edited by pasilla, 02 May 2019 - 16:50.


#14
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Cea mai simpla explicatie posibila: ce consumi sa fie mai mult decat ce mananci, deci ar fi bine sa numeri caloriile.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 marianca, on 02 mai 2019 - 15:19, said:

Cum sa fac sa se miste acul cantarului din nou? As vrea sa mai dau jos inca 15 kg. Sau macar 10. Macar! Posted ImagePosted Image

Urca-te doar cu un singur picior pe cantar.

#16
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013

 the_lion, on 02 mai 2019 - 16:02, said:

Slabitul pe termen lung nu se face cu reducerea caloriilor cu 25%, ci in salturi tot mai mici. Daca faci asa cum zici tu ajungi destul de repede la un plafon de care va fi foarte greu de trecut doar prin alimentatie.
Cel mai important dupa parerea mea este sa-ti stabilesti niste tinte realiste, adica daca vrei sa slabesti 20kg in 3-4 luni...e nefezabil. Unii poate reusesc, dar nu este pe termen lung. Daca ti-ai aloca insa 1-2 ani cu schimbarea regimului de viata, astfel incat sa nu fie o dieta restrictiva ci una bazata pe necesitatile corpului tau, atunci poti slabi si ulterior sa te mentii la greutatea respectiva.
Sunt de acord intr-o oarecare proportie cu aceasta afirmatie. Da, sa zicem ca se face cu salturi mai mici. Dar asta daca stai sa iti cantaresti zilnic ceea ce mananci, ai un regim diversificat, si scazi progresiv, dupa fiecare saptamana, un anumit numar de kcal. Dar, acea marja de 25% din numarul de kcal va ajuta oamenii care au un nivel de grasime mai ridicat sa slabeasca o perioada suficienta de timp, asta daca se adauga si sport zilnic. Eu, spre exemplu, prefer sa mai adaug putin cardio in momentul in care vad ca incep sa stagnez, in loc sa renunt la mancare, dar nu toate persoanele care tin diete fac un sport constant.
De asemenea, o dieta, din perspectiva mea, trebuie tinuta pentru o perioada nu foarte lunga, deoarece corpul nu este facut sa fie intr-un deficit caloric constant. Consider ca 2-3 luni de dieta, urmate de cateva luni de mentinere, iar apoi inceputa iar dieta, sunt mult mai eficiente decat 6 luni de dieta constant (chestie dovedita si de mai multe studii, din ce stiu eu).

Ca o concluzie, spun ca inceperea cu scaderea a 25% din kcal de mentinere sunt ok pentru cateva kg in minus. Cand se ajunge la stagnare, se poate adauga putin cardio zilnic, si astfel se rezolva problema.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 29.10.2017

 marianca, on 02 mai 2019 - 16:48, said:

Fac si miscare. Mers cu role, bicicleta. Mers pe jos. Posted Image

astea sunt usoare, incearca tras la sala + alergare

#18
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Alergatul și mișcările intense de durată pentru persoanele supraponderale sunt lucruri periculoase, în special pentru articulații. Nu recomand așa ceva decât dacă ai maxim vreo 5 kg în plus față de greutatea normală

Plimbările sunt cel mai bun lucru, eficient și sigur

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate