Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Atmosfera toxica in familie-posibil abuz emotional

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
daca iti zic ca este vina tatalui tau ca a lasat-o sa ajunga in situatia asta, te superi si imi spui ca sunt rau. :(

a lasat mereu de la el, cand trebuia sa puna piciorul in prag... sau boxul pe mana.

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu imi aduc aminte de topicul cu ala de era combinat cu o tipa cu borderline
dupa ce s-a despartit de ea, era cel mai fericit om de pe forum

da, or fi parinti tai &shit, dar asta nu insemna ca le esti datoare sa accepti sa te distruga psihic si pe tine
ar trebui sa procedezi exact ca in cazul oricarui om cu personalitate toxica, nici nu mai conteaza diagnosticul
gasesteti altceva care sa-ti tina mintea ocupata, nu damblageala mamei

altfel consult rapid la psihiatru, nu la scris romane pe forumuri

Edited by gumball3000, 02 May 2019 - 09:07.


#21
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Intr-o casnicie de multe ori este greu de gasit balanta. Foarte putini o gasesc si cu cat inaintezi in varsta unele lucruri se acutizeaza.
Vorba aceea, omul cand imbatraneste ori moare ori se prosteste. Foarte putini oameni devin mai intelepti odata cu trecerea timpului.

#22
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Solutia pentru batrani deprimati (care locuiesc probabil la oras, la bloc) ar fi sa-i poti muta undeva la curte sau sa-i duci la psiholog.. Ambele solutii costa...

Problema cu pariniti deprimati pentru ca copiii isi vad de viata lor, in alt oras, e una comuna.. nu cred ca poate fi rezolvata usor, cu 2-3 pastile.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 -Daniela-, on 01 mai 2019 - 23:54, said:

Va scriu intr-un moment de suparare si stres emotional.

Din pacate (dar cumva... din fericire) genul asta de situatii e foaaarte raspandit. Nu spun insa ca e normal ce se intampla.
Fiind vorba de parinti, orice problema a lor te afecteaza enorm.
Echilibrul lor trebuie sa fii tu. Le acorzi atentie si-ti faci program sa-i vizitezi independent de starea lor. Succes

#24
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 -Daniela-, on 01 mai 2019 - 23:54, said:

Va scriu intr-un moment de suparare si stres emotional. N-am cui sa ma destainui si am ales calea aceasta.
Problema este legata de ai mei, in special de maica-mea. Este o persoana foarte irascibila, nervoasa (asa a fost toata viata ei), ........................

Este complicat de spus ce se întâmplă.
Pot fi niște frustrări cauzate de diverse chestii - bătrânețe, boală, faptul că simte cum este mai neputincioasă față de acum 10 - 20 de ani, dacă atunci când lucra era pe o funcție de conducere sau autoritate poate fi frustatrată de faptul că nu mai are acea autoritate și atunci o exercită pe cine mai poate, adică pe voi etc.
Astea ar putea să treacă mai ușor, fie să conștientizeze problema și să se comporte mai normal, fie să meargă la un psiholog care să o ajute să o conștientizeze.

La fel de bine pot fi însă simptomele unui început de boală psihică, cum ar fi de ex. schizofrenia (deși din câte am înțeles boala asta nu se face la bătrânețe, ci până pe la vreo 40 de ani), tulburarea delirantă, tulburarea schizoafectivă etc. caz în care treaba este mult mai dificilă deoarece în general bolnavii care au astfel de boli nu își acceptă boala și problemele, ci își crează un fel de lume a lor în care totul este interpretat doar în funcție de toanele și ideile lor.
Oamenii de acest tip sunt extraordinar de dificili, nu au cum să înțeleagă că nu au dreptate, pentru efectiv nu pot să mai înțeleagă deoarece sunt bolnavi iar sfaturile date de unii precum că se va rezolva dacă discuți, lași de la tine, te înțelegi etc. sunt în mod evident sfaturi date de oameni care nu au avut bolnavi psihici în familie și cred că boala psihică este un fel de toană, bolnavul psihic înțelege când vorbești cu el și cu asta basta, se comportă normal - tocmai că dacă ar înțelege nu ar mai fi bolnav psihic.
Ceea ce trebuie să înțelegi este că dacă este o boală psihică nu va trece de la sine, în cel mai bun caz va rămâne așa cum este, iar în cel mai rău caz se va agrava.

Sfatul pe care pot să ți-l dau este să mergi tu singură la o consulatție la un psihiatru căruia să îi spui simptomele mamei tale și vezi ce e de făcut.

#25
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

Quote

Am mai observat ca o apuca toate pandaliile astea cand... bea cate ceva. Cand este "sober", spre exemplu dimineata cand se trezeste odihnita e cu totul alta persoana.

Anxietate , depresie, alcolism la care exista tratament psihiatric

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Poate mama ta ar trebui sa rupa rutina. Sa o lase mai usor cu chestiile apasatoare, datoriile, gospodaria etc. Sa iasa sa se plimbe. Prin magazine macar. Si sa nu bea.

De fapt aici e un risc mare: daca iese sa se plimbe poate sfirseste tot la bautura. Din ce spui e clar ca alcoolul nu ii face bine.

Nu are prietene cu care sa se plimbe, sa mearga la biserica, la cumparaturi?

Schimbarea rutinei+socializare+plimbat prin zone noi ==> e stimulat creierul. Si trebuie neaparat sa realizeze ca are o problema cind bea si sa evite alcoolul.

Edited by Dihorul Razboinic, 02 May 2019 - 10:00.


#27
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ai incercat si sa-i spui ca o iubesti chiar si in acele momente ?
La varsta lor sufera de mania contrazicerilor. Tatal tau are dreptate, trebuie momente de liniste , zambete, compasiune atunci cand ea e agitata.
Cred ca a avut un servici tare stresant, si din pacate i s-a imprimat adanc , iar acum se manifesta ca atare.

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
@-Daniela-
A trecut "tornada"? Ai supravietuit? Daca da, sterge-te de praf, si da-i mai departe. Viata mai are multe surprize pregatite pentru tine. Si bune si nebune, ia-le asa cum vin, pune-le la inima pe cele placute, sterge-te la cur cu celelalte si baga mare. Mai ai multe de realizat in viata asta. Nu te bloca in "maruntisuri" de scurta durata. Pentru ca, din pacate pentru tine parintii, asa cum sunt ei, nu sunt nemuritori.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
aici subscriu, cand ai de ales intre copil si parinti..... alegi copilul, ca ai batrani sunt cu un picior in groapa si te trag dupa ei.

parintii daca vor ceva trebuie sa se faca utili nu sa atarne de gatul copiilor ca niste bolovani.

pe bune acu: socrii sunt sanatosi, ai mei la fel dar nici unii nu vor sa aiba grija de cel mic, nici macar 5min. dar pretentii cat inacape....
la faza: "vai ma simt rau" vine replica "ma scuzati ca v-am deranjat"; "hai sa discutam politica" ... "pai parca va simteati rau"....

Edited by arg, 02 May 2019 - 12:12.


#30
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Imi pare rau sa aud prin ce treci si te inteleg pentru ca am trecut prin ceva asemanator, poate nu chiar de "aceleasi proportii".
Imi cer scuze in avans pentru ceea ce urmeaza sa-ti spun, dar ti-o zic din proprie experienta: cel putin in cazul meu nu s-a rezolvat nimic cu vorba buna. Dupa ani de zile in care am incercat sa rezolv diplomat, cu vorba buna situatia, am schimbat abordarea. Incepea show-ul, plecam trantind usa, nu dadeam o perioada pe acolo. Si am observat ca o data cu trecerea timpului show-urile incepeau sa fie din ce in ce mai rare pentru ca stia ca daca incepe sa ma enerveze ma ridic si plec.
Te cred ca iti este greu, dar sfatul meu este sa iti vezi de viata ta si sa te concentrezi sa duci o viata implinita si fericita. Nu lasa pe nimeni sa-ti amarasca cei mai frumosi ani. Incearca sa fii alaturi de parintii tai, ajuta-i, respecta-i, dar sa stii ca si distanta este foarte buna cateodata.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 arg, on 02 mai 2019 - 12:07, said:

pe bune acu: socrii sunt sanatosi, ai mei la fel dar nici unii nu vor sa aiba grija de cel mic, nici macar 5min.

o chestie atipica la romani

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 overseas, on 02 mai 2019 - 12:20, said:

...o chestie atipica la romani
mda, ei cu ale lor noi cu ale noastre. e mai bine pentru toata lumea.

iti spune eu problema: cine si-a crescut copiii vrea sa-si creasca si nepotii, cine nu si-a crescut copiii nici de nepoti nu vrea sa auda.

Edited by arg, 02 May 2019 - 12:24.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 02 mai 2019 - 08:25, said:

am vazut si oameni care au imbatranit frumos, sunt adevarate perle, dar majoritatea imbatranesc urat.

Era sa zic ca stiu eu unul, dar mi-am amintit ca eu nu imbatranesc

 tehnics, on 02 mai 2019 - 09:18, said:

Intr-o casnicie de multe ori este greu de gasit balanta. Foarte putini o gasesc si cu cat inaintezi in varsta unele lucruri se acutizeaza.
Vorba aceea, omul cand imbatraneste ori moare ori se prosteste. Foarte putini oameni devin mai intelepti odata cu trecerea timpului.

Eu am devenit foarte intelept, am ajuns sa imi spun, sensei. Problema e ca eu nu imbatranesc nu stiu ce dracu sa mai fac?

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ne auzim peste 30 ani
acu doar ai incaruntit.... nevasta si cainele sunt vinovatii...

Edited by arg, 02 May 2019 - 12:37.


#35
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Daniela,

Din pacate, boala mamei tale este cea mai cunoscuta boala din Romania: este alcoolica. Stiu ca este greu de acceptat, insa ma gasesc fix in aceiasi situatie si iti pot spune ca manifestarile imi sunt foarte cunoscute.
Primul pas este sa recunoasca ca exista o problema. Restul sfaturilor le poti gasi in sectiunea pentru alcoolici.
Fara "Mie nu mi se poate intampla asta, parintii mei sunt perfecti!".
Cu cat mai repede se iau niste masuri, cu atat sunt mai mari sansele de reusita. Insa este o boala care nu are leac; si pentru acest lucru trebuie sa fii sufleteste pregatita.

Edited by mykero, 02 May 2019 - 13:17.


#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu e vorba de alcool ci de batranete furata.
sunt oameni care au muncit din greu, s-au implicat si sacrificat sa aiba o pensie si batranete frumoasa... intre timp de pensia loc (frabrici si uzine) s-a ales praful.

stiu oameni care pe vreama lu' ceasca aveau ea 7-8000lei/luna iar el 10-12000lei/luna si acum au pensie 2500 adunat.

Edited by arg, 02 May 2019 - 13:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate