Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Wharfedale+cambridge

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
"Amplificatoarele capabile sa conduca cum trebuie boxe ce coboara asa de jos"
Ai putea te rog sa-mi explici ce inseamna asta?

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Impedanta mica =>curent mare/ putere mare. La un moment dat nu mai poate face fata sursa amplificatorului(cand il dai tare) la curentul necesar puterii cerute de boxe. Mai departe e simplu. Bineinteles depinde si de amplificator.
E interesant la ca boxele Wharfedale e specificata impedanta minima in caracteristici. Probabil ca nu degeaba.

#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pai da. Dar impendanta mica si curent mare rezulta sunet mai puternic. Daca rotim potentiometrul  un pic spre stanga, sa obtinem acelasi sunet precum la boxa de 8 ohmi, e vreo problema? Ca de altfel si cea de 8 ohmi incepe sa destorsioneze daca dam prea tare.

Eu cred ca mai mult influenteaza rezistenta interna a amplificatorului care, in caz ca-i destul de mare, va influenta asupra factorului qts al boxei care impreuna cu frecventa de rezonanta a difuzorului determina lungimea tubului de bas reflex.

Edited by vinciun, 02 May 2019 - 12:22.


#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Impedanta incintei este data la bornele incintei. Io ma intreb, daca toata lumea intelege acelasi lucru sub notiunea de bas

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai tocmai ca nu la frcventele ce constituie "basul" impedanta coboara cel mai mult.

Edited by edigee, 02 May 2019 - 14:51.


#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Sa nu ne pierdem in diferite notiuni exista grafice

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai tocmai. Se vese acolo ca impedanta minima difera drastic de la produs la produs. Unlele boxe o au la 1KHz ,altele pe la 200Hz .Niciodat mai jos de acea valoare. La 200Hz nu prea numim "bas".

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In general e intre 250 si 450 la cele pe compresie, iar la acele bas reflex mai este un punct - frecventa de rezonanta.

 edigee, on 02 mai 2019 - 14:50, said:

Pai tocmai ca nu la frcventele ce constituie "basul" impedanta coboara cel mai mult.

am pierdut firul. Ce ai vrut sa spui prin asta?

#27
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

vinciun said:

"Sa nu ne pierdem in diferite notiuni exista grafice"

"am pierdut firul. Ce ai vrut sa spui prin asta?"
:) :)

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
"Amplificatoarele capabile sa conduca cum trebuie boxe ce coboara asa de jos"

Rugasem sa mi se explice ce inseamna asta.

 userincognito, on 02 mai 2019 - 21:25, said:


:) :)

in zadar razi, ce a spus edigee e adevarat dar nu m-a contrazis cu nimic. Uite mai bine ce intrebasem eu.

#29
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Pai ti-a cam explicat edigee cu un post mai jos... :) :)

Edited by userincognito, 02 May 2019 - 21:39.


#30
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Minutu 5:20

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/97d1nK6uvMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Iar eu am explicat ca in cazul unei boxe cu impendanta mai mica e destul sa rotim un pic potentiometrul amplificatorului spre stanga, adica "sa nu dam asa tare".

Ca in final conteaza curentul din circuit nu impendanta boxelor iar acesta va atinge mai degraba ( rotind din potentiometru de volum) valoarea maxima admisibila de instalatie cand impendanta boxemor e mai mica.

 FloriN_83, on 02 mai 2019 - 21:45, said:

Minutu 5:20

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/97d1nK6uvMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O sa postez si eu niste carti cu scheme electrice. Nu zic ca nu-s bune filmuletele dar poate spuneai tu intr-un cuvant doua ce ai inteles.

Edited by vinciun, 02 May 2019 - 21:49.


#32
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Sunt multi factori la mijloc, daca boxele au un spl mic si ca sa auzi ceva trebuie sa dai mai mult din potentiometru , pentru ca amp-ul nu e asa puternic, ce faci? Nu stiu daca se catalogheaza in ceea ce vrei, oricum ar fi o rezolvare de moment

#33
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Daca au spl mic, tot incet se vor auzi si alea pe 8 ohmi cu potentiometrul rotit mai spre dreapta.

Cat de tare se aude depinde pe de o parte de sensibilitatea boxelor, ce putere electrica  poate furniza amplificatorul si de puterea maxima suportata de cea mai slaba veriga din sistem.

Edited by vinciun, 02 May 2019 - 22:27.


#34
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Da dar vb de boxe cu 4ohm, care daca coboara la 2ohm e destul de dificil pentru amp, cele de 8 daca coboara la 6 nu e asa de rau

Ma gandeam ca intelegi mai bine de la experti decat de la mine, pentru asta sunt filmuletele

#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cand pui boxe de 4 ohmi ce stii ca coboara mult mai mult pe un amplificator de putere mica (nu mai zic de clasa D -cum se fac acum) ,un amplificator ieftin fara protectii de decuplare in suprasarcina si anticlipping  ,dai "blana" la amplificator ,obtii sigur mult fum . Poti proba. Vorbesc si din experiente avute . Din fericire nu facute de mine. Chit ca au fost doar cu PA-uri ,la HI-FI se produc aceleasi fenomene.
@vinciun ,fiind mai nou pe aici cred ca nu ai citit articolul pe care l-am tot postat.
https://www.axiomaudio.com/blog/power

Attached Files


Edited by edigee, 02 May 2019 - 22:58.


#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Interesant articolul dar sincer, nimic nou pentru mine, chestii de baza pentru incepatori.

"dai "blana" la amplificator ,obtii sigur mult fum . Poti proba. "

Nu am ars niciodata nimic desi cand eram in sat imi placea sa ascult tare in primul rand fiindca dau volumul atat cat vad ca boxele suna bine. Daca observ cel mai mic semn de distorsiune rotesc inapoi cu un pic de rezerva si respect si impendantele.

Cand eram scolar, printre altele, am avut o combina AKAI, pe ea scria 8-16 ohmi dar eu ascultam la o boxa facuta de mine cu difuzor auto  4 ohmi. Stiam inca de pe atunci de la fizica ce se poate intampla dar avand grija cu potentiometru am dus-o binisor pana cand tata s-a imbatat si si-a pus muzica la maxim. Cand am venit acasa am gasit un canal de la combina ars si totodata si difuzorul distrus. Mare jale..

Edited by vinciun, 03 May 2019 - 00:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate