Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Wharfedale+cambridge

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Cei de la Av Store au zis ca la suprafață pe care o am living bucătărie aprox 45mp wharfedale 230 sunt prea slabe sa ma uit la 240 ca probabil alea vor face fata dar nu sunt siguri au zis sa ma uit la magnat 2002

Mi-au recomandat și un subwoofer dar au zis ca unul mai mare sa facă fata spatiului

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Doua boxe de podea plus un subwoofer presteaza absolut identic ca doua boxe de raft(din aceiasi serie) cu acelasi subwoofer. Am mai zis ,boxele mai mari nu se aud mai tare.

#39
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu sunt de acord.
Presiunea acustica va fi mai mare pentru ca oricum o sa le tai din joase si o sa poti da mai tare in ele pana in clip.
Iar basul din sub dedicat(vorbim de un sub decent nu pocnitori) va fi mult peste ce poate reda o incinta de podea(pentru ca,diametru traductor,enclusure design,banda de frecventa)
Bineinteles ca neintegrat si procesat corespunzator va suna mai prost 2.1 fata de 2.0



#40
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu presteaza identic. Am facut teste acasa Dali Zensor 3 vs 7 impreuna cu SVS PB 1000, ambele taiate din receiver la 80 hz. Tot Zensor 7 se aud mai tare si mai bine (peste 80 hz, ca restul merge catre sub) cu acelasi nivel de curent electric consumat. Diferenta nu e mare dar e sesizabila.

Am crezut si eu multa vreme ca-i acelasi lucru dar cand am testat mi-am dat seama ca ceva e diferit, desi Z3 are wooferul identic cu cel de pe Z7.

Edited by razor01, 04 May 2019 - 12:34.


#41
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Noi discutam intre coloane  fara sub vs de raft cu sub.
Aici chiar sunt diferente notabile.

Edited by geo123, 04 May 2019 - 13:41.


#42
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stiu de ce am avut impresia ca recomandara era sa cumpere coloane si subwoofer, lucru pe care eu nu-l vad deloc inutil, atata vreme cat spatiul de auditie este mare.

#43
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Da asa e am primit recomandare ptr Diamond 240 sau monitor suprem 2002 și subwoofer

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
MMS 2002 coboara teoretic pana pe la 18Hz. Ma intreb ce o fi fost in capul alora de au recomandat subwoofer? Chiar cu minus decibelii de rigoare inspre limita de jos sa zicem ca acele MMS tot incep oarecum liniar de pe la 30Hz. Muzici cu sunete de 30Hz dai cu tunul si nu gasesti.
Singurul motiv plauzibil pentru a recomnda boxe de podea si subwoofer ar fi faptul ca amplificatorul va fi mai putin solicitat.
In alta ordine de idei ,integrarea unui subwoofer necesita si management de bas. Acest lucru nu-l poate face Acel SR 20 ,neavand crossover pentru boxe.
Corossoverul de pe subwoofer nu e suficient. Mai ales in cazul acelor boxe de podea recomandate.

Edited by edigee, 04 May 2019 - 22:38.


#45
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu fac pariu ca MMS 2002 taiate la 80 hz cu subwoofer activ se aud mult mai bine si mai autoritar pe bass decat MMS 2002 singure.

Boxele de podea capabile sa ofere singure un bass multumitor costa mult.

Pe de alta parte, nu vad de ce ar cumpara cineva acele dulapuri. Cu banii respectivi cumperi boxe sensibil mai rafinate.

Edited by razor01, 04 May 2019 - 23:09.


#46
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
deci pentru inceput sa inteleg ca MMS 2002 e o alegere acceptabila?

#47
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca vrei sa asculti si muzica , nu doar ceva care sa faca galagie, eu zic sa cumperi altceva. Pentru filme si ceva galagie sunt ok dar in rest sunt destul de limitate.

Mai strange niste bani, sa ai macar 2500 de lei buget. Nu te repezii sa cumperi cele mai ieftine boxe de podea.

Edited by razor01, 05 May 2019 - 00:36.


#48
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Oricum nu ma grabesc asa ca am sa va mai stresez cu intrebari si mai cresc bugetul treptat.

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele sunt oricum elementul esential. Acolo trebuie investit cel mai mult.
MMS 2002 nu sunt deloc o alegere inspirata. Seria MMS de la Magnat are un bun raport calitate/pret insa sunt recomandate mai mult la sistemele multicanal.

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
MMS 2002 sunt bune pentru cei ce le folosesc mai mult la mici petreceri in familie, pe prispă la grătare etc...
Iara sunt bune pe anumite genuri muzicale care nu cer finete prea mare dar e nevoie de volum si raspuns pe joase(vezi hip-hop,rap,techno,manele,populara si chiar mainstream)


#51
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
cei de la AV store au mai zis ca la spatiul care il am e nevoie de boxe cu difuzoare bas de 20 minim de aceea probabil au recomandat MMS 2002

#52
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Incearca si la AVMall.
Au Indiana Line care cica merge bine cu Yamaha.

Eu ma tot uit la ele de vreo 2 ani dar inca nu s-a completat bugetu.

#53
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
In urma sfaturilor primite de la voi si cu ce am citit pe forum referitor la alegerea boxelor ar fi Klipsch R 28f ce e drept o generatie mai veche care au difuzoare bas 20 sensibilitate mare deci poate functiona cu un amplificator mai slab calitativ ma gandesc ca sunt peste MMS 2002 si peste Wharfedale 240 si o sa satisfaca spatiul pe care il am .Se mai gasesc in Germania la 350 euroi buc. Ce pareri aveti?

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Incearca sa scoti cu totul din calcul Magnat MMS de orice fel pt. un sistem stereo decent. Sunt bune acel Klipsch-uri ,nu pot apune ca sunt mai bune sau mai rele dacat Wharfedale 240. Depinde de gusturi. Sunetul este complet diferit la cele doua modele. Klipsch sunt intr-adevar cu sensibilitate mare dar am remarcat o problema la ele (ce-i drept alt model ,tot RF) in privinta prestatiei intr-un spatiu mai slabut dpdv acustic,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate