Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Wharfedale+cambridge

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Livingul e impreuna cu bucataria 9x6m .Oare pachetul Diamond 230 +Cambridge sr20 din oferta AV Store face fata sau e nevoie de boxe mai mari(diamond 240)

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu asta e problema ci faptul ca de obicei aceste open space-uri(mai ales obtinute prin modificari) au o acustica extrem de precara.
Iar Warfedale ,din ce am ascultat ,se potrivesc foarte bine cu amplificari Yamaha.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Trimite-le lor un mail, magazinului. Fă un desen cu locația și roagă-i să-ți facă un setup. Eu așa am procedat. Bine, voiam amplificator Yamaha, dar boxe, în afară că vreau de raft, nu știam ce să iau. La fel player. Au trecut 3 ani și ceva de la achiziție și sunt, în continuare, mulțumit.

#4
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Deocamdata am un receiver Technics vechi cu o pereche de bose 301 si mai vechi si ma gandeam ca cei de la magazin au facut imperechere boxe amplif in asa fel incat sa fie ok.Nu sunt un audiofil si de aceea va cer parerea fiindca din pacate nici nu pot face o auditie.Ma gandeam sa cumpar prima data boxele cred ca merg cu acel technics sa-510

#5
jeejack

jeejack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.04.2010

 YOUR_GOD, on 01 mai 2019 - 08:57, said:

Trimite-le lor un mail, magazinului. Fă un desen cu locația și roagă-i să-ți facă un setup. Eu așa am procedat. Bine, voiam amplificator Yamaha, dar boxe, Ăźn afară că vreau de raft, nu știam ce să iau. La fel player. Au trecut 3 ani și ceva de la achiziție și sunt, Ăźn continuare, mulțumit.

Ce ai achiziționat? Ai luat și subwoofer?

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ti-am zis, achizitiile au fost facute acum peste trei ani: amplificator Yamaha A-S701, player Blu-ray, Yamaha BD-A1040 si boxe de raft Dali Zensor 3. Le tin in hol si deocamdata, nu-mi trebuie subwoofer. Adica, nu ascult la volum puternic, iar pentru ce vreau, chiar si o petrecere, boxele actuale sunt arhisuficiente. Daca va fi sa iau subwoofer, tot Dali va fi, activ.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Cei de la magazinele de acel gen nu fac decat imperechieri strict dpdv comercial. Adoca daca pot da un discount la unul dintre produse ,sau la amandoua(amplificator plus boxe) fac si ei acolo un "pachet". Bineinteles sa se potriveasca boxele cu amplificatorul doar pe partea de impedanta. In rest sunt aproape sigur ca nu se gandesc la finetzuri gen sunet ,spatiu ,acustica.
Am vazut ladoaie de Magnat MMS 2002 imperechiate de diverse firme cu amplificatoare de 2x30W ,Clipping aproape garantat. Despre ce vorbim?

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am ceva ureche muzicala, atat cat imi permite buzunarul si sunt total multumit. Existau si pachete mai ieftine. Oricum, oamenii sunt profesioniști. Am luat si cablu pentru boxe de la ei. De foarte buna calitate.

#9
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Si atunci credeti ca acele wharfedale ar merge mai bine cu altceva?

#10
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Mai bine pentru ce? Sau, mai bine zis, pentru cine? Potrivirea amplificatorului cu boxele se face în funcție de preferințele ascultătoului, în funcție de cameră, nu există un stas.  

Și da, Diamond 230 + SR20 poate să fie o combinație fericită, sau nu, depinde.

Mergi într-un sowroom, este singura variantă care te poate apropia de o alegere fericită.  



#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am fost norocos. Adică, mi s-a potrivit recomandarea. Pentru liniștea ta, mergi și ascultă. Yamaha se aude cum vreau eu, dar doar simplificarea. Boxele nu mi se potrivesc. Aceste Dali, îmi gâdilă urechea. Dar, poate altuia îi displac, deși mulți le-ai auzit și se declară mulțumiți.

#12
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Am sa-i contatezi pe cei de la AV Store sa le cer parerea.

#13
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pentru un spatiu de 50mp e mai bine sa mergi pe un sistem 2.1, cu un subwoofer serios, eventual doua daca te tine buzunarul. Evident, e nevoie de o calibrare, nu le poti pune la intamplare sau cum iti pica bine.

Edited by razor01, 01 May 2019 - 15:18.


#14
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
Daca tot am ramas la ideea de Wharfedale si dupa ce am citit zeci de pagini pe forum stau in cumpana sa aleg diamond 230 sau 240 diferenta e ca primele sunt pe 8 ohmi iar 240 pe 4 .cred ca 240 sunt mai potrivite avand in vedere suprafata de 45mp.

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ca fapt divers ,boxele mai mari nu suna mai tare ,eventual au extensie pe partea de bas. Ma refer la boxe din aceiaisi serie de la aceiasi firma.
Boxele pe 4 ohmi sunt dificile pentru multe amplificatoare. In timpul functionarii impedanta scade chiar pe la 3-2 ohmi .

#16
cesorin

cesorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 17.12.2006
atunci sa iteleg ca e mai bine 230 cu 8 ohmi .Va rog sa-mi explicati ce presupune ca sunt mai dificile fiindca am vazut amplificatoare care duc de la 4 ohmi chiar si de la 2 si ca si nivel sonor merg mai tare asa ca nu e necesar un volum asa de mare din amplificator.

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 cesorin, on 01 mai 2019 - 22:43, said:

atunci sa iteleg ca e mai bine 230 cu 8 ohmi .Va rog sa-mi explicati ce presupune ca sunt mai dificile fiindca am vazut amplificatoare care duc de la 4 ohmi chiar si de la 2 si ca si nivel sonor merg mai tare asa ca nu e necesar un volum asa de mare din amplificator.

Si io astept cu interes maxim explicatia Posted Image

#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 cesorin, on 01 mai 2019 - 22:43, said:

am vazut amplificatoare care duc de la 4 ohmi chiar si de la 2

Amplificatoarele capabile sa conduca cum trebuie boxe ce coboara asa de jos costa destul de mult. Nu ai oferit un buget maxim dar nu cred ca esti dispus sa platesti pe amplificator semnificativ mai mult decat pe boxe. Nici n-ar fi logica o asemenea investitie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate