Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Concediul ... fixat prin contract de munca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 Amaryl, on 01 mai 2019 - 09:26, said:

Întreabă preventiv, pt când își va deschide firmă și angaja oameni.
Mă rog, nu i rău să te informezi.

Bingo Posted Image
Ma rog firma e deschisa dar doar pe hartie !

 G1q, on 01 mai 2019 - 10:28, said:

ai oameni care sa lucreze pentru tine, pana dai cu nasul de realitate ca nu e chiar asa.

Am experimentat pe mine ... am un prieten pe care l-am bagat in afacere, i-am promis 20% din afacere. Am fost plecat cateva zile cu treburi, si intre timp trebuia sa semneze ceva in locul meu. A zis ca el nu se baga. Cand m-am intors i-am dat papucii !

#38
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Inseamna ca nu era angajatul ales.
PS: eu sunt de parere ca prietenii / rudele / familia trebuie evitate sa ii bagi in afacerea ta daca nu este o afacere de familie din strabuni.

#39
crislacor

crislacor

    Cui îi pasã...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009

 CTP2016, on 01 mai 2019 - 10:35, said:

(...) Am fost plecat cateva zile cu treburi, si intre timp trebuia sa semneze ceva in locul meu. A zis ca el nu se baga. (...)
Nu cumva ai plecat tocmai pentru a nu fi TU cel care semnează acel ceva? După cum îți împărtășești opiniile pe aici, pari a fi tipul...

#40
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 crislacor, on 01 mai 2019 - 10:49, said:

Nu cumva ai plecat tocmai pentru a nu fi TU cel care semnează acel ceva? După cum îți împărtășești opiniile pe aici, pari a fi tipul...

Ear o bagatela ... erau de semnat si preluat acetele pentru evacuare, incendiu, etc ... in fine, probabil se gandea ca va primi bani degeaba!

#41
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Pardon ? Pãi sã știi cã nu se face așa si a avut dreptate prietenul tau.
Cã îi promisesei tu nu știu ce e una, dar el în ce calitate semna ? Îl fãcusei cumva asociat ?
Cred cã trebuie sã te pui puțin la punct cu legislația.

#42
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 Amaryl, on 01 mai 2019 - 11:03, said:

Pardon ? Păi să știi că nu se face așa si a avut dreptate prietenul tau.
Că îi promisesei tu nu știu ce e una, dar el în ce calitate semna ? Îl făcusei cumva asociat ?
Cred că trebuie să te pui puțin la punct cu legislația.

Nu! Era administrator ca si mine!
E absurd sa fac pe cineva asociat in firma mea, in care el nu a pus un cent, sa ma trezesc ca nu pot face nu stiu ce in firma fara acordul lui.

#43
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
administratorul o încurcă nu patronul.acesta din urmă se spală pe mâini deși el dă ordinele spune că X este administrator

administratorul este ÎN ACTELE FIRMEI trecut

#44
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 EMPP, on 01 mai 2019 - 11:26, said:

administratorul o încurcă nu patronul.acesta din urmă se spală pe mâini deși el dă ordinele spune că X este administrator

administratorul este ÎN ACTELE FIRMEI trecut

si eu sunt administrator! intr-o firma pot exista cati administratori vrei tu !

#45
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

 CTP2016, on 01 mai 2019 - 11:07, said:


Nu! Era administrator ca si mine!
E absurd sa fac pe cineva asociat in firma mea, in care el nu a pus un cent, sa ma trezesc ca nu pot face nu stiu ce in firma fara acordul lui.
pai ce firma ai frate cand ai zis ca totul este doar pe hartie ? :lol:

#46
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 Iulius-Foyas, on 01 mai 2019 - 16:01, said:

pai ce firma ai frate cand ai zis ca totul este doar pe hartie ? Posted Image

Firma este facuta, am umblat pana acum pentru avize si acorduri : autorizatie de functionare, ISU, autorizare la MEN, si multe altele ... momentan am depus doar niste formulare la ANAF pentru firma in stare de nefunctionalitate ... nu am platit inca nici contabil, nici jurist, nici nimic ...

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015
Omu, trebuie sa ai beckup la fiecare om angajat, si atunci dispare chestia asta cu vacanta.

Poti face un grafic cu vancanta si, daca ai 10 oameni sa nu accepti mai mult de 2 sa lipseasca intr-o zi.
Faci ungrafic mare si primul venit, primul servit, si afisezi mare zilele de concediu pe care le are si care cand vrea sa si le ia
SI ai terminat povestea.

Nu accepti sa si le mute pentru anul viitor decat poate dupa sarbatorile de iarna sa intre in noul an din concediul de anul trecut
Si-ai terminat povestea. Asta sa fie problema ta

#48
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 Tsunnnami, on 01 mai 2019 - 18:50, said:

Omu, trebuie sa ai beckup la fiecare om angajat, si atunci dispare chestia asta cu vacanta.

Poti face un grafic cu vancanta si, daca ai 10 oameni sa nu accepti mai mult de 2 sa lipseasca intr-o zi.
Faci ungrafic mare si primul venit, primul servit, si afisezi mare zilele de concediu pe care le are si care cand vrea sa si le ia
SI ai terminat povestea.

Nu accepti sa si le mute pentru anul viitor decat poate dupa sarbatorile de iarna sa intre in noul an din concediul de anul trecut
Si-ai terminat povestea. Asta sa fie problema ta

Este vorba de o firma proaspat inffintata, in care vreau sa angajez 3-4 persoane pentru moment. La o firma mica nu se poate vorbi de back-up ... oricum eu sunt de back-up!

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

 CTP2016, on 01 mai 2019 - 19:04, said:


Este vorba de o firma proaspat inffintata, in care vreau sa angajez 3-4 persoane pentru moment. La o firma mica nu se poate vorbi de back-up ... oricum eu sunt de back-up!

Right, tu esti de backup

Congratulations

#50
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 CTP2016, on 30 aprilie 2019 - 22:54, said:

Este legal ca concediul angajatilor sa fie fixat prin contractul de munca, de exemplu :
  • 2 saptamani in luna august;
  • 1 saptamana in decembrie, in perioada sarbatorilor de iarna;
  • 1 saptamana, poate fi luata de angajat oricand acesta doreste ??
Adica, mi se pare ciudat intr-o firma sa plece care, cum vrea in concediu iar eu, ca angajator sa trebuiasca sa stau permanent in firma Posted Image

Nicăieri angajatul nu pleacă în CO atunci când i se pune pata; fiecare angajat va efectua CO atunci când este planificat; planificarea se face de comun acord angajat-angajator.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

 CTP2016, on 30 aprilie 2019 - 22:54, said:

...eu, ca angajator sa trebuiasca sa stau permanent in firma Posted Image

N-am auzit nici un patron sa faca puscarie pentru ca a plecat in vacanta.
Nu trebuie sa stai in permanenta in firma.
E voie sa pleci chiar si un an. Sau poate nu mai stiu eu legile

#52
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Teoretic, la sfarsitul fiecarui an, se face o planificare pentru anul urmator. Care, cand merge in concediu. Cand se ia concediul de 2 saptamani (care e obligatoriu), in ce perioade nu se pot lua concedii, etc. Poate sa scrie si in regulamentul intern al companiei.
Ca doar nu o sa-si ia toata lumea concediu in noiembrie intr-o firma de curierat, spre exemplu, cand atunci e cea mai aglomerata perioada.

#53
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Tu ești fix genul de angajator care o să fie mai mereu fără angajați. Și pe celelalte threaduri, tu cauți tot felul de chichițe să ocolești Codul Muncii, în loc să vezi cum să faci să-l respecți.

Sfatul meu... Caută-ți colegi și nu sclavi și ai grijă să le oferi respectul pe care-l merită.

Sincer acum, pune-te în situația unui potențial angajat. Te duci la un Gogu, te cheamă la interviu. Când ajungi afli că firma e deschisă de ieri, tu ai fi primul angajat, iar Gogu n-a mai avut angajați până acum, iar experiența lui în administrarea unei firme e de două săptămâni. Mai mult de-atât, Gogu îți impune să-i dai 2000 de euro dacă pleci din firmă, dar îți și spune că tot timpul cât va fi în firmă, nu-și va putea lua concediu după cum dorește, ci îi stabilește el de-acum în ce perioadă îți vei face tu concediul în 2021. Dacă ai fi întreg la cap tu ai accepta condițiile astea?

Adică, la câte chestii vrei să impui, îmi sunt mai dubioși ăia care ți le acceptă decât ăia care-ți dau cu flit. Ăia care-ți dau cu flit sunt normali, ăia care le acceptă sunt ciudați...

 CTP2016, on 01 mai 2019 - 10:35, said:

Am experimentat pe mine ... am un prieten pe care l-am bagat in afacere, i-am promis 20% din afacere. Am fost plecat cateva zile cu treburi, si intre timp trebuia sa semneze ceva in locul meu. A zis ca el nu se baga. Cand m-am intors i-am dat papucii !

Păi... Pe bună dreptate. Ce înseamnă "i-am promis 20% din afacere"? Ori era asociat cu 20% din firmă, ori ai aruncat niște vorbe-n vânt. Afacerea ta valorează 200 de lei, cât ai depus la înființare, deci colegul tău avea 40 de lei. "Ceva" poate înseamna de la ridicarea unui act până la contract de împrumut. Nimeni n-ar semna "ceva" care poate avea consecințe juridice, pe promisiuni. În calitate de ce semna el? Dacă avea procură, ok, dar dacă n-avea, el comitea un fals în înscrisuri dacă semna un document ca reprezentant al tău fără o împuternicire. Care n-ar fi neapărat o problemă dacă discuți cu oameni cu care te poți înțelege. Dar te-a văzut că ești chițibușar și te-a lăsat în pace.

Patronache, bagă-ți mințile-n cap. Angajează-ți un contabil, vorbește cu un jurist, pe urmă începi să lucrezi, că îți faci ție rău, în primul rând.

#54
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

 SmurfK, on 02 mai 2019 - 16:12, said:

Tu ești fix genul de angajator care o să fie mai mereu fără angajați. Și pe celelalte threaduri, tu cauți tot felul de chichițe să ocolești Codul Muncii, în loc să vezi cum să faci să-l respecți.

Sfatul meu... Caută-ți colegi și nu sclavi și ai grijă să le oferi respectul pe care-l merită.

Patronache, bagă-ți mințile-n cap. Angajează-ți un contabil, vorbește cu un jurist, pe urmă începi să lucrezi, că îți faci ție rău, în primul rând.

In conditiile in care eu am cheltuit numai 20.000 RON (doua sute de milioane de lei vechi)  numai pe hartii, si eu singur am umblat pentru aceste hartii, nu stiu cum ai proceda tu. E usor sa dai din gura, sa faci recomndari ... dar mai greu este sa si pui in practica. Am umblat pentru aprobarile astea din decembrie de anul trecut pana acum cateva saptamani. Statul oricum ne jupoaie de vii pe toti, iar multinationalele sunt pe o pozitie de concurenta neloiala fata de firmele mici.

Un jurist iti ia 100 RON pentru jumatate de ora de consultanta, si daca te duci cu temele nefacute mai bine te duci la o curva de banii astia.

 SmurfK, on 02 mai 2019 - 16:12, said:


Sincer acum, pune-te în situația unui potențial angajat. Te duci la un Gogu, te cheamă la interviu. Când ajungi afli că firma e deschisă de ieri, tu ai fi primul angajat, iar Gogu n-a mai avut angajați până acum, iar experiența lui în administrarea unei firme e de două săptămâni. Mai mult de-atât, Gogu îți impune să-i dai 2000 de euro dacă pleci din firmă, dar îți și spune că tot timpul cât va fi în firmă, nu-și va putea lua concediu după cum dorește, ci îi stabilește el de-acum în ce perioadă îți vei face tu concediul în 2021. Dacă ai fi întreg la cap tu ai accepta condițiile astea?

Adică, la câte chestii vrei să impui, îmi sunt mai dubioși ăia care ți le acceptă decât ăia care-ți dau cu flit. Ăia care-ți dau cu flit sunt normali, ăia care le acceptă sunt ciudați...


Iti garantez ca voi gasi ! Este normal ca fiind o firma cu 4-5 oameni sa fie fixate concediile de la inceput. Si organigrama cu doua saptamani in august, 1 saptamana de sarbatori si o saptamana la latitudinea fiecaruia este destul de flexibila zic eu. Oricum eu voi fi de back-up pentru oricine din firma.
Si la fel este de normal sa fixez o cota pentru training-ul pe care il fac angajatilor. Este legal si se si parctica se pare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate