Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Concediul ... fixat prin contract de munca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Ce propui tu e legal, insa risti sa te limitezi singur dupa un timp. Zici ca le dai o saptamana oricand vor ei, in felul asta te trezesti cu suprapuneri de concedii si nu le mai poti refuza. Pe cand prin planificare, aia se face cu acordul ambelor parti, e mai usor sa le spui sa aleaga ei cand merg in concediu dar cel putin doi din echipa sa fie prezenti la lucru.

#56
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Problema este ca el vrea 2 saptamini de concediu in august si nu vrea sa lase firma fara boss. Raspunsul este da, se poate. Legea spune ca esti obligat sa oferi concediu x zile neintrerupte, nu zice cind, cum si de ce. Intrebarea este cine dracu ar fi dispus sa accepte toate cacaturile de care intrebi :lol:

#57
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postbim11, on 03 mai 2019 - 16:34, said:

Ce propui tu e legal, insa risti sa te limitezi singur dupa un timp. Zici ca le dai o saptamana oricand vor ei, in felul asta te trezesti cu suprapuneri de concedii si nu le mai poti refuza. Pe cand prin planificare, aia se face cu acordul ambelor parti, e mai usor sa le spui sa aleaga ei cand merg in concediu dar cel putin doi din echipa sa fie prezenti la lucru.

Eu ma pregatesc sa angajez unul pe marketing, 2 programatori si eventual o tipa la jumate de norma pe post de assistant manager.

View PostMosotti, on 03 mai 2019 - 16:40, said:

Problema este ca el vrea 2 saptamini de concediu in august si nu vrea sa lase firma fara boss. Raspunsul este da, se poate. Legea spune ca esti obligat sa oferi concediu x zile neintrerupte, nu zice cind, cum si de ce. Intrebarea este cine dracu ar fi dispus sa accepte toate cacaturile de care intrebi Posted Image

Nu accepta, nu angajez !

#58
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Cota cu traininguri se practica dar iti limitezi numarul de candidati si in plus risti o imagine negativa de care scapi greu. Eu nu stiu oameni care ar semna cu placere un astfel de contract dar stiu destui care nu ar semna.
In functie de orasul in care activezi, poate ai succes cu astfel de limitari in contracte, dar in zonele cu concurenta mare o sa ai dificultati in a atrage oameni talentati.

#59
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View Postbim11, on 03 mai 2019 - 16:44, said:

Cota cu traininguri se practica dar iti limitezi numarul de candidati si in plus risti o imagine negativa de care scapi greu. Eu nu stiu oameni care ar semna cu placere un astfel de contract dar stiu destui care nu ar semna.
In functie de orasul in care activezi, poate ai succes cu astfel de limitari in contracte, dar in zonele cu concurenta mare o sa ai dificultati in a atrage oameni talentati.

Pentru moment nu imi permit sa stau 6-8 luni de zile, pe minus, cat dureaza pregatirea lor, si dupa sa plece la o multinationala si eu sa raman pe paguba complet. Trebuie o masura de protectie, altfel la cum este generatia actuala ma pot trezi ca is dau demisia si pleaca dupa ce au fost invatati .

#60
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019
Fa un efort si ia un senior, ala o sa fie mult mai productiv decat 2-3 juniori.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCTP2016, on 03 mai 2019 - 16:41, said:

Eu ma pregatesc sa angajez unul pe marketing, 2 programatori si eventual o tipa la jumate de norma pe post de assistant manager.

Nu accepta, nu angajez !

Sales cine face? Cel care se ocupa si de marketing?
Secretara poate ca mai poate sa astepte.
Programatorii ar merge cu unu deocamdata

N-as renunta la un om bun pentru o saptamana de concediu. Nu se gasesc pe toate drumurile




View PostCTP2016, on 03 mai 2019 - 16:28, said:

Si la fel este de normal sa fixez o cota pentru training-ul pe care il fac angajatilor. Este legal si se si parctica se pare.

View PostCTP2016, on 03 mai 2019 - 16:51, said:

Pentru moment nu imi permit sa stau 6-8 luni de zile, pe minus, cat dureaza pregatirea lor, si dupa sa plece la o multinationala si eu sa raman pe paguba complet. Trebuie o masura de protectie, altfel la cum este generatia actuala ma pot trezi ca is dau demisia si pleaca dupa ce au fost invatati .

Pai ce tu ii angajezi sa-i trimiti la scoala???
La munca, scoala vezi tu mai incolo, parerea mea e ca lasi afacerea pe planul II si esti atent pa prostii:
Secretara, pregatirea angajatilor, vacanta,...
Eu as fi interesat in primul rand de clienti si comenzi (SALES IN PRIMUL RAND, si Marketing), apoi de restul

Ca ma pregatesc si eu sa ies pe piata. Concediile angajatilor nici nu le iau in seama. Ma rog la mine in Michigan e simplu. Aici nu exista cota minima de concediu, :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate