Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Concediul ... fixat prin contract de munca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015
Este legal ca concediul angajatilor sa fie fixat prin contractul de munca, de exemplu :
  • 2 saptamani in luna august;
  • 1 saptamana in decembrie, in perioada sarbatorilor de iarna;
  • 1 saptamana, poate fi luata de angajat oricand acesta doreste ??
Adica, mi se pare ciudat intr-o firma sa plece care, cum vrea in concediu iar eu, ca angajator sa trebuiasca sa stau permanent in firma Posted Image

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View PostCTP2016, on 30 aprilie 2019 - 22:54, said:

Este legal ca concediul angajatilor sa fie fixat prin contractul de munca, de exemplu :
  • 2 saptamani in luna august;
  • 1 saptamana in decembrie, in perioada sarbatorilor de iarna;
  • 1 saptamana, poate fi luata de angajat oricand acesta doreste ??
Adica, mi se pare ciudat intr-o firma sa plece care, cum vrea in concediu iar eu, ca angajator sa trebuiasca sa stau permanent in firma Posted Image

stai acasa tot anul.ce te retine?

#3
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostEMPP, on 30 aprilie 2019 - 23:01, said:


stai acasa tot anul.ce te retine?

Poti fi mai explicit !?

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da , este legal .Ex : profesorii
Colegu zicea ca daca nu-ti convine , nu te angajezi si stai acasa sau in concediu tot anul ....

View PostCTP2016, on 30 aprilie 2019 - 22:54, said:

iar eu, ca angajator sa trebuiasca sa stau permanent in firma Posted Image

Pai tu esti seful sau angajatul ? Daca esti seful , cine sa-ti aiba grija de afacere daca nu tu ?!

Edited by Baxon, 30 April 2019 - 23:08.


#5
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostBaxon, on 30 aprilie 2019 - 23:10, said:

Da , este legal .Ex : profesorii
Colegu zicea ca daca nu-ti convine , nu te angajezi si stai acasa sau in concediu tot anul ....



Pai tu esti seful sau angajatul ? Daca esti seful , cine sa-ti aiba grija de afacere daca nu tu ?!

Mda ... ora tarzie!

eu mis seful ... doar ca la asta ma si gandeam ... sa pot sa am si eu 2 saptamani de concediu pe an :)

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai poti sa ai !

View PostCTP2016, on 30 aprilie 2019 - 22:54, said:

  • 2 saptamani in luna august
In luna august , 2 saptamini pui lacat la firma si aveti  pauza .

#7
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Păi tu îți iei concediu când și cât vrei. Ești culmea.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu este chiar asa. Cum pleci, cum suna telefonul. Am câteva cunoștințe care au afaceri. In anumite perioade pe an, opresc totul. Exact cum spunea Baxon.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005
eu unul vad problema asa
Tu, ca angajator reprezinti firma, esti persoana juridica si nu ai concediu.

Ca angajat al firmei ocupi functie de condudere sau cumul de functii si poti pleca in concediu dupa cum stipuleaza contractul (fie el colectiv)..

#10
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Persoană juridică e firma, nu administratorul ei, ăla e persoană fizică și poate sa se schimbe oricând, de concediu nici nu se pune problema sa nu poată să și ia.

#11
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostMarianG, on 30 aprilie 2019 - 23:19, said:

eu unul vad problema asa
Tu, ca angajator reprezinti firma, esti persoana juridica si nu ai concediu.

Ca angajat al firmei ocupi functie de condudere sau cumul de functii si poti pleca in concediu dupa cum stipuleaza contractul (fie el colectiv)..

Momentan sunt doar administrator al SRL-ului , deci nici CIM nu am :)
Ar fi acum culmea sa trebuiasca asigurata permanenta intr-o firma ? Sau este vreo prevedere care specifica asta? Adica daca ANAFUL se trzeste sa faca control trebuie sa fie cineva la sediu ... sau ma cheama pe mine ca administrator din concediu !?

View PostYOUR_GOD, on 30 aprilie 2019 - 23:18, said:

Nu este chiar asa. Cum pleci, cum suna telefonul. Am câteva cunoștințe care au afaceri. In anumite perioade pe an, opresc totul. Exact cum spunea Baxon.

Pai la strategia asta m-am gandit si eu ... sa opresc totul si atunci pot pleca linistit in concediu :)

#12
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Taman de aia directorii au adjuncți, primarii au viceprimari etc.

#13
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostCTP2016, on 30 aprilie 2019 - 22:54, said:

Este legal ca concediul angajatilor sa fie fixat prin contractul de munca, de exemplu :
  • 2 saptamani in luna august;
  • 1 saptamana in decembrie, in perioada sarbatorilor de iarna;
  • 1 saptamana, poate fi luata de angajat oricand acesta doreste ??
Adica, mi se pare ciudat intr-o firma sa plece care, cum vrea in concediu iar eu, ca angajator sa trebuiasca sa stau permanent in firma Posted Image

Nu este ciudat, intreaba-l pe directorul HR al firmei tale, asta in cazul in care ai asa ceva :lol:

#14
CTP2016

CTP2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 30.12.2015

View PostIulius-Foyas, on 30 aprilie 2019 - 23:36, said:


Nu este ciudat, intreaba-l pe directorul HR al firmei tale, asta in cazul in care ai asa ceva Posted Image

Nu fi rau ... am 0 (ZERO) angajati momentan ... nici macar eu nu sunt cu contract de munca Posted Image

#15
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Din cate am citit in celelalte topicuri deschise de tine, tu chiar vrei sa iti ingradesti viitorii angajati, dar tot tu intrebi cum sa faci sa nu iti plece de la firma ? Gandeste-te si tu ca pui prea multe conditii pentru angajati. Daca pui si clauza aia cu X euro daca pleaca dupa training, daca vrei sa fie si cei mai cei dintre proaspetii absolveti, daca vrei sa isi ia concediu doar cand vrei tu, cine crezi ca mai aplica la tine ? Tu te-ai duce la o astfel de firma ?

#16
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostCTP2016, on 30 aprilie 2019 - 23:37, said:

Nu fi rau ... am 0 (ZERO) angajati momentan ...
Si zero bani de investitii.

View PostG1q, on 30 aprilie 2019 - 23:45, said:

Din cate am citit in celelalte topicuri deschise de tine, tu chiar vrei sa iti ingradesti viitorii angajati, dar tot tu intrebi cum sa faci sa nu iti plece de la firma ? Gandeste-te si tu ca pui prea multe conditii pentru angajati. Daca pui si clauza aia cu X euro daca pleaca dupa training, daca vrei sa fie si cei mai cei dintre proaspetii absolveti, daca vrei sa isi ia concediu doar cand vrei tu, cine crezi ca mai aplica la tine ? Tu te-ai duce la o astfel de firma ?
Pai poate fii dat repede in judecata si pierde si el trebuie sa plateasca dupa aceea.Posted Image

Edited by Iulius-Foyas, 30 April 2019 - 23:53.


#17
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
@CTP2016 am vazut threadurile deschise de tine si am ajuns la concluzia ca tu nu vrei angajati, tu vrei sclavi.
pe termen scurt s-ar putea sa mearga, dar pe telrmen lujng o sa pui panou la intrare cu SC Falimentul SA

#18
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
@rex: Ai punctat bine cu sclavii

Totusi, nu poti forta niste oameni sa stea alaturi de tine daca nu le oferi cat sa fie toata lumea multumita. Angajatii vin, dar mai si pleaca, asta este unul din riscurile antreprenoriatului, pe care TU trebuie sa ti-l asumi si sa te astepti la el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate