Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

seva de mesteacan terapeutica adevar sau mit

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
gicuhd

gicuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.06.2014
eu am colectat seva de mesteacan 4 ani ,colectez in jur de 3 000 litri sezon,in fiecare an am crescut profesionalismul in colectarea sevei, deschid acest topic pentru a impartasi din experienta mea in special pentru acele persoane care in perioada sevei stau la pensiuni cu acces la mesteceni,imi propun sa va spun adevarul despre acest panaceu universa lextraordinar ,este foarte important modul de colectare al sevei  ,neaparat ph neutru si mesteceni zona nepoluata

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Dă-i drumul. Zi-l. (adevărul știut de tine)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e nici un panceu universal. Este un produs alimentar.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, baga mare.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Prima intrebare :
Mesteceni aia gauriti cu bormasina nu au de suferit ?

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
zama de varza e mai buna.

#7
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Maică-mea mi-a trasat două sarcini pentru săptămâna aceasta:
1. Să-i caut o tricicletă de adulți (mamă ce prețuri au!)
2. Să-i cumpăr de la Lidl sevă de mesteacăn, că a văzut ea în catalog că o să fie ofertă săptămâna asta.

Are gonartroză, a încercat zeci, cred, de produse ca Artrostop, Colafast și altele.
Ea zice că vrea să încerce seva de mesteacăn, că a auzit cum că ar fi bună.
Eu, de felul meu, sunt sceptic.

Chiar aș fi curios dacă există studii cu privire la seva asta. Nu de alta, dar eu cred că dau banii degeaba.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Sabinatu, on 29 aprilie 2019 - 20:40, said:

Nu de alta, dar eu cred că dau banii degeaba.
Nu-s degeaba. Sunt pentru placerea mamei. Conteaza si asta.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
seva se poate bea la 24 de ore maxim de la recoltare.perioada ei a trecut fiindca au crescut deja frunzele pe mesteceni.acum ce vinde unu si altul voi decideti

da-i mamei apa plata 2 saptamani si spune-i ca-i aduci de la un domn din piata seva de mesteacan

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 gicuhd, on 29 aprilie 2019 - 20:00, said:

eu am colectat seva de mesteacan 4 ani ,colectez in jur de 3 000 litri sezon,in fiecare an am crescut profesionalismul in colectarea sevei, deschid acest topic pentru a impartasi din experienta mea in special pentru acele persoane care in perioada sevei stau la pensiuni cu acces la mesteceni,imi propun sa va spun adevarul despre acest panaceu universa lextraordinar ,este foarte important modul de colectare al sevei  ,neaparat ph neutru si mesteceni zona nepoluata
Se pare ca tu l-ai si folosit, chiar se si cunoaste.

#11
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 pasilla, on 29 aprilie 2019 - 20:43, said:

Nu-s degeaba. Sunt pentru placerea mamei. Conteaza si asta.
Și asta-i adevărat...

 EMPP, on 29 aprilie 2019 - 20:52, said:

da-i mamei apa plata 2 saptamani si spune-i ca-i aduci de la un domn din piata seva de mesteacan

Ei, nici chiar așa. Văd că e 12 lei un litru. Până la urmă e un suc ceva mai scump.
La câți bani a dat pe tot felul de pastile și geluri, ce mai contează 12 lei.



#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 Sabinatu, on 29 aprilie 2019 - 21:08, said:

Și asta-i adevărat...



Ei, nici chiar așa. Văd că e 12 lei un litru. Până la urmă e un suc ceva mai scump.
La câți bani a dat pe tot felul de pastile și geluri, ce mai contează 12 lei.
este mai sanatoasa apa plata decat minciuna si chimicalul cumparat de la excroci cu doar 12 lei pe post de apa de mesteacan

ne iau si de prosti

#13
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Am găsit un mic studiu făcut în Polonia.
Mi s-a părut foarte interesant că:
,,It was shown that higher antioxidant properties, sugar and protein content were detected for silver birch sap from industrial area, which may be due to the response of plants to environmental stress."

https://www.research...pes_of_Habitats


,,Birch  sap is  a transparent or a slightly opalescent fluid. It tastes similar to water and is slightly sweetish."

Voi lua o sticlă de la Lidl, iar dacă va mai vrea, cred că o să caut eu mesteceni și scot seva.

Edited by Sabinatu, 29 April 2019 - 21:27.


#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

 EMPP, on 29 aprilie 2019 - 20:52, said:

seva se poate bea la 24 de ore maxim de la recoltare.perioada ei a trecut fiindca au crescut deja frunzele pe mesteceni.acum ce vinde unu si altul voi decideti

aia de la lidl nu e pasteurizata?

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

 laffin, on 30 aprilie 2019 - 03:19, said:



aia de la lidl nu e pasteurizata?
acum sincer trebuie sa consumi o apă  care-si pierde proprietățile dupa 24 de ore.cum sa bei ceva ultranatural dupa cateva zile bune și pasteurizata pe deasupra?De aceea am spus chestia cu apa plata.plus ca NU mai este bună de băut dupa ce au apărut frunzele deci oare ce vinde lidelul la ora asta?

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
eu ma gandeam ca au recoltat-o cand era vremea ei, au pasteurizat-o si o vinde pe toata perioada anului, ca sucul de portocale. acum iti dai seama ca nu crede nici dreacu in nu stiu ce calitati, asta e un bullshit comercial, dar ma gandesc ca e un fel de apa fara clor.

#17
gicuhd

gicuhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.06.2014
eu nu recomand consumul de seva din piata,va alegeti cu ceva minerale naturale ,seva de mesteacan intradevar trebuie consumata cat mai repede maxim 48 ore de cand s/a pus recipientul pentru recoltare,seva imbuteliata nu are valoare,cine o sa bea seva cruda proaspat recoltata o sa inteleaga,singura metoda este congelarea imediat dupa recoltare in congelatoare puternice[congelarea rapida max 12 ore] ,nu recomand cumpararea sevei de la persoane care vand,ei nu vor respecta conditiile pentru o seva terapeutica daca o vor face isi vor pierde clientii,seva terapeutica are efecte adverse datorita procesului de detoxifiere [scaune dese diaree,vomitaturi,dureri de cap,aparitia de bube,]daca persoana este sanatoasa nu va avea efecte adverse],consumul de seva recomandat minim 20 litri pe sezon,de la aceasta cantitate se observa modificarea analizelor.astept intrebari de la persoane care au consumat seva de mesteacan ,in toata aceasta perioada am observat efectele sevei de mesteacan la diferite persoane de aceea am incercat sa colectez seva in conditii optime ,
seva de mesteacan intradevar a devenit o pasiune,mi-as dori marturii diverselor persoane pentru a intelege mai bine seva de mesteacan

#18
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Mda...
După ce am citit studiul de mai sus și încă vreo două site-uri unde era explicat că prin pasteurizare...

,,This processing destroys any probiotics and enzymes unique to the birch tree and its environment that are naturally occurring.
What’s left is mineral rich water with some naturally occurring xylitol in it.
Is this worth it at around $3 per bottle?"

https://www.thehealt...ealth-benefits/


...am convins-o pe maică-mea că n-are rost să dau 12 lei pe un litru de apă minerală plată.
A mai rămas să-i caut tricicletă de adulți.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate