Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Boston Residence (Aviatiei)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 Benderbut, on 29 aprilie 2019 - 08:32, said:

Vrei sa zici ca un orasel mic din Germania ,servicii precum spitalele , educatia, infrastructura sunt mai rele  decat intrun” Boston residence” de Bucuresti? Posted Image
Ca sa nu mai zic de oameni.

Statul german face discriminari intre cetateni a diferitelor parti de tara si orase, vrei sa zici ca nu sunt toti la fel?

Stai, dar despre ce vorbim aici ? Comparam nivelul de trai si civilizatia dintre Germania si Romania, sau faptul ca tu iti iei o casa la periferia unui semi oras-sat si compari aia cu o capitala ? Sunt chestii total diferite.

Ia-ti tu de 200k la periferia acelui sat-oras si imi iau eu in Bucuresti. Lasam sa treaca 10 ani si vedem noi cat mai valoreaza proprietatile.

 Platon, on 29 aprilie 2019 - 10:36, said:

La ce este peste medie ? la aglomeratie ? la faptul ca ai o statie de metrou aglomerata si murdara si o singura linie de autobuz? ca vin hoardele de corporati si parcheaza in tot cartierul de unde era un cartier linistit acum este mizerabil, plin de praf, poluat, nu ai un loc sa arunci un ac? si preturile alea ? pentru Romania? o colonie fara economie sa ceri atata banet ? nu m-as muta acolo daca mi-ar da un apartament gratis

Ti se pare tie "atata banet", dar nu gasesti decat foarte greu orase din EU, apropiate de dimensiune ca Bucuresti, care sa aibe preturi din astea. Ca un exemplu extrem, in Paris sunt zone unde un studio de sub 30m2 costa spre 2 milioane de eur.

Edited by greywolfact, 29 April 2019 - 10:53.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 ericmario, on 29 aprilie 2019 - 10:03, said:

Mizerie și prețuri mari, aia e în zonã.
confunzi zonele.
inghesuiala nu prea iar mizerie pass

Edited by arg, 29 April 2019 - 11:19.


#21
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 greywolfact, on 29 aprilie 2019 - 10:48, said:

Stai, dar despre ce vorbim aici ? Comparam nivelul de trai si civilizatia dintre Germania si Romania, sau faptul ca tu iti iei o casa la periferia unui semi oras-sat si compari aia cu o capitala ? Sunt chestii total diferite.

Ia-ti tu de 200k la periferia acelui sat-oras si imi iau eu in Bucuresti. Lasam sa treaca 10 ani si vedem noi cat mai valoreaza proprietatile.
Aceleasi servicii de stat de lumea a treia sunt si in Bucuresti si in toata tara, despre ce vorbim aici ? Poate conditii si mai proaste despre ce vorbim aici? Singura chestie este ca in capitala sunt locuri de munca mai multe si mai variate decat in restul tarii .

Cu ce ma menajeaza pe mine ca e ”capitala ” daca tot e un jeg de oras la fel ca celelalte orase in ceea ce priveste infrastructura si serviciile publice de stat .In cluj sunt mai mari preturile si nu mai este ”capitalaaaaPosted Image

Edited by Benderbut, 29 April 2019 - 12:51.


#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Benderbut, on 29 aprilie 2019 - 12:48, said:

Aceleasi servicii de stat de lumea a treia sunt si in Bucuresti si in toata tara, despre ce vorbim aici ? Poate conditii si mai proaste despre ce vorbim aici? Singura chestie este ca in capitala sunt locuri de munca mai multe si mai variate decat in restul tarii .

Cu ce ma menajeaza pe mine ca e ”capitala ” daca tot e un jeg de oras la fel ca celelalte orase in ceea ce priveste infrastructura si serviciile publice de stat .In cluj sunt mai mari preturile si nu mai este ”capitalaaaaPosted Image


Sa nu uitam sa precizam ca Bucurestiul te omoara cu 10 ani mai devreme, dar sa nu le mai spui celor care vin disperati aici, nivelul de trai scade, cerere de munca mare, salarii mici, chirii mari, preturi mari la mancare, preturi mari la utilitati, sincer nu inteleg de s-ar inghesui cineva sa se calce pe roti cu cate sute de mii de provinciali, si mai ales in cartierul Aviatiei, care nu mai este ce era odata, stiu foarte bine cartierul, am avut clienti in zona, era o oaza de liniste, care s-a dus de mult pe paula, si chiar nu inteleg cine ar plati atata banet pe un cotet intr-o zona mega poluata

Cand ma refer la atata banet ma refer la salariile de Romania, vorbim de cartierul Aviatiei din Bucuresti, nu de Champs Elysees, stiu costurile acolo, dar nu suporta comparatie, ca nivel de trai, salarizare, si cine isi cumpara in buricul targului isi asuma asta, eu spuneam ca preturile sunt disproportionate, si daca s-ar inchide cacatul de prima casa ar reveni la nivelul lor real

Edited by Platon, 29 April 2019 - 13:16.


#23
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

 Platon, on 29 aprilie 2019 - 13:14, said:

Sa nu uitam sa precizam ca Bucurestiul te omoara cu 10 ani mai devreme

https://www.mediafax...l-opus-16257990

deci, s-o lasam putin mai moale cu viata proasta din buc, sunt doar praf  si esapament care te pot omoara. este la campie, nu se acumuleaza gaze nocive...

Edited by kopac, 29 April 2019 - 14:10.


#24
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 Benderbut, on 29 aprilie 2019 - 12:48, said:

Aceleasi servicii de stat de lumea a treia sunt si in Bucuresti si in toata tara, despre ce vorbim aici ? Poate conditii si mai proaste despre ce vorbim aici? Singura chestie este ca in capitala sunt locuri de munca mai multe si mai variate decat in restul tarii .

Cu ce ma menajeaza pe mine ca e ”capitala ” daca tot e un jeg de oras la fel ca celelalte orase in ceea ce priveste infrastructura si serviciile publice de stat .In cluj sunt mai mari preturile si nu mai este ”capitalaaaaPosted Image

Dar nu despre asta e vorba. Discutia a deviat de la faptul ca 200k e mult ptr Bucuresti cartier Aviatiei, iar contra-exemplul "ipotetic" cu casa 200k in Germania e aiurea. Arata-mi o casa in Germania intr-un oras comparabil industrial cu Bucuresti la acel pret... nu o sa gasesti. Vrei sa compari mere cu pere, nu ai decat.

In Germania, la 200k o sa iti iei o casa la periferia unui oras mic. Si ce o sa primesti de banii aia ? O sa primesti serviciile din Germania si stilul de viata tipic de acolo care se muleaza bine pe ce vrei TU de la viata. Si unde pierzi ? Pierzi la lichiditate si la potentialul de crestere al proprietatii enorm si esti mult mai impactat de o depopulare (rural->urban) si deinsdustrializare decat esti la Bucuresti.

Urmeaza sa imi spui poate ca nu banii conteaza si e viata de kkt in Bucuresti, dar subiectul "deviat" e ce se intampla cu 200k investiti in Aviatiei. Cel mai probabil o sa creasca ca si valoarea, pentru ca preturile la imobiliare in Bucuresti o sa creasca pe termen lung.

 Platon, on 29 aprilie 2019 - 13:14, said:

Cand ma refer la atata banet ma refer la salariile de Romania, vorbim de cartierul Aviatiei din Bucuresti, nu de Champs Elysees, stiu costurile acolo, dar nu suporta comparatie, ca nivel de trai, salarizare, si cine isi cumpara in buricul targului isi asuma asta, eu spuneam ca preturile sunt disproportionate, si daca s-ar inchide cacatul de prima casa ar reveni la nivelul lor real

Ca salarii Romania sta bine fata de Germania, cand ne raportam la cine cumpara in Aviatiei. Ca si fapt, datorita taxarii superioare f mari in Germania, stiu pe cineva care primise la aceeasi firma 2 optiuni si comparabil net in Bucuresti cu Berlin. Daca iei in considerare costurile de viata, iesi mai prost in Germania. Era vorba de IT si pozitie permanenta (nu consultant).

Edited by greywolfact, 29 April 2019 - 16:48.


#25
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003
Nordul a fost distrus iremediabil atunci cand a inceput constructia cuburilor de birouri. Dupa cuburile de munca au aparut cuburile de dormit care s-au construit ca in Popesti-Leordeni.
Afluxul de muncitori si aglomerarea cladirilor au atins inclusiv zona Herastrau.
Urbanistii de la mahala au transformat zona intr-o favela cu pretentii. Mult beton, strazi inguste, blocaje si poluare.

#26
Maxxims

Maxxims

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.11.2006
Vad ca s-a deviat foarte mult de la subiect.
Voiam doar sa stiu de la cei ce locuiesc in zona sau cunosc proiectul, mai multe detalii.

In schimb, in ce priveste pretul, locuiesc si lucrez in Bucuresti, e normal sa-mi caut un apartament aici nu? Cu ce ma incalzeste pretul unei case din Germania?

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am vazut ca au turnat radierul si ca lucreaza la peretii subsolului.
trenul se aude dar nu exagerat de tare, si depinde pe care parte iei.
iarna vantu o sa bata tare si daca nu pun o tocarie buna vor fi probleme.
cum te uiti dinspre strada (musetesti):
- in dreapta e o hala p+1, cea albastra e posibil sa rasara acolo alt bloc.
- in spate e sediul lukoil are vreo 5-6 etaje
- in spate dreapta e hala erbasu, un p+4.
- in stanga e o cladire p+1 abandonata si iar nu se stie daca nu va rasari si acolo un bloc.
- oarecum spre strada e mai ok dar e spre nord si spre linia de tren.

Edited by arg, 29 April 2019 - 22:30.


#28
Maxxims

Maxxims

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 04.11.2006

 arg, on 29 aprilie 2019 - 22:29, said:

am vazut ca au turnat radierul si ca lucreaza la peretii subsolului.
trenul se aude dar nu exagerat de tare, si depinde pe care parte iei.
iarna vantu o sa bata tare si daca nu pun o tocarie buna vor fi probleme.
cum te uiti dinspre strada (musetesti):
- in dreapta e o hala p+1, cea albastra e posibil sa rasara acolo alt bloc.
- in spate e sediul lukoil are vreo 5-6 etaje
- in spate dreapta e hala erbasu, un p+4.
- in stanga e o cladire p+1 abandonata si iar nu se stie daca nu va rasari si acolo un bloc.
- oarecum spre strada e mai ok dar e spre nord si spre linia de tren.

Multumesc @arg!

#29
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

 Maxxims, on 29 aprilie 2019 - 22:03, said:

Vad ca s-a deviat foarte mult de la subiect.
Voiam doar sa stiu de la cei ce locuiesc in zona sau cunosc proiectul, mai multe detalii.

Nu s-a deviat de la subiect, se discuta despre zona in care este incadrat blocul respectiv.
Aspectele negative ii deranjeaza de obicei pe cei care promoveaza proiectele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate