Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Țeapă LingFluent — se pot recupera banii?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Ieri am luat o "mica" țeapă. Ce s-a întâmplat mai exact: ma suna sotia si imi spune ca a venit curierul cu un colet. O întreb cat costa si imi zice ca 284 lei. Ok, zic, ia-l! Eu asteptam abia a doua zi unul de 289 lei. Dar na, am zis ca poate nu stiu eu exact pretul si venind sărbătorile, au venit mai devreme. Vin acasa, iau cutia sa o desfac dar imi dau seama ca nu e ce trebuie. Ma uit pe eticheta, doar cea de la altexpress courier (dpd) cu adresa lor si a mea. La mine, ultima cifra la telefon era schimbata. Eu nu mai comandasem altceva si am zis in gând: "hopa, asta e țeapă!". Desfac cutia si inauntru un plic si un pliant. Pe pliant era un număr de telefon la care sa suni daca vrei sa treci la nivelul 2 de curs. Pentru ca din ce am citit pe pliant sunt niste cursuri de limbi straine, online si in colet este un card sau ce naiba o fi in plic, ca nu l-am deschis.
Sun la acel numar si raspunde o voce feminina. Explic ca eu nu am facut comanda, aia ma cauta dupa numărul de telefon si zice că nu am nicio comanda la ei. Ii dau numărul de pe cutie (atunci am vazut ca e ultima cifra schimbata), ma gaseste si ii spun ca vreau sa returnez coletul. Ok zice, trimiteti email la... si mi-a dat o adresa de email. Am trimis si apoi am început cautarile pe internet. Am gasit si pe altii ca au luat țeapa cu acesti "LingFluent". Acum, ce cer de la voi, daca tot ati avut răbdare si ati citit:
1. Sunt sanse sa recuperez banii?
2. Oare cei de la curier au datele celui ce a pus coletul?
Eu sunt hotarat sa fac reclamatie la anpc si politie, doar ca nu prea am datele expeditorului.
Menționez ca nu am facut nicio comanda, insa datele mele pot fi gasite usor pe internet.

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Fă reclamație și îți spun ei ce șanse ai.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pe cutie (AWB) e numele tău? Și nr tău? Dacă NU, suna la curier rapid. Ala a greșit.
Dacă e numele tău și nr tău, tre sa cauți expeditorul.

#4
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
E numele meu... Expeditorul e cam greu de gasit. De asta întreb, oare cei de la curier nu il au? Cand au luat coletul nu a cerut un act de identitate? Banii nu trebuie depusi într-un cont? Fiind a doua zi dupa primirea coletului, am zis sa mai aștept, nu 14 zile, dar macar 10 zile.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă e numele tău, asta e.
Ți-a făcut un coleg o farsa și a comandat pt tine.
Și cum e nr greșit? Cum au dat de tine? Sau au venit direct la ușa?

Au făcut în liceu o astfel de farsa și au comandat elevii un set de oale pe numele unei profesoare.

Edited by dorin_2k, 26 April 2019 - 06:43.


#6
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Au venit direct la usa. Farsa, nefarsa, eu vreau sa recuperez banii. 😀

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Vezi ca daca faci la politie pentru inselaciune,plangerea nu mai poate fi retrasa, ancheta va merge inainte. Asta ca sa stii in eventualitatea unei intelegeri amiabile.

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
interesanta noua teapa, n-am mai auzit varianta asta! :) probabil aia de la firma tepara au blat cu cineva de la firma de curierat si afla datele clientilor.
cred ca nu se intampla asta daca produsul initial l-ai fi platit cu cardul si nu ramburs la curier.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Bine ca ai primit un pliant și un plic. Astfel aia nu pot fi acuzați de înșelăciune.
Încearcă sa afli cine mai știa de comanda ta. Cum au trimis exact acum acest colet, cu suma apropiata.
Suna la nr de pe cutie și întreabă dacă nu are o comanda.
Ori e teapa foarte bine pusa la punct și nu vezi un ban, ori chiar e o greșeală.

#10
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Daca cititi comentariile de la sfârșitul articolului, va dati seama ca e o mare teapa. De greșit nu cred, nu mai e nimeni cu numele meu prin zona. 😀

http://infobrasov.ne...-limbi-straine/

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca sti ca n-ai comandat asa ceva mergi la politie si fa reclamatie. banii aia au ajuns intr-un cont sau i-a livrat curierul la o adresa. politia poate cere curierului sa-i puna datele la dispozitie.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nume si adresa corecta?  Doar o cifra la nr de tel gresita?
E foarte elaborata schema.
Scapa astfel de acuzatia de inselaciune.
Vor spune (doar daca ii gaseste politia) ca a fost o greseala doar.
Insa nu vor fi gasiti. (Usor).
DPD nu va furniza datele expeditorului decat (doar) ;) la politie.


#13
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
După nume sună dubios.....

#14
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Adresa de e-mail la care am cerut detalii pentru retur este [email protected]
După trimiterea mesajului am primit răspuns automat ca voi fi contactat. Oricum, atata timp cat cineva a raspuns la telefon pentru a trece la alt nivel, cineva trebuie sa si raspunda de retur. Bineînțeles, daca nu schimba cartela, ca nu cred sa fie abonament. Era bine sa se fi aprobat si la noi chestia aia cu date de identificare la achiziționarea unei cartele telefonice.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Te-am întrebat dacă ai sunat la numărul destinatarului de pe cutie.
Dacă îl găsești, îți recuperezi banii de la el. Însă nu cred ca știe ala de vreo comanda.

Îți faci prea multe speranțe. Ii treci la pierderi și data viitoare instruiește nevasta sa nu vorbească cu străinii.
(asa am instruit-o pe a mea nevasta: ea la volan, eu în dreapta veneam de la un chef. O oprește un polițist, ii cere actele dar nu se prezintă. Am apostrofat-o: de ce vorbește cu străinii. Am cerut eu actele înapoi polițistului. M-a intrebat:- în ce calitate îl întreb eu pe el. Într-un moment de luciditate i-am spus: "copilot". A dat actele înapoi plecând bombanind). Asta e off topic, dar de învățătură de minte. Toată familia ea nu vorbește cu străinii. (cerșetori, vânzători din usa în ușă, escroci, etc).

Ai văzut ca de mulți ani vând aia iluzii. Nu ești primul, nici ultimul.
Au mai reclamat și alții. Au un jurist bun ce ii scoate basma curata.

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007
De ce ar accepta cineva un colet pe care scrie LingFluent?

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postnotrust, on 26 aprilie 2019 - 07:37, said:

După nume sună dubios.....
Fluentlylick :)

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pe colet nu scrie nika.
Am primit multe colete fără nika pe ele. Plicul lipit îl scotea curierul pt el pt retur de bani.
Primeam doar cutia cu produsul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate