Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Țeapă LingFluent — se pot recupera banii?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001

 tytysor, on 26 aprilie 2019 - 13:23, said:

Draga, scrie foarte clar pe eticheta numele si adresa expeditorului!
S-o crezi tu. Altexpress e alta firma de curierat. Aia au livrat către dpd. Asa ca.. banii-au dus.
E o rețea bine organizata. Nu ii dai de cap.
Nu e lăsat nika la voia întâmplării. Totul calculat și făcut ca la carte.
Cei ce cred ca ANPC ii va da banii inapoi: sunteți prea creduli. Nu va lăsați păcăliți și totul va fi bine. Dacă deja ați fost pacaliti: învățați-va minte.

#38
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 dorin_2k, on 26 aprilie 2019 - 12:19, said:

La absolut TOATE coletele cu ramburs, am fost sunat pe telefon. În ultimii ani am primit și SMS cu AWB și cu numele expeditorului și valoarea rambursului.
Doar câteva din China au venit direct la ușa, dar erau plătite.
Nika direct la ușa cu ramburs și fără SMS ĂŽnainte.
E doar vina lui. Nu "decât".

E un clip pe FB cu prietenul ce ii da nevestei prietenului 200€ dacă se dezbracă. Și era "doar" o datorie pt soț.
Inseamna ca aia ce tepuiau cu masini de cusut Singer pe care le vindeau tepuitului cu 1000 de euro bucata, nu erau vinovati?


#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
Aia incercau. Daca gaseau victima....

Cum era (e smekeria) acolo?
Dupa ce le trimiti banii, iti livreaza sau nu masina "pereche"?. Daca ti-o livreaza, nu e nicio frauda. Au vandut cu 2.000€ unui fraier o vechitura. Nu le face nika politia.
Si fraierul are acum 2 vechituri pt "fer" vechi. De 10€ impreuna.

#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 dorin_2k, on 26 aprilie 2019 - 13:33, said:

Dacă deja ați fost pacaliti: învățați-va minte.

Tu ai vreo legătură cu țeparii, de tot ții morțiș să nu apeleze la poliție, sau care-i treaba cu tine?

#41
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,890
  • Înscris: 03.12.2001
nu, doar face gargară agresiv, că a mâncat prea mult drob.

#42
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Hai sa nu mai spunem ca e teapa. Sa zicem ca nu imi convine produsul si vreau sa il returnez in cele 14 zile. Ca asta ma interesează cel mai mult. Ce sanse am? Repet, am trimis email si astept un răspuns. Mai mult ca sigur nu voi primi. Vor trece cele 14 zile... Pasul urmator? Anpc sau politie? Sunt conștient ca e greu sau imposibil sa recuperez banii dar nici nu pot sta fara sa fac nimic. Banii mei au ajuns la cineva, nu cred ca e asa de greu de urmarit. Acel site exista, acea adresa de email e valida, la acel nr. de telefon pentru a mai cumpara mai departe a raspuns cineva. Deci nu sunt chiar asa de invizibili. Si eu am postat aici chiar din a doua zi. Poate oamenii vor raspunde... Ma amăgesc si eu...😀
Pentru cine a întrebat mai sus daca era plic sau colet, ii spun ca era colet si in el era plicul.
P.S. Asta e curierul care a trimis. Deci dpd duce banii la astia din link si cred ca astia ii duc la expeditor...
https://www.altexpress.ro


#43
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,890
  • Înscris: 03.12.2001
în 3 pagini oamenii îți spun să te duci la poliție. tu o ții pe a ta, că poate îți vezi banii, că poate e soare afară. fix pe asta se bazează și ei. pe fraierii care nu fac fac reclamație. care se dau cu fundul de pământ pe net, dar nu se duc la secția de poliție să scrie, că "n-au timp", "asta e", "poate mi-i dau înapoi".

#44
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Cum adica Ling Fluent, nene?
Am ras de m-am cocosat pe mine.

E clar tzeapa, ce mai e de investigat? Fa retur in 14 zile si iti vezi inapoi banii la pulyvara.

Edited by Kres, 26 April 2019 - 18:12.


#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001

 SmurfK, on 26 aprilie 2019 - 16:54, said:


Tu ai vreo legătură cu țeparii, de tot ții morțiș să nu apeleze la poliție, sau care-i treaba cu tine?
Tu esti unul care nu intelege un text scris?
Iata ce am scris eu

 dorin_2k, on 26 aprilie 2019 - 09:08, said:

Se bazează pe faptul ca pt 280 lei nu te chinui tu sau politia cu reclamații.
Unde vezi ca am zis sa NU apeleze la politie?

Doar politia ii poate recupera. Insa le trebuie dovezi clare ca a fost inselatorie. Insa dupa datele din acest topic, nu poate demonstra ca a fost inselat.
Nu i-au promis nika aia cce i-au trimis coletul. (nesolicitat de fapt).
insa NU trebuia sa il plateasca fara verificare de fata cu curierul.

#46
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
Orice inselatorie speculeaza o neatentie, comoditare, lisa de informare a victimei. Daca potentiala victima si-ar lua de fiecare data toate masurile de precautie si ar verifica totul ca la carte n-ar mai exista aceasta infractiune.

#47
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 dorin_2k, on 26 aprilie 2019 - 14:05, said:

Aia incercau. Daca gaseau victima....

Cum era (e smekeria) acolo?
Dupa ce le trimiti banii, iti livreaza sau nu masina "pereche"?. Daca ti-o livreaza, nu e nicio frauda. Au vandut cu 2.000Ăą‚Ź unui fraier o vechitura. Nu le face nika politia.
Si fraierul are acum 2 vechituri pt "fer" vechi. De 10Ăą‚Ź impreuna.
Te intalneai cu un necunoscut care iti vindea o masina de cusut la 2000 de euro.
Dadeai asa de mult pe ea pentru ca cica era perechea celei pe care deja o aveai.

Gresesti. Tu spui ca nu e frauda din moment ce au livrat masina de cusut(chiar la suprapret), dar aia sunt deja in parnaie condamnati pentru inselaciune. Deci?

Iti garantez ca si in cazul celui care a deschis topicul, daca face plangere si politia ii gaseste, se va lasa cu parnaie.
E inselaciune conform definitiei din codul penal. Citeste si te lamuresti.

Edited by dan1980_25, 27 April 2019 - 07:44.


#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
Nu va fi "cu executare".
Dacă tot ai zis de aia cu Singheru', cum de apar periodic astfel de anunțuri și de ce nu ii saltă în secunda 2 politia?
Am citit ca politia nu le-a făcut nika, pt ca e doar o vânzare la suprapreț. Ar fi acuzat doar primul, ce ii face o promisiune de cumpărate de 40.000€ neonorata.
Tu de ce nu citești pana la capăt știrea?

Fără ținte credule ar dispărea și infractorii. De ce mai exista alba-neagra? Ca sunt mulți fraieri ce vor sa fie păcăliți. Când eram copil, (acum vreo 40 ani), stăteam ore întregi sa ii urmăresc cum lucrează. Veneau la târg oamenii de la sate și pierdeau toți banii. Credeau ca se îmbogățesc în 5 secunde.
Cu Loganul, cu accidentul, cu procurorul, cu doctorul, cu nigerianul, cu premiul, cu albumul foto, cu agenția de modele, ...  sa îți mai zic? Toate aceste înșelăciuni se fac pt ca sunt "clienți". Mulți păcăliți nici nu se duc la politie. Știi de ce? De rusine.
Și doar politia poate face ceva în acest sens. Însă e foarte greu de dovedit.

#49
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Nu se va intampla nimic pana nu faci o reclamatie la politie. Daca vrei banii inapoi, faci, daca nu, nu. Daca nici politia nu te rezolva, treci 280 de lei la gaura si aia e, nu sunt o avere. Insa daca stai asa asteptand sa vina ceva din cer...nu vei rezolva nimic



 dorin_2k, on 27 aprilie 2019 - 08:14, said:

Nu va fi "cu executare".
Dacă tot ai zis de aia cu Singheru', cum de apar periodic astfel de anunțuri și de ce nu ii saltă în secunda 2 politia?
Am citit ca politia nu le-a făcut nika, pt ca e doar o vânzare la suprapreț. Ar fi acuzat doar primul, ce ii face o promisiune de cumpărate de 40.000€ neonorata.
Tu de ce nu citești pana la capăt știrea?

Fără ținte credule ar dispărea și infractorii. De ce mai exista alba-neagra? Ca sunt mulți fraieri ce vor sa fie păcăliți. Când eram copil, (acum vreo 40 ani), stăteam ore întregi sa ii urmăresc cum lucrează. Veneau la târg oamenii de la sate și pierdeau toți banii. Credeau ca se îmbogățesc în 5 secunde.
Cu Loganul, cu accidentul, cu procurorul, cu doctorul, cu nigerianul, cu premiul, cu albumul foto, cu agenția de modele, ...  sa îți mai zic? Toate aceste înșelăciuni se fac pt ca sunt "clienți". Mulți păcăliți nici nu se duc la politie. Știi de ce? De rusine.
Și doar politia poate face ceva în acest sens. Însă e foarte greu de dovedit.

Cred ca in 7 de reply-uri din topicul asta am citit deja 50% din viata Posted Image)). Nu inteleg de ce-i tot tai elanul lui OP de a merge la politie...ca e greu de dovedit, ca nu stiu ce, ca povesti ca nu stiu ce..Lasa domn'le sa mearga omu' la politie si vede el de ce are nevoie acolo, nu vorbim asa sa nu tacem...

Edited by kNN, 27 April 2019 - 16:19.


#50
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Fără supărare dar cum să cumperi ceva de la "LingFluent" (chiar dacă e scris într-un singur cuvânt)? :)))))))

În rest, multe vorbe, o singură soluție : poliția!

Mult noroc!

#51
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Acum cateva zile am făcut reclamatie la politie. Azi am sunat la altexpress si mi-au zis ca ei sunt firma de curierat intermediara si sa iau legatura cu expeditorul. Pai eu daca nu știu cine e... Oricum, daca politia nu face nimic ma gândesc sa ii dau in judecata pe cei de la altexpress. Le trimit între timp si un email sa am ceva scris. Pana la urma, pentru mine, ei sunt expeditorul. Asa apare pe colet. Si eu vreau sa fac retur...

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
Sa vii cu feedback. Sa le închizi gura celor ce m-au criticat ca sunt împotriva ta.
DOAR politia te poate ajuta. Însă îți trebuie date concrete de luat în seama. Trebuie sa dovedești ca ai fost înșelat. Pana acum nu ai vreo astfel de dovada concreta.

#53
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Dupa multe zile de asteptare am primit un email in care mi spunea sa completez un formular si sa-l trimit inapoi. L-am completat insa in el este si expresia

Quote

„Număr de cont bancar...............................
* se impune un număr de cont bancar în format IBAN și SWIFT.
pe care nu stiu cum s-o rezolv. Nu le am cu bancile si conturile. Contul meu incepe cu RO20BTRL si codul swift este BTRLRO22. Ar trebui sa am am si un cont care incepe cu acest cod swift sau...?
Maine voi suna la banca dar pana maine poate ma lamuriti voi.

Edited by Postasul666, 16 May 2019 - 19:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate