Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Țeapă LingFluent — se pot recupera banii?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 16.08.2010

 daniMMM, on 26 aprilie 2019 - 06:46, said:

Vezi ca daca faci la politie pentru inselaciune,plangerea nu mai poate fi retrasa, ancheta va merge inainte. Asta ca sa stii in eventualitatea unei intelegeri amiabile.

Nu e loc de "amabilitati" cu teparii.

#20
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Asta e eticheta de pe colet...
Sotia nu are vina, eu i-am zis sa il ia crezand ca e pachetul pe care il așteptatam.
Sigiliul la colet este al firmei de curierat. Deci cineva a dat plicul si cineva trebuie sa primească banii. Sa vedem daca vor fi descoperiti. Oricum, ii las asa pana dupa sarbatorile astea. Vedem apoi... 🤪

Attached Files


Edited by Postasul666, 26 April 2019 - 08:57.


#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cum dovedești ca e înșelăciune? Ai plătit pt un cartonaș. Nu te-a forțat nimeni. Aaaaa. Nu tu l-ai comandat. F bine. Dar tu l-ai plătit. Ai "colegi" la munca ce știau de comanda ta reala și ți-au făcut o farsa (bună). Și scumpa.
Sau aia de la firma aia au aflat cumva de comanda ta reala și au trimis rapid acel cartonaș pt tine (din greșeală). Se bazează pe faptul ca pt 280 lei nu te chinui tu sau politia cu reclamații.

#22
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
fără o plângere pentru înșelăciune nu rezolvi nimic. nu pe net, nu la anpc, nu pe mail, la poliție.
și fix pe asta se bazează țeapa, că oamenii nu vor reclama.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cat de mare era pachetul ? Daca e doar o hartie, banuiesc ca era un plic. Tu ce asteptati probabil era un colet, ceva. Trebuia s-o intrebi pe sotie cat de mare e pachetul.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Iată ce va fi la politie
Tu: am fost inselat
Politistul: ați comandat acel cartonaș?
Tu: nu
Politistul: de nu ați verificat coletul la primire și apoi sa plătiți?
Tu: de fraier
Politistul: rămâneți asa! (și fraier și cu paguba). Nu se încadrează la înșelăciune.

Dacă vine unul la mine cu un TV cu tub și îmi cere preț de 4 k îl plătesc și îl iau? Ca e numele meu pe colet? Doar nu-s fraier (ca alții).

Va mai zic una patită de mine. Vine o tipa și un tip în bloc, bat din usa in ușă zi arata o hârtie stampilata de primărie ca deratizeaza si starpesc gândacii și țânțarii.
Întra la mine (doar soția acasă), dau aia cu nus ce soluții și la final scoate chitantierul și cer un milion (era acum 17 ani).
Nevasta mea: nu am.
Aia: cum nu aveți?
Nevasta: asa bine, nu am
Aia: împrumutați de la vecini
Nevasta: nu cunosc pe nimeni ca abia ne-am mutat

Au păcălit aia tot orașul.

Deci? Mama fraierilor e mereu gravidă.
Nu suntem noi mai deștepți, sunt mulți fraieri. Nici nu trebuie căutați.

Edited by dorin_2k, 26 April 2019 - 09:37.


#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 dorin_2k, on 26 aprilie 2019 - 09:36, said:

Dacă vine unul la mine cu un TV cu tub și îmi cere preț de 4 k îl plătesc și îl iau?
Daca esti djl, da.

#26
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Voi chiar vorbiti serios atunci cand spuneti ca e vina initiatorului ca a luat acel colet? In ce lume traim, doamne fereste......adica el asteapta un colet de 287 de lei, apare un colet de 284 lei, cred ca-i ce a comandat dar de fapt e pacalit de cine stie ce hoti.
Cum se poate sa il criticati pe el? Ce mentalitate e asta, doar asa pot scapa mereu hotii nepedepsiti daca nimcni nu face absolut nimic...

#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
dupa unii daca o femeie e violata,e vina ei ca a stat?

#28
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Ar fi bine ca baietii astia sa LingFluent un pic de puscarie, nu de alta, dar e teapa toata ziua

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
interesant daca e o simpla coincidenta(eu nu cred in astea)
schema mai bine pusa la punct,dar cu implicarea unora,prea au nimerit-o,face comanda si exact atunci vine

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 giuliani, on 26 aprilie 2019 - 10:16, said:

Voi chiar vorbiti serios atunci cand spuneti ca e vina initiatorului ca a luat acel colet? In ce lume traim, doamne fereste......adica el asteapta un colet de 287 de lei, apare un colet de 284 lei, cred ca-i ce a comandat dar de fapt e pacalit de cine stie ce hoti.
Cum se poate sa il criticati pe el? Ce mentalitate e asta, doar asa pot scapa mereu hotii nepedepsiti daca nimcni nu face absolut nimic...
mai comand chestii, nu sunt pe stoc si-mi sosesc dupa cateva zile si mai si uit ce am de primit. intreb curierul de unde vine coletul ca sa-mi dau seama ce e.

#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 ceanu1980, on 26 aprilie 2019 - 10:57, said:

interesant daca e o simpla coincidenta(eu nu cred in astea)
schema mai bine pusa la punct,dar cu implicarea unora,prea au nimerit-o,face comanda si exact atunci vine

In plus si suma corespunde, asta mi se pare cel mai suspect.....daca omul avea o comanda de 285 de lei si primea acasa un colet de 600 de lei nu prea cred ca platea suma aia.

#32
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Mai e un aspect aici, destul de subtil: coletul fantoma costa cu cativa lei mai putin; daca ar fi costat cu cativa lei mai mult, omul nu l-ar fi ridicat never-ever! Posted Image Teparii astia sunt fini psihologi.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 giuliani, on 26 aprilie 2019 - 10:16, said:

Voi chiar vorbiti serios atunci cand spuneti ca e vina initiatorului ca a luat acel colet?
Da. E "și" vina lui.
Dacă tu primești un colet la ușa și ți se cer 300 lei, ii scoți instant? Lasă adresa aici și îți trimit o cutie cu un Nokia 1100 și pun ramburs 300 lei sau mai mult. Nu e înșelătorie. E o vânzare. Numai ca e produs necomandat.

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 dorin_2k, on 26 aprilie 2019 - 11:46, said:

Da. E "și" vina lui.
Dacă tu primești un colet la ușa și ți se cer 300 lei, ii scoți instant? Lasă adresa aici și îți trimit o cutie cu un Nokia 1100 și pun ramburs 300 lei sau mai mult. Nu e înșelătorie. E o vânzare. Numai ca e produs necomandat.

Nu el l-a luat ci sotia, ambii stiind ca asteptau un colet de valoarea aia. Cand stii ca astepti ceva, stii ca ai primit de X ori ceva in modul asta si mereu a fost totul in regula nu stai mereu sa cercetezi potentiale fraude. Omul nu are nicio vina, trebuie pur si simplu sa faca plangere, politia sa rezolve cazul fara probleme si el sa isi primeasca banii inapoi la fel, fara probleme.

#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
La absolut TOATE coletele cu ramburs, am fost sunat pe telefon. În ultimii ani am primit și SMS cu AWB și cu numele expeditorului și valoarea rambursului.
Doar câteva din China au venit direct la ușa, dar erau plătite.
Nika direct la ușa cu ramburs și fără SMS înainte.
E doar vina lui. Nu "decât".

E un clip pe FB cu prietenul ce ii da nevestei prietenului 200€ dacă se dezbracă. Și era "doar" o datorie pt soț.

#36
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 Postasul666, on 26 aprilie 2019 - 08:55, said:

Asta e eticheta de pe colet...
Sotia nu are vina, eu i-am zis sa il ia crezand ca e pachetul pe care il așteptatam.
Sigiliul la colet este al firmei de curierat. Deci cineva a dat plicul si cineva trebuie sa primească banii. Sa vedem daca vor fi descoperiti. Oricum, ii las asa pana dupa sarbatorile astea. Vedem apoi... ��
Draga, scrie foarte clar pe eticheta numele si adresa expeditorului!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate