Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Achizitie aparat foto utilizator amator.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Govela

Govela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 15.12.2013
Salut , Vreau sa imi achizitionez un aparat foto , bugetul este de 1500-2000 lei , il voi folosi pentru poze in concediu pe la petreceri si pe unde mai merg adica nu am pretentii de fotografi profesionale sau altele, nu vreau ceva foarte complicat dar sa faca poze cat mai bune si sa nu fie foarte mare , tin sa precizez ca nu am habar cu ce se mananc dar vreau sa invat unele lucruri de baza .Multumesc

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,868
  • Înscris: 25.01.2007
Pai dacă nu vrei foarte mare, ar trebui sa postezi în topicul mirrorless

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.f64.ro/o...k-copy-61419-/p
sau
https://www.f64.ro/s...si-nfc-bundle/p
sau
https://www.f64.ro/c...-is-stm-negru/p

aparate care vin cu obiective kit; daca o sa doresti un obiectiv mai bun o sa platesti cat nu face aparatu;
ps. personal as merge pe oly - poti cumpara orice obiectiv mai vechi - stabilizarea o face aparatu;
la sony si canon stabilizarea o gasesti doar in obiective ceea ce le face mult mai scumpe; avantaju la aparate este senzoru mai mare

Edited by STARTREK1, 25 April 2019 - 19:28.


#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Govel,  eu cred ca ai nevoie de o camera "travel". Cred ca una bridge te-ar satisface,una care sa faca poze decente la 16-20Mpixeli,sa aiba zoom optic de minim 15x (ai nevoie in calatorii)...Cele prezentate mai sus,sunt mai "catre profesionisti".Au senzori mai mari (calitate mai buna),dar obiective cu zoom de doar 3x.
   Trebuie sa te hotarasti ce gabarit vrei. Ai 2 variante: "DSLR like" sau "pocket" (mai mici).In prima categorie poti gasi un superzoom bun (50-60x) si care sa nu fie foarte mare...Eu am un Nikon P610 care ma satisface exact pentru necesitatile enumerate de tine,dar,asta nu se mai gaseste decat S/H...Un "pocket" f bun (la pretul asta),premiat la vremea lui,e  Panasonic TZ100...modelul urmator,TZ200 (si mai tare),are un pret intangibil...Eu chiar ti-as recomanda TZ100 (pentru necesitatile dorite de tine).

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostGovela, on 25 aprilie 2019 - 18:23, said:

Salut , Vreau sa imi achizitionez un aparat foto , bugetul este de 1500-2000 lei , il voi folosi pentru poze in concediu pe la petreceri si pe unde mai merg adica nu am pretentii de fotografi profesionale sau altele, nu vreau ceva foarte complicat dar sa faca poze cat mai bune si sa nu fie foarte mare , tin sa precizez ca nu am habar cu ce se mananc dar vreau sa invat unele lucruri de baza .Multumesc

Pentru cerințele tale cel mai bine se pretează se pretează un telefon cu camera mai răsărită. Cam toate modele de vârf de la producătorii consacrați satisfac cerințele.

Edited by DaculScoril0, 26 April 2019 - 02:22.


#6
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Cu puțin peste bugetul propus , dar cu mult peste concurenta în același preț :

https://www.f64.ro/f...16-50mm-negru/p

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Salut, Govela.
Eu (ca si altii citiva de pe aici) am plecat in foto de la aparat simplu (gen "sapuniera" de 2 Mpx, lasaindu-le pe alea pe film deoparte) si am tot urcat in pretentii si mofturi pina la DSLR-uri si obiective de f.multi bani pentru unul care nu face parale din fotografie.
In ziua de azi, pentru ce vrei si zici tu, folosesc cu satisfactie un telefon cu camera bunicica. E drept ca uneori imi doresc sa fi avut Canon-ul in mina in locul telefonului, dar asta nu se intimpla suficient de des ca sa ma faca sa renunt la telefon pentru poze iola.

Asa ca pentru poze iola eu te-as indemna catre telefonul cu cea mai buna camera in bugetul pe care il ai.
Daca insa zici ca vrei sa te prinzi cu gitul in lat, tot un MLR din gama entuziasti ti-as recomanda.
Ex: Olympus-ul aratat de Startrek1 in primul link.


@hpavictor - offtopic: 30% nu e putin, ci e f.f. mult.
cum ar fi sa-ti creasca veniturile cu 30%? o fericire, nu?

Edited by Taxon, 26 April 2019 - 09:52.


#8
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Mulțumesc pentru urare :) !
Totuși , la banii aia cumperi foarte multa calitate foto .
Poate că , cine știe , se mărește bugetul cu multă îngăduință ( din partea  soției ) și se poate achiziționa aparatul de fotografiat din link-ul anterior .

#9
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Sony A5100: https://forum.softpe.../#entry24895422

#10
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,038
  • Înscris: 16.02.2004
Check this... Panasonic lx100:
- senzor mare + obiectiv foarte bun;
- este mic;

- nu poți schimba obiective.

#11
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
Sony RX100 III, e vreo 2000 lei la emag. e mic, e bun pe auto, are și control complet manual PSAM ca pe DSLR dacă vrei să înveți, face poze la fel ca DSLR-urile recomandate aici cu obiectivele kit (că are 2 stopuri avantaj, deci se anulează avantajul senzorilor mai mari de pe DSLR-uri). desigur că dacă mai investești câteva mii de lei în obiective se schimbă datele problemei, altfel ia compacta Sony.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate