Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Zeii au fost distrusi de Dumnezeu

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
De cateva zile tot recitesc Isaia, cap. 26, si tot ajung la aceeasi concluzie, ca acolo se vorbeste despre caderea zeilor, a intregului Olimp. Cititi si spuneti si voi ce credeti:

Isaia, 26: 5 El a răsturnat pe cei ce locuiau pe înălţimi, El a plecat cetatea* îngâmfată; a doborât-o la pământ şi a aruncat-o în ţărână.

Da, imi veti spune, ce mi-am spus si eu prima oara cand am citit, ca sunt si alte cetati care au fost construite ”pe inaltimi”, nu doar cetatea zeilor, Olimpul. Numai ca,  alte versete ce urmeaza dupa acesta, in acelasi capitol, m-au convins ca aici nu-i vorba de o cetate oarecare, ci chiar de cea in care locuiau ingerii cazuti, zeii:

Isaia, 26: 13 Doamne, Dumnezeul nostru, alţi* stăpâni afară de Tine au stăpânit peste noi, dar acum numai pe Tine şi numai Numele Tău îl chemăm.

Dupa cum vedeti, Isaia zice ”alti stapani afara de Tine au stapanit peste noi” si, zicand asa, vorbeste de o stapanire reala, nu de una imaginara. O stapanire de care am scapat doar pentru ca Dumnezeu  insusi i-a doborat pe acestia si i-a transformat pe stapanitori in ”umbre”:

Isaia, 26: 14 Cei ce sunt morţi acum nu vor mai trăi, sunt nişte umbre şi nu se vor mai scula, căci Tu i-ai pedepsit, i-ai nimicit şi le-ai şters pomenirea.

Este clar ca aici nu-i vorba despre oameni, pentru ca despre oameni stim ca-si dorm somnul in tarana si se vor scula, din tarana, ca sa fie judecati si sa primeasca fie slava vesnica, fie ocara vesnica. Dealtminteri, in acelasi capitol, spre sfarsit, Isaia aminteste si de scularea celor care dorm in tarana:

Isaia, 26:
19 Să învieze dar morţii* Tăi! Să se scoale trupurile mele moarte! Treziţi-vă** şi săriţi de bucurie, cei ce locuiţi în ţărână! Căci roua Ta este o rouă dătătoare de viaţă, şi pământul va scoate iarăşi afară pe cei morţi.”
20 Du-te, poporul meu, intră* în odaia ta şi încuie uşa după tine; ascunde-te** câteva clipe, până va trece mânia!
21 Căci iată, Domnul iese* din locuinţa Lui să pedepsească nelegiuirile locuitorilor pământului, şi pământul va da sângele pe faţă şi nu va mai acoperi uciderile.


Dupa cum vedeti, este o mare diferenta intre cei din versetul 14, ”morti care nu vor mai trai” si cei din versetul 19, ”morti care inviaza si se scoala din tarana”.

Deci, oricum as suci-o, cei care au stapanit pamantul asemenea lui Dumnezeu si carora li s-a dus si pomenirea si nu se vor mai scula niciodata, ramanand doar umbra lor, aceia nu pot fi decat zeii si nu doar cei ai grecilor, ci zeii de oriunde din lumea aceasa. Amin

Si nu vi se pare ciudat ca zeii, la fel ca Adam, au vrut sa fie ”asemenea cu Dumnezeu”, Tatal lor, stapanaind peste oameni si dictand ce este bine si ce este rau...?

Edited by Dorel666, 24 April 2019 - 13:08.


#2
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 Dorel666, on 24 aprilie 2019 - 12:53, said:

Deci, oricum as suci-o,
Asta faci tu tot timpul, le sucești astfel încât să te coafeze.
Așa-i cu minciunile, tre să le sucești să faci cumva să se potrivească.... dar degeaba, minciuna tot minciună rămâne.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
eu sunt curios ce faci in timpul in care nu esti pe softpedia

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 Andreysc7, on 24 aprilie 2019 - 13:08, said:

eu sunt curios ce faci in timpul in care nu esti pe softpedia

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9fv7OUCJFFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
@business11:

Posted Image

Bineinteles ca astia au drept de vot, asa-i?! Sau gresesc. Sa imi zica cineva ca gresesc, va rog...Posted Image

#6
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Danutul Bunutul te saluta din Mercedes ;)

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si invers.  Doar ca aia au fost primii.

Edited by myshyk, 24 April 2019 - 13:24.


#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

 Andreysc7, on 24 aprilie 2019 - 13:08, said:

eu sunt curios ce faci in timpul in care nu esti pe softpedia

Post și rugăciune.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi trăieşte din cutia milei?

#10
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
În secolul III Imperiul Roman era sfâșiat de războaie civile în care câte unui general i se căpșună ca e fiul unui zeu sau zeițe și pretindea tronul în numele ascendente sale divine. Fiecapyre legiune cu zeul preferat. Mai erau și generali/împărați pentru o scurtă perioadă care încercau sa impună religii mai exotice, orientale, precum mithraismul și zoroastrismul. Pe acest fond al inflației copiilor de dumnezei dar și al "liber la religii orientale" era o problema de Tim pana sa se uite careva la iudaism și sa găsească acolo câteva idei interesante. Practic criza din Imperiu l-a împins pe Constantin spre soluția "mai gata cu atâția zei și zeuleti în numele cărora îmi revendicat mie tronul și va dați în cap, unul e de ajuns. Și dacă va bate gândul ca ați fi copiii Lui, a avut unul și nu a fost împărat ci tâmplar și a dat cezarului ce-i al cezarului. În plus a fost și răstignit. Deci rețineți :copil de zeu=tâmplărie, 0 pretenții la tron +răstignire. Eu voi fi ala care se va asigura ca i se face voia! "

#11
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

 PSC, on 24 aprilie 2019 - 13:27, said:

Şi trăieşte din cutia milei?
Din cate am vazut se traieste bine din cutia milei, mai mereu cand merg la servici ma intalnesc pe drum cu niste maicute intr-o "rabla" de Audi.

#12
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Și așa au fost zeii distruși, nu de Dumnezeu, ci de unșii lui Constantin și Teodosius

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 iulian_k, on 24 aprilie 2019 - 13:30, said:

În secolul III Imperiul Roman era sfâșiat de războaie civile în care câte unui general i se căpșună ca e fiul unui zeu sau zeițe și pretindea tronul în numele ascendente sale divine. Fiecapyre legiune cu zeul preferat. Mai erau și generali/împărați pentru o scurtă perioadă care încercau sa impună religii mai exotice, orientale, precum mithraismul și zoroastrismul. Pe acest fond al inflației copiilor de dumnezei dar și al "liber la religii orientale" era o problema de Tim pana sa se uite careva la iudaism și sa găsească acolo câteva idei interesante. Practic criza din Imperiu l-a împins pe Constantin spre soluția "mai gata cu atâția zei și zeuleti în numele cărora îmi revendicat mie tronul și va dați în cap, unul e de ajuns. Și dacă va bate gândul ca ați fi copiii Lui, a avut unul și nu a fost împărat ci tâmplar și a dat cezarului ce-i al cezarului. În plus a fost și răstignit. Deci rețineți :copil de zeu=tâmplărie, 0 pretenții la tron +răstignire. Eu voi fi ala care se va asigura ca i se face voia! "

Pleci, din start, de la premisa ca Dumnezeu nu exista si nici zeii si este normal sa ajungi la astfel de concluzii. Pe de alta parte, Isaia a trait si a scris cu mult inainte sa apara Imperiul Roman. Deci, cam cade ce ai spus dumneata.

#14
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 Dorel666, on 24 aprilie 2019 - 12:53, said:

De cateva zile tot recitesc Isaia, cap. 26, si tot ajung la aceeasi concluzie, ca acolo se vorbeste despre caderea zeilor, a intregului Olimp.

Prin astea recunoşti că zeii Olimpului au existat ?

#15
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 Dorel666, on 24 aprilie 2019 - 13:37, said:



Pleci, din start, de la premisa ca Dumnezeu nu exista si nici zeii si este normal sa ajungi la astfel de concluzii. Pe de alta parte, Isaia a trait si a scris cu mult inainte sa apara Imperiul Roman. Deci, cam cade ce ai spus dumneata.
Plec din start de la premisa ca în spatele fiecărei decizii politice a existat un scop și o gândire rațională. Oamenii care auzeau voci, aveau vise premonitorii, vedeau lucruri au fost mereu izolați de funcțiile politice, chiar dacă respectați și crezuți pana la un punct.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dorele, stiu ca multe lume ti-a tot scris, insa nu ma pot abtine: numele de utilizator te caracterizeaza in totalitate.

#17
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Il caracterizeaza si cifrele, mai precis 6, stim toti ce spital este cel cu nr. 6, nu? ;)
Daca nu stiti... google it!

#18
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Oamenii nu se simt bine în preajma celui căruia ii vin idei extrarationale, motiv pentru care au inventat funcția de Mare Preot, Mare Șaman, Pontifex Maximus, Patriarh, Papa distincta de cea de șef de trib, Vodă, Faraon, Imperator, Basileu.





Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate