Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare masina de gaurit si insurubat cu acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Salutare

Detin o masina de gaurit/insurubat cu fir si sunt multumit de ea, dar as dori si una portabila. (cu acumulator).

Folosinta "nu chiar doar hobby". adica am nevoie prin casa/curte mai fac una alta.
Nu exista un buget prestabilit dar nici nu e foarte mare. 100-300 lei maxim.

Am cautat pe internet si gasesc si acum dar as dori recomandari de la unii care le-au folosit si au pareri pro si/sau contra.
Multumesc

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Daca ai timp sau/si indeminare, de ce nu rasfoiesti topicul asta?
https://forum.softpe...2#entry24538518
https://forum.softpe...4#entry24451536
S-a discutat f.mult acolo pe subiectul tau.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu am una de la Ikea. Se incarca precum telefonul, nu are baterie detasabila.
(https://www.ikea.com...ducts/70223889/)
O am de cativa ani si sunt foarte multumit de ea, tine la tavaleala.
Si cu cardul Ikea avea si reducere de pret, vreo 50 de lei.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ai scris maxim 100-300 lei de parca ar fi 100-300 de cocosei de aur...

De abea iei un acumulator de capacitate medie de banii aia, si trebuie sa ai minim 2, plus incarcator, plus scula, plus recomandabil valiza, plus accesorii.

Edited by loock, 22 April 2019 - 07:47.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
din cauza ca fac mai mult chestii mai fine cu ea eu am luat asa ceva. sunt f. multumit de ea. merge bine si la dat gauri cu percutie in perete, nu chiar ca si cea la priza, dar face si din astea. acu ar trebui sa ne spui si cam ce intentionezi sa faci cu ea, daca vrei sa demolezi chestii poate iti trebuie una cu percutie pneumatica...

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Si uneltele astea sunt ca orice altceva: cati bani bagi in ele, atata calitate/fiabilitate/performanta primesti. Ideea e sa te hotarasti daca bagi 100 lei in ea sau 300. Ca cele in jur la 300 lei sigur sunt mai bune decat alea la 100 lei.
Eu am luat o astfel de unealta cam cu 75 lei din Leroy. Atata am dat, atat ma astept de la ea. Poate ma tine toata viata la cat o folosesc eu (montat niste mobila din cand in cand, o gaura in perete la cativa ani), poate la prima gaura puternica in perete ma lasa. Dar imi asum.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cum spuneam, de abea iei doar un acumulator de capacitate medie de banii aia, fara scula, incarcator, valiza, etc.
Normal e recomandat sa ai minim 2 acumulatori, incarcator rapid, valiza, accesorii, etc.

Bosch GSR 12V-15 e prima recomandare ignorand plafonarea de pret.
Cu 2 acumulatori de minim 2 Ah fiecare, nu mai mici.
Exista si acumulatori de 6Ah pt ea, si de 4Ah, si de 3, 2,5, 2, dar exista si de 1,5 si mai mici care nu sunt recomandati.
Are 960 de grame cu tot cu acumulatorul de 2Ah, dar e heavy duty.
Exista si varianta GSB cu percutie, dar e ceva mai lunga si mai putin compacta.
Cu ea poti sa faci foarte multe lucruri, si de insurubare si de gaurire, gaureste oficial pana la 25mm diametru in lemn, da si 35 dar nu e recomandabil ca o abuzezi, strange sigur holtzsuruburi  6x60 in dibluri, si poti sa strangi si 6x80, si chiar 6x100 pt ca la nevoie poti utiliza ambreiajul cu autoblocare pt. a strange la final manual folosind scula pe post de cheie.
Cu burghie speciale cu cap ascutit din carburi metalice poti sa dai si gauri de 6mm in caramida si BCA, si la nevoie sa le maresti apoi la 8 sau 10mm.
Are cuplu hard 30 Nm care este inertia de rotatie la oprirea in soc la viteza maxima, si cuplu soft care e cuplul real in treapta 1 de 15 Nm real. Este foarte puternica si in T2 unde are viteza mai mare, dar pt. suruburi de 5-6mm si gauriri mai mari de 6mm este recomandat sa fie folosita in T1.
La oferta se gaseste in jur de 495-500 lei, altfel pretul uzual e mai mare.
Uneori are si valiza in pretul de 495-565 lei.
Eu am luat-o de cateva ori in pretul asta si cu LBoxx care altfel numai ea (valiza LBoxx) e destul de scumpa, si in kit cu 2 x 2Ah si incarcator de 3A.
Acum am vazut oferte (bune) doar cu valiza normala Bosch sau fara valiza.
Cu Lboxx e mai scumpa de obicei, dar mai apar oferte.

Pt. insurubari cu 7mm poti sa definitivezi manual cu o cheie sau surubelnita.

Pt insurubari foarte grele de genul 7-8-10 - x 100-200-350, gauriri de 35mm si pt. carotari de genul 60mm, ai nevoie de o clasa superioara, cuplu soft de 36-45-50-50+ Nm.
Makita DDF/DHP 480 cu acumulator mare cu doua randuri de celule ca sa traga 40A, de 3-4-5-6 Ah are 36 Nm cuplu soft ( 54 hard care se poate ignora la toate sculele)
Hilti SF 6-A22 / SF 6H-A22 are cuplu soft 50 Nm ( hard 80).
Makita DDF/DHP 481 au cuplu soft 60 Nm ( 115 hard)
Hilti SF 10W-A22 ATC are cuplu soft 72 Nm ( hard 120)
Optional exista si modele cu strangere cu impact tangential, majoritatea FOARTE zgomotoase, care in clasa impact driver au fie in jur de 40 Nm la cele speciale silentioase de 18V cu amortizare in ulei, fie 100-140-160-180-200+ Nm care se folosesc cu biti special aliati pt impact tangential, care si asa se duc repede, si exista si burghie speciale pt ele, e o moda de cativa ani.
La clasa impact wrench pe patrat de 3/8 si 1/2" se gasesc si peste 200 Nm pana la 5000+, unele mai recomandate dar mai scumpe au si trepte de turatie care limiteaza si energia de impact tangential in cateva trepte, 2, 3 rar mai multe.

Edited by loock, 22 April 2019 - 08:46.


#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Vezi la Dedeman..
Am eu una din asta. Pentru holsuruburi bagate prin garduri e buna. Nu e nu stiu ce minune...da la 300 de lei..
Nici forta nu prea are.. E cam lesinata. Am o chinezarie Einhell veche de 6-7 ani care ii da clasa la Bosch-ul asta.. Insa acumulatorii s-au dus.
https://www.dedeman....-5-ah/p/1028891

Edited by mariovrs, 22 April 2019 - 09:00.


#9
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Salut
daca vrei ceva profi: Makita, Ryoby, Bosch alea albastre profi, etc.
daca vrei ceva pt curte... un Einhell, daca prinzi o promotie, chiar si alea ale lor "profi", la fel daca ai rabdare sa bage astia de la Lidl, poti prinde una bunicica marca lor, parkside, sau Bosch alea verzi dar sunt super cotate alea si nu fac decat juma de pret. De parca alea ar fi profi si alea care chiar sunt profi le-ar face din haur.
In principiu prin curte daca vrei doar sa invarti un surub si sa mai strangi ceva cam orice marca cu baterie de 14 sau 18 v.

#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ryobi nu cred ca e in aceeasi categorie ca si Makita, Bosch :)

#11
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
era la un moment dat, dar acum in prezent nu mai stiu. Mai ales alea made in usa

Edited by unpuisor, 22 April 2019 - 09:14.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 unpuisor, on 22 aprilie 2019 - 09:14, said:

era la un moment dat, dar acum in prezent nu mai stiu. Mai ales alea made in usa

Ryobi a fost mereu doar hobby. La origine era un brand japonez pt hobby, dar acum e mai mult chinezesc.
Nu te lua dupa ce folosesc unii profesionisti in diverse domenii unde au nevoie sa mai dea o gaura sau stranga un surub, ca pot sa vezi la ei si mai rau de atat.
In prezent (deja de multi ani) e un brand detinut de Techtronic Industries din Hong Kong, abreviat TTI insa nu trebuie confundat cu TTI din SUA care e altceva.
Techtronic Industries din HK detine si brandurile AEG tools (cumparat cu mai multi ani in urma de la nemti), Milwaukee,  Ryobi, Homelite, Empire, Stiletto, Hoover US, Hart, Oreck, Vax, si Dirt Devil. De asemenea fabrica si sub brandul Ridgid sub licenta.
Insa nu trebuie confundate brandurile intre ele, si de altfel nici modelele.
Ryobi nu are treaba cu Milwaukee, chiar daca sunt ambele facute de TTI.

De la Ryobi era so-so interesanta o bormasina verticala pe coloana, fara pretentii deosebite dar peste chinezariile ordinare care se gasesc de obicei, dar n-am vazut sa fie adusa in RO.
Si Makita facea un model pe coloana si nu am vazut sa fie adus in RO...
La bormasinile cu acumulatori, Ryobi in general erau nejustificat de mari si grele, mai ales la NiCd. mai nou au si modele mai compacte la 10,8 V, dar au performante mai mici si la cuplu si la autonomie si fiabilitate, nu se compara cu GSR 12V-15 si nici cu variantele Milwaukee.
Milwaukee au avantajul unui grip cu inlinatie mai mare, care e mai ergonomic cand inpingi pt ca blocheaza mana in lungul axei antebratului si nu mai este solicitata incheietura mainii - ma refer la apasare, nu la antirotatie bormasinii care e cu totul altceva. Pt. antirotatia bormasinii fie alegi un Hilti din cele recomandate de mine mai sus - care se opreste automat la acceleratie de rotatie, fie folosesti maner lateral lung ca la Makita DDF481, fie folosesti un model cu impact tangential care nu pune astfel de probleme.
Insa nu ma grabesc sa recomand Milwaukee, nu sunt f. convins de electronica din ele si au cabluri interne ridicol de subtiri.
Insa sunt intr-o cu totul alta clasa fata de Ryobi...
AEG de cand e facut de TTI e iar sub Milwaukee.
Cand AEG erau nemtesti si albastre, erau mult mai fiabile, dar cam dezechilibrate si grele.
TTI a facut AEG-ul pe culoarea complementara orange, si de atunci se mai intampla sa iasa fum din ele uneori f repede. Probabil ca au si modele so-so OK, insa nu m-as incurca cu ele.
Ryobi a mai avut un polizor unghiular cu acumulator si variator de turatie, si multa vreme a fost cam singurul brand reconoscibil care avea asa ceva cu acumulator, chit ca era mare si variatorul arata ciudat ca un dinte de rechin...
In prezent au aparut cu variator si acumulator si la alti fabricanti, inclusiv Makita, ba exista chiar si modele pe 36V cu doi acumulatori mari de 18 cu doua randuri de celule, din care trage 36V @ 40 A...

Apropo de branduri japoneze, si Panasonic face scule bunicele, chiar profesionale.
Sunt si producatori de celule li-ion pt ele, de altfel si pt masinile Tesla.
La modelul compact de 10,8V tot Boschul e mai puternic...
Alt brand japonez, este Hikoki, fost Hitachi, care si-a schimbat recent denumirea, si care a fuzionat inainte si cu Metabo.
Iar unele modele de bormasini Metabo sunt clonate si de Mafell care e dumnezeul circularelor din Germania.
Toate astea au avantajul ca la modelele din ultima generatie au acumulatori comuni cu celule 20xxx de capacitate mai mare, si care pot livra un curent semnificativ mai mare si la cei compacti cu un singur rand de celule, deci pot fi utilizati si la scule de putere medie-mare (nu extrema).

Desigur Makita e tot un brand japonez, insa au fabrici in multe tari, printre care Japonia, SUA, UK, China, Romania, etc.
Au fabrica in Romania la Branesti de mai multi ani.
Am vazut modele facute in RO, insa pana acum n-am avut nevoie de ele. Am chinezesti foarte bune majoritatea, am cateva si din SUA, si din UK si din Japonia.
In prezent si Makita are unele modele teapa, deci nu recomand doar brandul ci numai exemplare anume.

Edited by loock, 22 April 2019 - 10:04.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In penultimul paragraf de mai sus, prin toate astea ma refeream doar la Hikoki, Metabo si Mafell ca au acumulatori compatibili (si inca alte cateva branduri pe care nu le-am mentionat).

#14
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Bosch gama blue.

#15
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
In ultimele postari se vorbeste de lucruri sfinte Posted Image  Omul a zis 100-300 Lei. La banii astia iei Bosch (verde) EasyDrill 1200. Am si eu si e ok, decent, dar nimic mai mult. Nu e de date gauri in beton sau altceva.

#16
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am de la Lidl cele doua una de 16 si una de 20 de volti. Sunt super mltumit de ele. Cea de 20V este mai puterrnica, dar mai grea. Costa max 250 de lei. Vezi cand apare oferta.
https://www.okazii.r...-20v-a199316894

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 bobitzaaa, on 22 aprilie 2019 - 11:53, said:

Eu am de la Lidl cele doua una de 16 si una de 20 de volti. Sunt super mltumit de ele. Cea de 20V este mai puterrnica, dar mai grea. Costa max 250 de lei. Vezi cand apare oferta.
https://www.okazii.r...-20v-a199316894

Sunt urate cu spume alea.
Te inspira sa faci treaba de mantuiala.
Nu mai zi de alea ca renunt si la makita si trec complet pe Hilti...(yeah right... renunt si la Festool, Mafell, Fein, Bosch, Atlas Copco, etc...)
Dar tot pastrez GSR 10,8 2 LI / 12V-15 Posted Image

Edited by loock, 22 April 2019 - 12:37.


#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
Cand am lucrat la bricostore prin 2008 am prins niste scule ryoby cu eticheta de made in usa si erau vandute ca si scule profesionale. In aceeasi gama cu Makita si bosch alea albastre. Dupa atatia ani nu mai stiu care sunt gamele lor sau ce firma I-a cumparat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate