Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Judecata din Rai - prima Spovedanie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#37
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 mario_bril, on 17 aprilie 2019 - 21:28, said:

Psihiatrii nu sunt de acord, dar în fine, ce știu ei...

Ca ar fi sau nu de acord, este discutabil. Dar ii consideri infailibili?

#38
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 21:33, said:

Ca ar fi sau nu de acord, este discutabil. Dar ii consideri infailibili?
Vox populi, vox Dei, Tudorele...

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 mario_bril, on 17 aprilie 2019 - 21:34, said:

Vox populi, vox Dei, Tudorele...

Aceasta la romani, unde poporul era dumnezeu. Oricum, unul insignifiant si nebagat mereu in seama, dar uneori era. Dar in Scriptura nu avem astfel de versete.

#40
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 21:26, said:


Pai, de ce nu-l intrebi direct pe Dumnezeu? Daca crezi ca iti poate ierta pacatele direct, inseamna ca il poti si intreba direct. Dar, daca nu poti nici macar sa-l intrebi direct, inseamna ca nici pacatele nu ti le iarta direct.
Deci, daca il intrebi pe Dumnezeu prin intermediar, inseamna ca si de pacate ii ceri iertare tot prin intermediar.



Nu asa este normal?
Deci tu(voi) nu credeti in dumnezeu, nu credeti ca va poate ierta pacatele decat daca platiti unui intermediar.

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 nico99900, on 17 aprilie 2019 - 21:52, said:

Deci tu(voi) nu credeti in dumnezeu, nu credeti ca va poate ierta pacatele decat daca platiti unui intermediar.

Pai, doar fiului omului i-a dat Dumnezeu puterea de a ierta pacatele. N-ai citit in Scriptura? Catre Dumnezeu te puteai ruga direct doar pana a venit Intermediarul. Dupa ce a venit Intermediarul, Dumnezeu nu mai accepta rugaciuni din afara bisericii.

Iar daca dumneata te-ai rugat direct si te-a iertat, spune-ne si noua cum s-a intamplat si cand.

Edited by Dorel666, 17 April 2019 - 22:02.


#42
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 22:02, said:

Pai, doar fiului omului i-a dat Dumnezeu puterea de a ierta pacatele. N-ai citit in Scriptura? Catre Dumnezeu te puteai ruga direct doar pana a venit Intermediarul. Dupa ce a venit Intermediarul, Dumnezeu nu mai accepta rugaciuni din afara bisericii.

Iar daca dumneata te-ai rugat direct si te-a iertat, spune-ne si noua cum s-a intamplat si cand.
Care biserica?

#43
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 nico99900, on 17 aprilie 2019 - 22:10, said:

Care biserica?

Normal ca cea ramasa de la apostoli.

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

 marcusdefeis, on 17 aprilie 2019 - 13:29, said:

si mai vrem sa evolueze Romania cu din astia....
Dorei din ăștia au și nemții dar au și creiere, de multe ori chiar din.. România!

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 22:24, said:

Normal ca cea ramasa de la apostoli.
Așa era și bunicul meu săracul, vota PNL, nu știa el că PNL-ul de azi nu-i mai PNL-ul interbelic.

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 benis, on 18 aprilie 2019 - 12:43, said:



Așa era și bunicul meu săracul, vota PNL, nu știa el că PNL-ul de azi nu-i mai PNL-ul interbelic.

Doar cei care au mers cu Moise au fost mantuiti. Ceilalti evrei, care au ramas in Egipt, n-au fost mantuiti, chiar de ar fi fost mai buni si mai credinciosi decat cei care au plecat cu Moise.

#46
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 22:24, said:

Normal ca cea ramasa de la apostoli.
Si care ii aia ramasa de la apostoli? Ca scump esti la vorba?

#47
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 nico99900, on 18 aprilie 2019 - 20:21, said:

Si care ii aia ramasa de la apostoli? Ca scump esti la vorba?

Aceea care are continuitate apostolica.

#48
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 21:26, said:



Pai, de ce nu-l intrebi direct pe Dumnezeu? Daca crezi ca iti poate ierta pacatele direct, inseamna ca il poti si intreba direct. Dar, daca nu poti nici macar sa-l intrebi direct, inseamna ca nici pacatele nu ti le iarta direct.
Deci, daca il intrebi pe Dumnezeu prin intermediar, inseamna ca si de pacate ii ceri iertare tot prin intermediar.
Și popa(intermediarul) cum face? Că io numai din filme ce am văzut, mergi îți spui păcatele și apoi îți spune " Dute fiule in pace,păcatele îți sunt iertate. Să nu mai faci. El de unde știe că ai fost iertat? Are cumva o linie directă cu dumnezeu? Intră într-un fel de transă? Și îi spune pe moment. Că nu am auzit pe nimeni să-l fi chemat intermediarul înapoi să îi zică că nu i sau iertat toate păcatele. Sau cine îți iartă păcatele? Popa sau dumnezeu? În religiile in care nu îi nevoie să te spovedesti cum ți se iartă păcatele? Dacă nimerești un popă care are ceva cu tine și doar îți zice din gură că ți-o iertat păcatele, și mori și ajungi la poarta raiului și îți spune Petrică că nu poți intra pentru că ai păcate care nu ți sau iertat, ce faci? Ați putea să mă lămuriți ? Întrebări am multe.

 Dorel666, on 18 aprilie 2019 - 20:41, said:

Dă o listă frate. Să știu și eu pe unde să incep. Că nu am nici o religie, tocmai pentru că nu știu încă care îi aia dreaptă. Și ceva argumente, bineînțeles.


Aceea care are continuitate apostolica.


#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 nico99900, on 19 aprilie 2019 - 10:23, said:

Și popa(intermediarul) cum face? Că io numai din filme ce am văzut, mergi îți spui păcatele și apoi îți spune " Dute fiule in pace,păcatele îți sunt iertate. Să nu mai faci. El de unde știe că ai fost iertat? Are cumva o linie directă cu dumnezeu? Intră într-un fel de transă? Și îi spune pe moment. Că nu am auzit pe nimeni să-l fi chemat intermediarul înapoi să îi zică că nu i sau iertat toate păcatele. Sau cine îți iartă păcatele? Popa sau dumnezeu? În religiile in care nu îi nevoie să te spovedesti cum ți se iartă păcatele? Dacă nimerești un popă care are ceva cu tine și doar îți zice din gură că ți-o iertat păcatele, și mori și ajungi la poarta raiului și îți spune Petrică că nu poți intra pentru că ai păcate care nu ți sau iertat, ce faci? Ați putea să mă lămuriți ? Întrebări am multe.

nu ati citit biblia.jpg
Citește Biblia, acolo găsești răspunsul clar, fără echivoc, cum de poate ierta un preot păcatele celor ce se spovedesc. Da' dacă dumneata, în schimb, citești toate ereziile unora sau a altora, clar că vei rămâne în continuare cu aceleași nelămuriri.

#50
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 mario_bril, on 19 aprilie 2019 - 10:27, said:


Care biblie? Că aveți câteva versiuni. Și dacă ai fi atât de amabil,asta în cazul în care știi, ai putea să-mi dai o mână de ajutor, că nu moi pune acuma să citesc ditamai cartea, poate nici nu gasesc răspunsuri. Vezi tu,eu nu mis așa cult și citit ca tine, dar poate dacă ai fi mai amabil. Că doar repetati aceeași frază " citește biblia și o să te convingi " Dar nici unul nu veniți cu argumente. De ce? Nici voi nu știți mai multe?


Citește Biblia, acolo găsești răspunsul clar, fără echivoc, cum de poate ierta un preot păcatele celor ce se spovedesc. Da' dacă dumneata, Ăźn schimb, citești toate ereziile unora sau a altora, clar că vei rămĂąne Ăźn continuare cu aceleași nelămuriri.


#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 nico99900, on 19 aprilie 2019 - 10:46, said:

Din sfânta evanghelie după Ioan, să luăm aminte...
Pace tuturor! :priest:

21. Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.


#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 nico99900, on 19 aprilie 2019 - 10:27, said:

Și popa(intermediarul) cum face? Că io numai din filme ce am văzut, mergi îți spui păcatele și apoi îți spune " Dute fiule in pace,păcatele îți sunt iertate. Să nu mai faci. El de unde știe că ai fost iertat? Are cumva o linie directă cu dumnezeu? Intră într-un fel de transă? Și îi spune pe moment. Că nu am auzit pe nimeni să-l fi chemat intermediarul înapoi să îi zică că nu i sau iertat toate păcatele. Sau cine îți iartă păcatele? Popa sau dumnezeu? În religiile in care nu îi nevoie să te spovedesti cum ți se iartă păcatele? Dacă nimerești un popă care are ceva cu tine și doar îți zice din gură că ți-o iertat păcatele, și mori și ajungi la poarta raiului și îți spune Petrică că nu poți intra pentru că ai păcate care nu ți sau iertat, ce faci? Ați putea să mă lămuriți ? Întrebări am multe.

Baza puterii preotilor de a ierta pacatele sta aici:

Ioan 20:21 Isus* le-a zis din nou: „Pace vouă! Cum** M-a trimis pe Mine Tatăl, aşa vă trimit şi Eu pe voi.”
             22 După aceste vorbe, a suflat peste ei şi le-a zis: „Luaţi Duh Sfânt!
             23 Celor ce* le veţi ierta păcatele vor fi iertate şi celor ce le veţi ţine vor fi ţinute.”

Aceasta putere a fost data de Iisus apostolilor, imediat dupa Invierea Sa si inainte de botezul cu Duh Sfant de la Cincizecime. Adica nimeni sa nu se amageasca crezand ca, daca primeste botezul cu Duh Sfant, primeste si puterea de a ierta pacatele.  Aceasta putere a fost data de Hristos exclusiv apostolilor Sai si celor care au urmat dupa ei, la conducerea bisericii de pe pamant, adica episcopilor si acum preotilor. Si a fost transmisa  mai departe exclusiv prin punerea mainilor. Dar puterea aceasta ramane doar daca cei care o detin raman si ei in biserica. Cei care parasesc biserica, o pierd si nu o pot transmite mai departe. Ceea ce inseamna ca nu se poate gasi la protestani si nici chiar la preotii ortodocsi, daca acestia s-au separat de biserica, chiar de si-ar zice, inca, ortodocsi.
Pentru ca pacatul sa-ti fie iertat, nu trebuie sa auda preotul ceva de la cineva, trebuie doar sa fie un preot ortodox ascultator de biserica si sa te asculte. Deasemenea, pentru ca un pacat sa-ti fie iertat, trebuie sa-l marturisesti mai intai. Pacatul nemarturisit nu poate fi iertat. Si doar constiinta preotului si canoanele bisericii stabilesc ce pacate pot fi iertate si ce pacate nu.
Dar intrarea in Rai nu tine de cate pacate ai marturisit si cate  nu, ci tine de ramanerea in sanul Ortodoxiei. Iertarea pacatelor doar iti apropie momentul cand poti intra in Rai, influenteaza daca vei intra direct, dupa adormire, sau vei sta o perioada prin iad. Si nu in ultimul rand, iertarea pacatelor iti este de folos in viata aceasta, ca unii pot intra de vii in iad si sa nu stie. Dar prin marturisirea pacatelor si iertarea lor de catre preot este scos din iadul in care singur s-a bagat, de viu.
Si atunci, cand marturisindu-ti pacatele vezi singur ca ai fost scos la lumina si ai iesit din iad, sau macar ai mai urcat  nitel spre mai bine si mai putin rau, de la fundul iadului, atunci sigur nu mai ai nevoie de nici o confirmare ca are preotul sau nu are puterea de a-ti ierta pacatele.

#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Referitor la Judecata lui Adam din Rai, sa nu uitam ca orice judecator este obligat, chiar daca stie faptele, sa-l intrebe si pe acuzat ce are de spus in apararea sa. Asa ca, intrebarile lui Dumnezeu din Rai, adresate lui Adam si Evei, nu inseamna ca Dumnezeu nu stia ce facusera cei doi, ci ca le-a dat dreptul sa se apere si sa-si justifice faptele. Totusi, inca nu pricep de ce nu i-a cerut si sarpelui sa se justifice...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate