Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Judecata din Rai - prima Spovedanie

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Azi, pe cand ma pregateam sa merg la spovedanie, am realizat ca prima spovedanie a avut loc chiar in Rai, dupa ce Adam si Eva au gresit. Pentru ca toate intrebarile pe care i le adreseaza Dumnezeu lui Adam si Evei sunt intrebari la care Dumnezeu stia deja raspunsul, dar ii intreaba tocmai pentru ca cei doi sa-si marturiseasca pacatele, sa-si poata face canonul si apoi sa fie iertati. Si pentru ca este scris ca ”plata pacatului este moartea”, sunt sigur ca cei doi ar fi putut veni inapoi in Rai imediat dupa ce au murit, dar nu au venit si au ramas in Locuinta Mortilor de rusine si pentru ca ei insisi nu se puteau ierta. Si a trebuit sa vina Hristos ca sa accepte sa iasa din intunericul unde se ascunsesera, doar sa nu-l mai vada pe Dumnezeu si sa nu-si mai aminteasca de rusinea lor.
  Astfel, prima intrebare pe care Dumnezeu i-o adreseaza lui Adam este ”unde esti?”. Nu stia Dumnezeu unde este Adam? Nu il vedea Dumnezeu pe Adam? Bineinteles ca Dumnezeu il vedea, dar Adam era cel care nu se vedea. Si ce raspunde Adam? ”Mi-a fost frica, ma simt gol si mi-e rusine si stau ascuns”. Adam traia niste stari pe care nu le mai traise pana atunci. Adam traia suferinta fricii, a rusinii si a goliciunii si se amagea ca, stand ascuns, ii va fi mai bine. Dar nu-i era.
Si atunci Dumnezeu ii adreseaza alta intrebare, la care deasemenea stia raspunsul, dar trebuia ca si Adam sa il afle. Si intreaba Dumnezeu ”nu cumva ai mancat din pomul din care iti spuneam sa nu mananci si de aceea te simti asa acum”? Daca Adam ar fi raspuns ”Da, am mancat si imi pare rau”, Dumnezeu i-ar fi dat un canon mai usor si Adam ar fi putut ramane in Rai. Dar Adam nu spune ca ii pare rau si nu recunoaste ca a gresit, ci da vina pe ”femeia pe care mi-ai dat-o”. Din acel moment, Adam insusi isi pecetluise soarta, pentru ca Adam il considera vinovat pe insusi Dumnezeu pentru caderea sa. Mai avea putin si il lua si la cearta pe Dumnezeu, nu numai ca i-a dat o femeie care l-a dus in pacat, ci ca i-a mai pus si pomul in drum!
Apoi Dumnezeu o ia la spovedit si pe Eva. Si o intreaba exact ca preotul la spovedanie: ”Ce ai facut”? Dar vine Eva sa spuna ”Iarta-ma, parinte, ca am gresit”? Nu, ci si Eva da vina pe sarpe. Dupa cum vedem, ambii, la aceasta prima spovedanie, in loc sa spuna cu ce au gresit ei, spuneau cu ce au gresit ceilalti. Adica ei erau nevinovati si toti ceilalti erau vinovati pentru raul dintre ei.
Interesant ca pe sarpe nu-l mai spovedeste Dumnezeu si nu-l mai intreaba nimic, totusi canon ii da si lui, apoi da canon Evei si la urma lui Adam. Cu alte cuvinte, te spovedesti sau nu la Dumnezeu, El oricum iti cunoaste greselile si oricum te judeca si iti da canon de indreptare. De ce, totusi, nu l-a luat Dumnezeu si pe sarpe la intrebari? Pentru ca sarpele, desi gresise, nu s-a rusinat deloc si statea, inca, cu indrazneala in fata lui Dumnezeu, cu tupeu as zice. De aceea, pentru mine ”sarpele” ii reprezinta pe cei care, desi sunt in gradina lui Dumnezeu, adica pe pamant, pentru ca ”tot pamantul este al lui Dumnezeu”, acestia nu se rusineaza de pacatele lor si nu merg sa se spovedeasca. Vai lor, ca li se va zdrobi capul!
Amin

Edited by Dorel666, 17 April 2019 - 13:46.


#2
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 13:18, said:

totusi canon ii da si lui, apoi da canon Evei si la urma lui Adam.
5D Mark IV?

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 13:18, said:

pe cand ma pregateam sa merg la spovedanie
da' de munca...stii tu...munca, muncit, lucrat, astea...cand aveti timp maica?
abonamentu' ala de net tre' platit si el...nu vine moca de la provaidaru' gizas.

Edited by dygey, 17 April 2019 - 13:27.


#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dygey, on 17 aprilie 2019 - 13:26, said:

da' de munca...de munca, de muncit, de lucrat, stii tu...cand aveti timp maica?

Pai, dupa spovedanie, Dumnezeu l-a trimis pe Adam direct la munca. La munca grea si cu transpiratie.

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
lasa-l in spanac pe adamclisi, ca nu de ala vorbesc!!

#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
si mai vrem sa evolueze Romania cu din astia....

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 13:18, said:

Azi, pe cand ma pregateam sa merg la spovedanie, am realizat ca prima spovedanie a avut loc chiar in Rai...
Unde scrie ca Adam si Eva ar fi fost in Rai, si nu gradina Eden?
In traducerea dupa Danutz cel cu vesminte de haur si mertzan SL ?

Edited by Hider141, 17 April 2019 - 13:31.


#8
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 dygey, on 17 aprilie 2019 - 13:26, said:

da' de munca...stii tu...munca, muncit, lucrat, astea...cand aveti timp maica?
abonamentu' ala de net tre' platit si el...nu vine moca de la provaidaru' gizas.
De aceea vă spun: Nu* vă Ăźngrijorați de viața voastră, gĂąndindu-vă ce veți mĂąnca sau ce veți bea; nici de trupul vostru, gĂąndindu-vă cu ce vă veți Ăźmbrăca. Oare nu este viața mai mult decĂąt hrana și trupul, mai mult decĂąt Ăźmbrăcămintea?
.........
Nu vă îngrijorați dar, zicând: ‘Ce vom mânca?’ sau: ‘Ce vom bea?’ sau: ‘Cu ce ne vom îmbrăca?’
Fiindcă toate aceste lucruri neamurile le caută. Tatăl vostru cel ceresc știe că aveți trebuință de ele.
Căutați* mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și neprihănirea Lui, și toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.

Edited by cirus6, 17 April 2019 - 13:38.


#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@cirus6: sper ca faci caterinca...

#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Hider141, on 17 aprilie 2019 - 13:31, said:

Unde scrie ca Adam si Eva ar fi fost in Rai, si nu gradina Eden?
In traducerea dupa Danutz cel cu vesminte de haur si mertzan SL ?

Apocalipsa 2:7 Cine are urechi, să asculte ce zice Bisericilor Duhul: ‘Celui ce va birui îi voi da să mănânce din pomul vieţii, care este în raiul lui Dumnezeu.’

De regula folosesc biblia Cornilescu, sa nu-mi zica protestantii ce mi-ai spus dumneata mai sus. Apropo, esti protestant?

Edited by Dorel666, 17 April 2019 - 13:41.


#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 13:18, said:

Azi, pe cand ma pregateam sa merg la spovedanie,
Apropo, i-ai spus popii despre faptul ca esti eretic si faci pipi des pe invataturile bisericii ortodoxe?  Stii bine despre ce vorbesc din celelalte topicuri. De fapt de ce te spovedesti? Doar tu esti Dumnezeu, cel putin asta sustineai pe aici.
Altfel spovada ta e egala cu zero.

Edited by dan1980_25, 17 April 2019 - 13:44.


#12
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 dygey, on 17 aprilie 2019 - 13:38, said:

@cirus6: sper ca faci caterinca...
„Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi* nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 17 aprilie 2019 - 13:42, said:

Apropo, i-ai spus popii despre faptul ca esti eretic si faci pipi des pe invataturile bisericii ortodoxe?  Stii bine despre ce vorbesc din celelalte topicuri. De fapt de ce te spovedesti? Doar tu esti Dumnezeu, cel putin asta sustineai pe aici.
Altfel spovada ta e egala cu zero.

Te-am starnit ca pe un caine si amu te tii dupa mine. Mea culpa.

#14
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 13:45, said:



Te-am starnit ca pe un caine si amu te tii dupa mine. Mea culpa.
Eu am spus ca esti analfabet functional si acum o dai la intors.

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 17 aprilie 2019 - 13:46, said:

Eu am spus ca esti analfabet functional si acum o dai la intors.

De-i vorbesti frumos unui caine pe care l-ai starnit, tot maraie la tine. De-i vorbesti urat sau il mai si bati, atunci sigur sare pe tine sa te muste. Singura speranta sa taca este sa il lasi in pace si sa vii altadata sa-i dai cate ceva bun de  mancare si, intr-un final, te va accepta.
Nu-i vina mea ca te comporti ca un caine, dar este vina mea ca te-am starnit...

Edited by Dorel666, 17 April 2019 - 13:50.


#16
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 cirus6, on 17 aprilie 2019 - 13:42, said:

am inteles. scuzati deranju'...Posted Image

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 13:50, said:



De-i vorbesti frumos unui caine pe care l-ai starnit, tot maraie la tine. De-i vorbesti urat sau il mai si bati, atunci sigur sare pe tine sa te muste. Singura speranta sa taca este sa il lasi in pace si sa vii altadata sa-i dai cate ceva bun de  mancare si, intr-un final, te va accepta.
Nu-i vina mea ca te comporti ca un caine, dar este vina mea ca te-am starnit...
Ok, lasa acum asta.
Raspunde la ce te-am intrebat: i-ai spus preotului ca ai in cap o droaie de erezii?
I-ai spus ca din punctul tau de vedere  chiar daca esti casatorit, nu e pacat sa faci sex cu toate virginele de pe ulita?

 Dorel666, on 17 aprilie 2019 - 13:50, said:

Nu-i vina mea ca te comporti ca un caine, dar este vina mea ca te-am starnit...
Daca-mi lasi o adresa in privat, poate-mi fac timp sa stam putin de vorba despre Hristos.
Eu aduc toiagul, tu aduci dintii.

Edited by dan1980_25, 17 April 2019 - 14:01.


#18
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pe bune te spovedești?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate