Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

manual placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
dupa ce mi-am luat procesor nou a venit randul sa-mi iau o placa de baza noua dar ceva ma nedumereste in ambalajul placii n-am gasit manualul doar un pliant din 2 foi pe care scrie user manual dar imi vine greu sa cred ca asta e manualul. din ce-mi amintesc eu manualul palcii de baza ar trebui sa descrie instalarea diverselor componente si sa explice optiunile din bios.
e normal pt placile noi sa aiba doar un pliant in loc de manual? va intreb pe voi pt ca a trecut mult timp de cand am cumparat o placa noua si nu sunt sigur daca de atunci s-a schimbat chestia cu manualul sau nu si ma gandesc ca poate mi-au vandut o placa resigilata la pret de una noua.

#2
BubuTastatura

BubuTastatura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 29.03.2019
Ce procesor ti-ai luat si ce placa de baza ?

#3
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
procul l-am mentionat pe undeva prin sectiunea asta e un athlon 200ge iar placa de baza e o gigabyte b450m-ds3h.

#4
bambucea015

bambucea015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 23.08.2012
M-am uitat la 3 unboxing uri pe youtube si toti au ce zici tu un pliant, probabil gigabyte vrea sa salveze planeta sau cred ca e suficient ce scrie acolo si restul se gaseste online la support.

Edited by bambucea015, 16 April 2019 - 22:42.


#5
cristy67

cristy67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.04.2010
Manualul îl găsești pe site-ul producătorului.
https://www.gigabyte...#support-manual

#6
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
ok am inteles mersi mult pt lamuriri. as fi preferat totusi un manual tiparit ca e mai usor sa-l rasfoiesti decat unul electronic da' daca gigabyte vrea sa economiseasca hartie asta e.

#7
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
https://www.manualsl...B450m-Ds3h.html ai aici manualul placii de baza., bafta. Posted Image'
daca spui ca ti-e mai usor de rasfoit, trage-l pe un stick si dute la un xerox sa il scoti, asta in caz de n ai tu imprimanta.

Edited by CostyNn96, 16 April 2019 - 22:54.


#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 abulafius43, on 16 aprilie 2019 - 22:31, said:

procul l-am mentionat pe undeva prin sectiunea asta e un athlon 200ge iar placa de baza e o gigabyte b450m-ds3h.
Imi asum faptul ca sunt total OFF Topic  Posted Image
Tu nu crezi ca era de bun simt din partea ta sa spui ce procesor si placa placa de baza ai ?
Chiar crezi ca e normal sa cautam pe unde ai mentionat "pe undeva prin sectiunea asta" ce componente ai cumparat ?!
Nu de alta, dar daca astepti raspunsuri si rezolvari, e normal sa oferi informatiile necesare din prima astfgel incat userii sa iti raspunda in cunostinta de cauza.
=====================================
ON Topic:
Aparent placa de baza Gigabyte b450m-ds3h e un model mai ieftin si producatorul nu a pus un manual stufos in cutie.
Daca vrei neaparat sa citesti manualul poti sa il downloadezi de pe pagina producatorului (https://www.gigabyte...#support-manual), sa il pui pe un stick USB si apoi sa il scoti la imprimanta.
Sau la un centru Xerox, cum a mentionat un coleg mai sus.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 abulafius43, on 16 aprilie 2019 - 22:49, said:

ok am inteles mersi mult pt lamuriri. as fi preferat totusi un manual tiparit ca e mai usor sa-l rasfoiesti decat unul electronic da' daca gigabyte vrea sa economiseasca hartie asta e.
Probabil au facut un studiu de piata si au vazut ca 99,999% din utilizatori nu se obosesc sa RTFM, si de asta nu-l mai includ.
De ce sa tipareasca ceva ce va fi rasfoit maxim o data la 2-3 ani cand schimbi carcasa ori scoti placa de baza din carcasa sa o cureti (pentru cine e chiar asa meticulos)? Pe langa asta, mie personal mi se pare mult mai util un manual in format pdf, in care daca vreau sa gasesc ceva pur si simplu dau un 'search' si am gasit in 2 secunde ce cautam.

Edited by Hider141, 17 April 2019 - 07:22.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Inmulteste 1 manual cu 10.000 - 100.000 de cumparatori apoi inmulteste cu 10-100 de modele de placi de baza.
Apoi gindeste-te ca tu ai fi directorul firmei.
Cam ce cistig ai avea prin eliminarea 99% a manualului tiparit ?! ;)
Cool, nu-i asa ?

Cam orice problema are cel putin 2 parti, incercati sa ginditi si din partea cealalta.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
hilder are dreptate.
pur si simplu nu are rost sa mai includa un manual de utilizare care va fi rasfoit in graba o singura data, daca si aia, mai ales acum cand toti au internet.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, asa este.

Insa reversul medaliei este urmatorul:
- @abulafius43 cumpara Gigabyte B450M DS3H;
- in cutie nu se gaseste manualul deoarece producatorul a decis ca e risipa de bani ca oricum nimeni nu il citeste;
- acasa @abulafius43 monteaza placa de baza in carcasa dar nu se aprinde computerul;
- el nu are alt PC, laptop, un telefon inteligent sau o tableta sa intre pe pagina producatorului sa citeasca online manualul in format PDF;
- unde mai pui ca nici internetul nu ii functioneaza Posted Image
- desi e inconjurat de vecini cu PC-uri, smartphone-uri si tablete, poate nu e nimeni acasa la ora respectiva, ori nu ii cunoaste sau poate sunt certati.

In concluzie @abulafius43 sta si se uita la placa de baza fara sa inteleaga de ce nu se aprinde, ce nu a montat corect.
Din cauza ca nu are manualul fizic si nici posibilitatea sa il citeasca online, trage concluzia ca e stricata placa de baza din fabrica.
Si tot incercand sa vada ce are poate ajunge sa o strice el.

"Povestea" de mai sus se muleaza perfect dupa aforismele:
- "Lucrurile care merg prost nu se termina niciodata";
- "Dacă o serie de evenimente pot merge prost, vor merge prost, în cea mai proastă secvență posibilă" !

E doar un exemplu plauzibil de care eu am avut parte.
Si sa nu uitam ! e doar reversul medaliei  Posted Image

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Imi vine greu sa cred ca cineva cine isi cumpara in anul 2019 placa de baza noua si o monteaza singur acasa nu are macar 1 device inteligent cu conexiune la internet.

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Daca tu ai de toate si iti vine greu sa crezi ca in 2019 exista posibilitatea sa nu faci nimic daca nu ai manualul placii de baza sa verifici ce si cum trebuie puse mufele in cazul in care nu se aprinde placa de baza, inseamna ca traiesti intr-o bula personala.

#15
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@super8 ce descrii tu sunt legile lui murphy si da mi s-a intamplat de mai multe ori sa-mi mearga toate prost asa ca stiu ce zici. in cazul de fata am o tableta pe care as putea salva manualul si asa pot sa-l citesc fara sa am conexiune la net dar si tableta se poate strica microsd-ul se poate corupe si tot asa.
oricum daca nu e manual tiparit asta e n-o sa fac o drama din asta si daca apare ceva cu sistemul n-o sa ma apuc sa umblu aiurea la placa de baza ci o sa vin aici sa intreb :)

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@super8 - lasa dreaq scenariile perfecte. ala e 1 caz. se intampla
acu ce sa faca gigibit si altii? sa printeze 1000K manuale doar pentru cele 5-10-100 cazuri in care omu e cam prost in ale pc-urilor dar capos sa-si faca singur? si unde pui una peste alta ca e atat de prost incat nu are nici macar alt device conectat la net, dar el vrea domne sa-si monteze singur...

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 abulafius43, on 17 aprilie 2019 - 14:49, said:

@super8 ce descrii tu sunt legile lui murphy si da mi s-a intamplat de mai multe ori sa-mi mearga toate prost asa ca stiu ce zici.
Aha, deci tu intelegi ce am vrut sa spun  Posted Image

Dar daca ti se corupe microsd-ul, strica tableta ori nu iti mai functioneaza internetul ?
Atunci cum mai intri pe Softpedia sa intrebi ?!

Pt. oamenii ce sufera de anxietate ori TOC le e rocomandat sa downloadeze manualui PDF, sa il puna pe un stick USB si sa se duca la un Centru Xerox.
Le scoate la imprimanta de calitate (si color daca e posibil !), apoi capseaza foile si isi fac un manual.
Dar asta e doar pt. linistea lor, ca restul oamenilor traiesc dupa expresia "Carpe diem".
Pe ei nu-i f^te grija zilei de maine ori nu pot concepe ca unii oameni nu isi permit sa aiba mai multe device-uri ce se pot conecta la internet.
Ei crezand ca daca ei au, toata luma de pe mapamond are  Posted Image

#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Noul trend de manuale si guide-uri sunt per QR-Code (Quick Response Code)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate