Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Router 3g/4g - wifi - cu antene exterioare. Stationar, indoor.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postaddelin, on 25 aprilie 2019 - 19:59, said:


Polarizarea nu e verticală si orizontală, ci se folosește cross polarization (xpol).
Aha. ok. Bine de stiut.
Esti sigur ca e polarizare cross ?

@VanBasten , te referi la anenele BTS-ului sau ale clientului ?
Pentru ca daca e al clientului e cel putin curioasa configuratia asta .
Si atentie, MIMO nu se refera doar la numarul de antene ci si la separatia ortogonala a stream-ului, < 20 dB, intre antene .
Daca la BTS asta nu reprezinta o problema , la client este . Si inca una foarte mare .

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, polarizarea este cross. Pe threadul cu site-uri gsm mai sunt referiri la modele de antene, ba mai mult s-au postat si spec sheet-uri daca vrei detalii mai in amanunt.

#21
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
La BTS, dupa cum am zis, pot fi 2 sau 4 antene cross-pol, care comunica cu 2 sau 4 antene la mobil (da , e posibil).
Pot fi și 4 antene la BTS care comunica cu 2 mobile cu cate 2 antene simultan. Daca te interesează subiectul poți să cauti single user MIMO și mulți user MIMO.

#22
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ma intereseaza din prisma unor proiecte care vizeza retelele GSM din RO.
Stiu cu ce se manaca MIMO si MU-MIMO . Nu stiu cum s-a implementat in GSM asta , la noi , dat fiind faptul ca 80% din telefoane nu siu ce e aia MIMO.
Ce mobile sunt pe piata cu 4 antene MIMO ?

#23
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
In GSM nu știu să fie MIMO - și aici nici nu e vorba de GSM. Diversitate la transmisie,in schimb exista in GSM. Adică se transmite același semnal decalat pe 2 antene.
In LTE in schimb TOATE mobilele folosesc 2 antene.
Gama S noua de la Samsung are 4 antene.

#24
AdrianMoise

AdrianMoise

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2020
Salut! Am un Huawei B311-221 de la Orange (singurul operator cu semnal din zona) pe terasa intr-o zona rurala cu semnal decent 2-3 linii pe dispozitiv. Intrebarea mea este: Pot baga in casa 2 acces point-uri fara a solicita routerul (Huawei) ? De exemplu daca pe un acces point sunt conectate 5 dispozitive si pe celalalt inca 5, viteza va fi afectata?
Este vorba de o pensiune pe 2 etaje si vreau as pun cate unul pe etaj si cel Huawei sa ramana pe terasa pentru a primi un semnal bun. Viteza este de 8-9Mpbs pe download, dupa parerea mea o viteza destul de mica.. Un dispozitiv mai puternic ar imbunatati viteza de download/upload? Daca da, ce dispozitive imi recomandati?
Multumesc!

#25
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostAdrianMoise, on 21 noiembrie 2020 - 20:39, said:

Salut! Am un Huawei B311-221 de la Orange (singurul operator cu semnal din zona) pe terasa intr-o zona rurala cu semnal decent 2-3 linii pe dispozitiv. Intrebarea mea este: Pot baga in casa 2 acces point-uri fara a solicita routerul (Huawei) ? De exemplu daca pe un acces point sunt conectate 5 dispozitive si pe celalalt inca 5, viteza va fi afectata?
Este vorba de o pensiune pe 2 etaje si vreau as pun cate unul pe etaj si cel Huawei sa ramana pe terasa pentru a primi un semnal bun. Viteza este de 8-9Mpbs pe download, dupa parerea mea o viteza destul de mica.. Un dispozitiv mai puternic ar imbunatati viteza de download/upload? Daca da, ce dispozitive imi recomandati?
Multumesc!


Salut,

Nu garantam functionabilitatea si nici asistenta pentru configurarea de acest gen. Este posibil sa functioneze. Noi iti recomandam un dispozitiv Wi-fi extender pentru o arie de acoperire mai mare a retelei wi-fi.
Cat despre viteza obtinuta, aceasta se afla in parametrii optimi de functionare. Calitatea semnalului este influentata de mai multi factori (congestie retea, nivel de ecranare semnal, structura cladire etc.) si de aceea nu putem garanta o viteza constanta.

O zi buna,

Orange Helper

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdrianMoise, on 21 noiembrie 2020 - 20:39, said:

Salut! Am un Huawei B311-221 de la Orange (singurul operator cu semnal din zona) pe terasa intr-o zona rurala cu semnal decent 2-3 linii pe dispozitiv. Intrebarea mea este: Pot baga in casa 2 acces point-uri fara a solicita routerul (Huawei) ? De exemplu daca pe un acces point sunt conectate 5 dispozitive si pe celalalt inca 5, viteza va fi afectata?
Este vorba de o pensiune pe 2 etaje si vreau as pun cate unul pe etaj si cel Huawei sa ramana pe terasa pentru a primi un semnal bun. Viteza este de 8-9Mpbs pe download, dupa parerea mea o viteza destul de mica.. Un dispozitiv mai puternic ar imbunatati viteza de download/upload? Daca da, ce dispozitive imi recomandati?
Multumesc!

Daca iti permite bugetul ti-as recomanda sa schimbi B311 cu B535, este 4G+ (poate ai noroc si face agregare) si te va ajuta sa obtii mai mult din retea daca se poate. Pe langa asta are si 4 porturi LAN gigabit, deci poti scoate direct din el inca doua routere si sa le folosesti pe post de AP, mai ieftin decat sa iei AP dedicate.

Ca si routere poti sa te uiti la TP Link C80, sunt ieftine si ok. :)

Iti recomand pe cat posibil sa legi echipamentele intre ele cu cabluri de retea ca sa nu pierzi nimic din viteza de transfer.

Daca ai nevoie de ajutor da-mi un mesaj privat.

#27
AdrianMoise

AdrianMoise

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2020

View PostOrange_helper, on 22 noiembrie 2020 - 10:34, said:



Salut,

Nu garantam functionabilitatea si nici asistenta pentru configurarea de acest gen. Este posibil sa functioneze. Noi iti recomandam un dispozitiv Wi-fi extender pentru o arie de acoperire mai mare a retelei wi-fi.
Cat despre viteza obtinuta, aceasta se afla in parametrii optimi de functionare. Calitatea semnalului este influentata de mai multi factori (congestie retea, nivel de ecranare semnal, structura cladire etc.) si de aceea nu putem garanta o viteza constanta.

O zi buna,

Orange Helper

Multumesc pentru raspuns!Posted Image

View PostMembruAnonim, on 22 noiembrie 2020 - 14:17, said:

Daca iti permite bugetul ti-as recomanda sa schimbi B311 cu B535, este 4G+ (poate ai noroc si face agregare) si te va ajuta sa obtii mai mult din retea daca se poate. Pe langa asta are si 4 porturi LAN gigabit, deci poti scoate direct din el inca doua routere si sa le folosesti pe post de AP, mai ieftin decat sa iei AP dedicate.

Ca si routere poti sa te uiti la TP Link C80, sunt ieftine si ok. Posted Image

Iti recomand pe cat posibil sa legi echipamentele intre ele cu cabluri de retea ca sa nu pierzi nimic din viteza de transfer.

Daca ai nevoie de ajutor da-mi un mesaj privat.

Multumesc mult de ajutor! Ma gandeam si la un kit adaptor PowerLine, dar si asa viteza este mica, nu cred ca rezolv nimic cu ele. Cel mai bine cu cablu pentru a nu pierde nimic. Voi face niste teste suplimentare cu B311 sa vad cum merge si cu un router pe interior daca nu sunt multumit, apelez la recomandarile tale. In caz de nu resusesc ceva iti voi trimite un mesaj. Multumesc inca odata! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate