Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#163
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Pe mine cel mai tare m-a secat cand a scos Luke naveta aia din apa. Da-o in mortii ma-sii, dupa 'jde de ani de stat in apa mai era harbul ala in stare sa zboare cum manuiesc eu o sabie laser, ca sa spun asa.

#164
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postkyrre, on 28 decembrie 2019 - 15:14, said:

Pe mine cel mai tare m-a secat cand a scos Luke naveta aia din apa. Da-o in mortii ma-sii, dupa 'jde de ani de stat in apa mai era harbul ala in stare sa zboare cum manuiesc eu o sabie laser, ca sa spun asa.
E SF , totuși , deci sunt posibile chestii pe care oamenii nu le pot face și legile fizicii nu prea sunt respectate .

#165
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Intrebare: actorul care-l joaca pe Palpatine e altul? Parca are alta voce.   
E acelasi - culmea, doar vocea parea aceeasi, el nu prea - actorul arata ca vai de lume acum - e batran.

Quote

6/8 Episoade vazute din Mandalorian ieri si azi.

filmul are scene si peisaje dar nu se ridica la nivelul efectelor si detaliilor din Star Wars.

Este un western SF, cu actiune mult prea lenta dpmdv. Prea putine replici, prea putina actiunea si pot sa spun ca si prea putine creaturi. Nu aduce a film low budget
Aduce mult cu originale - prima trilogie - versiunea originala, nu second edition
SI te contrazici un pic - tocmai ca e low budget, de-asta are putine efecte si putine creaturi.

Quote

Cine stie cum a obtinut rolul in trilogie , avand in vedere ca a lucrat 2 ani ca barman .
Pai Harrison Ford era tamplar - l-a cunoscut pe Lucas facandu-i mobila prin casa.
Mark Hamill a fost vanzator de ziare si pe urma a lucrat la fast food.\
David Prowse ( Darth Vader ) - ridica greutati la circ.

Practic ptr noua trilogie s-a preluat din ideile originale ale lui Lucas - inclusiv actorii din rolurile principale - neica nimeni - la fel ca in A new Hope unde cel mai cunoscut era Harrison Ford - avea un film la activ, dar care a facut furori - American Grafitti - facut de Lucas.
In felul asta s-au economisit bani la greu.
Daisy a fost relativ ok - un pic nesigura la inceput - dar chiar se potrivea cu rolul.
Mai nepotrivit ptr rol  fost Adam Diver - mutra lui numai a villain nu aduce, mai curand a prostanac.
S-a scos totusi in episodul 9 - a jucat chiar bine.

Quote

Vom vedea cu ce vor veni nou cei de la Disney , in urmatoarea trilogie , anuntata pt 2022
Nu esti la curent. Dupa esecul cu Last Jedi s-a renuntat la idee, iar Feige pus acum sa se ocupe si de franciza Star Wars a reiterat ca nu va mai urma o trilogie.
Vor scoate doar cate un film. Daca va avea succes ar fi posibila si o continuare, dar nu trilogie in sensul de pana acum.

Quote

Pe mine cel mai tare m-a secat cand a scos Luke naveta aia din apa. Da-o in mortii ma-sii, dupa 'jde de ani de stat in apa mai era harbul ala in stare sa zboare cum manuiesc eu o sabie laser, ca sa spun asa.   
Practic a fost una din problemele ce au fost reparate in film. Fanii au urlat cand au vazut in TLJ nava pe fundul apei.
Acum au reluat scena din Imperiul Contraataca - cand Yoda scoate nava din mlastina.

Si tehnic, ar putea fi posibil - fiind o nava spatiala e acuta sa reziste la conditii vitrege. Apa ar fi nimica toata.

#166
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu știu de voi, dar inițial am spus că Ridley e "mediocră" . Nu e mediocră , e o actriță bunicica și merită roluri mai bune , asta e clar . În ultimele zile am văzut ceva video-uri cu ea și e magnifica și foarte dulce. Întotdeauna am avut ceva cu accentul britanic la femei . Chestiile cu SJW și alte prostii au fost doar din vina unor frustrați de pe internet și ale mass-mediei . Cred că ai avea toată ziua ce discuta cu o persoana ca ea . Singurul lucru care-mi "displace" , ar fi că e fana Arsenal . 😅 Scuze pt eventualul off-topic .

Edited by Vlad_22, 28 December 2019 - 17:46.


#167
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 28 decembrie 2019 - 16:46, said:

E acelasi - culmea, doar vocea parea aceeasi, el nu prea - actorul arata ca vai de lume acum - e batran.
75 ani. Dar daca stam si ne gandim, Christopher Lee l-a jucat pe Count Dooku la 83 ani si se tinea bine.

View Posteiffel, on 28 decembrie 2019 - 16:46, said:

Mai nepotrivit ptr rol  fost Adam Diver - mutra lui numai a villain nu aduce, mai curand a prostanac.
Aici gresesti profund. Kylo Ren era macinat de incertitudini. Nu a fost niciodata gandit sa fie un mare jmeker gen Brad Pitt dupa care sa moara fetele. Era nesigur, facea greseli, nesabuit, nu se putea controla, nu se regasea. Forta era puternica in el, dar ca om era o epava. Eu zic ca Adam Driver il intruchipeaza foarte bine.

#168
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postkyrre, on 28 decembrie 2019 - 15:14, said:

Pe mine cel mai tare m-a secat cand a scos Luke naveta aia din apa. Da-o in mortii ma-sii, dupa 'jde de ani de stat in apa mai era harbul ala in stare sa zboare cum manuiesc eu o sabie laser, ca sa spun asa.
Subscriu. Asta am uitat sa o adaug la faze de aiurea.

View PostAlecsandru010, on 28 decembrie 2019 - 13:30, said:

Singurul film cu adevarat fain din univers a fost Rogue One. Si ai acolo o alta scena memorabila. Cu Vader hacuind in stanga si-n dreapta. Ca un adevarat villain.. pana mea. Bine ca s-a incheiat.
Nu zi hop pana nu sari gardul. Cine stie ce film mai scot altii despre tineretea lui Palpatine, in perioada pana la Amenintarea fantomei.

View PostAlecsandru010, on 28 decembrie 2019 - 13:30, said:

Singurul film cu adevarat fain din univers a fost Rogue One. Si ai acolo o alta scena memorabila. Cu Vader hacuind in stanga si-n dreapta. Ca un adevarat villain.. pana mea. Bine ca s-a incheiat.
Nu zi hop pana nu sari gardul. Cine stie ce film mai scot altii despre tineretea lui Palpatine, in perioada pana la Amenintarea fantomei.

#169
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 28 decembrie 2019 - 19:27, said:


75 ani. Dar daca stam si ne gandim, Christopher Lee l-a jucat pe Count Dooku la 83 ani si se tinea bine.


Aici gresesti profund. Kylo Ren era macinat de incertitudini. Nu a fost niciodata gandit sa fie un mare jmeker gen Brad Pitt dupa care sa moara fetele. Era nesigur, facea greseli, nesabuit, nu se putea controla, nu se regasea. Forta era puternica in el, dar ca om era o epava. Eu zic ca Adam Driver il intruchipeaza foarte bine.
Il ajută și faptul că a fost în Marina SUA, in sensul că intră bine in pielea personajului .

Edited by Vlad_22, 28 December 2019 - 20:16.


#170
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Aici gresesti profund. Kylo Ren era macinat de incertitudini.
Nu chiar - el trebuia sa fie principalul villain in TFA.
Da, trebuia sa aiba un zbucium si o incretitudine, dar mutra si masca de Donald nu l-au ajutat deloc,
Si nici cine stie ce experienta ca actor nu avea,

Acum a jucat mult mai bine, s-a vazut clar o diferenta.

#171
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Spoiler alert

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dNyTF_iiAR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#172
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu-mi place ca i-au schimbat sabia .
Cred ca i-au dat sabia lui Stefan cel Mare.

#173
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
L-am vazut azi. Pentru al 9-lea film din serie a fost surprinzator de bun. A reusit sa fie palpitant si sa ma faca sa nu ghicesc sfarsitul pana aproape de final. Filmul e ok in general. Merita vazut.

#174
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostWotan, on 30 decembrie 2019 - 00:53, said:

L-am vazut azi. Pentru al 9-lea film din serie a fost surprinzator de bun. A reusit sa fie palpitant si sa ma faca sa nu ghicesc sfarsitul pana aproape de final. Filmul e ok in general. Merita vazut.
De urmarit unde vor merge mai departe in cariera cei 3 actori practic cam obscuri, inainte de a juca in aceasta trilogie ( Adam Driver , Daisy Ridley si John Boyega ) . Da excelent la ''CV'' , zic eu , ca ai jucat in 3 filme din seria Star Wars . Teoretic , ar trebui ca in urmatorii ani sa-si atinga potentialul maxim .

Edited by Vlad_22, 30 December 2019 - 22:01.


#175
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Postmisu183, on 28 decembrie 2019 - 19:45, said:


Nu zi hop pana nu sari gardul. Cine stie ce film mai scot altii despre tineretea lui Palpatine, in perioada pana la Amenintarea fantomei.


Nu ar fi o idee chiar rea daca ar folosi ca scenariu cartea darth plagueis.

Problema cu aceasta trilogie nu e neaparat faptul ca personajele vechi sunt omorate, ca apar personaje noi. Problema e ca rey e facuta din primul episod ca fiind perfecta. Pune pt prima oara in viata ei mana pe o sabie laser si il invinge pe cel care ar trebui sa fie noul darth vader. Fara antrenament foloseste mind tricks, se urca in millenium falcon si il piloteaza singura fara probleme. Personajul nu are o dezvoltare de-a lungul celor 3 episoade. Din primul episod stim ca e cea mai tare si asta fara vreo explicatie. Daca aveam indicii ca ar fi un personaj creat de forta sau ceva in genu intelegeam. Dar aflam ca e nepoata lui palpatine. Nu e de ajuns. Luke era copilul lui vader si nu i-a batut pe toti din prima. Anakin se zicea ca a fost creat cu ajutorul fortei si tot a fost invins de obi wan. Si pe langa problemele cu rey mai avem si zborul prin spatiu a lu leia, manevra lu aia cu paru albastru care schimba complet luptele din spatiu si utilitatea distrugatoarelor imperiale, scena de la cazino unde aflam ca bogatii is rai ca alta utilitate nu a avut.

#176
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdexter_lab, on 31 decembrie 2019 - 13:01, said:



Nu ar fi o idee chiar rea daca ar folosi ca scenariu cartea darth plagueis.

Problema cu aceasta trilogie nu e neaparat faptul ca personajele vechi sunt omorate, ca apar personaje noi. Problema e ca rey e facuta din primul episod ca fiind perfecta. Pune pt prima oara in viata ei mana pe o sabie laser si il invinge pe cel care ar trebui sa fie noul darth vader. Fara antrenament foloseste mind tricks, se urca in millenium falcon si il piloteaza singura fara probleme. Personajul nu are o dezvoltare de-a lungul celor 3 episoade. Din primul episod stim ca e cea mai tare si asta fara vreo explicatie. Daca aveam indicii ca ar fi un personaj creat de forta sau ceva in genu intelegeam. Dar aflam ca e nepoata lui palpatine. Nu e de ajuns. Luke era copilul lui vader si nu i-a batut pe toti din prima. Anakin se zicea ca a fost creat cu ajutorul fortei si tot a fost invins de obi wan. Si pe langa problemele cu rey mai avem si zborul prin spatiu a lu leia, manevra lu aia cu paru albastru care schimba complet luptele din spatiu si utilitatea distrugatoarelor imperiale, scena de la cazino unde aflam ca bogatii is rai ca alta utilitate nu a avut.
Politica Hollywood ... Rey e OP de la început iar bărbații Jedi , trecuți prin atâtea lupte și antrenamente , sunt "sub" nivelul ei ... Macar de era Kylo , și nu ea . În TLJ , abia învață să controleze "forța" , chiar și la începutul The Rise of Skywalker , nu stăpânea complet și acu vii și ne spui că-l anihilează pe Palpatine , fara prea mare efort , chiar și cu puterile tuturor jedi-ilor adunate în aceasta . Deci daca ești femeie , sa înțelegem că ai totul pe tava fara prea mare efort , cam asta au lăsat de inteles unele părti din film , iar restul jedi-ilor , mai au de "mâncat" ...

Edited by Vlad_22, 31 December 2019 - 14:33.


#177
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostVlad_22, on 27 decembrie 2019 - 23:52, said:

Mda , daca aveau ''balls'' , Rey trecea de partea intunecata , dar Disney ... A fost acea scena in care a aparut partea sa intunecata vreo cateva secunde si acea mini-lupta si aia a fost tot . Are sange de Palpatine in ea , nu de Skywalker . Si parca prea usor l-a invins pe imparat . ..................................

Un exemplu de film recent care a încercat să iasă din tipare este Game of Thrones.
Care a fost rezultatul ? Sute de mii de fani nemulțumiți, petiții pentru a se filma un nou final al filmului (????) și în general nenumărate critici și o atitudine în general negativă privind un serial despre care recunoaștem că este de excepție.

Și atunci de ce să riști cu un film ca Star Wars, de la care în mod evident fanii au anumite așteptări ?

#178
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View Postspider8, on 31 decembrie 2019 - 17:18, said:

Un exemplu de film recent care a încercat să iasă din tipare este Game of Thrones.
Care a fost rezultatul ? Sute de mii de fani nemulțumiți, petiții pentru a se filma un nou final al filmului (????) și în general nenumărate critici și o atitudine în general negativă privind un serial despre care recunoaștem că este de excepție.

Și atunci de ce să riști cu un film ca Star Wars, de la care în mod evident fanii au anumite așteptări ?
- GoT a dezamăgit  prin final
-SW dezamăgește prin felul în care este continuat
situații diferite, plictiseala unui autor vs lăcomia unei companii.

#179
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postspider8, on 31 decembrie 2019 - 17:18, said:



Un exemplu de film recent care a Ă®ncercat să iasă din tipare este Game of Thrones.
Care a fost rezultatul ? Sute de mii de fani nemulțumiți, petiții pentru a se filma un nou final al filmului (????) și Ă®n general nenumărate critici și o atitudine Ă®n general negativă privind un serial despre care recunoaștem că este de excepție.

Și atunci de ce să riști cu un film ca Star Wars, de la care Ă®n mod evident fanii au anumite așteptări ?
Vorbim totuși de Disney . Normal că au ales finalul "obvious" , fiindca multi copii sunt fani Star Wars și ar fi avut "coșmaruri" , daca eroina lor, Rey ar fi trecut de partea "raului" . Lucas altfel ar fi gândit finalul , mai mult ca sigur .

Edited by Vlad_22, 31 December 2019 - 19:20.


#180
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostVlad_22, on 31 decembrie 2019 - 14:27, said:

acu vii și ne spui că-l anihilează pe Palpatine , fara prea mare efort
Iar Snoke a facut ce a vrut cu ea cu un deget, efectiv un deget. Iar Snoke era creat de Palpatine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate