Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Star Wars: Episode IX - The Rise Of Skywalker

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
230 replies to this topic

#145
syris

syris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 14.12.2019

View PostIon_de_la_Raion, on 23 decembrie 2019 - 10:59, said:

Eu astept episodul cand o sa apara Mickey Mouse.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cwe90O7tktM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#146
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Am venit acum de la film. Nu-mi sariti in cap, dar mi-a placut. Cel mai bun din seria asta. Bine, nu prea are concurenta.

#147
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Yuuuuup.

[ https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/am56A12_700bwp.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#148
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
L-am vazut si eu - e destul de bun, in special tinand cont de ce a trebuit sa repare.
Da, are probleme, dar a fost facut in asa fel incat sa nu-ti pui unele intrebari decat dupa ce s-a terminat filmul - ritmul e foarte alert.

A reusit sa rezolve cam tot ce a stricat Rian Johnson in Last Jedi, chiar cu o nota de ironie - aici e clar influenta fanilor si a meme-urilor de pe Twitter & stuff.
Putinele scene cu Leia au fost integrate destul de ok in film. Poate daca ar fi fost mai multe...
Aducerea lui Palpatine e un pic fortata, dar cum nu le-au iesit personajele negative in primele 2 filme, aveau nevoie de ceva cu mai multa "prestanta"
Din nou apar similaritati in scenariu si regie cu prima trilogie, ca si in TFA, dar mult mai voalate - doar in final se observa scene aproape identice.

Per total e ok.
Totusi e cea mai proasta trilogie - mai bine nu o mai faceau daca n-au respectat liniile din scenariile lui Lucas.

#149
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
A fost super bun, orice ar zice lumea si frustratii care nu se pot detasa de filmele vechi si actorii vechi, trebuie sa inteleaga ca au trecut peste 40 de ani  de la filmele orginale. Daca actorii care au tras filmul aveau 20-30-40 ani acum au 60-70-80 ani, deci ce film voiati cu toti babalacii?  il terminau in 10 ani de productie. Traim in era dinamicului, totul e dat pe fast forward, filmul trebuie sa prinda la toata lumea, si la aia din New York care muncesc 16 ore zilnic si nici nu au timp sa mai zica buna ziua.

Filmul este imprevizibil, scenele sunt de nota 10, actorii asa simpli cum sunt ei (nu e un film de Scrosese sau Tarantino unde totul se bazeaza pe actorie si replici) e un film care se bazeaza pe poveste, pe scenarii, pe muzica, pe experienta traita cand il vezi.  De asta se recomanda sa-l vezi la un cinema 3D.

Eu i-as da 9/10.

Episoadele 8 si 7 le-am vazut tot in cinema la 3d si le-as da 3/10 si 4/10, slabe rau.

Edited by Deenman, 27 December 2019 - 10:44.


#150
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View PostDeenman, on 27 decembrie 2019 - 10:42, said:

A fost super bun, orice ar zice lumea si frustratii care nu se pot detasa de filmele vechi si actorii vechi...

Reprezentanții studiourilor Disney au declarat deseori ce grupă de vîrstă vizează!
Unii ar fi preferat o abordare mai matură.

#151
syris

syris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 14.12.2019

View PostDeenman, on 27 decembrie 2019 - 10:42, said:

A fost super bun, orice ar zice lumea si frustratii care nu se pot detasa de filmele vechi si actorii vechi, trebuie sa inteleaga ca au trecut peste 40 de ani  de la filmele orginal

Tocmai ca trilogia actuala e criticata pentru ca s-a tot inspirat dupa trilogia originala si s-a bazat prea mult pe nostalgie.

Noi "frustratii" voiam ceva nou.
Trilogia prequel macar a mai extins universul.

#152
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Trilogia actuala nu a adus nimic nou, corect.
Doar un fel de reboot al primei trilogii, cu balbaieli si sincope - TLJ fiind mai curand un film anti-Star Wars sau o tentativa nereusita de parodie.

Nici Kylo Ren si nici Snoke nu s-au dovedit personaje negative credibile la nivel de Dark Vader sau Palpatine. Ba Snoke a avut si un sfarsit penibil.

George Lucas avea altceva in minte - o extindere a universului catre originile fortei - acei Wills care controlau in realitate forta.

E desul de interesant insa ca restul filmelor - Rogue One si Solo au fost destul de bune, iar serialul Mandalorian e si el apreciat.

#153
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pentru voi care nu va puteti concentra la un film la care scenele si actiunea se intampla rapid/pe fast forward, pt voi au facut serialul the Mandalorian.

#154
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Kylo Ren e slab rau. Adica ma enerveaza de-mi vine sa arunc televizorul, ca sa zic asa. Nu se compara nici pe departe cu Darth Vader. Cand aparea la inghetai in scaun dracului. Asta seamana mai degraba cu un pusti de ultima generatie, mai avea un pic si se ducea sa-si faca manichiura. Si sa planga, pentru ca nu-i asa, viata e rea.

Intrebare: actorul care-l joaca pe Palpatine e altul? Parca are alta voce.

#155
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Eu chiar nu pot sa inteleg cum va plac filmele astea trei, chiar daca lasi la o parte pe cele vechi, astea tot proaste raman, cu mentiunea ca TFA  a inceput bine, efecte vizuale foarte bune (e si normal) si coloana sonora foarte buna (la fel, e normal), dar in rest sunt praf la orice capitol.Incep sa cred altceva, adica am doua variante, ori cineva de la Disney a urat foarte multe Star Wars-urile vechi, ori totul a facut parte din intelegrea de vanzare cu George Lucas, pentru ca altfel nu imi explic cum poti scoate asa filme proaste dar in acelasi timp sa scoti Rogue One si The Mandalorian, care chiar sunt ok si nici Solo nu a fost un film prost, dar a fost ruinat pur si simplu de actorul din rolul principal si in special de faptul ca Han Solo era deja destul de tanar in alea vechi.Practic in filmele astea nu au facut altceva decat sa omoare toate personajele din filmele vechi si sa isi bata joc de ele, in special de Luke, au omorat tot, au facut-o pe fatuca aia cea mai tare "evar", l-au readus pe Palpatine, distrugand practic tot ce s-a intamplat in alea vechi si ce a facut Vader, au numit filmul The Rise of Skywalker, dar ei mor toti, serios? doar ca aia se gandeste sa isi schimbe numele, la final ii zice The Rise of Skywalker? ce "rise"? a fost cel mai mare "fall"....

#156
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mda , daca aveau ''balls'' , Rey trecea de partea intunecata , dar Disney ... A fost acea scena in care a aparut partea sa intunecata vreo cateva secunde si acea mini-lupta si aia a fost tot . Are sange de Palpatine in ea , nu de Skywalker . Si parca prea usor l-a invins pe imparat . Cand Palpatine iti spune '' DO IT '' , practic nimeni nu-i poate rezista , da-te undeva de aici ... Dar na , daca devenea ea Imparateasa Sith-ilor , le-ar fi ''frant'' inimile copiilor care o au ca idol , ce pana mea... Decent filmul , cam de un 7/10 , dar se putea si mai bine . La mine , la cinema , in Iasi , cativa au aplaudat la final ... =))

View Postkyrre, on 27 decembrie 2019 - 20:20, said:

Kylo Ren e slab rau. Adica ma enerveaza de-mi vine sa arunc televizorul, ca sa zic asa. Nu se compara nici pe departe cu Darth Vader. Cand aparea la inghetai in scaun dracului. Asta seamana mai degraba cu un pusti de ultima generatie, mai avea un pic si se ducea sa-si faca manichiura. Si sa planga, pentru ca nu-i asa, viata e rea.

Intrebare: actorul care-l joaca pe Palpatine e altul? Parca are alta voce.
Mie modesta mi se pare Daisy Ridley , cea care o joaca pe Rey in ultimele 3 filme . Tipa oricum e cam sarita de pe fix : are ceva cu sustinatorii lui Trump , cu Boris Johnson si ca n-ar fi fost privilegiata ca s-a nascut intr-o familie instarita si cu unchiu-su care a fost si el actor si dramaturg etc. Oricum , n-ai zice ca e cineva care a absolvit Tring Park School for the Performing Arts . Cine stie cum a obtinut rolul in trilogie , avand in vedere ca a lucrat 2 ani ca barman .

Vom vedea cu ce vor veni nou cei de la Disney , in urmatoarea trilogie , anuntata pt 2022 .

Edited by Vlad_22, 28 December 2019 - 00:01.


#157
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu contează cine e, ți a plăcut personajul din film? Nu are nici o legătură cine in viața reală actorul, contează doar ce face in film.

Star wars nu e un film de actorie. Poate nu te ai prins încă.

Edited by althea, 29 December 2019 - 06:29.
las-o usor cu etichetele


#158
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostOlimpiucaramanmarcel, on 20 decembrie 2019 - 23:29, said:

Văzut azi. Putina nostalgie tot am încercat, ca de au trecut vreo 41 de ani de la prima vizionare.Da,multe greșeli. Și totuși ceva mi-a plăcut. Rămân la părerea ca actrița din rolul principal are clasa. E deosebita.Apoi ideea ca Palpatine sa fie distru de unul din sângele sau nu a fost rea deloc.Ba chiar cred ca e cea mai buna alegere. Sigur, vorbesc de idee,cu totul altfel, mult mai dramatic, mai dur a-și fi vrut sa fie. Pana și blandulBen a încercat sa facă ceva. Actorul e talentat, dar are săracul un facies, ca năsucul ala cât un borcan cu gogoșari murați nu ii dau voie sa joace roluri de dur, sau compatibile cu cruzimea. E ca și cum l-ai fi pus pe genialul comic Puiu Călinescu sa joace rolul lui Vader. Nu merge ce naiba, una-i una alta-i alta. Ma surprinde ca la ce școală au americanii în materie de film, fac astfel de alegeri nepotrivite. Omul poate, dar cu totul altceva.
E doar o alta Brie Larson , poate putin mai buna , dar asta nu spune multe .

View PostDeenman, on 28 decembrie 2019 - 00:03, said:

Nu contează cine e, ți a plăcut personajul din film? Nu are nici o legătură cine in viața reală actorul, contează doar ce face in film.

Star wars nu e un film de actorie. Poate nu te ai prins încă.
Decenta , insa John Boyega mi se pare cu cateva clase peste ea . Da , n-avea rost s-o dau in political correctness , insa cred ca majoritatea am fi preferat s-o vedem de partea First Order .

View Postsyris, on 21 decembrie 2019 - 14:09, said:

Vazut filmul joi seara.

Aspecte pozitive
+Cand am vazut flota imperiala alcatuita din mii de distrugatoare stelare  si melodia "imperial march" pe fundal, mi-a provocat un pic de nostalgie dupa Empires Strikes Back  
+Efecte CGI mai bune ca la Avengers Endgame
+Duelul Rey-Ren cu coregrafie foarte buna (aducea aminte de Mustafar, doar ca in loc de lava   era apa )
+Atmosfera , peisajele - in special partea cu festivalul
+Batalia finala care a avut un pic de suspans
+Sunetul - foarte tare, dar exceptional
+Muzica- aceeasi ca acum 30 ani, dar cum sa nu-ti placa?  
+Are mai multa actiune si momente emotionante
+Unii actori chiar au prestat bine, in special  Ren care la inceput l-am detestat a jucat bine in ultimul episod

Aspecte negative
-clisee peste clisee, cateodata o cam da in Cringe, ca la faza cu 'moartea lui Chewbacca" sau "cand Finn & co" vin calare pe ...ce sunt aia.....pe o nava imperiala
-editarile proaste cu Leia si modul cum au sincronizat-o vocal ....mai bine ii aranjau o moarte dupa stilul lui old Spook in Star Trek si ziceau ca  filmul se petrece dupa moartea ei, puneau o inmormantare la inceput. Mie mi s-a parut ca mai degraba si-au batut joc de memoria ei
-droizii - frate, pe bune, inca unul? Si unul care arata a feon! De data asta au dat-o in bara la partea cu fan merchandising fiindca arata praf
-modul cum l-au umilit pe Palpatine - actorul a jucat fioros de bine, dar arata penibil atasat de bratul robotic de zici ca era o papusa...si evident, moartea sa prin dezintegrare cum am vazut si la Voldemort, si la Mummy,  Sauron si Thanos. Cum omori un raufacator in filmele din ziua de azi ? Prin dezintegrare.  
-prea multe personaje, prea putin timp ca sa le dezvolte
-tot ne-a lasat cu multe lucruri neexplicate

Nota 6/10.

.

Mai bun ca Last Jedi
Mie mi s-a parut ciudata faza cu flota Rezistentei , spre ultima parte a filmului , era cerul practic plin de navele lor , parca prea din senin , avand in vedere ca parea ca vor pierde .
Scena cu festivalul mi s-a parut foarte bine facuta , aducea parca un aer oriental . N-am uitat nici de simpaticul Babu Frik , care a ramas intiparit in mintea tuturor , dupa acest film .
Desi as fi preferat alt final , pot sa spun ca m-a lasat putin cu pielea de gaina . Ca efecte vizuale , nu ai ce sa-i reprosezi , e practic esenta acestei serii .

Edited by althea, 29 December 2019 - 06:29.
editare citat


#159
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
6/8 Episoade vazute din Mandalorian ieri si azi.

filmul are scene si peisaje dar nu se ridica la nivelul efectelor si detaliilor din Star Wars.

Este un western SF, cu actiune mult prea lenta dpmdv. Prea putine replici, prea putina actiunea si pot sa spun ca si prea putine creaturi. Nu aduce a film low budget.

Eu Lu Mandalorian i-as da nota 4/10 (vazut acasa full HD pe TV mare- 180cm) iar la Star Wars The Rise of Skywalker i-as da 9/10 (vazut la cinema, 3d max).

Episoadele 7/8 din seria Star Wars primesc nota 3/10.

#160
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostDeenman, on 27 decembrie 2019 - 10:42, said:

A fost super bun, orice ar zice lumea si frustratii care nu se pot detasa de filmele vechi si actorii vechi, trebuie sa inteleaga ca au trecut peste 40 de ani  de la filmele orginale.

Ce babalaci, ba? ce? aia-s the founding fathers!

Ai ramas in cap cu vreo replica memorabila din seria asta? ai ramas in cap cu vreo scena memorabila din seria asta? n-ai ramas, iti zic io.

De Darth Vader stie dracului tot universu'. De Kylo Ren o sa ne aducem aminte(daca o sa ne mai aducem aminte) ca fiind ala emo cu dereglari de personalitate. De Palpatine, the Emperor, Darth Sidious, maestru combinator iti vei aduce aminte si la 85 de ani. De Leia si Luke la fel. Ce are atat de remarcabil seria asta? nimic, iti zic io..

Prequel-urile ne-au clarificat niste lucruri. Am apucat sa-l vedem in toata gloria pe Obi Wan Kenobi, pe cancelarul Palpatine, pe Anakin devenind Vader.. da' seria asta ce mama dracului a adus? ce? inconsistenta si suceala de dragu' sucelii..

Singurul film cu adevarat fain din univers a fost Rogue One. Si ai acolo o alta scena memorabila. Cu Vader hacuind in stanga si-n dreapta. Ca un adevarat villain.. pana mea. Bine ca s-a incheiat.

#161
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Postkyrre, on 23 decembrie 2019 - 20:52, said:

Am venit acum de la film. Nu-mi sariti in cap, dar mi-a placut. Cel mai bun din seria asta. Bine, nu prea are concurenta.
Eu nu-ti sar in cap. Per general intr-adevar mult mai bun decat seriile Disney anterioare. Au fost vreo 3 faze prostesti care nu-si aveau locul dar cei de la Disney tot nu s-au abtinut:
- Cand Rey "tine" de nava in care credea ca a fost luat prizonier Chewie. Hai ma lasi!
- Cand Rey aflata pe nava imperiala in cabina lui Kylo se lupta cu acesta care era pe planeta. Deja s-a depasit orice logica!
- Aceia care au venit sa-i ajute pe rebeli si ies la atac pe cai din navele care i-au adus.

In rest a meritat urmarit. Net superior episodului VIII "The last Jedi".

#162
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostAlecsandru010, on 28 decembrie 2019 - 13:30, said:



Ce babalaci, ba? ce? aia-s the founding fathers!

Ai ramas in cap cu vreo replica memorabila din seria asta? ai ramas in cap cu vreo scena memorabila din seria asta? n-ai ramas, iti zic io.

De Darth Vader stie dracului tot universu'. De Kylo Ren o sa ne aducem aminte(daca o sa ne mai aducem aminte) ca fiind ala emo cu dereglari de personalitate. De Palpatine, the Emperor, Darth Sidious, maestru combinator iti vei aduce aminte si la 85 de ani. De Leia si Luke la fel. Ce are atat de remarcabil seria asta? nimic, iti zic io..

Prequel-urile ne-au clarificat niste lucruri. Am apucat sa-l vedem in toata gloria pe Obi Wan Kenobi, pe cancelarul Palpatine, pe Anakin devenind Vader.. da' seria asta ce mama dracului a adus? ce? inconsistenta si suceala de dragu' sucelii..

Singurul film cu adevarat fain din univers a fost Rogue One. Si ai acolo o alta scena memorabila. Cu Vader hacuind in stanga si-n dreapta. Ca un adevarat villain.. pana mea. Bine ca s-a incheiat.
Scenele cu Babu Frik au fost drăguțe , in rest nimic de care să-ți amintești musai peste ani . Lumea se plângea înainte de Lucas că putea face mai multe in unele filme , dar J.J.Abrams e mult sub el. Efectele speciale , CGI-ul și coloana sonora au cam acoperit chemistry-ul dintre caractere . Rey prea OP, să-l învingă ea de una singura pe Palpatine , cred că au fumat ceva .

Edited by Vlad_22, 28 December 2019 - 14:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate