Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Operatie reflux gastro-esofagian

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Feleep

Feleep

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.04.2019
Bună, am reflux gastro esofagian de câțiva ani, am luat ceva pastile dar nu își fac efectul, sunt din Suceava, cine știe unde e fac operații? Și un preț aproximativ, mersi anticipat.

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Ai eliminat toate posibilitatiile medicamentoase si ai ajuns tu la aceasta concluzie - taierea ?
Fundoplicatura Nissen nu e nici simpla nici cu recuperare rapida ...
Parerea mea e sa mergi intr-un centru universitar Iasi, Cluj , Bucuresti si sa cauti un raspuns pertinent inainte de taiere.

Edited by ldpe, 11 April 2019 - 08:51.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Analiza cu substanta de contrast, pt a se stabili daca e o problema de tonifiere a sfincterului cardia.
2. Esti gras? daca raspunsul e da, atunci slabeste si simptomele vor disparea destuld e rapid.
3. Nu manca inainte cu 2-3 ore de culcare, nu manca alimente acide (carbogazoase si carne).
4. Tratament cu Nexium, iar daca apare tuse iritative, musai Tussin Forte.

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Fundiplicatura Nissen nu este singura varianta si nici nu tine toata viata, la un moment dat trebuie refacuta (7-10 ani) daca se mai poate. Pana la Nissen poti incerca Endostim sau LINX, se pot face prin Germania, Anglia, Austria etc. dar nu la noi in tara si pot costa 10.000 - 20.000 EUR.
Inainte de toate acestea ar fi bine sa incerci sa tii sub control din regim iar daca esti supraponderal slabeste. Daca intelegi engleza citeste cartea asta: https://www.amazon.c...k/dp/B01EE0FA9W

P.S. De asemenea stresul este un factor important in declansarea refluxului.

Edited by LensFlare, 11 April 2019 - 09:07.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Feleep, on 11 aprilie 2019 - 08:28, said:

Bună, am reflux gastro esofagian de câțiva ani, am luat ceva pastile dar nu își fac efectul, sunt din Suceava, cine știe unde e fac operații? Și un preț aproximativ, mersi anticipat.
Am avut ceva asemanator in urma cu niste multi ani, am facut un tratament complet de 90 de zile cu "omez" si am scapat. Ar trebui sa incerci, nu sa te repezi la cutite.

Edited by myshyk, 11 April 2019 - 09:14.


#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Am tusit tare si sufocant aproape un an, timp in care am verificat plamanii, gatul, alergia si totul ok
In final s-a dovedit ca este reflux gastro-esofagian.
Asa ca a trecut jumatate de an de cand simptomele s-au diminuat esential cu

- dieta, mai ales fara prajeli si generatoare de acizi
-masa usoara cu 2 ore inainte de culcare
-dormit pe o perna inalta, pe partea stanga  sau pe 2 perne obisnuite
-o pastila in fiecare dimineata inainte de micul dejun de medicament cu Lansoprazole
-in paralel s-a recomnadat si colonoscopia

Edited by vio69a, 11 April 2019 - 09:25.


#7
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Dormitul pe 2 perne nu e recomandat, mai bine ridici patul cu 10-15 centimetri in partea de sus.

#8
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Eu m-am operat in 2013. A fost operati laparoscopica nici nu se mai vede urma.. la buric am o liniuta de 1cm si atat. Dupa operatie nu mai am reflux deloc. O singura problema.. nu mai pot sa ragai :).
In rest daca mananc bucati mai mari si repede sughit de cateva ori. Imi este mult mai bine fata de inainte cand ma trezeam noaptea sa mananc Reni..
Merita sa iti faci operatie mai ales pentru a evita probleme mai serioase ..provocate de arsuri gastrice.
Am incercat sa fac rost de inregistrarea operatiei, dar au spus ca este confidentiala... am doar gastroscopia facuta cu cateva zile inainte.
Operatia am facut-o la stat si evintent am "cotizat"la bunastarea medicului si a anestezistului :)
Mult succes

#9
Feleep

Feleep

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.04.2019
Mulțumesc mult
O sa încerc nexium dacă ziceți ca e bun, dar cred ca e bun și la arsuri..
Nu s gras, am 64 kg la 1 70 înălțime și 20 ani aproape
....

#10
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
este o problema complicata,eu am asa ceva de 10 ani si nu i-am dat de cap,simptomele bolii difera de la individ la individ,ceea ce pe altii i-a ajutat tie iti poate face mai rau si invers.AM fost la 100 de medici ,nimeni nu-ti acorda atentie,totul este intr-o graba de a prescrie reteta si sa iesi cat mai repede din cabinet ca sa vina urmatoarea....cornuta.Am luat plase de medicamente si degeaba.Doar regimul alimentar m-a rezolvat partial.Este f f complicat sa-i dai de cap,nu cred ca se poate decat cu un medic dedicat si care sa te asculte .Am facut 100 de endoscopii totul e ok dar de problema refluxului pe timp de noapte tot nu scap,eu de ex am reflux alcalin.Mai vreau sa fac niste teste ca sa ma lamuresc,phmetrie si manometrie ,din pacate aparatele astea exista numai in Buc si Cluj.

 Feleep, on 11 aprilie 2019 - 10:07, said:

Mulțumesc mult
O sa încerc nexium dacă ziceți ca e bun, dar cred ca e bun și la arsuri..
Nu s gras, am 64 kg la 1 70 înălțime și 20 ani aproape
....
Eu zic sa nu te grabesti cu nexium ,mai intai schimba stilul de viata la modul drastic.Tine-te de mese la ore fixe.Mananca putin fara sa te saturi,scoate prajelile,picanteriile si hrana procesata.Esti tanar o sa te vindeci daca faci asa.
Nexium opreste acidul si pe termen lung ast iti poate dauna,fara acid stomacul nu poate digera si faciliteaza inmultirea fungilor,nu vrei o candida intestinala.Sigut ai o problema de alimentatie,vezi ce te deranjeaza si elimina.

Edited by adycoke2, 11 April 2019 - 10:32.


#11
Adrian__M

Adrian__M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.02.2005
Salut, de unde stii ca ai reflux alcalin?
Stii unde se mai poate face ph-metria in Bucuresti?
La Ponderas te costa peste 3000 lei.
Manometria merge facuta la spitalul Sf. Maria.

#12
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 Adrian__M, on 27 mai 2019 - 14:41, said:

Salut, de unde stii ca ai reflux alcalin?
Stii unde se mai poate face ph-metria in Bucuresti?
La Ponderas te costa peste 3000 lei.
Manometria merge facuta la spitalul Sf. Maria.

Banuiesc asta pt ca am esofagul intact,daca era reflux acid il ardea de mult!!
Nu sunt din Bucuresti,dar am inteles ca acolo se pot face la Fundeni sau Militar

#13
Adrian__M

Adrian__M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.02.2005
Multumesc!
Sunt curios cat o costa la cele doua.
Ca daca ai "norocul" sa ai o zi buna (fara arsuri) ramai si cu banii luati si nelamurit.

#14
sxplukasboy

sxplukasboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.02.2008

View Postmrfe, on 11 aprilie 2019 - 09:50, said:

Eu m-am operat in 2013. A fost operati laparoscopica nici nu se mai vede urma.. la buric am o liniuta de 1cm si atat. Dupa operatie nu mai am reflux deloc. O singura problema.. nu mai pot sa ragai :).
In rest daca mananc bucati mai mari si repede sughit de cateva ori. Imi este mult mai bine fata de inainte cand ma trezeam noaptea sa mananc Reni..
Merita sa iti faci operatie mai ales pentru a evita probleme mai serioase ..provocate de arsuri gastrice.
Am incercat sa fac rost de inregistrarea operatiei, dar au spus ca este confidentiala... am doar gastroscopia facuta cu cateva zile inainte.
Operatia am facut-o la stat si evintent am "cotizat"la bunastarea medicului si a anestezistului :)
Mult succes
Ceva info despre spital si doctor?Ma gandesc serios la operatia,insa la particular este enorm de mult...

#15
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Caramizi puse la picioarele patului in partea unde pui capul (ridici patul doar unde e perna cam cu 10-15 cm).
Astfel scapi de reflux noaptea.
Nu mai manca inainte sa te culci.

#16
lucian_honda

lucian_honda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.02.2013

 Adrian__M, on 27 mai 2019 - 14:41, said:

Salut, de unde stii ca ai reflux alcalin?
Stii unde se mai poate face ph-metria in Bucuresti?
La Ponderas te costa peste 3000 lei.
Manometria merge facuta la spitalul Sf. Maria.
La Ponderas am facut eu in 2015 cu trimitere și 500 lei cu internare de 1 zi.

#17
Adrian__M

Adrian__M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.02.2005
Bun asa, inseamna că mi-am luat o ţeapa cât mine de mare. M-a taxat la Ponderas cu ~ 2700 lei + 600 lei ziua de spitalizare. Şi am mai si nimerit o zi bună, de a ieşit ca nu am reflux dincolo de normal.

#18
Remus-marian

Remus-marian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 24.03.2018

 sxplukasboy, on 09 iunie 2019 - 22:17, said:


Ceva info despre spital si doctor?Ma gandesc serios la operatia,insa la particular este enorm de mult...


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate