Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Ora exacta

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postsergiuop, on 10 aprilie 2019 - 14:16, said:

Eu am o statie meteo ( o pocnitoare luata din Lidl) care are DCF si functioneaza.
Aia o am si eu, am verificat e la secunda cu satelitul Dolce! La mine se sincronizeaza aproape toata ziua, daca-s bateriile de calitate.Posted Image

#20
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postsmiley2, on 10 aprilie 2019 - 14:51, said:

Nu ai prins ideea.
Daca dau refresh la pagina secundele pe acel site ori sunt inapoi ori inainte fata de cele dinainte de refresh.

Are un fel de script aiurea siteul ala oraexacta.net si decaleaza rau timpul, mai tare te induce in eroare.
Romanesc siteul ala mi se pare, ce sa faci.

time.is si timeanddate.com par in regula, o sa le folosesc pe astea cand reglez ceasurile.

Nu e vorba ca intarzii la servici, am obsesia asta de a avea ceasurile setate la secunda.
Sunt o persoana organizata, atata tot. Posted Image

Bravo! Te felicit!

#21
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Eu zic că poţi să ai ceasul setat la milisecundă, însă timpul este relativ, mai ales în România nu îţi intră în staţie autobuzul precis la un anumit timp sau la dentist tot mai aştepţi deşi ai programare, etc.

Edited by driftking91, 10 April 2019 - 15:08.


#22
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Ora la Orange e cam cu 2 secunde in urma orei sincronizate de statia de la Lidl.

#23
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postsmiley2, on 10 aprilie 2019 - 14:51, said:


Sunt o persoana organizata, atata tot. Posted Image
Putin bolnava  zic eu

#24
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Un sfat pt. o buna sincronizare a statiei: daca aveti geamul spre sud, in niciun caz nu puneti statia pe acel pervaz, fiindca nu se va sincroniza, ci puneti-o spre peretele din nord (cum va uitati la ea, bineinteles). Se va sincroniza aproape toata ziua, apare permanent semnul acela de DCF.

Edited by toto_riina, 10 April 2019 - 15:22.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Time.is

Time.is displays exact, official atomic clock time for any time zone (more than 7 million locations) in 50 languages.
Automated access is prohibited.

#26
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Nu s-a gândit nimeni că treabă asta te poate ajuta să îți verifici mecanismele la ceasurile automatice? �� Foarte multe ceasuri automatice "o iau" înainte sau Înapoi la câteva zile... Chiar și din categoria Rolex .

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
N-au voie sa o ia decat inainte. Pana la 30 secunde pe zi.
Daca raman in urma e ceva in neregula cu ele - ori a umblat cineva la ele, ori necesita curatare.

#28
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Si cu ce ma ajuta sa stiu cat e ora exacta, la secunda ? Tu esti "setat" pe o ora, unii pe alta ora, altii sunt defazati total, pe mine nu ma intereseaza ora exacta ci cea aproximativa +/- 30min. Asta nu inseamna ca unii sunt dezorganizati, ci ca fiecare individ isi are propriul (bio)ritm.

#29
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Daca ai doua siteuri, instalezi un NTP server si ai rezolvat problema orei.

#30
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Depinde cat de exacta doresti acea ora.

Ceasurile atomice sunt foarte exacte, dar pt a afla ora lor, e nevoie de o interogare prin internet.
acea introgare in functie de latenta si viteza dureaza mai mult sau mai putin => va exista intotdeauana un mic delay intre interogare si primirea raspunsului, dar vorbim de ms.

#31
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La radio nu se mai da ora exacta?

#32
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Sun la 1958 :)

#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postdriftking91, on 10 aprilie 2019 - 15:07, said:

Eu zic că poţi să ai ceasul setat la milisecundă, însă timpul este relativ, mai ales în România nu îţi intră în staţie autobuzul precis la un anumit timp sau la dentist tot mai aştepţi deşi ai programare, etc.
La ce ti-ar trebui la milisecunda?

Din toate site-urile testate, time.is pare cel mai exact, la prima vedere. Mie imi zice pe laptop, ca ceasul meu e cu 0,5-0,6 sec inainte. Oricum, ceasurile de pe toate device-urile sunt exacte, in mare parte.Nu stiu, in cel mai rau caz sa ai un delay si sa ramana in urma sau sa fie dupa cu vreo 5-10 sec pe telefon,laptop,smartwatch,smart tv etc.

Edited by Vlad_22, 10 April 2019 - 18:16.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsmiley2, on 10 aprilie 2019 - 13:56, said:

Stiti vreun site sau alta sursa de unde va luati ora exacta, la secunda?
DCF Frankfurt (prin radio) sau pool.ntp.org
Se poate la la milisecunda. Mai e varianta GPS iarasi se ia la milisecunda sau mai precis la nanosecunda.

Edited by andreic, 10 April 2019 - 18:26.


#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,671
  • Înscris: 03.12.2014

View PostVlad_22, on 10 aprilie 2019 - 14:17, said:

Ora exacta, adica cea chiar si la milisecunde sau nanosecunde este data doar de un ceas atomic.
și este accesibilă prin protocolul ntp. Caută servere ntp pentru regiunea în care vrei serviciul.
Windows își sincronizează ceasul automat de la serverele M$ dacă nu-i schimbi setările.
Protocolul ntp dă ora exactă, cu o precizie mai mare decât ar avea cineva nevoie vreodată.

#36
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015
www.oraexacta.net

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate