Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Functionalitate Samsung Snapdragon in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
minamino21

minamino21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2011
Salut,

Este cineva posesor de Samsung cu procesor Snapdragon in RO? Am vazut ca sunt vandute de Quickmobile si Evomag, dar nu stiu cum se comporta din punct de vedere al functionalitatii (VoLTE,VoWIFI,Google Play Store, Carrier Aggregation, Samsung Pay, etc).

Merci

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Noi am avut la teste modele cu Exynos si Snapdragon.
In afara de niste diferente relativ minore in testele sintetice, in viata de zi cu zi nu exista nicio deosebire.

E ca si cum ai zice ca Windows merge diferit pe AMD vs Intelc and il folsoesti pt browsing si office.

Edited by Courage, 10 April 2019 - 10:54.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut o experienţă neplăcută cu un Note 9 luat de la evoMAG, experienţă care m-a convins ca de acum înainte să nu mai cumpăr de pe piaţa gri nimic.
Experienţa neplăcută a fost numai cu telefonul, căruia la primul update de software (oficial, OTA) i-a picat modulul wi-fi. Deşi se conecta la reţele, viteza amintea de dial-up-ul de pe vremuri. Apoi nu s-a mai conectat deloc.
La a doua vizită cu telefonul pentru garanţie, nu mai mergeau nici datele mobile. Când tipul de la evoMAG a vrut să citească informaţiile de sistem pentru a depune claim la Samsung România, a constatat că nu mai poate accesa acele informaţii.
Pe scurt, telefonul murea aşa cum se stinge o lumânare consumată: încet şi sigur.
Am reuşit să obţin negaţie de la ESD România şi să mă văd cu banii înapoi în cont, după o lună de alergătură (peste 100 km însumaţi) şi de utilizat un telefon vechi.

Telefoanele Note 9 cu Snapdragon nu s-au vândut oficial în România, prin urmare nu beneficiază de garanţie aici. Cam aşa cum a fost şi cazul lui Note 5.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Snapdragon e pentru piata asiatica. Pentru Europa e exynos.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Înclin să-i dau dreptate lui @Courage: diferenţele se vor simţi numai pentru cei care vor să se dueleze în parametri obţinuţi în teste.

#6
minamino21

minamino21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2011
Da, stiu ca nu au garantie aici, dar in ultimul timp (pt S9 si S10), procesorul este net superior din mai multe puncte de vedere. Dar nu asta ma intereseaza. Exynosul sufera de un battery drain destul de mare (pe S9 eu am 1% pe ora noaptea). Si sunt tentat sa fac un upgrade, insa acum incerc sa ma orientez catre ce. Din punct de vedere al functinoalitatii, ma interesau doar cele de VoLTE VoWIFI si accesul Play Store. Am vazut discutii pe forumuri ca nu ar functiona asa cm trebuie.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Din pacate diferenta e mai mare, nu doar in teste, atat la performanta cat si la autonomie.

Paradoxal, cu toate ca snapdragon 835/845/855 au adreno 630/640 care sunt mai performante decat modelele de GPU din exinos si kirin, de genul mali G76 MP10, reusesc sa fie simultan si mai economice, consuma mai putin si autonomia este sensibil mai mare, in f. de aplicati diferenta de consum si autonomie  variaza de la ~ la fel pana la dublu !!!, cu toate ca GPU-ul este si mai performant.

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 AlexEn, on 10 aprilie 2019 - 11:00, said:

Snapdragon e pentru piata asiatica. Pentru Europa e exynos.
de ce crezi ca a deschis topicul, captain obvious?

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Ca sa stie cum se comporta cu serviciile si aplicatiile mentionate in primul post, avand in vedere faptul ca exista in Ro importatori de astfel de telefoane.
Si eu ii raspundeam lui PSC care a mentionat foarte clar ca nu au garantie in Europa cele cu snapdragon.

De vreme ce sunt facute pentru pietele asiatice e clar ca nu poate garanta nimeni functionarea sau nefunctionarea respectivelor servicii pentru ele.

#10
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Nu functioneaza VoLTE si VoWifi pe snapdragon,nu ai garantie Samsung in Romania,s-ar putea sa ai si niste benzi LTE lipsa...Te complici.

#11
minamino21

minamino21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2011
Ma gandeam eu ca aici ne invartim. Merci mult. O sa raman cu S9, nu are rost sa ma complic cu S10 in cazul asta. Poate un P30, dar nu imi surade in mod special ideea :))

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Un Pixel 3/Pixel 3 XL nu-ti surade?

#13
minamino21

minamino21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2011

 Hider141, on 10 aprilie 2019 - 11:50, said:

Un Pixel 3/Pixel 3 XL nu-ti surade?

La pretul ala fara slot de card sau jack de casti. Plus nenumaratele probleme care au fost cu gen 3 ma fac sa fiu un pic reticent :))

#14
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007
Eu am adus 2 x S9 pentru niste prieteni din SUA cu Snapdragon si minusurile sunt lipsa garantiei in Europa, VOLTE si VoWifi daca ai Orange sau Digi. Ca avantaje a fost pretul mult mai bun, Snapdragonul care se misca nitel mai bine, bateria care tine mai bine si camera putin mai performanta (comparata cu S9 european).Cu Google Play nicio problema, iar benzile de 4G romanesti le are pe toate si Snapdragonul. Telefoanele inca sunt functionale si folosite zilnic (aduse de 1 an).
Un alt aspect este updateul de soft, care are calendar diferit fata de Europa. Pe S9 a venit cu vreo 2 luni mai tarziu ca in Europa, dar a venit.

In plus, eu am S9+ cu ROM si colegul meu de birou are S9+ cu snapdragon din SUA...diferentele sunt la fel cu ce am povestit deja.

Edited by Raresh20, 13 April 2019 - 18:33.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 AlexEn, on 10 aprilie 2019 - 11:00, said:

Snapdragon e pentru piata asiatica. Pentru Europa e exynos.

Pentru America de Nord, China si HK. Atat


Nu recomand snapdragon decat daca esti 100% sigur ca nu vei avea niciodata nevoie de root/ custom rom-uri/ tweak-uri. Au bootloaderul blocat.

#16
minamino21

minamino21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2011

 Lex404, on 13 aprilie 2019 - 18:29, said:


Pentru America de Nord, China si HK. Atat


Nu recomand snapdragon decat daca esti 100% sigur ca nu vei avea niciodata nevoie de root/ custom rom-uri/ tweak-uri. Au bootloaderul blocat.

In China, nu este blocat

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Dar degeaba dacă nu exista Support xda. Asa ii și la s9.

China și Hong Kong sunt deblocate dar tot bate vântul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate