Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Telecomanda

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Asadar:

1. Am un TV SANYO care are o telecomanda peste care parca a trecut un tanc. E functionala, dar vreau sa o schimb. Cum oferta de telecomenzi universale este bogata, as vrea sa intreb cunoscatorii la ce trebuie sa fiu atent cand o cumpar, ca sa o pot face sa sa inteleaga cu TV-ul in cauza. Cum o fac sa o recunoasca TV-ul ? In mod firesc nu toate butoanele de pe telecomanda vor fi functionale. Cum imi dau seama care sunt cele functionale (cineva ar putea spune sa apas pe ele sa vad care merg -- ok, o sa fac si asta!!) si cum pot seta alte butoane pt. unele functii pe care nu le cunosc sau care nu sunt pe vechea telecomanda (daca exista asa ceva!!)

2. Am un TV si mai vechi, un Telecolor, care nu are telecomanda. Si vreau sa pun o telecomanda. O pot face eu acasa, fara prea multe scule specifice electronistilor? Ce imi trebuie? Care ar fi procedura de instalare a unei telecomenzi? La asta nu-mi trebuie decat o telecomanda fff simpla, ON/OFF si selectarea de programe!

#2
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
1. Daca telecomanda are un manual cu  functiile detaliate pentru fiecare tip de televizor, atunci este simplu de ales... dar de obicei sunt doar liste cu ceva coduri care trebuiesc introduse in functie de tipul de televizor si ai acces la functiile clasice ale unei telecomenzi.
Singura cale sa-ti alegi una cat mai completa este sa o testezi pe Tv comparativ. Poate gasesti un magazin care sa-ti permita testarea acesteia inainte de achizitia finala... B)
2. Transformarea unui Tv fara telecomanda nu este intodeauna o operatie simpla.  Ai nevoie de telecomanda plus partea de receptie+procesare date. Trebuiesc facute cateva modificari/adaptari in asa fel incat  nivelul tensiunilor de comanda (luminozitate, contrast, sunet, OSD) sa fie corelat  cu valorile optime pentru schema respectiva.
O problema mai dificila este adaptarea circuitului de cautare automata/acord fin la tunerul respectiv. De exemplu procesoarele de la Philips utilizau o tensiune de CAF care combinata cu un semnal de la sincroprocesor permit cautarea si memorarea automata a programelor.
In mod normal un asemenea kit contine si ceva instructiuni specifice de montaj.

#3
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 Acta non verba, on Mar 8 2006, 09:52, said:

1.... ai acces la functiile clasice ale unei telecomenzi.

1. care sunt functiile clasice??

2. nu-i de mine. mai bine chem pe cineva care se pricepe!

#4
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 TIC, on Mar 8 2006, 10:23, said:

1. care sunt functiile clasice??
Nu sunt reguli stricte.
De exemplu: volum, program, comutare TV/AV, ON-OFF  si uneori lumina, culoare, contrast, INFO/MENIU, etc...

#5
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 Acta non verba, on Mar 8 2006, 11:40, said:

Nu sunt reguli stricte.
De exemplu: volum, program, comutare TV/AV, ON-OFF  si uneori lumina, culoare, contrast, INFO/MENIU, etc...

de asta imi era teama, de regulile astea, care dupa unii sunt intr-un fel, iar dupa altii in alt fel.

#6
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006
Daca ai o telecomanda si nu mai merge si nici nu mai poate fi reparata atunci cel mai simlpu e sa iti iei alta.Cum faci asta ? Pai iei seria de pe capac si mergi la un magazin specializat in as aceva si ceri o noua telecomanda care s-ar potrivi cu ce iti trebuie tie.Poate nu o sa iti mearga toate functile dar o sa te poti folosi de ea .Daca seria de pe capac nu e relevanta sau indescifrabila tre sa iei procesorul TV-ului si sa mergi la ei .Pana la urma de multe ori mai ales la TV-urile moderne procesorul e cel care decodifica semnalele transimise de telecomdanda si facemai departe reglajele necesare.La cele cu modul de decodificare separat(adica cele vechi) e mai complicat iti tre musai tipul TV si seria de pe capac. succes

#7
eremia constantin

eremia constantin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.01.2006

 TIC, on Mar 8 2006, 09:47, said:

Asadar:

1. Am un TV SANYO care are o telecomanda peste care parca a trecut un tanc. E functionala, dar vreau sa o schimb. Cum oferta de telecomenzi universale este bogata, as vrea sa intreb cunoscatorii la ce trebuie sa fiu atent cand o cumpar, ca sa o pot face sa sa inteleaga cu TV-ul in cauza. Cum o fac sa o recunoasca TV-ul ? In mod firesc nu toate butoanele de pe telecomanda vor fi functionale. Cum imi dau seama care sunt cele functionale (cineva ar putea spune sa apas pe ele sa vad care merg -- ok, o sa fac si asta!!) si cum pot seta alte butoane pt. unele functii pe care nu le cunosc sau care nu sunt pe vechea telecomanda (daca exista asa ceva!!)

2. Am un TV si mai vechi, un Telecolor, care nu are telecomanda. Si vreau sa pun o telecomanda. O pot face eu acasa, fara prea multe scule specifice electronistilor? Ce imi trebuie? Care ar fi procedura de instalare a unei telecomenzi? La asta nu-mi trebuie decat o telecomanda fff simpla, ON/OFF si selectarea de programe!
am vazut o telecomanda la care i se pot seta butoanele cum vrei tu dar costa vreo 10 milioane lei
ti-o recomand cu caldura
parca la flanco am vazuto
daca nu ti-o permiti multumestete cu ce gasesti

#8
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

 eremia constantin, on Mar 9 2006, 12:30, said:

am vazut o telecomanda la care i se pot seta butoanele cum vrei tu dar costa vreo 10 milioane lei
ti-o recomand cu caldura
parca la flanco am vazuto
daca nu ti-o permiti multumestete cu ce gasesti

cu 10 milioane imi iau tv nou!

#9
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006

 TIC, on Mar 9 2006, 12:44, said:

cu 10 milioane imi iau tv nou!
Da cu 10 milioane iti iei si 3 TV-uri noi de la ..nu spun magazinul . :)) Dar gandeste-te ca acea telecomanda o poti folosi la mai multe TV-uri decat iti poti imagina macar ca iti poti cumpara . Think about that. E foarte indicata intr-un atelier de service .

#10
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Din nivelul de cunostinte pe care omul a marturisit ca le are nu reiese ca ar avea vreun atelier si nici ca ar avea nevoie de asa o telecomanda...ar lua telecomanda si...s-ar uita la ea :) sau ar face ca in filme,  stinge televizoarele vecinilor sau  schimba canalele :lol:

#11
i.dani83

i.dani83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 13.02.2006

 Dj Shock, on Mar 10 2006, 07:22, said:

Din nivelul de cunostinte pe care omul a marturisit ca le are nu reiese ca ar avea vreun atelier si nici ca ar avea nevoie de asa o telecomanda...ar lua telecomanda si...s-ar uita la ea :) sau ar face ca in filme,  stinge televizoarele vecinilor sau  schimba canalele :lol:
E o idee buna acea cu vecinii :D .O sa ma gandesc la ea ... Oricum eu incercam sa justific pretul mare al telecomenzi . Daca ti-o trebuie musai ..atunci nu tre sa ti se para scump.e mult mai scump sa cumperi o telecomanda pt. fiecare tip de TV care il ai la reparat si iti tre sa intri in meniul de service .

Edited by i.dani83, 10 March 2006 - 21:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate