Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Amenda RATB card abonament personalizat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,115
  • Înscris: 03.07.2008

View Postdanvlas, on 04 aprilie 2019 - 11:43, said:

Adica a stat 20 minute in autobuz fara sa incerce sa valideze cardul? Hmmm...

Nu toti isi valideaza abonamentele.
Calatoria e platitia chiar daca nu validezi.

#38
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postfansat, on 04 aprilie 2019 - 11:22, said:

   Ai circulat cu autobuzele de pe liniile 282, 330, 335, de exemplu ? In astea se urca deseori controlorii, in special din zona Dorobantilor sau Televiziune.

Pai da.. dar sunt imbracati in veste albastre, ar trebui sa-i vezi daca nu esti chior... orb

Edited by Kres, 04 April 2019 - 11:56.


#39
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostImperathor, on 04 aprilie 2019 - 11:55, said:

Nu toti isi valideaza abonamentele.
Calatoria e platitia chiar daca nu validezi.
Asa o fi, n-am circulat cu STB. Dar stiu ca prin tari mai civilizate ca a noastra, validarea cardului e obligatorie la urcarea in mijlocul de transport si recomandata la coborare. Chiar daca ai abonament  valabil o luna, trebuie sa dai cu cardul pe la cititor, altfel esti calator clandestin.
Chestia asta se foloseste in statisticile necesare pentru imbunatatirea serviciilor.

Edited by danvlas, 04 April 2019 - 12:03.


#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sa se dea, nene, se se dea.. ca numa la pensionari s-a dat pana acum...  
Le-a dat de o injura toti.
I-a pus pe drumuri sa faca cereri ptr carduri de calatorie.
Iar aia care le primesc daca nu le valideaza primesc amenda - dupa ce se asigura ca ua trimis cardurile acasa la toti care au depus cererea.

Cred ca nu mai aveau vanzare pe carduri, sa mai dea un ban la UTI....

Mai misto e sa vezi straini sambata si duminica si care n-au de unde sa-si ia carduri Ca mai sunt deschise doar vreo 4-5 centre in weekend in tot Bucurestiul.

#41
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Posteiffel, on 04 aprilie 2019 - 12:15, said:


Mai misto e sa vezi straini sambata si duminica si care n-au de unde sa-si ia carduri Ca mai sunt deschise doar vreo 4-5 centre in weekend in tot Bucurestiul.

Așa e.
Dau unele caserii au program până la 14

M-am dus anul trecut pe la permise auto și am zis sa merg prin Pipera - pădure

Eram pe jos și am luat maxi-taxi din Pipera până la pădure

La capăt de linie caseria era închisă în cursul săptămânii cică au program până la ora 2




#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttommylee, on 04 aprilie 2019 - 09:36, said:

Mi-a zis ca aparatul lui a inregistrat datele de pe card si ca amenda vine automat.
Intrebarea mea este daca intr-adevar, contraventia este inregistrata si procesata automat, sau a fost doar o incercare de a ma usura de niste bani?
Da. Contravenţia se înregistrează automat.
Deşi pare incredibil, ceva modernizare a lovit şi STB-ul. Controlorii au acum carduri de serviciu cu care citesc şi transmit mai departe datele din validatoare. Dacă tu ai asupra ta un card expirat, sau unul nevalidat înainte de urcarea controlorilor, eşti bun de amendă. Este regulament, trebuie respectat. Ştiu că serviciile nu sunt la înălţimea aşteptărilor, dar nu STB e de vină aici, ci însăşi Firuţa.
STB e, acum, firma de casă a clanului Firea-Pandele. Acolo trebuie umblat niţel. Ar trebui să mulţumim personalului societăţii care, cu câteva excepţii, menţin în circulaţie actualele vehicule.
Dacă aţi şti ce riscuri sunt acum - pentru călători - în transportul electric din Bucureşti, aţi dori instant materializarea unei soluţii de tip Mazăre (CT) sau Scripcaru (BV).
Până una-alta, avem cel mai mic tarif pentru o călătorie în transportul public şi cele mai scăzute, dpdv calitativ, servicii în acest domeniu. Cred că numai orăşelele mici de provincie stau mai prost aici.

#43
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008

View PostMihai_3, on 04 aprilie 2019 - 10:12, said:

dimripper: cardul este netransmisibil !

vrem ca STB sa introduca posibilitatea consultarii soldului cardului de transport (ACTIV sau NOMINAL) cu telefoane compatibile NFC.
Stiu sigur ca se poate si este doar o treaba de soft nu implica nimic fizic de modificat la sistemul de taxare.


Consultarea soldului si reincarcare card se poate face si in online aici https://online.stbsa.ro/
Trebuie creat cont la care se ataseaza cardul prin completarea seriei acestuia. Functiile acestea sunt implementate de ceva timp.

Attached Files

  • Attached File  stb.JPG   84.94K   20 downloads


#44
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Legal vorbind, faptul ca, teoretic, exista carduri nominale care nu sunt transmisibile este egal cu 0.

Pe controlor nu-l intereseaza daca esti detinatorul cardului "nominal", mai ales cat timp el nu are drept sa te legitimeze (nici macar daca nu ai un titlu valid de calatorie, cu atat mai mult daca ai unul la tine). E ca si cum nu am facut "nimic", si vine unu pe strada sa-mi ceara buletinul. E o absurditate, sper ca va dati seama.

In cazul in care un card nominal a expirat, este amendat (pe baza datelor inscrise pe el), detinatorul cardului. Faptul ca l-a pierdut, l-a gasit altcineva, l-a instrainat (fara drept - dar, repet, e cu dus si intors teoria cardului "nominal"), etc. - iar detinatorul nu a declarat furtul (respectiv blocarea lui) e vina exclusiva a posesorului.
Si aici e discutabil, pentru ca mai etic e sa fie amendat persoana in cauza. Dar atunci facem abstractie de ce scrie pe card, si il tratam pe orice om obisnuit, cu card "asa-zis" nenominal. Chem politia, legitimeaza, etc. Asa ar fi mai etic.

Edited by Rhesus, 04 April 2019 - 13:39.


#45
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View Postcrazyalex86, on 04 aprilie 2019 - 12:29, said:

Consultarea soldului si reincarcare card se poate face si in online aici https://online.stbsa.ro/
Trebuie creat cont la care se ataseaza cardul prin completarea seriei acestuia. Functiile acestea sunt implementate de ceva timp.

Alexandru, cardurile de transport ne-nominale alea as vrea sa le putem consulta folosind NFC.
pentru ca de multe ori esti posesori de doua carduri unul nominal si unul simplu nenominal.

Cel nominal (ACTIV) este automat inregistrat in sistem chiar daca nu iti faci cont !

Edited by Mihai_3, 06 April 2019 - 10:51.


#46
Celticron

Celticron

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2019
Salut, pana la urma ai primit amenda acasa ?Cam aceeași chestie am pațit-o si eu. Mi-a expirat abonamentul in ziua in care am fost prins, nu am avut bani la mine pentru suprataxa, iar cat am fost plecat pentru a scoate bani de la un bancomat, controlorii plecaseră.

#47
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostFlat, on 04 aprilie 2019 - 09:47, said:

mai nou amenda nu e 500 de lei ? asa stiam


L.E: M-am informat si amenda e de 500 RON (plătibilă în 15 zile - 250 lei) . Woow. nu am stiut ca au crescut asa mult.

Edited by Bogotta, 27 September 2019 - 09:13.


#48
AndaElenaB

AndaElenaB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2015

View Posttommylee, on 04 aprilie 2019 - 09:36, said:

Salut, situati este urmatoarea: azi mi-a expirat abonamentul ( am card de abonament personalizat ), a venit controlorul si mi-a zis ca e expirat si ca am doua solutii: fie platesc pe loc 50 de lei, fie o sa imi vina amenda. Mi-a zis ca aparatul lui a inregistrat datele de pe card si ca amenda vine automat.
Intrebarea mea este daca intr-adevar, contraventia este inregistrata si procesata automat, sau a fost doar o incercare de a ma usura de niste bani?
Mentionez ca nu mi-a cerut buletin, nu mi-a facut nici un proces verbal etc, pur si simplu m-am dat jos impreuna cu ei, mi-au zis sa ma duc la un bancomat sa scot bani, ca ei ma asteapta acolo...si am plecat.
Buna ! Imi poti spune, te rog, daca ti s-a trimis amenda ?
Am patit ceva asemanator chiar astazi, dar a fost vorba despre un abuz al contolorilor caci nici la 15 secunde de cand am urcat, au blocat aparatele si nu mi-au dat ocazia sa validez... ideea este ca la final am plecat, asemenea, iar cardul nominal a ramas la controlori si vreau sa stiu daca ma asteapta o amenda ca sa ma apuc de reclamatii.

#49
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postkopac, on 04 aprilie 2019 - 09:56, said:

constat cu bucurie ca s-au intetit controalele si au devenit din ce in ce mai dure. nu poate decat sa ma bucure situatia aceasta. urmatorul pas natural este scumpirea pretului biletelor la macar 1,7 lei, un pret mai aproape de realitate.
dar cat e acum calatoria?
de exemplu, botosani, 2.5 lei

#50
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View PostBogotta, on 27 septembrie 2019 - 09:08, said:

L.E: M-am informat si amenda e de 500 RON (plătibilă în 15 zile - 250 lei) . Woow. nu am stiut ca au crescut asa mult.
E 50 de lei pe loc(suprataxa) sau 100 de lei dupa

View Postslai, on 24 februarie 2020 - 20:28, said:

dar cat e acum calatoria?
de exemplu, botosani, 2.5 lei

1.3 prin card stb sau 0.35 euro prin sms. E un pret corect raportat la conditii(tramvaie de pe vremea dinozaurilor) si aglomeratie.

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Și pe aici sunt doar tatra din 1960, plus linia varza, deraierile sunt la ordinea zilei, se întâmplă ca tramvaiul de pe banda 3, sa buseasca mașinile parcate pe banda 1...
Oricum, la 1.3 lei, nici nu ai cum sa ai pretenții de tramvaie noi, când și simpla călătorie e platita mai mult de Primărie de cât de călător.
E ciudat ca și la prețul ala mai sunt blatisti...

#52
AndaElenaB

AndaElenaB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2015

View PostCelticron, on 11 septembrie 2019 - 07:09, said:

Salut, pana la urma ai primit amenda acasa ?Cam aceeași chestie am pațit-o si eu. Mi-a expirat abonamentul in ziua in care am fost prins, nu am avut bani la mine pentru suprataxa, iar cat am fost plecat pentru a scoate bani de la un bancomat, controlorii plecaseră.
Buna ! Tu ai primit amenda acasa ? Situatie asemanatoare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate