Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Amenda RATB card abonament personalizat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

vrem ca STB sa introduca posibilitatea consultarii soldului cardului de transport (ACTIV sau NOMINAL) cu telefoane compatibile NFC.
Stiu sigur ca se poate si este doar o treaba de soft nu implica nimic fizic de modificat la sistemul de taxare.   
Nu trebuie decat o aplicatie care sa interpreteze datele.
In rest telefonul deja il poate citi fara probleme, dar nu stii ce scrie acolo.
Eu nu inteleg cum mai pot prinde contolorii pe careva ca ii vezi de la distanta cu vestele alea pe ei.

#20
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postdanvlas, on 04 aprilie 2019 - 10:12, said:

Cititorul ala de carduri al controlorului nu are si functie de POS? Ma gandesc ca omul ar putea fi scutit de un drum la bancomat.
Nu stiu, de aia intreb.

Nu prea.

In București când am văzut eu cum verificau cardurile foloseau un telefon mobil e vechitură Samsung.

Eu nu știu cât de legal e chestia asta.

Normal ar trebui să aibă cititor special nu telefoane mobile.

Cred că pe.baza asta se poate câștiga în instanță anularea amenzilor.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Ce treaba are dispozitivul de pe care se interogheaza cardul ca sa vada daca e valabil titlul si daca a fost validat?

View Posteiffel, on 04 aprilie 2019 - 10:33, said:

Eu nu inteleg cum mai pot prinde contolorii pe careva ca ii vezi de la distanta cu vestele alea pe ei.

Ca stai cu nasul in telefon si se inchid usile pana iti strangi sarsanalele si cobori.
Sau nu iti pasa.

Edited by AlexEn, 04 April 2019 - 10:36.


#22
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Posteiffel, on 04 aprilie 2019 - 10:33, said:


Nu trebuie decat o aplicatie care sa interpreteze datele.
In rest telefonul deja il poate citi fara probleme, dar nu stii ce scrie acolo.
Eu nu inteleg cum mai pot prinde contolorii pe careva ca ii vezi de la distanta cu vestele alea pe ei.

Acum se ascund în statie unii.
Stau prin boscheți și sar imediat în mașină.



View PostAlexEn, on 04 aprilie 2019 - 10:35, said:

Ce treaba are dispozitivul de pe care se interogheaza cardul ca sa vada daca e valabil titlul si daca a fost validat?



Ca stai cu nasul in telefon si se inchid usile pana iti strangi sarsanalele si cobori.
Sau nu iti pasa.

Telefonul mobil nu este un dispozitiv omologat pt citirea cardurilor

Așa cu telefonul poți folosi și un app să îți iei pulsul cu ajutorul camerei
Dar nu îl vezi folosit in spitale.



#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Sistemul are nevoie sa stie o informatie clara si specifica: e valabil titlul si a fost validat cardul. Ce omologare iti trebuie pentru asta?
Inteleg sa bazai ca nu e omologat radarul, care are marja de eroare dar valabilitatea cardului nu e relativa in functie de dispozitivul care o citeste.

Nu inteleg ce e de discutat aici: omul a calatorit fara card valabil si a luat amenda. Aia e, isi asuma greseala si data viitoare nu o mai face. Se mai plangea unul pe aria auto ca a facut exces de zel politia locala cand i-a dat amenda pentru ca depasise intervalul de parcare dar doar cu 6 minute.
Daca vrem sa ne civilizam ar trebui sa ne asumam greselile si nu sa ne apucam sa ne plangem si sa cautam tertipuri prin care sa scapam de plata.

#24
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Daca are cum să dovedească că aia au verificat cardul cu telefonul are șanse mari să.castige la contestație

Telefoanele mobile Samsung, Huawei etc nu sunt aparate omologate pt citirea cardurilor de călătorie.

Punct.



#25
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008
Nu se poate emite amenda fara legitimarea contravenientului.

Oricine putea folosi cardul!

Sau datele pe care le au cei de la STB nu mai corespund realitatii

Sau... alte zeci de motive!

Edited by Imperathor, 04 April 2019 - 11:05.


#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View Postzzhunt, on 04 aprilie 2019 - 11:03, said:

Daca are cum să dovedească că aia au verificat cardul cu telefonul are șanse mari să.castige la contestație

Telefoanele mobile Samsung, Huawei etc nu sunt aparate omologate pt citirea cardurilor de călătorie.

Punct.

Ai si vreo justificare legala in acest sens sau doar ti se pare tie asa?
Nu inteleg ce conteaza cum au verificat cardul si ce poate castiga de vreme ce in sistemul STB cardul ala nu mai avea niciun titlul de calatorie valabil la momentul respectiv. Se vede istoricul de reincarcari si valabilitate titluri de calatorie pe orice card.

#27
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostAlexEn, on 04 aprilie 2019 - 09:58, said:




Asta e si mai nasol, cardul personalizat nu este transferabil. Degeaba il mai declara pierdut dupa ce i s-a emis amenda.

View Postpisty16, on 04 aprilie 2019 - 09:58, said:

Lol. Pe bune? E cardul tau, se presupune ca tu il folosesti si nimeni altcineva.
Daca tu dai masina unui prieten si ala circula fara rovinieta, amenda iti vine tie, da? Crezi ca pe judecator il intereseaza ca nu erai tu la volan? Crezi ca are asta relevanta? NU.
Masina ta, bunul tau, cu seria de sasiu X si nr de inmatriculare Y nu avea rovinieta la momentul verificarii -> exact aceeasi situatie si cu acest card STB

View PostMihai_3, on 04 aprilie 2019 - 10:12, said:

dimripper: cardul este netransmisibil !


View PostPololica, on 04 aprilie 2019 - 10:17, said:


Daca numele (barbat/femeie) si varsta nu corespund, se lasa cu jandarmi. Teoretic, da, trebuie legitimata persoana. Dar, daca sunt controlorii scrupulosi, amenda va primi si cel care este prins, si cel de pe card. Eu inca ma uit dupa regulament sa vad daca e asa (atat cel care e prins, cat si cel cu cardul).
Am vazut politisti locali (a se citi pandari de parc) notand date de identificare dupa dictare.

Voi astia de mai sus aveti drept de vot? Daca eu pierd cardul, tu il gasesti si te dai cu autobuzul fara sa-l validezi, crezi ca voi plati eu amenda? Sau macar ti se pare corect?
@pisty: ai dat exemplul cu rovinieta, singurul care te avantajeaza, in rest, daca parchezi aiurea, depasesti pe linie continua etc DA vei fi intrebat cine a condus masina.
Dupa gandirea ta, daca tu imi imprumuti masina si eu ii iau pe unii pe sus, tu esti responsabil, ca esti proprietar? Imi place. Nu mi-o imprumuti putin? ca am treaba la banca

#28
tommylee

tommylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.06.2011
http://stbsa.ro/contraventii.php
Se pare, dupa regulamentul lor, ca amenda se da pe baza de legitimare si proces verbal...sau ma insel ?

#29
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

View Postgumball3000, on 04 aprilie 2019 - 10:12, said:

inseamna ca se tine de cuvant firea si ne da gratis pe RATB Posted Image
O sa faca si gratuitatea aia, ca e singura ei sansa de a mai agata voturi la urmatoarele alegeri.

Edited by Bibulus, 04 April 2019 - 11:17.


#30
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca la ora constatarii contraventiei cardul nu era declarat pierdut sau furat, posesorul cardului nominal va fi amendat.
Nu conteaza cum se face citirea si identificarea, este problema interna de organizare STB si nu trebuie date explicatii publice.
Daca se stie ca facut asta si totusi deschide proces, sansele sa castige sunt nule.Partea proasta este ca amenda va ajunge candva la Primarie si se va trezi peste ani, la impozite, cu o datorie inexplicabila de 500 lei, eventual cu conturile blocate pentru asta.

#31
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,333
  • Înscris: 31.08.2006

View Postsorin147, on 04 aprilie 2019 - 10:10, said:

Unde dreaq s-au inmultit controalele? A trecut mai mult de un an (hai sa nu zic 2) in care m-am tot plimbat, am tot incarcat cardul si nu m-a controlat nimeni. Am avut, acum vreo luna, in aceeasi masina in care eram si eu 2 controloare dar m-au ignorat.
Pe cand niste razii cum se faceau odata, sa opreasca masina 2 miunte si sa-i dea jos pentru "felicitari" pe toti cei care n-au validat?

   Ai circulat cu autobuzele de pe liniile 282, 330, 335, de exemplu ? In astea se urca deseori controlorii, in special din zona Dorobantilor sau Televiziune. Razii se faceau acum vreo doi ani pe traseul lui 282. Erau oprite autobuzele in zona Circului de Stat si se urca o haita de controlori care ii intrebau de sanatate pe calatori.

#32
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Poate i-a furat cineva cardul in autobuz și nu și-a dat seama imediat.

Și-a.dat seama de.furtul portofelului după 20 minute.
+ Cat timp a durat sa.se.duca la poliție

Se face 1 -2 ore cu aglomerația asta



#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca se duce la Politie si inregistreaza plangerea ca s-au furat actele in interval de cateva ore, judecatorul pote fi indulgent si poate accepta explicatia insa politisti nu vor fi iar inducerea in eroare si minciuna se va pedepsi.Politisti vor fi agresivi si te vor sicana daca vrei sa faci plangere, pentru ca le atarna dosarul AN de gat, iar daca nu este reala se vor asigura ca vei plati deranjul.
Eu recomand sa consulti un avocat in legatura cu un eventual proces, nu de alta dar eu nu stiu pe nimeni sa recomande asa ceva cand esti vinovat si suma este derizorie.

#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postzzhunt, on 04 aprilie 2019 - 11:25, said:

Poate i-a furat cineva cardul in autobuz și nu și-a dat seama imediat.
Și-a.dat seama de.furtul portofelului după 20 minute.
+ Cat timp a durat sa.se.duca la poliție
Se face 1 -2 ore cu aglomerația asta
Adica a stat 20 minute in autobuz fara sa incerce sa valideze cardul? Hmmm...

Edited by danvlas, 04 April 2019 - 11:44.


#35
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Platesti amenda si aia e, invatatura de minte in rest... nu merita alte batai de cap...

#36
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postgumball3000, on 04 aprilie 2019 - 10:12, said:

inseamna ca se tine de cuvant firea si ne da gratis pe RATB Posted Image

Sa se dea, nene, se se dea.. ca numa la pensionari s-a dat pana acum...  Ce noi nu votam cu pesede daca se da... ??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate