Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amenda RATB card abonament personalizat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
tommylee

tommylee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.06.2011
Salut, situati este urmatoarea: azi mi-a expirat abonamentul ( am card de abonament personalizat ), a venit controlorul si mi-a zis ca e expirat si ca am doua solutii: fie platesc pe loc 50 de lei, fie o sa imi vina amenda. Mi-a zis ca aparatul lui a inregistrat datele de pe card si ca amenda vine automat.
Intrebarea mea este daca intr-adevar, contraventia este inregistrata si procesata automat, sau a fost doar o incercare de a ma usura de niste bani?
Mentionez ca nu mi-a cerut buletin, nu mi-a facut nici un proces verbal etc, pur si simplu m-am dat jos impreuna cu ei, mi-au zis sa ma duc la un bancomat sa scot bani, ca ei ma asteapta acolo...si am plecat.

#2
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Cand ai facut cardul personalizat ai prezentat buletinul la ghiseul RATB.In baza de date a lor figurezi cu datele tale personale si datele cardului.Iti va veni amenda acasa cu siguranta.Scrie numele tau pe fata cardului si deasupra numelui primele 7 numere din cnp.Se numeste "card nominal".

Edited by C63AMG, 04 April 2019 - 09:46.


#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
da, cand ai facut cardul toate datele de pe buletin sunt in sistem STB si implicit asociate cardului STB. Asteapta amenda :)

#4
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Iti vine amenda si nu va mai fi 50 Lei. Asta e, asuma-ti situatia

#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
mai nou amenda nu e 500 de lei ? asa stiam

#6
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 Flat, on 04 aprilie 2019 - 09:47, said:

mai nou amenda nu e 500 de lei ? asa stiam
Asa stiam si eu.

#7
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Si cum poate demonstra STB ca a circulat chiar el cu cardul?

Este un caz castigat dinainte, daca nu te-a legitimat nici o autoritate; spiritul civic ar trebui sa-ti dicteze sa platesti amenda, dar avand in vedere cat ii pasa acestei Regii de calatori care o tin in viata, te sfatuiesc sa-l declari pierdut inainte de eveniment si sa-ti faci altul. Te costa aprox 1 eur.

Asta nu garanteaza totusi ca nu vei o amenda inregistrata pe numele tau, pe care o poti contesta in instanta. Cat valoreaza timpul tau, numai tu cunosti. Succes.

#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017
constat cu bucurie ca s-au intetit controalele si au devenit din ce in ce mai dure. nu poate decat sa ma bucure situatia aceasta. urmatorul pas natural este scumpirea pretului biletelor la macar 1,7 lei, un pret mai aproape de realitate.

#9
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 dimripper, on 04 aprilie 2019 - 09:53, said:

Si cum poate demonstra STB ca a circulat chiar el cu cardul?

Este un caz castigat dinainte, daca nu te-a legitimat nici o autoritate; spiritul civic ar trebui sa-ti dicteze sa platesti amenda, dar avand in vedere cat ii pasa acestei Regii de calatori care o tin in viata, te sfatuiesc sa-l declari pierdut inainte de eveniment si sa-ti faci altul. Te costa aprox 1 eur.

Asta nu garanteaza totusi ca nu vei o amenda inregistrata pe numele tau, pe care o poti contesta in instanta. Cat valoreaza timpul tau, numai tu cunosti. Succes.

cum inainte de eveniment ca a avut loc evenimentul?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 tommylee, on 04 aprilie 2019 - 09:36, said:

contraventia este inregistrata si procesata automat, sau a fost doar o incercare de a ma usura de niste bani?
E o simpla suprataxa, o contraventie. Ii spunem amenda dar de fapt e suprataxa.

 dimripper, on 04 aprilie 2019 - 09:53, said:

Si cum poate demonstra STB ca a circulat chiar el cu cardul?
Pai l-a prezentat si e personalizat. Cardurile personalizate nu pot fi folosite legal decat decat pe numele celui caruia este emis.
STB are copia cartii de identitate asociata cardului.

Edited by andreic, 04 April 2019 - 09:58.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Controlorul a procedat corect: http://stbsa.ro/suprataxa.php

 dimripper, on 04 aprilie 2019 - 09:53, said:

Si cum poate demonstra STB ca a circulat chiar el cu cardul?

Asta e si mai nasol, cardul personalizat nu este transferabil. Degeaba il mai declara pierdut dupa ce i s-a emis amenda.

Edited by AlexEn, 04 April 2019 - 09:59.


#12
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

 dimripper, on 04 aprilie 2019 - 09:53, said:

Si cum poate demonstra STB ca a circulat chiar el cu cardul?

Este un caz castigat dinainte, daca nu te-a legitimat nici o autoritate; spiritul civic ar trebui sa-ti dicteze sa platesti amenda, dar avand in vedere cat ii pasa acestei Regii de calatori care o tin in viata, te sfatuiesc sa-l declari pierdut inainte de eveniment si sa-ti faci altul. Te costa aprox 1 eur.

Asta nu garanteaza totusi ca nu vei o amenda inregistrata pe numele tau, pe care o poti contesta in instanta. Cat valoreaza timpul tau, numai tu cunosti. Succes.
Lol. Pe bune? E cardul tau, se presupune ca tu il folosesti si nimeni altcineva.
Daca tu dai masina unui prieten si ala circula fara rovinieta, amenda iti vine tie, da? Crezi ca pe judecator il intereseaza ca nu erai tu la volan? Crezi ca are asta relevanta? NU.
Masina ta, bunul tau, cu seria de sasiu X si nr de inmatriculare Y nu avea rovinieta la momentul verificarii -> exact aceeasi situatie si cu acest card STB

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
https://m.digi24.ro/...lideaza-1038380

Contravenientul poate achita în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului verbal ori, după caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute în actul normativ, agentul constatator făcând mențiune despre această posibilitate în procesul verbal. Călătorul care a săvârșit una dintre contraventiile prevazute la alin 2 litera a, poate achita pe loc contravaloarea unui titlu de călătorie la tarif special, supra-taxa, fără a se mai încheia proces verbal de contravenție”, arată STB.

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Unde dreaq s-au inmultit controalele? A trecut mai mult de un an (hai sa nu zic 2) in care m-am tot plimbat, am tot incarcat cardul si nu m-a controlat nimeni. Am avut, acum vreo luna, in aceeasi masina in care eram si eu 2 controloare dar m-au ignorat.
Pe cand niste razii cum se faceau odata, sa opreasca masina 2 miunte si sa-i dea jos pentru "felicitari" pe toti cei care n-au validat?

#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cititorul ala de carduri al controlorului nu are si functie de POS? Ma gandesc ca omul ar putea fi scutit de un drum la bancomat.
Nu stiu, de aia intreb.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
dimripper: cardul este netransmisibil !

vrem ca STB sa introduca posibilitatea consultarii soldului cardului de transport (ACTIV sau NOMINAL) cu telefoane compatibile NFC.
Stiu sigur ca se poate si este doar o treaba de soft nu implica nimic fizic de modificat la sistemul de taxare.

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 sorin147, on 04 aprilie 2019 - 10:10, said:

Unde dreaq s-au inmultit controalele? A trecut mai mult de un an (hai sa nu zic 2) in care m-am tot plimbat, am tot incarcat cardul si nu m-a controlat nimeni. Am avut, acum vreo luna, in aceeasi masina in care eram si eu 2 controloare dar m-au ignorat.
Pe cand niste razii cum se faceau odata, sa opreasca masina 2 miunte si sa-i dea jos pentru "felicitari" pe toti cei care n-au validat?


inseamna ca se tine de cuvant firea si ne da gratis pe RATB Posted Image

Edited by gumball3000, 04 April 2019 - 10:13.


#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 dimripper, on 04 aprilie 2019 - 09:53, said:

Si cum poate demonstra STB ca a circulat chiar el cu cardul?

Este un caz castigat dinainte, daca nu te-a legitimat nici o autoritate; spiritul civic ar trebui sa-ti dicteze sa platesti amenda, dar avand in vedere cat ii pasa acestei Regii de calatori care o tin in viata, te sfatuiesc sa-l declari pierdut inainte de eveniment si sa-ti faci altul. Te costa aprox 1 eur.

Asta nu garanteaza totusi ca nu vei o amenda inregistrata pe numele tau, pe care o poti contesta in instanta. Cat valoreaza timpul tau, numai tu cunosti. Succes.

Daca numele (barbat/femeie) si varsta nu corespund, se lasa cu jandarmi. Teoretic, da, trebuie legitimata persoana. Dar, daca sunt controlorii scrupulosi, amenda va primi si cel care este prins, si cel de pe card. Eu inca ma uit dupa regulament sa vad daca e asa (atat cel care e prins, cat si cel cu cardul).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate