Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ce telefon ai si ce faci cu el?

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

View Postqew, on 04 aprilie 2019 - 09:08, said:

Suntem fiinte adaptabile. Nu avem nevoie neaparat de vreun smartphone, ne putem descurca si fara ne adaptam. De aceea eu consider ca in marea majoritate ne luam un telefon anume pentru ca vrem, pentru ca ne place, nu neaparat pentru ca ar merita suma.

Crede-ma... cunosc o persoana care a facut credit pentru un iphone X .. si cand am iesit la bere sau pe undeva, ii place sa il scoata si sa il lase pe masa. Tipul lucreaza la confectii dar ii place "sa lase impresii". De parca ii pasa cuiva de ce telefon ai ... dar in fine, exista persoane care cumpara un telefon ca sa aiba ce sa scoata pe masa iar in tot acest timp stau cu parintii la 30 de ani si nu au nimic altceva inafara de acel telefon.
Tot acea persoana mi-a cerut masina la 2 noaptea sa mearga dupa una Posted Image
PS: eu stau la jumatatea drumului unde trebuia sa mearga el ... deci na, nu stiu cum facea, probabil avea pretentia sa merg sa il iau, sa cobor eu la mine si sa continue el cu masina mea

Attached Files


Edited by Andreysc7, 04 April 2019 - 09:29.


#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-au nici telefonul dacă e în rate.
Mentalitate de cocalar.

#39
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Eu am un Nokia 1100 si vorbesc la el.

Dar de ce vrei sa stii ce telefon am ? Vrei sa mi-l furi ? Posted Image

Topicul asta parca ar fi o sedinta la alcoolicii anonimi !! AAA

#40
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Am un P9 lite 2017 de 2 ani. Inca merge impecabil. Il folosesc pentru apeluri, FB (destul de putin, am dezactivat si notificarile ca sa nu devin dependent si sa ma uit cand vreau eu, nu cand vrea Mark Z), muzica si audiobookuri. Am dat 1100 de lei pe el pentru ca era proaspat lansat si n-am de gand sa-l schimb decat cand se buleste sau cand nu mai tine bateria o zi intreaga. Daca ar fi sa iau un telefon nou, propbabil as creste putin bugetul, dar nu mai mult de 1400-1500. Si probabil va fi tot Huawei.

PS Parca @djl se lauda cu un 3310 si cu un Communicator tot de la Nokia pe care i l-au furat in tramvai :( (dovada ca mai exista nostalgici dupa telefoane vechi sau ca ala a fost atat de bata ca n-a stiut ce fura :naughty:)

#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdem3ntor, on 04 aprilie 2019 - 07:38, said:

Ce telefon ai si ce faci cu el?
Pixel 2. Schimb telefonul doar cand se strica sau doar cand nu mai sunt eficient cu el (cand ma impiedica sa fac bani, direct sau indirect).

Ce fac:

1. conferinte cu clienti (uneori) - e important sa ai un telefon bun in astfel de situatii, calitatea conversatiilor inspira incredere, iar incredere inseamna bani
2. comunicare text cu clientii - email, chat
3. operatii bancare
4. access point pentru laptop cand sunt plecat
5. utilizare normala, de la browsing pana la GPS

Cand nu o mai fi bun, o sa imi iau ce flagship va fi in acel moment. Telefonul actual mi-a facut cu usurinta 10000 USD (doar telefonul) in termeni de plus-valoare.

Edited by OriginalCopy, 04 April 2019 - 09:33.


#42
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View Postdem3ntor, on 04 aprilie 2019 - 07:38, said:

merita investiti peste 1500 lei intr-un telefon?
Practic ce face pentru tine un telefon scump VS un telefon 'normal' ?
Telefonul ala la 1500-2000 lei nu e un telefon scump, ci un telefon normal. :))
Alea la 500-600-700 lei sunt telefoane ieftine

#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttfmercedez, on 04 aprilie 2019 - 09:14, said:

si la ce anume folosesti DAC pe telefon?

Orice telefon cu mufa jack are DAC...fara el nu poti folosi castile deoarece au nevoie de semnal analogic. Unele telefoane il au mai de calitate....daca ai casti bune, se va vedea calitate si la sunet.

Castile wireless sau cele cu mufa USB nu mai au nevoie de DAC in telefon... DAC-ul este incorporat in ele.

LG V30 mai are pe langa DAC si un amplificator dedicat pentru castile cu impedenta ridicata. Sennheiser 598 (care au impedanta 50ohm) se aud semnificativ mai tare pe V30 decat se auzeau pe Note 4.

Edited by george_alexandru, 04 April 2019 - 09:36.


#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgeorge_alexandru, on 04 aprilie 2019 - 09:35, said:



Orice telefon cu mufa jack are DAC...fara el nu poti folosi castile deoarece au nevoie de semnal analogic. Unele telefoane il au mai de calitate....daca ai casti bune, se va vedea calitate si la sunet.

Castile wireless sau cele cu mufa USB nu mai au nevoie de DAC in telefon... DAC-ul este incorporat in ele.

LG V30 mai are pe langa DAC si un amplificator dedicat pentru castile cu impedenta ridicata. Sennheiser 598 (care au impedanta 50ohm) se aud semnificativ mai tare pe V30 decat se auzeau pe Note 4.
inseamna ca ai urechea mai fina decat majoritatea.  Eu cred ca am aruncat la gunoi sa nu zic zeci de casti, cu tot cu ambalajul original sigilat, cu care veneau telefoanele in cutie.  Nu folosesc niciodata castile.

#45
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Inca mai am Passportul pe care l-am folosit 3 ani pentru mail intensiv si in general tastat. Acum are 5 ani de la lansare , la liber era 560 de euro, eu am platit in total 520 de euro in doi ani pe abonament si pret telefon, pret bun zic eu. Pot spune ca mi-a adus bani fiindca mi-am facut treaba cu el.
In rezent folosesc un S8 fiindca m-am lasat de mailuri de serviciu si in schimb consum media, pe asta am platit pretul pietei si nu imi aduce bani . Ca idee , nu vad in urmatorii zece ani un telefon si os care sa se ridice la nivelul Blackberry !

Edited by SSpantzer, 04 April 2019 - 09:41.


#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Castile cu care vine telefonul nu le folosesc....nu-s rele, dar am ceva mult mai bun. Dar da, cu alea nu vezi diferenta indiferent de ce DAC pun aia acolo.

#47
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
vad ca tu nu esti instare sa faci difefenta intre investitie, cheltuiala,necesitate. investitia, e ceva care te ajutasa castigi bani. O masina, poate fi investitie, daca esti taximetrist sau curier. O casa poate fi necesitate, sa nu dormi in parc, investitie, daca o dai in chirie, ailuat-o ieftin, s-o vinzi mai tarziu, mai scump, dar poate fi si o mare tampenie, daca ai ridicat o casa uriasa, sa te dai mare in sat, dar intri in ea doar de Pasti si Craciun, in rest dormi in anexa din fundul curtii, cu gainile sub pat si porcul pe post de perna, ca-s o gramada in situatia asta. Telefonul nu poate fi investitie, doar in snobism si fudulie, daca ai dat mai mult de 200 lei pe el.

#48
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nokia E51, Huawei P7, Samsung Galaxy 4 BE, Huawei P20Lite.

Le folosesc pe toate pentru diferite chestii.
Unele în interes de servici, altele în interes personal.
Niciunul nu e oferit de companie.

Și toate funcționează corect. La SG4 i-am înlocuit acumulatorul anul trecut.

#49
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
ba rumegus' esti numai pe langa!
ce telefon ai si ce faci cu el?

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postrumegus, on 04 aprilie 2019 - 09:55, said:

Telefonul nu poate fi investitie, doar in snobism si fudulie, daca ai dat mai mult de 200 lei pe el.

Orice lucru e investiție DACĂ FACI BANI CU EL.

ȘI UNII FAC BANI UTILIZÂND TELEFONUL.

#51
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postrumegus, on 04 aprilie 2019 - 09:55, said:

Telefonul nu poate fi investitie, doar in snobism si fudulie, daca ai dat mai mult de 200 lei pe el.
Cand telefonul imi aduce la pusculita de 5x valoarea sa in castig net, pe masurate, atunci e o investitie.

Daca am fost la momentul potrivit intr-un apel cu clientul si am reusit sa prelungesc proiectul cu 2 luni multumita telefonului, deci telefonul mi-a creat aceasta oportunitate, atunci e clar o investitie. Daca calitatea sunetului in apel a fost excelenta, si mi-a dat voie sa imi deschid aripile de "inspir incredere clientului" asa cum as face-o in persoana, atunci telefonul creaza bani. Daca clientul ar fi vorbit cu mine si calitatea ar fi fost proasta, cu intreruperi, cu defectiuni tehnice, si nu as fi reusit sa transmit atata incredere si din acest motiv clientul ar fi zis "nu", eu as fi pierdut bani - din cauza telefonului.

Dar sunt de acord, 99% din oameni nu au nevoie de un telefon de mai mult de 200-400 RON.

Edited by OriginalCopy, 04 April 2019 - 10:15.


#52
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Huawei Y3II, 300 lei pe Emag acum 2 ani. Il folosesc pentru a vorbi la telefon, a da sms-uri, sport tracker, navigatie, ascultat muzica la cast, facut cateva poze si din cand in cand facebook. Il folosesc ocazional si ca portofel cand ies la alergat, are husa flip cover cu taieturi pentru card, bani, buletin.
Inaintea lui am avut Microsoft Lumia 435, l-am schimbat deoarece probabil ca se defectase ceva la el si avea o receptie a semnalului slaba si fluctuanta, pentru wifi si gps situatia era identica.

#53
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
"Nokia" 3310 şi 3410. Sunat şi S.M.S.-uri.
Nu mă tenetează deloc smart   Posted Image
Vreţi să ştiţi şi ce fixe am?   :P

Edited by djl, 04 April 2019 - 10:19.


#54
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ăsta e unul

telefon-vechi-06.jpg

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate