Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Sfat TV 4K pt Living

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#19
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Al meu e generație mai veche, doar pe lateral are, dar vând vizionez un 3d e bestial.
Nici nu vreau sa ma gândesc cum se percepe la cel cu 3 sau toate 4 laturi cu ambilight.

#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 edigee, on 01 aprilie 2019 - 10:27, said:

Nu stiu daca B8 are dual tuner(PIP)
La OLED B8 poti vede 2 imagini alaturate dar una sa fie canal tv si una sursa externa gen consola jocuri,mediaplayer sau player bluray

 brusli, on 01 aprilie 2019 - 10:01, said:

Salut,

Caut un TV 4k pt living si as dori niste recomandari. Ma intereseaza la el unghiul de vedere bun si calitatea (nu as vrea sa il schimb in urmatorii 10 ani). Ar fi frumos sa suporte cu brio console (deci presupun 60fps).

Daca vrei o experienta de gaming totala, cea mai buna imagine de la un PS4 PRO ti-o poate da un oled, astfel ca nu mai ai nicio problema cu unghiurile de vizualizare indiferent din ce unghi te joci, plus un timp de raspuns foarte mic. Singurul inconvenient este ca oled-ul nu este recomandat pt.jocurile de strategie unde sunt multe elemente statice pe ecran, dar daca joci doar FPS sau alte tipuri de joc nu sunt probleme.

#21
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Dual tuner înseamnă să poți vedea 2 posturi TV în același timp si automat face și PIP.

Care e experienta aia de gaming totala de pe OLED? Aici punctele forte ale oledului se reduc la unul singur și anume timpul de răspuns de 20ms însă toată seria Qled are sub 16ms in game mode.
Nu vei avea niciodată shadow detail al unui LED pe OLED, strict necesar pentru distingerea detaliilor din zone întunecate.
Toate jocurile au HUD-uri mai mari sau mai mici, mai multe sau mai puține (bănuiesc ca știi ce înseamnă) iar teama constanta de burn în  strica toată experienta aia "totala" de joc.

Edited by Gabone99, 01 April 2019 - 19:59.


#22
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Unii se uita la un ecran de 130 inci (proiector Full HD) de la 3,5 m si nu mai zic ca e prea mare....Posted Image Fiecare cum are chef....Posted Image

#23
molina

molina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.03.2008
Samsung 55Q7FN 4.499 la Emag, flash deals pentru inca o ora si 30 min.

#24
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 07.10.2010
LG 55B8 - 5.400 lei

https://www.emag.ro/...ASAAEgLV3vD_BwE

#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Gabone99, on 01 aprilie 2019 - 19:58, said:

Dual tuner înseamnă să poți vedea 2 posturi TV în același timp si automat face și PIP.
Asta inseamna ca acel tv sa aiba 2 tunere....nu cunosc un asemenea model, o fi nu zic nu

 Gabone99, on 01 aprilie 2019 - 19:58, said:


Care e experienta aia de gaming totala de pe OLED? Aici punctele forte ale oledului se reduc la unul singur și anume timpul de răspuns de 20ms însă toată seria Qled are sub 16ms in game mode.
Nu vei avea niciodată shadow detail al unui LED pe OLED, strict necesar pentru distingerea detaliilor din zone întunecate.
Toate jocurile au HUD-uri mai mari sau mai mici, mai multe sau mai puține (bănuiesc ca știi ce înseamnă) iar teama constanta de burn în  strica toată experienta aia "totala" de joc.
Iarta-ma dar bati campii, sa vb.doar cei care au oled si se joaca...

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Asta inseamna ca acel tv sa aiba 2 tunere....nu cunosc un asemenea model, o fi nu zic nu
Exista de ani buni. Cred ca primul l-am vazut prin 94 - un Sony.

De ex s-a recomandat Q6F de la Samsung. Are 2 tunere. Ma pot uita pe cablu la 2 posturi simultan.
Inclusiv pe satelit - iti permite sa conectezi chiar 2 antene - are 2 intrari Satelit separate.

#27
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Stiam de modelele de pe vremuri la cele cu tub si ecran plat Sony Trinitron si parca si Philips avea , le-am vazut la expozitiiile de-atunci, insa nu stiam ca se fac asemenea modele si astazi. Din pct,meu de vedere mi se pare o prostie dar in fine, fiecare cu gusturile lui.

#28
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
PIP (Twin tunner) prinde bine. Am pe 55MU8002 si am vazut cateva meciuri pe ecran impartit in doua sau vizionat un post si inregistrat altul. Nu e utilizat zilnic, dar prinde bine cand e cazul. Din pacate, din ce in ce mai putine tv-uri sunt dotate asa ceva.

#29
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Cele de 8k vor avea 4 tunere.

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Din pct,meu de vedere mi se pare o prostie dar in fine, fiecare cu gusturile lui.   
E un avantaj cand vrei sa te uiti la un post si in acelasi timp sa inregistrezi un altul.

#31
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 eiffel, on 02 aprilie 2019 - 10:25, said:

E un avantaj cand vrei sa te uiti la un post si in acelasi timp sa inregistrezi un altul.
De ce-ai vrea sa te uiti la postul pe care oricum il inregistrezi?

#32
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Valmont43, reciteste ce a scris eiffel. A zis sa înregistreze un alt post, nu ala la care se uita.

#33
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 iZet, on 02 aprilie 2019 - 10:36, said:

Valmont43, reciteste ce a scris eiffel. A zis sa înregistreze un alt post, nu ala la care se uita.
Asta nu are legatura cu PIP, din cate stiu asta pot face si tv-urile cu un singur tuner(poate ma insel) adica sa te uiti la un canal si in fundal tv-ul sa inregistreze pe hdd alt canal

#34
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Nu poti face asta pe un tv care are un singur tuner, doar pe cele cu tuner multiplu.

#35
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Am strans candidatii si avem (fara o ordine anume): Oscilez intre Samsung 55Q6FN, Panasonic TX-55FX780E si Sony 55XF9005 (doar daca merita cei 1500 lei in plus fata de celelalte 2 modele). Acum as alege cel care are cea mai buna imagine (calitate si timp raspuns - pt jocuri consola) pt ca pot adauga o bara de sunet, un dispozitiv gen ChromeCast pt navigare.
Recomandari?

Edited by brusli, 02 April 2019 - 12:47.


#36
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
55Q7FN si 55Q6FN sunt tv-uri ok. Si Panasonicul e ok, insa luminozitatea in HDR e slaba.

LE: 55Q7FN e 4800 lei la Evomag. E foarte ok la pretul asta.

Edited by iZet, 02 April 2019 - 13:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate