Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sfat TV 4K pt Living

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Caut un TV 4k pt living si as dori niste recomandari. Ma intereseaza la el unghiul de vedere bun si calitatea (nu as vrea sa il schimb in urmatorii 10 ani). Ar fi frumos sa suporte cu brio console (deci presupun 60fps).
Ce ar fi mega-super ar fi split-view (sa pot urmari 2 posturi in acelasi timp).
Nu m-as arunca la un pret peste 5000 lei si nu ma intereseaza deloc ce chestii smart are, pt ca ii pot pune oricand un ChromeCast sau un android player etc.
Cred ca o diagonala de 110-120 cm e de ajuns.

#2
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
La diagonala de pana in 130 cm ar fi Sony 49XF8577 sau Samsung 49Q6FN. Eu am optat pentru Samsung. Samsung are si PIP (Picture in picture).

#3
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 rovi, on 01 aprilie 2019 - 10:15, said:

La diagonala de pana in 130 cm ar fi Sony 49XF8577 sau Samsung 49Q6FN. Eu am optat pentru Samsung. Samsung are si PIP (Picture in picture).
Ce Samsung?

#4
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Am scris mai sus - Samsung 49Q6FN. Colegii sunt mai experimentati decat mine, deci o sa primesti si alte recomandari. Cel putin pe partea tehnica.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 brusli, on 01 aprilie 2019 - 10:01, said:

Salut,

Caut un TV 4k pt living si as dori niste recomandari. Ma intereseaza la el unghiul de vedere bun si calitatea (nu as vrea sa il schimb in urmatorii 10 ani). Ar fi frumos sa suporte cu brio console (deci presupun 60fps).
Ce ar fi mega-super ar fi split-view (sa pot urmari 2 posturi in acelasi timp).
Nu m-as arunca la un pret peste 5000 lei si nu ma intereseaza deloc ce chestii smart are, pt ca ii pot pune oricand un ChromeCast sau un android player etc.
Cred ca o diagonala de 110-120 cm e de ajuns.
Din pacate un unghi de vedere larg vine la pachet cu un contrast foarte mic si cu negru=gri. Se gaseste la panelurile de tip IPS. Unghiuri si mai bune gasesti la OLED-uri ,fara acele minusuri ,ba dimpotriva ,dar la alt buget.
Cromecast sau Android player nu merita ,partea de Smart a TV-urilor in bugetul pe care l-ai dat e super OK.
Diagonala de 49' e cam mica pt. 4K. Trebuie privit de pe la 2m -2,5m. Mai potrivit e un 55'. La Samsung ,55Q6FN e net superior lui 49Q49FN. Primul vine cu panel pe 120Hz.
Cu un mic upgrade la buget te poti orienta chiar la un B8(OLED) de la LG ,cand mai apar promotii. Nu stiu daca B8 are dual tuner(PIP) ,Q6FN sigur are.
Mai uita-te si dupa Sony XF9005 de 55'(sau de 49'). E posibil sa-l gasesti la un pret bun.

Edited by edigee, 01 April 2019 - 10:28.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Subscriu la cele zise mai sus. Q6F am eu, dar versiunea cu 49"

Quote

nu as vrea sa il schimb in urmatorii 10 ani
Aici e cu dus si intors - nu se mai fac produse care sa tina 10 ani. Durata de viata garantata de producatori  e cam de 5 ani la genul asta de produse.
Doar cu noroc o sa te tina 10 ani.

#7
octav_sergiu

octav_sergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 07.10.2010
Ca sa stim si noi ce sfat sa dam, ar fi bine venite niste informatii suplimentare: ce TV ai avut inainte? ce dimensiune are living-ul si de la ce distanta te uiti la el? te uiti drept la el sau canapeaua (locul de vizionat) este in unghi fata de axa perpendiculara pe TV? ce continut vrei sa rulezi pe el (Netflix, HBO GO, filme - de pe media player, Prima TV, etc)? pragul de 5.000 de lei e fix sau nu? preferi anumite modele de TV sau telecomenzi (gen magic remote, etc)? ai limitari de spatiu (gen incadrarea pe mobila sau perete)?

#8
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014

 edigee, on 01 aprilie 2019 - 10:27, said:

Diagonala de 49' e cam mica pt. 4K. Trebuie privit de pe la 2m -2,5m.

Doar atat? Nu e prea aproape?
Stiam ca distanta optima ar fi de 3 ori diagonala tv-ului.

#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Era, pe vremuri. Acum nu mai exista reguli in privinta asta, din fericire. Eu ma uit la un 55" de la ~3 metri, un prieten sta la 2 metri distanta de tv, la aceeasi diagonala.

#10
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Si poti sa acaparezi tot ecranul de la distanta de 3 m la 140 cm diagonala?
Daca actiunea se desfasoara intrun colt, in coltul opus mai vezi ce se intampla?
Intreb pentru un prieten...

#11
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019
Recomand Televizor LED 139 cm Panasonic TX-55FX780E 4K UltraHD.

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014

 wb626ek, on 01 aprilie 2019 - 12:01, said:

Si poti sa acaparezi tot ecranul de la distanta de 3 m la 140 cm diagonala?
Daca actiunea se desfasoara intrun colt, in coltul opus mai vezi ce se intampla?
Intreb pentru un prieten...

Acaparez tot ecranul, acaparez si peretele de langa. Ar fi mers si mai mare, ca privirea periferica face fata si pe lateralele tv-ului. Si pe mine ma cam speriase initial diagonala (aveam un 108cm inainte) insa dupa vreo cateva filme mi-a trecut.

Ca analogie.. pe tv-ul de 108cm pe care l-am avut era ca si cum m-as fi uitat la un film la cinema din camera de proiectie, la asta e ca si cum as sta pe ultimele randuri. La un 163cm ar fi ca si cum as sta pe randurile din mijloc.

#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Eu am de 120 cm și stau la 3m, dar m-i se pare cam aproape. O sa încerc sa stau la 3.50 sa vad ce și cum.

#14
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 brusli, on 01 aprilie 2019 - 10:01, said:

Salut,

Caut un TV 4k pt living si as dori niste recomandari. Ma intereseaza la el unghiul de vedere bun si calitatea (nu as vrea sa il schimb in urmatorii 10 ani). Ar fi frumos sa suporte cu brio console (deci presupun 60fps).
Ce ar fi mega-super ar fi split-view (sa pot urmari 2 posturi in acelasi timp).
Nu m-as arunca la un pret peste 5000 lei si nu ma intereseaza deloc ce chestii smart are, pt ca ii pot pune oricand un ChromeCast sau un android player etc.
Cred ca o diagonala de 110-120 cm e de ajuns.
subscriu la recomandarile colegului edigee,samsung q6fn pe 49 sau mai ales 55 inch sau sony xf 9005  eu ti-as recomanda si un lg 50( inch) 6950 plb,are panou va, smartul la lg este super ok, are si telecomanda magc remote, la pret este super avantajos, stiu ca undeva la 2500 lei functie de magazin si promotie.

 samsung26, on 01 aprilie 2019 - 12:59, said:

subscriu la recomandarile colegului edigee,samsung q6fn pe 49 sau mai ales 55 inch sau sony xf 9005  eu ti-as recomanda si un lg 50( inch) 6950 plb,are panou va, smartul la lg este super ok, are si telecomanda magc remote, la pret este super avantajos, stiu ca undeva la 2500 lei functie de magazin si promotie.
sau daca in spatele tv-ului ai perete mult expus, fie ca il montezi pe un suport fie ca este pe comoda o varianta ar putea fii si un philips 50 (inch) pus 7303/12 cu ambilight, chiar este ok ca efect , la fel panou va, ca pret undeva in jur de 3000 depinde de magazin si oferta.

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Sa știi ca ambilight face mult, când folosesc lumina ambientală parca nu îmi obosesc asa mult ochii.

#16
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 octav_sergiu, on 01 aprilie 2019 - 11:43, said:

Ca sa stim si noi ce sfat sa dam, ar fi bine venite niste informatii suplimentare: ce TV ai avut inainte? ce dimensiune are living-ul si de la ce distanta te uiti la el? te uiti drept la el sau canapeaua (locul de vizionat) este in unghi fata de axa perpendiculara pe TV? ce continut vrei sa rulezi pe el (Netflix, HBO GO, filme - de pe media player, Prima TV, etc)? pragul de 5.000 de lei e fix sau nu? preferi anumite modele de TV sau telecomenzi (gen magic remote, etc)? ai limitari de spatiu (gen incadrarea pe mobila sau perete)?
Am avut un LG. Dar acum ma mut la casa. Distanta depinde de unde mut canapeaua (o sa o asez pt a avea o distanta optima). Vreau sa ma uit drept de pe canapea, si putin in diagonala de pe fotolii. Cum am bucatarie open space mi-ar placea sa pot trage cu ochiul si din bucatarie. Ma uit la tv HD prin cablu, Netflix si HBO GO. Limitari de spatiu nu am, pragul il depasesc DOAR daca este vorba de ceva ce merita cu adevarat. Nu am preferinte de marca sau telecomenzi.

#17
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 wb626ek, on 01 aprilie 2019 - 12:01, said:

Si poti sa acaparezi tot ecranul de la distanta de 3 m la 140 cm diagonala?
Daca actiunea se desfasoara intrun colt, in coltul opus mai vezi ce se intampla?
Intreb pentru un prieten...
Este interesant cum periodic este resuscitat acest zombie al "ecranului prea mare".
Aceasta este o falsă problemă din următoarele considerente:
1. Acțiunea nu se desfășoară niciodată într-un colț al ecranului și cu atât mai puțin se întâmplă ceva important în colțul opus.
2. Pentru a înțelege ceea ce se întâmplă într-o film sau într-o transmisie neregizată (în direct, de regulă) nu este necesar să percepem simultan cu claritate maximă toți pixelii imaginii.
3. Dacă ceva important se întâmplă într-o margine de ecran, captăm cu vederea (mai mult sau mai puțin) periferică și mutăm atenția și focalizarea centrală în acel punct.
4. Nu ne dorim sub nicio formă să stăm două ore cu ochii ficși, chiar dacă am cuprinde (sau ar fi necesar să cuprindem) totul dintr-o privire, de frica de a rata un pixel din colțul ecranului și a pierde astfel șirul filmului.
5. Dacă chiar ar fi necesar să vedem cu precizie tot timpul toți pixelii, trebuie avut în vedere că:
-de la 3m macula (responsabilă cu vederea diurnă de rezoluție mai ridicată în culori) corespunde cu o diagonală de 93,86 cm (36.9 in.);
-de la 3m foveea (la care este limitată vederea 20/20, de claritate standard) corespunde cu o diagonală de 26,17 cm (10.3 in);
-de la 3m foveola (care permite rezoluția maximă a vederii și discernerea maximă a nuanțelor de culoare; ar fi necesară pentru a mai deosebi 4k de rezoluții mai joase) corespunde cu o diagonală de 5,24 cm (2.06 in.); prietenul ar trebui să privească în acest din urmă caz ecranul unui ceas de mână de la 3m.
Dacă vrem să fixăm un colț și să-l percepem cu o anumită claritate pe celălalt, toate dimensiunile de mai sus se înjumătățesc.
De fapt, dacă luăm în calcul și bastonașele, vederea periferică acoperă pâna la 107 grade față de planul central, de simetrie, pe orizontală și minim 70 grade pe verticală. Ea ne permite să percepem că se întâmplă ceva demn de atenție (și mutat privirea) în zona aceea.

Edited by Jean-Luc_Picard, 01 April 2019 - 13:49.


#18
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 wb626ek, on 01 aprilie 2019 - 13:15, said:

Sa știi ca ambilight face mult, când folosesc lumina ambientală parca nu îmi obosesc asa mult ochii.

 wb626ek, on 01 aprilie 2019 - 13:15, said:

Sa știi ca ambilight face mult, când folosesc lumina ambientală parca nu îmi obosesc asa mult ochii.
asta cu siguranta,
https://www.techrada...ps-ambilight-tv

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate