Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sfat TV 4K pt Living

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#199
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 brusli, on 25 aprilie 2019 - 11:26, said:

1. Ce afecteaza?
2. Aici sincer parca as lua ceva mai luminos si mai putin relfexiv (am ditamai geamul in living - nu glumesc, e imens - dar nu intra soarele direct prin el si o sa am si draperie)
3. Cred ca m-ar deranja doar scenele f f intunecate
4. Ce efect are?
5. Il pun pe perete (VESA) si uit de el, nu pot spune ca e un criteriu
6. Orice legat de SMART rezolv cu un aparatel extra (gen Chrome Cast Ultra), orice legat de sunet rezolv (daca simt nevoia) cu un sistem audio
Daca e sa iei fiecare lucru in parte, in calitatea vizionarii fiecare conteaza cate putin !

Edited by MMike, 25 April 2019 - 11:47.


#200
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 MMike, on 25 aprilie 2019 - 11:40, said:

Cel mai bine e sa spui de la inceput ce buget esti dispus sa aloci. Asta e cel mai important punct de plecare. Ca degeaba ti se dau recomandari de tv-uri scumpe daca pe tine de fapt nu te intereseaza prea mult calitatea imaginii si facilitatile oferite de tv. La orice marca de tv indiferent de pret, imaginea "se vede". Desigur ca difera intre marci cat si in functie de pret. Dar repet, daca nu pui mare pret pe imagine ci doar "sa se vada", iti poti face treaba cu orice model de tv si cu pret mic.
Unii sunt pasionati de imagine foarte buna si sunt dispusi sa aloce sune importante de bani pe asa ceva, iar altii se multunesc cu un simplu tv. Cam asta e pe scurt.
Pai am spus bugetul maxim: 5000. Doar unii inteleg prin maxim 5000 ca o sa cheltui 5000. Daca am 5000 de lei sa imi iau un TV si diferenta intre cel de 2500 si cel de 5000 nu e mare (sau cel putin nu o observ eu), o sa ma duc spre cel de 2500. Pt ca practic, as arunca 25000 pe geam doar pt niste optiuni si imbunatatiri care nu ma afecteaza.

#201
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Ti-am mai spus, daca nu esti fan imagine ci vrei doar un tv, nu baga multi bani in el ! Iti poti face treaba si cu unu ieftin.
Din categoria tv ieftine,entry level, sunt cele mai multe pe piata si ai de unde alege.

Edited by MMike, 25 April 2019 - 11:52.


#202
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Daca vrei ceva acceptabil ia-ti un Q6F ( model 2018 ) de la Samsung. E suficient de bun si s-a mai ieftinit.
Cu singura observatie - versiunea de 49" are panel de 60Hz. Celelalte sunt pe 120Hz.

a nu iei modelul Q60 - de anul asta - e mai prost si mai scump.

#203
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 eiffel, on 25 aprilie 2019 - 11:51, said:

Daca vrei ceva acceptabil ia-ti un Q6F ( model 2018 ) de la Samsung. E suficient de bun si s-a mai ieftinit.
Cu singura observatie - versiunea de 49" are panel de 60Hz. Celelalte sunt pe 120Hz.

a nu iei modelul Q60 - de anul asta - e mai prost si mai scump.
E o recomandare buna, dar cred ca poate degeaba ii spui de tot felu de date tehnice daca omu nu-l prea intereseaza si in ochii lui nu le "vede" aceste diferente. Am impresia ca vrea defapt un tv "ieftin si bun".

Dar totusi, ca si tv de living, de o caracteristica tot trebuie tinut cont, diagonala. In living se preteaza un tv cu diagonala mare. Ar trebui un minim 55 inch.

Edited by MMike, 25 April 2019 - 12:04.


#204
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

 brusli, on 25 aprilie 2019 - 11:26, said:

Asta cu unghiul nu stiu ce sa zic. Am fost in Altex, Flanco etc si m-am uitat la TV-uri sa vad si eu faimosul efect de intunecare cand te uiti dintr-un anumit unghi.
Nu este vorba despre întunecare. Zboară contrastul (dinspre negru mai mult decât dinspre alb) și culorile, uneori cu o viteză formidabilă (schimbi un pic unghiul și deja imaginea nu mai are nicio legătură cu cea privită perpendicular).

#205
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Cu alte cuvinte când stai pe canapea nu ai voie nici sa te scarpini în fund fără sa zboare contrastul 🤣

#206
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e nici chiar asa.
Iar practic diferentele de unghi intre IPS si VA nu ar fi atat de mari daca nu ar avea acel strat antireflex pe ele. Ala strica mai mult unghiul la ecran decat tipul de panou.
Am avut un Samsung D6500 cu panel glossy - avea ala un contrast de nu se poate - si in unghi se vedea bine - in camera intunecata.
Acum am Q6F - semi-mat - daca ma duc mai mult de 45 de grade incepe sa devina viziuil albicioasa imaginea. Culmea - acelasi lucru pe monitorul IPS ptr editare foto. Care si el e semi-mat.

#207
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Chestia cu unghiurile de vizializare e amplificata cand tv-u e pus pe zid ca nu il poti misca si daca ai camera mare si sunt mai multi privitori in acea camera, exista posibilitatea de a privi dintr-un unghi mai pronuntat pentru unii dintre ei.

#208
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Daca e camera intunecata, mergi pe VA

ia q6 de 55 si ai rezolvat problema.. asteapta sa mai scada la un 3000-3300 daca nu te grabesti

sau era 55nu7072 la altex da creca s-au lichidat era 3000 fix

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate