Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Whitestone Dome

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Andrei2897

Andrei2897

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.02.2019
Merita aceasta folie pt prețul pe care îl are??! Tine pe telefon măcar șase luni și îl protejează de șocuri împreună cu husa adecvată??!

#2
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Din cate vad este o folie care seamana cu cea de silicon. Pe site-ul oficial spun ca folia contine o teaca lichida care absoarbe socurile. M-as mira sa fie chiar asa...
Cert este ca prin aceasta folie functioneaza scannerul de amprenta. Restul au gaura in ele...

https://www.whitestonedome.com
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/byKCZeXxU5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 29 March 2019 - 14:02.


#3
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

View PostAndrei2897, on 29 martie 2019 - 13:40, said:

Merita aceasta folie pt prețul pe care îl are??! Tine pe telefon măcar șase luni și îl protejează de șocuri împreună cu husa adecvată??!
Folia in sine nu e cu nimic mai speciala comparata cu orice alta folie de sticla intarita/temperata ; ce difera fata de marea majoritate a foliilor de pe piata e metoda de aplicae . Spre deosebire de acestea care se lipesc de ecran doar via benzi adezive inguste pe marginea ecranului ( eventual un pic mai groase la cele colorate in susul/josul ecranului) insa lasa o separare intre folie si ecran ( air gap ) pe toata suprafata activa a ecranului .
La cele "full glue" , unde Whitestone a fost pionier , folia de sticla este liptia pe toata suprafata ei de ecran cu ajutorul unui adeziv initial lichid care expus luminii UV devine solid (de fapt semi-solid a.i. daca dintr-un motiv sau altul decizi sa inlaturi folia de pe telefon aceasta operatiune poate fi facuta fara a dauna in orice fel ecranul sau folia ce poate fi refolosita cu un strat nou de adeziv). Adezivul LOCA UV nu este insa vreo inventie a lor ; este tipul de adeziv pe care service-urile GSM il foloseau de mult si inca il folosesc ( desi unele au trecut deja la OCA ) pt. a inlocui sticla de pe ecran (cand se spargea doar sticla nu si ecranul de dedesubt evident) cand aceasta se spargea pt a lamina sticla noua de ecran .
Dupa cum am spus si in cealalta postare diferenta intre Whitestone Dome si celelalte folii cu aplicare LOCA UV e calitatea adezivului inclus ( cei de la T-MAX sunt similari, cei ieftini-ieftini insa nu )si de faptul ca includ acel cadru care usureaza aplicarea corecta a adezivului
In ceea ce priveste rezistenta in timp asta depinde mai mult de tine ; poate tine si mai mult de 6 luni daca nu are parte socuri mari sau doar 1 zi si sa te trezesti cu telefonul tandari daca ai ghinion . Nu ofera protectie mai mare fata de alte folii insa fata de cele cu lipici pe margini ofera o experienta touch neschimbata , o transmisivitate a luminozitatii ecranului fara probleme a.i. nu mai e nevoie sa intrebi cum sa depasesti limitele de luminozitate (presupunand ca nu ai tu probleme medicale de a percepe lumina )

#4
Andrei2897

Andrei2897

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.02.2019

View Postme_iauras, on 29 martie 2019 - 14:34, said:


Folia in sine nu e cu nimic mai speciala comparata cu orice alta folie de sticla intarita/temperata ; ce difera fata de marea majoritate a foliilor de pe piata e metoda de aplicae . Spre deosebire de acestea care se lipesc de ecran doar via benzi adezive inguste pe marginea ecranului ( eventual un pic mai groase la cele colorate in susul/josul ecranului) insa lasa o separare intre folie si ecran ( air gap ) pe toata suprafata activa a ecranului .
La cele "full glue" , unde Whitestone a fost pionier , folia de sticla este liptia pe toata suprafata ei de ecran cu ajutorul unui adeziv initial lichid care expus luminii UV devine solid (de fapt semi-solid a.i. daca dintr-un motiv sau altul decizi sa inlaturi folia de pe telefon aceasta operatiune poate fi facuta fara a dauna in orice fel ecranul sau folia ce poate fi refolosita cu un strat nou de adeziv). Adezivul LOCA UV nu este insa vreo inventie a lor ; este tipul de adeziv pe care service-urile GSM il foloseau de mult si inca il folosesc ( desi unele au trecut deja la OCA ) pt. a inlocui sticla de pe ecran (cand se spargea doar sticla nu si ecranul de dedesubt evident) cand aceasta se spargea pt a lamina sticla noua de ecran .
Dupa cum am spus si in cealalta postare diferenta intre Whitestone Dome si celelalte folii cu aplicare LOCA UV e calitatea adezivului inclus ( cei de la T-MAX sunt similari, cei ieftini-ieftini insa nu )si de faptul ca includ acel cadru care usureaza aplicarea corecta a adezivului
In ceea ce priveste rezistenta in timp asta depinde mai mult de tine ; poate tine si mai mult de 6 luni daca nu are parte socuri mari sau doar 1 zi si sa te trezesti cu telefonul tandari daca ai ghinion . Nu ofera protectie mai mare fata de alte folii insa fata de cele cu lipici pe margini ofera o experienta touch neschimbata , o transmisivitate a luminozitatii ecranului fara probleme a.i. nu mai e nevoie sa intrebi cum sa depasesti limitele de luminozitate (presupunand ca nu ai tu probleme medicale de a percepe lumina )
Nu am probleme medicale... problema e cu folia actuala care are efect oglinda când ies afară... multumesc frumos! Deci T-MAX sunt similari ca si calitate?! Pretul de la WhiteStone mi se pare cam piperat si nu stiu daca se justifica ținând cont de acea ce spuneai chiar tu mai sus

#5
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Din experienta mea cu ei as spune ca da ; nu am luat Whitestone tot din prisma pretului insa nu am avut probleme calitative cu ei ( nu prea vad ce ar putea avea mai mult DOME-ul si din review-uri ale acestuia mi se pare ca s-au comportat la fel ). M-as hazarda sa spun ca e doar o clona/rebranding a Dome-ului facuta de chinezii care produc originalul pt. whitestone ( cadrul e identic ) .
In use-case-ul meeu personal nu am ce cere mai mult (si la S7 , Sony-ul de dinaintea S9-lui tot max-23 luni stateau foliile pana la primele imperfectiuni , doar ca la acelea erau mult mai usor de aplicat pe ecranele plate >> Traiasca S 10e cu al sau ecran mic si plat )

#6
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Acum am Whitestone pe s9plus. A meritat toti banii fata de foliile care se lipeau doar pe margine. Senzitivitate crescuta, transparenta ridicata, nu ai ce sa ceri mai mult.  Părerea mea e ca dacă dai 2000+ RON pe un tel atunci poți aa plusezi 100+ Ron pe o folie de calitate. Dacă nu, ori te chinui cu toate chinezăriile ori plângi când îl scapi pe jos și dai 1000 RON pe schimb de ecran.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate