Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Huawei P30 Pro

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
8333 replies to this topic

#7525
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006

 ravy21, on 10 noiembrie 2021 - 22:22, said:

Salut tuturor. Ma bate un gand destul de serios sa achizitionez un P30 Pro curand si as vrea sa aflu parerea voastra, mai merita acest telefon 1400-1500 lei second in momentul de fata sau nu prea? De la urmatorul telefon ma intereseaza 4 aspecte: camera, procesor, fiabilitate si baterie.
Ce SOT mai scoateti dupa ultimul update de soft (stiu ca nu este prea relevant dar...)?
In momentul de fata nu prea ii gasesc un rival pana in 2000 lei (second) sau exista?
Va multumesc anticipat.

Din punctul meu de vedere merită și nu prea.
Anul trecut am cumpărat pentru soție un P30 simplu nou din Altex și anul asta l-am vândut cu 1000 de lei. Pe olx 90% ma întrebau dacă are GMS și am observat o oarecare reticență față de Huawei de când cu problema lipsei GMS.

Acum i-am cumpărat soției S21 plus. Pe care am putut sa îl compar cu P30 PRO pe care îl dețin eu. Singurele aspecte la care P30 pro este peste Samsung sunt semnalul, o idee mai bun, fotografia pe timp de noapte și fotografia cu zoom. În rest se cunoaște și este diferență sesizabila la ecran, la baterie, la camera. Camera, pe timp de zi la Samsung este mult peste P30 PRO, procesarea dinamic range se cunoaște din plin. Diferența între camerele ultra wide este și mai mare în favoarea Samsungului. Partea video este din nou sub Samsung.
Iar update-urile la Samsung întotdeauna vin la începutul lunii. Huawei nu a primit update-uri la începutul lunii nici când s-a lansat acest model. De multe ori veneau cam după 2 luni

Având în vedere ca tu ai avut P10 5 ani, presupun ca nu pui asa mare accent pe video, poze, update-uri, pe faptul sa ai mereu cele mai noi variante de android.

Dacă vrei un telefon mai actualizat la aceste vremuri nu cred ca e o variantă ok sa îl iei. Dacă nu te deranjează că nu prea o sa mai primească updateuri, ca softul o sa rămână puțin în urmă, poate îl găsești la un preț bun, în jur de 1400-1500 lei, atunci îl poți lua fără probleme

Eu am P30 PRO de 2 ani jumate. Sunt foarte mulțumit de el. Și nu am de gând sa îl schimb cel puțin în următorul an. Dar când merg cu familia in plimbări și excursii, pe timp de zi, la poze și video apelez la telefonul soției.

#7526
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Si eu zic la fel.

Este inca un telefon bun - fizic arata ok, ecran bun, camere bune, destul de performant inca pentru cam orice.
Dar este un model de 3 ani aproape, updateuri nu prea mai exista, sunt destule telefoane noi, inclusiv mai ieftine de la Xiaomi si alte branduri care sunt capabile chiar si la banii astia.
Adica daca l-ai fi avut deja inca merita tinut si folosit ca inca poate, dar luat acum nou, nu cred ca as face asta.

#7527
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
El ia în calcul sa îl achiziționeze second hand.
Sunt perfect de acord... Dacă îl ai din trecut și ai avut grija de el, arată și funcționează perfect, merită din plin sa îl mai ții o perioada.
Dar sa îl cumperi acum nu se merită decât dacă nu ești un tip pretențios.
Dacă îl iei și second hand, cine știe câtă garanție mai ai la el... De update-uri nici nu prea se mai pune problema... Ultimul update la telefonul meu este din iunie 2021. Deja are aproape jumate de an de la ultimul update. Se zvonește ca la anul o sa primească EMUI 12... Până atunci nu cred ca o sa mai vadă mai mult de un update. Încet, încet, P30 PRO este tras pe linie moartă. Huawei a tras de el cât a putut fiind ultimul telefon cu GMS și cred cu cele mari vânzări ca și flagship.

#7528
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Puncte forte p30pro ar fi: baterie, semnal, constructie. Scria un coleg mai sus ca bateria ar fi mai buna pe s21plus, dar ma indoiesc. Camera a fost top cand a aparut, acum e logic ca a ramas putin in urma, au trecut cativa ani peste el, dar inca se comporta decent.
Update-uri clar nu mai primeste, doar din joi in paste, asta e clar. Daca gasesti cu vreo 1300 lei second eu zic ca merita din plin, daca nu esti genul pretentios care vrea ceva de top, ii poti schimba bateria eventual si mai duce 2 ani..
Cel putin asta o sa fac eu cu bateria pana in martie cand expira garantia :)



#7529
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006

 sorin8181, on 11 noiembrie 2021 - 15:39, said:

Puncte forte p30pro ar fi: baterie, semnal, constructie. Scria un coleg mai sus ca bateria ar fi mai buna pe s21plus, dar ma îndoiesc.

Ai tot dreptul sa te îndoiești de faptul că am spus că bateria este mai bună la S21 plus decât P30 PRO.

Eu am ambele telefoanele fizic în casă. Deci nu vorbesc de pe forumuri, de pe clipurile de pe YouTube sau din alte surse.

În urmă cu o lună, într-o duminică, chiar am făcut un test în paralel cu S21 plus și P30 PRO. După ce le-am încărcat la 100%, am dat o optimizare și un restart, după care am început sa le folosesc pe ambele în același timp pentru a face același lucruri... Am activat aceleași funcții, apoi am pus luminozitatea pe maxim la ambele, am rulat aceleași clipuri pe YouTube, am navigat pe aceleași site-uri, am făcut aceleași poze, am filmat aceleași clipuri. Practic pe un suport aveam ambele telefoane și ambele primeau același comenzi. Deci pot spune ca am făcut o comparație aproape ca la carte, asa cum se vede în multe clipuri pe YouTube.

Singura diferența între telefoane este ca P30 PRO are 2 ani jumate de folosire, pe când S21 plus era nou.

Ca și concluzie pe care am tras-o, după câteva ore de folosire identică ale ambelor telefoane, P30 pro ajunsese la un moment dat 10% din baterie, pe când S21 plus mai avea 23%.

Asta ca discuție despre compararea consumului între P30 PRO și S21 plus. Nu am niciun motiv să mint sau să țin partea Huawei sau Samsung. Nu sunt fan nici Huawei, nici Samsung. Sunt fanul telefoanelor bune, indiferent de brand.
Huawei P30 PRO este un telefon bun, iar la vremea lui a fost extraordinar... Dar nu perfect... Cum și S21 plus este un telefon bun, dar la fel ca și P30 PRO, nu perfect.

#7530
sorin8181

sorin8181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.06.2009
Daca p30pro are 2 ani si jumatate de folosire, iar s21 plus e nou, clar ca s21 a iesit mai bine la baterie..probabil bateria la p30pro e pe la 80%-85%.
Al meu are 1an si vreo 8 luni si se simte bateria mai slaba ca la inceput, dar e un lucru normal.

#7531
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Da. Și sa nu uitam ca S21 plus are baterie de 4800, iar P30 PRO are baterie de 4200. Dar S21 plus are procesor Exynos, cunoscut pentru consumul său mai mare

Eu am făcut comparație mai mult pentru S21 plus... Sa văd dacă procesorul Exynos consumă chiar atât de mult. Dar, spre surprinderea mea, sta chiar bine la consum.

Pe GSM arena la "endurance rating" S21+ are 114 ore, iar P30 PRO are 100 ore. Nu cred ca și ăia mint.



#7532
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Ai comparat fix mere cu salam ...
Unul nou, cu unul cu baterie aflata pe la sfarsitul perioadei de functionare fara emotii.
Intr-o comparatie corecta, probabil Samsung-ul ar fi fost cel aflat in minus, cu cel putin 10-15% diferenta, cu toate ca are bateria mai mare.
Pune-i baterie noua la P30 pro si dupa o luna fa testul din nou ...
LE: daca ia Huawei-ul sh, dar cu garantie, chiar si de o saptamana, ii poate schimba bateria si cel putin 2-3 ani va merge perfect.

Edited by shymano, 11 November 2021 - 18:48.


#7533
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Știu asta... Dar nu insistam cu detalierea subiectului dacă colegul de mai sus nu spunea că se îndoiește de afirmația mea, cum că bateria de pe S21+ a ținut mai mult decât cea de pe P30 PRO...
Și am explicat că am făcut acest test cu 2 device-uri pe care chiar le dețin, spunând sincer și condițiile în care le dețin. Raportând-mă strict la situația mea.

Că așa, puteam sa pun statistici de pe net.

Plus ca discuția plecase dacă se merită acum sa se ia un P30 PRO second-hand.
Și iarăși spun, tot părerea mea personală, este că nu aș lua un telefon lansat cu 3 ani în urmă. Fie el și nou.

Edited by tdan08, 11 November 2021 - 18:54.


#7534
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Trebuie sa intelegem si ca vrea sa se incadreze in 1400-1500 lei.
Daca avea bani de S21+ nou, 4000+, (sau daca vroia sa dea atat, in caz ca ii are), probabil nu mai intreba aici ...
In plus, in afara faptului ca nu are 5G, P30 pro are cam tot ce-i trebuie, chiar daca e model mai vechi.
Iar 5G-ul asta e mai mult un moft deocamdata, ca nu vad diferenta in utilizare zilnica, il cam platesc degeaba ...

Edited by shymano, 11 November 2021 - 19:08.


#7535
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Asta cu 5G ul e ca și viteza de 1 Gbps la internetul fix... Cât din timpul petrecut pe pc/laptop ai nevoie de acestă viteză? Chiar și dacă în casă ai conectate 6-7 device-uri. Mulți îl doresc mai mult psihologic. Se simt mai liniștiți că îl au... Că poate într-o zi au nevoie... Nu ca l-ar folosi zilnic

Edited by tdan08, 11 November 2021 - 19:18.


#7536
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Multumesc frumos baieti pentru pareri si informatii. Clar nu am 2500 lei sa dau pe un S21 second si chiar daca as avea cu siguranta nu as da pe un telefon suma asta. Dupa cum spuneam de la viitorul telefon ma intereseaza 4 aspecte: camera, procesor, baterie si fiabilitate (macar 2 ani sa-l pot folosi fara sa imi vina sa il arunc pe geam). Deci camera foto principala este foarte importanta fiindca fac destule poze iar in concediu sa il pot folosi ca si camera-phone. Huawei P10 il am si l-am avut ca si telefon de back-up nicidecum ca si telefon principal.

Referitor la update-uri aveti dreptate, P30-ul nu cred ca va mai beneficia prea mult timp de update-uri desi foarte multe update-uri sunt facute mai mult pentru marketing decat pentru utilitate ca sa nu mai vorbesc ca de la update la update bateriile tin din ce in ce mai putin la majoritatea modelelor....

Ma uitam si la Samsung S20 FE (model mai nou si similar cumva ca si pret la second) dar cred ca Huawei-ul este superior la camera...

Grea decizie. Urasc atunci cand trebuie sa-mi schimb telefonul .... :)

PS: 5G este un mare shit in Ro si va mai fi asa mult timp de aici incolo, nu mai dezvolt sa precizez si de ce...

Edited by ravy21, 11 November 2021 - 21:05.


#7537
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
Samsung s20 fe ar fi o opțiune.
Întâmplător și pe ăsta l-am avut în mână pentru ca îl deține cumnata mea. Și l-am studiat înainte să-i iau soției S21+.
La fotografia pe timp de zi este bun, în anumite scenarii chiar mai bun decât P30 pro. Mai ales la fotografia portret. Nu știu cum face Samsung dar la "dynamic range" este foarte bun. P30 PRO face poze bune, dar când e vorba de poze cu diferențe mari umbră-lumină sau contra lumină, nu este asa de performant. Am înțeles că la P40 și P50 au mai remediat acest aspect. Dacă faci poze nocturne atât S21+, cât și S20 fe sunt praf.
Soția avea P30 simplu... Nu am luat S20 fe pentru ca nu era mare diferență între unul și celălalt. Iar noi, ca familie, 90% din poze le facem la lumină, unde Samsung e de top. Dacă P40 sau P50 aveau GMS erau mari șanse sa cumpăr tot Huawei. Fiind telefonul soției, am vrut sa merg pe comoditate și sa nu-mi bat capul cu instalarea GMS și cu alte compatibilități. Am vrut ca atunci când îl scot din cutie și i-l înmânez să fie ok din acest punct de vedere.

Că fiabilitate P30 pro este unul dintre cele mai fiabile telefoane pe care le-am avut. Practic, în doi ani jumate, nu am avut absolut nicio problemă cu el... Dar chiar niciuna, zero... Nici de soft, nici de hardware, nu s-a blocat, nu s-a încins, nu a avut bug-uri,nu am ce să-i reproșez. Din acesta cauză am și spus ca cel puțin un an mai vreau sa îl păstrez. Îmi este foarte drag... Și faptul ca nu mi-a făcut niciodată nicio problemă, nu am motiv sa îl schimb.

Edited by tdan08, 11 November 2021 - 21:31.


#7538
divako2000

divako2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 16.10.2006
https://www.thedeepn...ill-enter-soon/

#7539
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007
@tdan08,la p50 au mai rezolvat din probleme? În top dxomark e pe primul loc.
Referitor la baterie, cum au zis și colegii, schimba bateria la p30pro ca e gratis dacă mai e în garanție, și repeta testul. Oricum s21+ e din alta categorie de preț.
Semnal vs update-uri...din orice poziție aleg semnalul mai bun.
Ar mai fi ceva, nu am mai avut Samsung de câțiva ani, am renunțat la ele pt ca au aceeași boala ca Apple. Cu cât "îmbătrânesc" merg din ce în ce mai nasol. Poți sa le dai hard reset, poți sa pui softul original cu care au venit din fabrica, degeaba, tot încetinire sunt. La Huawei chestia asta nu exista.
@ravy 21,iei un 30pro ok dacă găsești, ii schimbi bateria ca e moca și 2 ani nu ai treaba. Chiar și fără update-uri.
Mie îmi pare rău că a "dispărut" Huawei. Mai țin și eu 30proul și apoi habar nu am ve voi lua. Xiaomi top hardware soft slăbuț, poate pixel6 dacă vor mai remedia problemele.

Edited by remvirg, 11 November 2021 - 22:26.


#7540
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Multumesc frumos TDan. Cred ca raman la P30 Pro. Altceva mai bun la suma pe care eu sunt dispus s-o investesc nu cred ca voi gasi. Pentru mine conteaza la fel de mult fotografia de noapte ca si cea de zi, deci da camera foto trebuie sa fie destul de buna, tocmai de aceea am si luat Pixelul fiindca in categoria lui de pret in momentul in care l-am achizitionat nu exista nimic mai bun pe partea de foto.

#7541
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
In dxomark e dat ce fiind pe primul loc.
Dar trebuie vazut ce bube poate avea.
Ia uite ce zice asta aici:
https://forum.xda-de...9/post-85599529
https://forum.xda-de...7/post-85556683
Trebuie vazut daca e problema generala sau nu.

Edited by shymano, 12 November 2021 - 00:10.


#7542
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Mda tipul vorbeste de P50. La P30 nu am citit de aceasta problema pana acum cel putin... Oricum nu ma mira faptul... Scot telefoane pe banda rulanta doar de dragul profitului...fiabilitatea da-o naibii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate