Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Diagnostic boala copil

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
In urma cu 3 zile baiatul meu de 9 ani a fost diagnosticat cu inflamatie amigdalita si a primit un tratament cu antibiotic. Imediat dupa tratament i-au aparut cateva punctulete rosii pe picioare care treptat s-au marit si s-au transformat in pete rosiatice. Am crezut ca e o alergie si azi am avut programata o vizita la cabinetul medical. Medicul l-a trimis urgent la spitalul judetean BC unde a fost internat imediat . Sotia a ramas cu el si dupa analize ar fi primit diagnosticul de "purpura heno..." , nu a a inteles exact.
Pe net am gasit imediat despre ce e vorba : http://www.sfatmedic...lein/Diagnostic
Simptomele se potrivesc , l-a si durut burta foarte tare intr-o noapte. Mai am si o fata mai mare, nu au avut pana acum probleme medicale. Boala e rara iar cauzele is neclare din cate am citit pe net.
E cineva pe forum care imi poate da mai multe informatii ?
Atasez o poza facuta cu cateva ore in urma.Petele is de la genunchi in jos si mai are cateva punctulete pe fund.
Attached File  Untitled.jpg   291.05K   70 downloads

Edited by csi1, 23 March 2019 - 03:18.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Pai e destul de limpede, a avut o inflamatie bacteriana si odata cu ea a contactat cu antigeni.
Trece de la sine daca e o forma simpla gastro si nu afecteaza renal sau alte chestii... altfel se ajunge la dialize & stuff.

Edited by andreic, 23 March 2019 - 03:21.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pe wikipedia italiana zice ca se vindeca "spontan" cam in 4 saptamani.

Quote

Prognosi
Nella maggior parte dei casi le manifestazioni della malattia nei bambini regrediscono spontaneamente e completamente[5]. Si sono registrati episodi di ricorrenza (10-40%) specialmente in età infantile, ma la malattia generalmente dopo un'evoluzione di quattro settimane tende a guarire spontaneamente.[3]

https://it.wikipedia...hönlein-Henoch

#4
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Copilul se plange de dureri la picioare dar starea generala pare buna in prezent. Nu am putut vorbi cu sotia prea mult , a fost ocupata cu internarea iar eu nu-s in tara .Medicul care a dat diagnosticul a spus ca spera sa fie o forma usoara .

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
nu e o reactie la tratament?
i s-a facut test de alergie la antibioticul prescris?

Edited by ceanu1980, 23 March 2019 - 10:25.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt antigeni indusi in urma infectiei nu a tratamentului, ala nu induce antigeni.

#7
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
nu e alergie la antibiotic, nu e prima oara cand il ia. azi i-au iesit analizele bune si medicul i-a recomandat repauz total. dupa prima zi nici o schimbare in bine sau in rau. medicul ne-a asigurat ca nu e cazul sa-l mutam la alt spital. din experienta lui a spus ca au fost copii care s-au vindecat in 3 zile , altii intr-o luna.

#8
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
evolueaza bine , nu il mai dor picioarele iar petele au inceput sa se decoloreze. boala e rara (cam 20 cazuri la 100 de mii) si poate fi grava daca apar complicatii la rinichi sau intestine. acum speram sa se vindece cat mai rapid si sa-l externeze. e foarte speriat si demoralizat de spital .

Attached File  thumbnail.jpg   65.05K   4 downloads

Edited by csi1, 27 March 2019 - 02:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate