Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sare siguranta diferentiala si alte sigurante - pe orice circuit din cauza unui consumator

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
SirAlecsey

SirAlecsey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2014

View Postdanvlas, on 20 martie 2019 - 21:14, said:

"Cand sare siguranta generala (diferential), uneori sar si toate celalalte sigurante, fie doar ea."
Pe asta cu toate sigurantele sarite nu o cred.

este...

View Postdorin_2k, on 20 martie 2019 - 21:14, said:

Nu cumva ai încercat grătarul în toate prizele dar pus în aceeași rola cu prelungitor?
nu

View Postwaterman, on 20 martie 2019 - 21:17, said:

:) si cel electric este ok.
special pentru o terasa de penthouse, omologat, si mai ales care a functionat bine mersi de cateva zeci de ori...

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ai bani de penthouse cheamă nene un electrician nu da foc la tăt blocu.

#21
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostSirAlecsey, on 20 martie 2019 - 21:22, said:


este...


nu


Posted Image si cel electric este ok.
special pentru o terasa de penthouse, omologat, si mai ales care a functionat bine mersi de cateva zeci de ori...
Problema este in doua locuri  Una e ca sigurantele au slabit sau ai fortat instalatia,mai ales daca e veche si e de aluminiu ...ai pus-o,dar poate sa fie si de cupru ca si aia se incalzeste daca fortezi pe cablu subtire cu consum mare.
A doua...gratarul. Are putere mare si mai devreme sau mai tarziu tot aici ajungi daca nu iil pui pe instalatie dedicata consumului pe care il are.

#22
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Decupleaza tensiunea, desfa tabloul, cauta acolo bara de impamantare si strange toate contactele. Acelasi lucru si daca aveti bara de nul. Contactele in tablou, la toate sigurantele, inclusiv generalul, re-stranse. Apoi, refa experimentul cu respectivul consumator.  

Refuz sa cred ca peste noapte, tie ti s-au stricat toate circuitele. De asemenea, nu inteleg cum naiba nimeni nu citeste ce scrii tu. Precizezi ca ai incercat in alta locatie aparatul si merge si ei dau inainte cu sfaturi aiurea. Citit inainte de a posta.

Bafta!

#23
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Eu as schimba siguranta diferentiala (disjunctor) cu un intrerupator diferential + o siguranta automata (disjunctor); daca le ai 2 in 1 nu stii de ce a sarit (sau supracurent sau furt de curent la pamantare)

#24
SirAlecsey

SirAlecsey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2014

View Postcurentarul, on 20 martie 2019 - 21:33, said:

Decupleaza tensiunea, desfa tabloul, cauta acolo bara de impamantare si strange toate contactele. Acelasi lucru si daca aveti bara de nul. Contactele in tablou, la toate sigurantele, inclusiv generalul, re-stranse. Apoi, refa experimentul cu respectivul consumator.  

Refuz sa cred ca peste noapte, tie ti s-au stricat toate circuitele. De asemenea, nu inteleg cum naiba nimeni nu citeste ce scrii tu. Precizezi ca ai incercat in alta locatie aparatul si merge si ei dau inainte cu sfaturi aiurea. Citit inainte de a posta.

Bafta!

Bineinteles ca voi chema un electrician, puneam doar o intrebare :) multumesc de raspunsuri.

Inteleg, ca in mare, ar trebui oricum schimbate sigurantele si renuntat la acel gratar electric. Integritatea firelor se poate verifica altfel decat ca ele sa fie extrase?

#25
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009
Verifica intai asa cum ti-a spus @curentarul,acolo sunt problemele.

#26
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostSirAlecsey, on 20 martie 2019 - 21:45, said:


Bineinteles ca voi chema un electrician, puneam doar o intrebare Posted Image multumesc de raspunsuri.

Inteleg, ca in mare, ar trebui oricum schimbate sigurantele si renuntat la acel gratar electric. Integritatea firelor se poate verifica altfel decat ca ele sa fie extrase?
Dupa cum spune colegul ,nu neaparat . e posibil sa fie cum zice dumnealui

#27
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Fura curent, il baga in impamantare.Parerea mea.Si mai cred ca unde l-ai mai verificat, nu era impamantare pe priza sau nu era buna.

Eu unu nu as fi atat de sigur ca e in parametri, iti sugerez sa nu-l atingi daca nu esti bine izolat de pamant. Doar dupa  ce se elimina din ecuatie o eventuala  scurgere pe impamantare, poti atinge cum vrei.

Edited by ionutz_joe2009, 20 March 2019 - 23:32.


#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postcurentarul, on 20 martie 2019 - 21:33, said:

Decupleaza tensiunea, desfa tabloul, cauta acolo bara de impamantare si strange toate contactele. Acelasi lucru si daca aveti bara de nul. Contactele in tablou, la toate sigurantele, inclusiv generalul, re-stranse. Apoi, refa experimentul cu respectivul consumator.  

Refuz sa cred ca peste noapte, tie ti s-au stricat toate circuitele. De asemenea, nu inteleg cum naiba nimeni nu citeste ce scrii tu. Precizezi ca ai incercat in alta locatie aparatul si merge si ei dau inainte cu sfaturi aiurea. Citit inainte de a posta.

Bafta!
Tu esti cel care nu citesti toate raspunsurile, stai bland.
Pentru ca pana si un banal aparat de cafea are consum de 1500-2000 de w, dar nu sar sigurantele, desi sunt convins ca are un asemenea aparat. Sau masina de spalat, cand incalzeste apa. Sau un boiler electric. Ca sa nu mai vorbesc de plite sau cuptor electric, care la noi nu se gasesc in orice casa, dar dincolo sunt uzuale.

Edited by myshyk, 21 March 2019 - 07:51.


#29
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Sau asa
Attached File  thumbnail.jpg   56.54K   36 downloads

#30
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Eu nu intru in polemica cu nimeni. Am citit ce era scris si am trecut si eu parerea mea. Intamplator, asta fac zi de zi. Nu-mi dau cu parerea decat atunci cand am ceva de spus. Pasii de inceput sunt cei mentionati de mine. Nu are rost sa investesti in ceva atat timp cat nu determini cu exactitate ce provoaca acel defect. Daca ar fi sa recomand din prima inlocuirea tabloului, a conductorilor, etc, ar insemna sa nu-mi fac treaba.

#31
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Ordinea corecta aia e, se verifica prima data legaturile in tablou, in doza de ramificatie si cea de aparataj. Nu e exclus sa gasesti in doza de ramificatie conectori electrici rapizi de proasta calitate la care sa se fi perlat / ars lamelele de la consumul mare sau un contact imperfect dat de conductor desizolat necorespunzator sau subdimensionat raportat la conectorul rapid. Am pățit eu asta la un apartanent nou, dupa o vreme imi sfaraia ceva intr-o doza cand aveam un consumator mai mare, asa ca am ubmlat in toate dozele, am scos toti conectorii rapizi si am cositorit legaturile.

A doua oara as verifica gratarul ala sa nu fure curent ca nu e de joaca cu asa ceva. Impamantare obligatorie pe priza lui si pune un pres de cauciuc gros sub picoare cand prepari la el.

In general diferentialele isi fac treaba, nu prea am auzit de probleme, doar daca o fi un no-name ordinar sa fie busit, sau poate e prea sensibil gen 10 mA si gratarul ala fura ceva mai mult ca au ajuns ceva zemuri pe unde nu trebuie prin el. Asta oricum implica o inspectie a gratarului
L.e. Acum am vazut ca nu ai disjunctor pe circuitul gratarului si sare generalul de 100mA, eu zic sa faci o pauza de la gratare pana rezolvi problema.

Edited by danutlupu, 23 March 2019 - 10:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate