Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandrare pomi fructiferi.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am și eu aparat de măsurat PH-ul, este sub 5 ! Posted Image

#20
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

 Viorelsolar, on 21 martie 2019 - 12:05, said:

Da și la mine Ă®n Oltenia unde am terenul pe lunca râului Motru, primii meri care i-am plantat acu” vreo 10 ani direct Ă®n solul acid s-au dezvoltat acceptabil, spun acceptabil pentru că nu am săpat gropile adânci de 1.5m să elimin acel strat de nisip de 70-80cm și rădăcinile n-au avut unde să se fixeze și să crească mai viguroși, dar oricum cei care i-am plantat Ă®n pământ negru compostat sau dezvoltat mult mai bine și am deja Ă®n livada mea cca.100 de pomi fructiferi plantați de mâna mea de toate națiile și Ă®ncă mai am loc de vreo 50 !

Ce-am mai constatat este faptul că orice bucățică de coardă de viță de vie se prinde imediat Ă®n pământul acid chiar dacă este aruncată aiurea și am avut corzi de ananas roșu și alb care după 2 ani au produs struguri, deci am și avantaje pe acest tip de sol, toți arbuștii fructiferi se pare că adoră aciditatea solului !

La grădina de legume este și mai dezastru, trebuie să pun pământ negru compostat la fiecare tufă de roșii și vinete, ceapă altfel n-am rezultate notabile cu legumele, cel puțin roșiile crescute pe pământ acid au gust acru și parcă fără nici o aromă, dar an de an Ă®mbunătățesc textura solului acid cu adaos de compost, probabil Ă®n vreo 4-5 ani o să mă laud cu legume frumoase ! Posted Image
Foarte tare:)). Faza cu grupile e un pic cam mult. Nu as face asa ceva.

#21
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
N-am încotro, pământul meu este atât de prost încât voi munci până mor nisipul care-l am și tot nu voi reuși să-i îmbunătățesc PH-ul și fertilitatea pe toată suprafața ! Pun arpagic ca tot omu” și nu m-aleg decât cu ceapă verde la cât de acid este solul, dintr-un kg de arpagic scot câteva kg de ceapă cât corcodușele ! Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate