Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Internetul ieftin și rapid din România, un lucru care ar putea deveni istorie

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#37
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

View Posttytysor, on 20 martie 2019 - 15:28, said:

Corect! iar fibra miroase mult mai frumos fata de coaxial, deci parfumeaza aerul prin locurile pe unde e amplasata! iar noaptea imprastie o lumina placuta!


draga, pentru moment eu stau in vest si am fibra in casa fara ca sa fie vizibila pe stilpi! ideea e ca prin multe parti ale lumii, e mai greu cu pirateria, cu downloadul de materiale ilegale, deci nu este nevoie de atita banda! aici avem 100 de mega pe luna, suficient pentru 4 adulti care il folosesc adesea concomitent! merge OK si YT si netfilx si hbo go, deci este suficient!


DE aia si e! daca ati dori sa-l consumati, s-ar observa care este capacitatea reala e retelelor mobile!
Cum 100 de mega ? Pai daca stau 2-3 ore/zi pe radio online consum ... uite de pe 25 februarie pana azi am 240 MB consumati pe telefon doar pe Smooth Jazz  Florida si nu ascult chiar in fiecare zi.

#38
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostPhobos, on 20 martie 2019 - 15:34, said:

Sa nu insa uitam ca pokerul online a fost interzis in SUA, tara pokerului. Americanii au disparut de multa vreme de pe siturile de poker online, din 15 aprilie 2011 cand Departamentul American de Justitie a blocat principalele situri de poker ce operau pe teritoriul Americii si a pus pokerul online inafara legii.

Cert este ca multa lume joaca la liber, astia-s tinuti in cusca din punctul asta de vedere. Cea mai "libera" tara din lume.
Da, e grav, de aceea vedem zilnic revolte impotriva interzicerii pokerului on line in SUA! nu trece nici o zi fara macar o greva in marile orase, vai de cucu' lor!

#39
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011
Eu am folosit in Austria internet de 16 Mb/s, care apropo, costa 30 euro/luna. Rau nu merge, dar nu-i nici ca iepurasul Duracell.

#40
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
Romania e o tara MICA si 'MURICA aproape JUMATATE din globul pamantesc... foarte MARE! normal ca in tara noastra infrastructura de internet e mai usor de intretinut si actualizat pe cand in 'MURICA...

#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttytysor, on 20 martie 2019 - 15:40, said:

Da, e grav, de aceea vedem zilnic revolte impotriva interzicerii pokerului on line in SUA! nu trece nici o zi fara macar o greva in marile orase, vai de cucu' lor!

E grav, ca si principiu. E semnul clar ca libertatea aia mult trambitata e o himera si ca iti este permisa doar atunci cand le convine unor grupuri de interese.

Tu crezi ca libertatea inseamna sa poti sa faci doar ce iti place tie personal?

Edited by Phobos, 20 March 2019 - 15:50.


#42
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postbai3tzash, on 20 martie 2019 - 14:28, said:

Scumpesti untul. Romanii nu spun nimic.
Scumpesti benzina. Romanii nu spun nimic.
Scumpesti creditele. Romanii nu spun nimic.

Scumpesti netul. Proteste! Posted Image
Asta mai lipseste, sa nu poata romanu' sa descarce Tanar si nelinistit de pe torrente. Ca ii ia mama dracului pe toti!

Ntz. Ai uitat ceva ....

Scumpesti untul. Parlesti  romanii de rand. Companiile castiga. Propaganda  nu spune nimic.
Scumpesti benzina. Parlesti romanii de rand. Companiile castiga. Propaganda  nu spune nimic.
Scumpesti creditele. Parlesti  romanii de rand. Companiile castiga. Propaganda  nu spune nimic.


Ceri ca cablurile de internet sa fie ingropate .Parlesti companiile de net . Proteste!

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttytysor, on 20 martie 2019 - 15:28, said:

aici avem 100 de mega pe luna, suficient pentru 4 adulti care il folosesc adesea concomitent! merge OK si YT si netfilx si hbo go, deci este suficient!
Ce zici acolo? Poate 100 de Giga, desi si aia-s putini.

Eu sunt acum la jumatatea perioadei de facturare, am pana acum 15,3 Gb pe telefoane si tablete si 131,6 Gb pe conexiunea de acasa. Deci o sa am vreo 300 Gb consumati intr-o luna.

#44
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
.. E  e..o cestie cu SUA... Ca au fost in intarziere si cu celularele (telefoanele mobile)

Din citite
Spre deosebire de multe alte tari in SUA telefonia fixa era extrem de dezvoltata in anii 70 . Cica daca te mutai ... anunati compania locala si aia imedita iti puneau  telefonu. Mai rau.. poate doar dadeai telefon "Alo m-am tocmai m-ammutat la adresa..Ma cheama Annie Assholesi vreau sa stiu cenumar am!" . SI mai bine .. cica telefoanele in localiate sunt free,gratis adica moca si platesti numa aleadintre localitati....
Ori asta isemna cabuluir instalate .. de lungimi astronomice!!! Si care ..au cistat bani grei ... choar daca amortizate.Asta ineamna caoperatorii telefonici nu prea aveau chef sa auda de cestii care sale faca cablurile instalate depasite (obosolete) si numa bune de topit ...Asa ca nu s-au entuziasmat ptr celulare ... iar netu .. sa faca bine sa se serbeasca de cablurile noastre bune din cupru care la 40 de ani e ca noi!!!

Insa ..insa in Romania ... Prin grija partidului si Statului telefoanelenu erau chiar in toate casele...nici in Bucale!!! Nici chiar toate aprtamentele dintru-n bloc nu aveau telefon!! (zic bloc fiindca in mod normal se tragea cablul si se intala un panou ..)
Asa ca cadn a fost sa se bage pe ascara larga "cablu" TV s-au inins fibre de sticla (care aveau si avantajuldeafi mai usoare!!!). Le-au tras pestalpo .. ca nu existau cnaleunde sa fie "ingropate" (ca atunci si telefonia de stat grecesc trebuia sa fie subterana!)...

SI Mioc asta cam ca de obiocei .. are opinii dar nu stie de ce..
Adica cestia este simpla : Unu  Samuila  statea  intr-o superba casa de pe la 1830 .. zid de caramida de juma de metru, fundatie de piatra taiata,coloane dorice ..ce mai tot dichisu ...
Insa vecinu P. U.Lica  si-a facut casa ieftina acu 20 de ani  .. mai de chirpici mai niste bolatari de beton facuti in curte  .. insa a profitat ca pe strada erau si utilitati asa ca si-a tras apa curenta, canalizare si gaze. Adica dintai a tras si apoi a pus chirpicii ...

Dar va dati seama ce chleuaiala si deranj este sa tragi apa curenta, canalizare si gaze intr-o casa de la1830? Mai ales ca la1830 se utliza oala de noapte ...

#45
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostPololica, on 20 martie 2019 - 14:41, said:

Pe langa copy/paste, care e contributia ta la articol?

Daca la ei sunt multe reglementari si la noi, in special dupa aderare, sunt putine, care este, de fapt, problema? Oricum ei sunt mai altfel fata de noi. La benzina, cifra octanica este de 87, pe cand in Romania, la GPL pleaca de la 91. Despre ce vorbim?
cu riscul off-topicului, in US se foloseste o modalitate de a reprezenta cifra octanica numita AKI. In iEuropa se foloseste RON (Research Octane Number) iar AKI inseamna Anti Knock Index. Ia de aici si baga la cutiuta.

#46
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostNeaceasca85, on 20 martie 2019 - 14:59, said:

La mine nu cade nici netul nici curentul, in Slatina, oricat de rea/violenta este vremea.
O fi din cauza ca nea Darius e competent? :P

View Posttipareth, on 20 martie 2019 - 15:02, said:

Daca Robu asta a facut asa ceva, pai chestia asta nu se iarta nene. Adio nu as mai vota unu ca asta, nu mai conteaza partidul.
Pai, de fapt, ce a facut Robu? Firmelor li s-a spus de cativa ani sa faca miscarea si nu au facut-o.
Care e vina lui Robu?

#47
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostImperathor, on 20 martie 2019 - 14:35, said:

NetCity... cablurile se baga prin pamant.


Se baga sub pamant, nu prin pamant, si o sa fie monopol, asta e cea mai mare smecherie capitalista facuta in Romania, sa faci un cacat de canal, prost proiectat, si prost realizat, daca vedeti, au tras casetele in spatele blocului, nu stiu cum dracu or sa ajunga fibrele alea in bloc..in fine. si sa stai acasa sa iti vina banii pe cecuri frumos impaturite
Asta trebuie studiat la scoala de economie, cum sa iti faci un monopol in Bucuresti, sunt sigur ca au fost multi prosti care au aplaudat taierea cablurilor, ca le statea in cap,pe cap, iar primarul Timisoarei....un grobian la fel ca Dragnea, doar ce naste din pisica tot soareci papa, iar cine se aseamana se aduna

#48
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostPlaton, on 20 martie 2019 - 16:47, said:



Se baga sub pamant, nu prin pamant, si o sa fie monopol, asta e cea mai mare smecherie capitalista facuta in Romania, sa faci un cacat de canal, prost proiectat, si prost realizat, daca vedeti, au tras casetele in spatele blocului, nu stiu cum dracu or sa ajunga fibrele alea in bloc..in fine. si sa stai acasa sa iti vina banii pe cecuri frumos impaturite
Asta trebuie studiat la scoala de economie, cum sa iti faci un monopol in Bucuresti, sunt sigur ca au fost multi prosti care au aplaudat taierea cablurilor, ca le statea in cap,pe cap, iar primarul Timisoarei....un grobian la fel ca Dragnea, doar ce naste din pisica tot soareci papa, iar cine se aseamana se aduna

I-auzi, plm! :roflmao:
Cablurile erau pe sub pamant de pe vremea lui Ceausescu. Si sa vezi minunea dracului: cablurile ajung in bloc! :P

Primarul a gresit intr-un singur punct: ca nu a taiat mai devreme ci doar dupa cativa ani!
Trebuia sa le dea termen firmelor, sa informeze populatia cu privire la adevaratii vinovati si sa le dea m.ie firmelor care nu se conformau! Le-a dat acum, dar cam tarziu! :P

#49
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Boborul daca are net, sta in casa si se da pa net.
Mai uita ca ii e foame, sete, frig...el se da pa net cu viteza mare si se incalzeste, uita de foame si sete.
Deci daca avem net ieftin si rapid, uitam de celelalte.
Daca nu se poate paine si circ, macar circ.
Parerea mea.

#50
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Posteiffel, on 20 martie 2019 - 14:49, said:

Motivul este ca ei aveau internet inaintea noastra. Si le-a fost lene sa schimbe tehnologia - lipsa concurenta, clienti captivi...
Motivul este birocratia care asigura lipsa concurentei - si inca mai exista prosti de la noi care sa se ia dupa "vestici" ca precis tot ce fac ei e "bun"

#51
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017
N-ar fi rău sa se scumpească la Un nivel suficient de mare încât armatele de imbecili sa nu-și mai permită.

#52
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View PostKarhu, on 20 martie 2019 - 16:22, said:

Ce zici acolo? Poate 100 de Giga, desi si aia-s putini.

Eu sunt acum la jumatatea perioadei de facturare, am pana acum 15,3 Gb pe telefoane si tablete si 131,6 Gb pe conexiunea de acasa. Deci o sa am vreo 300 Gb consumati intr-o luna.
Se refera la viteza, 100 Mbps, nu la limita cantitatii de informatii.
Nu stiu cum este in Europa, dar in US nu am auzit sa existe limitare de data decat la abonamentele telefonice.

#53
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
eu sunt 100% de acord. orasul e plin de cabluri fo/utp/telefonie. daca ataca o trupa de parasutisti orasul trei sferturi raman agatati. DAR nu numai cablurile de comunicatii sa fie subterane ci si cele de energie electrica, cand vor sa instaleze retea noua, nu pe stalpi ci subteran sa primeasca aprobare. da, costa mai mult, dar sa si investeasca, nu numai sa ne jupoaie. ne place sa ne comparam cu germania numai cand ne convine. atunci sa fie ca in germania, numai stalpul cu becul de iluminat, fara sarme. ia sa investeasca si enel-ul.

#54
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostPololica, on 20 martie 2019 - 14:41, said:

Pe langa copy/paste, care e contributia ta la articol?
Sa inteleg ca asta ar fi problema ta existentiala in momentul de fata?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate