Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat alegere laptop fiabil, nu chinezarie ieftina

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Salutare colegi! Am si eu o rugaminte la voi, cei care ma puteti ajuta. In urma cu vreo 3 ani am achizitionat un laptop fara sa intreb aici si n-am facut o alegere tocmai buna. Acum doresc sa iau altul si am hotarat sa va cer ajutorul inainte, pentru a nu face iar o greseala. As vrea un laptop fiabil cu componente calitative (sper ca mai exista asa ceva), cu o carcasa calitativa (majoritatea imi par dintr-un plastic ieftin),si care sa poata fi reparat mai usor in caz de defect ( adica daca s-a defectat ceva minor sa nu trebuiasca sa schimb toata placa de baza). A, si as prefera cu baterie detasabila. Ca dimensiune as dori de 15/17 inch, nu mai mic, cu un ecran care sa nu aiba tot felul de reflexii si sa nu pot vedea nimic pe el daca bate putin lumina. Laptopul il voi folosi pentru browsing, office, autocad, filme(de obicei conectat la tv prin hdmi) si ocazional jocuri( deci sa aiba o placa video destul de potenta care sa ruleze optim si sa aiba o racire eficienta). Ca memorie pentru stocare imi ajunge 1tb, deocamdata nu vreau ssd, prefer cd-rom. Bugetul nu e chiar mare, e undeva pe la 2500 de lei. Cam ce recomandati in suma asta? Si ce alte recomandari privind calitatea si componentele aveti? Va multumesc!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Thinkpad sh.

#3
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
alege... la acest pret recomand ASUS

https://www.emag.ro/...4BBM,D2BF04BBM/

Edited by ianos777, 19 March 2019 - 22:49.


#4
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Mareste bugetul si lua ceva SH din gama de busniess de la Dell sau Lenovo. La Dell seria de XPS e facuta din aluminiu deci e rezistent. Daca vrei fiabilitate elimina placa video dedicata aia poate sa moara daca se dezlipseste de placa de baza..

#5
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Ma intereseaza mai mult sa stiti ce calitatea componentelor din interiorul carcasei ca asa stiu si eu sa le aleg dupa nume si capacitati etc. Deschisesm mai demult un post dupa ce il luasem pe cel vechi si mi-au raspuns niste colegi, dar nu mai stiu in ce arie am postat. Imi scriau de calitatea componentelor, tipurile de racire etc. Asa ceva m-ar interesa daca se poate. Cel vechi era Asus, deci nu stiu daca as mai avea incredere in aceasta marca..

#6
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 slai, on 19 martie 2019 - 22:39, said:

Thinkpad sh.
Corect ! Thinkpad din seria T ... egal "viata vesnica" . Al meu a cazut de la 1.5 n (de pe placa de calcat) si inca mai rula filmul pe el de parca nu s-a intamplat nimic. Plus ca am varsat cam o jumatate de bere pe el ...si iar ... no problem.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Thinkpad seria T SH.
Cu 1000 lei ti-ai tras un leptop impecabil ca si aspect si functionalitate( T520-530, poate T540 desi e nasol la touchpad).
Ecranele sunt toate mate (nu din alea de-ti faci freza) dar sunt proaste ca si culori si unghiuri din pacate, asta-i punctul cel mai slab la un thinkpad T.
De la T540 incolo incep sa aiba ecrane mai bunbe, dar mai pui un 500 lei la pret. Oricum, merita.

Edited by maccip, 19 March 2019 - 23:12.


#8
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
"deocamdata nu vreau ssd" - Iti recomand cu toata inima sa iei SSD si nu HDD (viteza mult mai mare, nu face zgomot, consuma ceva mai putina baterie, este rezistent la jocuri, etc.)

#9
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Thinkpad... Am 3 bucati in casa. Nu le-as schimba cu nimic din ce exista in momentul de fata pe piata... Nimic nu mai e fiabil...

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Asusul meu vechi care face in curand vreo 6 ani si a fost folosit la gaming de ziceai ca sar ventilatoarele de la loc cum era cu un amarat de i3 si era slab la placa video, de se incalzea pana se oprea automat, folosit fara cooler, de ce nu s-a stricat si inca merge fara probleme ?
La ce folosesti laptopul ? Cumpara cea mai puternica configuratie si lasa-ti buget vreo 500lei pentru ssd de 500gb + 4gb ram.

#11
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
Ceri prea mult pentru bugetul pe care il ai, cel mai ieftin laptop de gaming NOU pe care sa ruleze jocurile binisor este asta: https://www.pcgarage...s-shadow-black/
Si laptop-uri noi de gaming cu cd-rom nu cred ca mai gasesti

#12
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Second hand la banii aia, cum ti au zis si colegii. Eu ti-as recomanda un Dell Latitude, pe locul 2 un T-series. Lenovo nu mai sunt ce au fost IBM. La 25 de milioane iti iei ceva misto, eu mi-am tras un Latitude cu i7 low voltage haswell, 8 GB de ram si SSD + ecran excelent (IPS) cu 12 mil acum 2 ani. Un 7140 parca.

La 25 de milioane iti iei ceva super sh, sau o chestie submediocra noua. Un T-series/Latitude nou cu i7 costa de la 6000 de ron, eu am un t540 de prin 2015 care a costat pe la 3000 de dolari full price.

Apropos de chinezarie, toate-s made in China: si Dell, si Lenovo si Apple MacBook. Ieftina e cuvantu' cheie.

Edited by burkina, 20 March 2019 - 07:40.


#13
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012
Am zis ca nu m-ar interesa ssd in sensul ca vreau capacitate mai mare de stocare fara sa elimin dvd-romul (*gresisem). E posibil sa am si hdd si ssd si unitate optica in acelasi laptoo? Am gasit un Dell g3 pe olx care e de 17" si are toate astea.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si garantie ? Daca laptopul a fost folosit 2-3 ani, poate are ghinionul sa ii pice ceva si atunci trebuie schimbata placa de baza cu totul. Nu mai bine ia unul nou si sta 2 ani linistit ? Eventual poate sa prelungeasca si garantia inca 2-3 ani.

#15
Tavi_Octavian

Tavi_Octavian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.01.2012

 TruculMagic, on 20 martie 2019 - 08:46, said:

Si garantie ?
Si pe olx daca caut, caut tot noi. Vad ca gasesc laptopuri la jumatate de pret fata de ce e in magazinele de profil si au si garantie internationala.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Tavi_Octavian, on 19 martie 2019 - 22:36, said:

Ca memorie pentru stocare imi ajunge 1tb, deocamdata nu vreau ssd, prefer cd-rom. B
Nu mai zic nimic aici.

Uite laptop și îți mai și rămân bani. Ia refurbished de la o firmă, cu garanție nu țepe de pe OLX
http://www.euro-comp...-LATITUDE-E5440

Edited by waterman, 20 March 2019 - 09:04.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 Tavi_Octavian, on 20 martie 2019 - 08:45, said:

Am zis ca nu m-ar interesa ssd in sensul ca vreau capacitate mai mare de stocare fara sa elimin dvd-romul (*gresisem). E posibil sa am si hdd si ssd si unitate optica in acelasi laptoo? Am gasit un Dell g3 pe olx care e de 17" si are toate astea.
Cauta laptop cu slot m2, e pentru ssd.

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 slai, on 20 martie 2019 - 09:07, said:

...Ia refurbished de la o firmă, cu garanție nu țepe de pe OLX

Eu nu am luat nicio teapa pana acum pe OLX. E drept ca nu m-am aruncat la chestiile cele mai ieftine.
Am luat peste 10 thinkpads de-a lungul timpului pentru mine sau pentru altii, nu am luat nicio teapa, toate au functionat asa cum m-am asteptat.
5 tablete, toate au functionat perfect (pana s-au spart) 2 telefoane care functioneaza perfect.
De fapt tot ce se depreciaza moral rapid cumpar de pe OLX. Nu ma intereseaza devalorizarea morala, ma intereseaza sa cumpar ceva bun la pret cat se poate de mic, profit de faptul ca altii pun pret pe deprecierea morala.
:)

Pentru o siguranta superioara, eu cumpar doar thinkpads cu tastatura US sau nordica(daneza, suedeza... ), nu cumpar tastatura UK din motiv ca se vand in Romania. Cele cu tastatura altfel decat UK sunt aduse dracu stie prin ce filiera in Romania, sunt foarte bune, arata ca si noi. Eu scriu de pe un T420 cumparat recent de pe OLX la vreo 700 lei(cu tot cu SSD de 128)., tastatura US, cumparat fara nicio zgaraietura, cu baterie care tine min 2ore browsing. Cei care le vand au de regula multe bucati de acelasi tip.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate