Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Si voi furati din magazine?

  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 AlexEn, on 19 martie 2019 - 07:05, said:


Daca iei mai multe produse de acelasi fel tasteaza manual cantitatea si scaneaza codul de bare de pe unul singur. E posibil sa greseasca acolo.


Eu nu stiu pe ce lume traiti voi dar:

Casierului nu i-ar iesi nimic din treaba aia, in afara de probleme
Stocuri... mama loc de stocuri! Crede-ma ca nu-i convine nimanui sa ai faptic diferit. Fiind el si pe plus!

Erori? Exista. Dar nu sunt cu intentie.


Mai degraba patesti sa ai alt pret la casa fata de raft. Am patit-o la Kaufland, m-am dus la informatii si mi-au returnat diferenta.

#56
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017

 Jon97, on 18 martie 2019 - 22:34, said:

Am rude mai îndepărtate, care merg rar la magazin, dar cand se duc fac cumparaturi mari, in jur de 900+ lei, pana aici poate suna normal, dar ei baga si ceva prin buzunare, plicuri de ness, ceva mic acolo.
Si nu sunt cleptomani, fac asta pt ca asa li se pare lor corect.
Se mai întâmplă sa.i prindă, dar o baga pe aia "v-am cumparat de 9 meleoane"

Cica se mai întâmplă sa.ti bage casierul mai multe produse pe bon, dar mai putine niciodata.
Poate e un fel de razbunare

Voi faceți asa?

Intreb de curiozitate curiozitate, rudele tale voteaza PSD?

#57
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 george_alexandru, on 19 martie 2019 - 07:35, said:

Intreb de curiozitate curiozitate, rudele tale voteaza PSD?
L-au votat pe baselu si acu' voteaza usr, mi-a zis mie pe pm.

#58
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 bumpocbum, on 18 martie 2019 - 22:44, said:

Asta e cusuta bine cu ata groasa. Cati fac cumparaturi de "9 meleoane" ? Si se coboara la un plic de nes ?

Sunt aceiasi care nu se spala acasa si se duc in hipermarket si se parfumeaza cu toate sprayurile de rahat de acolo.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asemenea specimene nu dau 9 mil in hipermarket.

#60
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Nu fur din magazine, dar mi s-a intamplat de cateva ori sa fiu furat de magazin ! Sa iau un produs care avea un pret pe raft, iar cand am ajuns la casa am constatat ca avea alt pret, mai mare.
De atunci imi notez pretul fiecarui produs luat de pe raft si daca la casa constat ca difera pretul, chem seful de raion si il pun sa verifice.

#61
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 Jon97, on 18 martie 2019 - 23:29, said:

Eu sunt din bucuresti,  dar ruda din topic este din buzău.
Buzăul nu-i așa de îndepărtat de București.
Deci ai rude apropiate.

#62
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007
In multe cazuri am avut probleme in marile hipermarketuri cu preturile afisate la raft comparativ cu cele de la casa.
Uneori au existat si diferente semnificative in favoarea mea(produse aflate la promotie), dar aceste cazuri sunt rarisime.
Furatul nu este o solutie pentru cei cu constiinta, pentru hoti este o profesie, la ei nu exista remuscari.

#63
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 primuministru, on 19 martie 2019 - 08:34, said:

Nu fur din magazine, dar mi s-a intamplat de cateva ori sa fiu furat de magazin !
Nu te fura nimeni ... intentionat.
In magazinul unde am lucrat era asa:
- modificarile de pret se faceau la casele de marcat, la fiecare 15 minute,
- pentru raft, pentru birou la 30 minute;

Asta era solutia data de cel care implementa ERP-ul, datorita cantitatii mari de date prelucrate. Un lant de magazine cum e Profi cu sute de locatii, pana se face replicarea preturilor de la centru cam dureaza. Daca la casa pretul e deja modificat, la raft cam dureaza pana sa mearga responsabilul de raion sa schimbe etichetele. Daca e la buda, intarzierea e si mai mare.
De aici apar diferentele de scor.

O data mi-au scanat o conopida la 70 lei, acum 10 ani era destul de mult :lol: Am vorbit frumos cu casiera si s-a rezolvat.

#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
O conopida sau un sac de conopida? Posted Image

 Lex404, on 19 martie 2019 - 07:28, said:


Eu nu stiu pe ce lume traiti voi dar:
Casierului nu i-ar iesi nimic din treaba aia, in afara de probleme
Stocuri... mama loc de stocuri! Crede-ma ca nu-i convine nimanui sa ai faptic diferit. Fiind el si pe plus!
Erori? Exista. Dar nu sunt cu intentie.

Mai degraba patesti sa ai alt pret la casa fata de raft. Am patit-o la Kaufland, m-am dus la informatii si mi-au returnat diferenta.

Lexule, pari un pic stresat si agresiv, fara suparare :)
Nu am zis ca se face intentionat, am zis doar ca se intampla, ca oameni suntem toti. Evident ca se rezolva daca vorbesti frumos.

Edited by AlexEn, 19 March 2019 - 09:51.


#65
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Ionel ori troleaza la greu si se prapadeste de ras cati "intelepti" stau sa numere undele de soc ale pietrei pe luciul forumului, ori are familie si prieteni ciudati, cu diverse apucaturi antisociale; sau, cine stie o fi vreo minoritate conlocuitoare, desi, asta e stereotip, sunt si mexicani educati de mici sa nu puna mana pe ce nu e al lor.

#66
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Pe aceeasi tema: mie 'imi plac' aia care se apuca si gusta din fructe (struguri, capsuni etc) sau din bomboanele vrac.
Daca le spui ceva, sigur iti iei si vreo cateva ca e dreptul lor sa verifice marfa inainte de a cumpara.

#67
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu furăm așa cum zici tu pt că nu e eficient. Noi mergem și umplem mațul la raionul de patiserie de 2 ori pe zi și am scăpat de grija mâncatului.
Ce sa ne facă, să ne cântărească, să ne ia tara și la intrare și la ieșirea din magazin ?

#68
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Era vorba strict despre mentalitate si lipsa de educatie.

#69
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Jon97, on 18 martie 2019 - 22:34, said:

Voi faceți asa?

Da, dar doar când am căruța trasă aproape de ieșirea din magazin.

Edited by SmurfK, 19 March 2019 - 11:46.


#70
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Ah, sa mor de ras, scaneaza odata rosii cherry si aflu ca ar fi costat 21 de coconauti 500 grame.
Citea suc de nu stiu care. Am vazut ca era mult umflat totalul si am pus sa scaneze iar.
Pac, cand vine cu rosiile, si citea ce e.

Veridicati bonurile, se intampla in defavoarea dvs.
Spor la degustat, fisticul e bun dar constipa.
Mai dati cu bomboane si struguri.

Edited by rixthina, 19 March 2019 - 13:19.


#71
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

 Lex404, on 19 martie 2019 - 06:08, said:



Sunt curios, sta casierul cu produse in plus in buzunar si le scaneaa pe ascuns? Ca altfel nu vad cum ar scana mai multe produse.
Sta cu produsul in mana si se uita la... iar scaner-ul il ia si de 2,3 ori. Noroc ca face si bip si isi cam dau seama daca face bip bip bip. Daca face doar de 2 ori si nu este atenta, aia este. Sau daca sunt 2 coduri de bare pe acelasi produs, ca mai sunt si de-astea, le ia pe amandoua. Diverse cazuri.

 Lex404, on 19 martie 2019 - 07:28, said:




Eu nu stiu pe ce lume traiti voi dar:

Casierului nu i-ar iesi nimic din treaba aia, in afara de probleme
Stocuri... mama loc de stocuri! Crede-ma ca nu-i convine nimanui sa ai faptic diferit. Fiind el si pe plus!

Erori? Exista. Dar nu sunt cu intentie.


Mai degraba patesti sa ai alt pret la casa fata de raft. Am patit-o la Kaufland, m-am dus la informatii si mi-au returnat diferenta.
Zici tu ca se oftica rau daca le iese stocul pe plus ?

 spe_ripper, on 19 martie 2019 - 07:53, said:



Sunt aceiasi care nu se spala acasa si se duc in hipermarket si se parfumeaza cu toate sprayurile de rahat de acolo.
N-am vazut niciodata asa ceva si nici nu cred ca exista.

 romanasu, on 19 martie 2019 - 11:19, said:

Ionel ori troleaza la greu si se prapadeste de ras cati "intelepti" stau sa numere undele de soc ale pietrei pe luciul forumului, ori are familie si prieteni ciudati, cu diverse apucaturi antisociale; sau, cine stie o fi vreo minoritate conlocuitoare, desi, asta e stereotip, sunt si mexicani educati de mici sa nu puna mana pe ce nu e al lor.
Probabil n-ai cunoscut "bodyguarzii" de ocazie ai supermarketurilor sa  vezi acolo apucaturi antisociale. Un domn  a apostrofat-o pe mama, de ce alege salata proaspata si nu o ia pe cea palita ? Pe aia cine vrea s-o cumpere ?
Mie mi-a facut unul observatie, de ce nu iau banane numai dintr-o singura cutie si iau din doua, etc.
Si din ce-am citit pe topic, ma astept sa vad turnatorii ptr gustat bob de strugure nespalat. :lol:

Edited by light1, 19 March 2019 - 15:58.


#72
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Jon97, on 18 martie 2019 - 22:34, said:

Am rude mai îndepărtate, care merg rar la magazin, dar cand se duc fac cumparaturi mari, in jur de 900+ lei, pana aici poate suna normal, dar ei baga si ceva prin buzunare, plicuri de ness, ceva mic acolo.
Si nu sunt cleptomani, fac asta pt ca asa li se pare lor corect.
Se mai întâmplă sa.i prindă, dar o baga pe aia "v-am cumparat de 9 meleoane"

Cica se mai întâmplă sa.ti bage casierul mai multe produse pe bon, dar mai putine niciodata.
Poate e un fel de razbunare

Voi faceți asa?

Da,dar doar cosurile si caruturile.Goale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate