Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Steam Link 4k afiseaza doar coltul stanga-sus

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Incerc sa transmit 4k de pe PC (cu monitor 4k) pe un televizor 4k (cu Android). Problema: imaginea afisata pe televizor are rezolutia 1920x1080 si afiseaza doar coltul din stanga-sus din imaginea sursa.

Am setat din aplicatia de pe TV Steam Link sa transmita 4k, am adaugat flagul -fuldesktopres pe PC pentru Steam, in Big Picture apare asa:

[ https://i.redd.it/3j27zdekvgm21.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am inteles ca este normal ca Target Resolution sa ramana pe 1080p (nu am gasit nicio modalitate sa o majorez).

Am activat afisarea de depanare in Steam Link si pe TV apare "Capture 1920x1080", desi jocul pe PC este afisat la 4k.

Tin sa mentionez ca streaming-ul se face pe WiFi (5 GHz), insa am setat latimea de banda pe "nelimitata" din Steam Link, si foloseste doar 20-30mb/s, deci nu cred ca asta este problema.

A mai incercat cineva sa transmita 4k prin Steam Link (aplicatia pe Android) ?

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Dă-l naibii de Steam Link și instalează Parsec ( pe PC și pe TV). Game on.

#3
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postro_explorer, on 17 martie 2019 - 11:59, said:

Dă-l naibii de Steam Link și instalează Parsec ( pe PC și pe TV). Game on.

Nu am auzit de Parsec, pare interesant! Functioneaza la rezolutie 4k@60FPS ?

Transmisia se face pe Local Network sau trece prin serverele lor?

Edited by Buleandra94, 17 March 2019 - 14:52.


#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Merge 4k, conexiunea e p2p. Eu numai pe asta il folosesc de cand l-am descoperit.

#5
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postro_explorer, on 17 martie 2019 - 17:14, said:

Merge 4k, conexiunea e p2p. Eu numai pe asta il folosesc de cand l-am descoperit.

Am instalat Parsec, insa chiar si dupa ce am schimbat unele setari calitatea stream-ului este dezastruasa (compresie la greu, input lag de 3-4 secunde), aplicatie cu multe bug-uri atat pe PC cat si pe TV (pe PC tab-ul Network nu functioneaza, nu apare placa video la lista de device-uri de pe care sa inregistreze; pe aplicatia de TV multe butoane nu mergeau selectate). Am dezinstalat-o si am zis ca nu are rost sa pierd vremea cautand solutii pentru toate aceste probleme.

Cu Steam Link setup-ul a fost facut in cateva secunde si a mers totul fara a seta nimic in mod special, input lag-ul era de 50-100ms max, iar compresia video era foarte putin vizibila. Singura problema este ca la stream-ul 4k TV-ul afiseaza doar o parte din imagine, cred ca am mai multe sanse sa rezolv aceasta problema decat sa fac Parsec sa mearga cum ar trebui.

Edited by Buleandra94, 17 March 2019 - 19:38.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu am testat clientul de android la Parsec ... doar cel de win/lin/mac si au mers perfect mereu.

Am sa testez pe android si iti spun.

Eu pe TV folosesc NVidia Shield ca sa fac stream 4K/60Hx/HDR de pe PC asa ca nu am motive sa pun parsec, dar cum ruleaza android am sa incerc seara asta si iti spun.

Edited by ro_explorer, 17 March 2019 - 20:25.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Back ... Am instalat parsec pe android .. merge asa cum ai deschis, mega lag si imagine de rahat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate