Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Subwoofer Rel T-zero

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Ce parere aveti de jucaria asta mica?
Boxele mele Triangle raspund in frecventa 55hz-20kz, ma tot bate gandu sa incerc si un subwoofer cu ele, chiar in birou l-as baga, e cam mic la 2x2,5m, iar acest mic sub ofera 100w, cu siguranta nu as trece de 10-15% probabil, dar o sa obtin zic eu si frecventele care lipsesc, iar acest sub are si vestita intrare high level neutrik speakon, cu care as putea sa ma leg direct la iesirea amplificator-ului

Ps Audio spun ca oricat de mica este o camera merita un subwoofer sau dual stereo, nu am de gand dual :D

Acum sincer ma uit si la acest individ care sta intr-o cutie de chibrit si e multumit cu dual SVS ultra

In felu asta as vedea daca e buna de ceva intrarea high level de la Rel sau doar se lauda si fara un miniDSP nu faci nimic
De exemplu daca boxele raspund in minim 55hz, iar sub-ul il tin la 50hz, tot ar mai trebui DSP? ce ar mai avea de taiat daca oricum boxele nu pot oferi sub acea frecventa?

Rel Acoustics Tzero (T0) Overview

#2
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Problema e ca boxele nu se opresc brusc la 55 hz iar crossoverul din sub, cane il setezi la 50 scoate inca sunete mult peste 50. Oricum eu l-as lua, depinde ce muzica azculti, eu cand ascult techno sau hardstyle fara sub e zero. Chiar si cu managementul acesta defectuos fara minidsp basul e mult mai placut. Important e sa-l reglezi pentru fi in faza cu boxele si mai departe vezi tu, te joci cu potentiometrul de bas din apli si cu potentiometrul de volum de la sub pana iti place ce auzi.

Eu verific si cu un tone generator pentru a ma asigura ca se aud frecventele de bas la nivel cam egal.

#3
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Astia de la Rel se lauda ca nu ai nevoie de DSP, conectandu-l la iesirea aplificatorului el imprumuta din amprenta amp-ului, dar ma gandesc ca fiind incinta inchisa v-a suna foarte bine.Eu ascult altceva, folk, jazz, rock clasic, country, dar ma duc si spre clasica
Prin vara vreau sa-l iau, daca nu-mi place il trimit inapoi :D

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cauta un soubwofer vechi de la Yamaha sau JBL , mi se pare o jucarie 38hz dar cu atenoare -6 db , 80db eficienta  si 6,8 kg  , o pocnitoare  cu clasa D si retine ca un bas corect se aude cu vol la 50%din putere  , Adica 100w/2  dar are un randament slab
Fac pariu cu tine ca un soubwofer gen logitach z530 face treaba mai buna decit asta si te costa cit un bax cu bere
Sau Z2300  nu are crossover dar se poate implementa  dar ai 104 db semnal/zgomot.

#5
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu lua sub cu membrana de 6.5 inch. Nu il vei putea folosi decat in debaraua respectiva. Daca il pui intr-o camera normala nu faci nimic cu el.

Edited by razor01, 16 March 2019 - 15:43.


#6
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
@ciine eu nu as lua sub sh, la boxe m-am riscat dar la sub in nici un caz.
Rel este una din cele mai bune firme de sub-uri din lume, nu pot sa-l compar cu Logitech, si nici cu un yamaha vechi, iar 38hz sunt pe bune nu masurati cu telefonu.
Eu nu am nevoie sa-mi bubuie capu, vreau doar o completare, in nici un caz nu as ajunge la jumate cu volumu.
Si Svs-urile tot clasa D sunt, T5i e prea mare pentru camera aceea, el fiind clasa AB

@razor01 o sa fie folosit strict pentru acea "debara"
Neaparat sa aibe intrare high level, nu am iesire din amp pentru sub.

Dupa review-uri este foarte muzical si recomandat pentru camere mici.

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 FloriN_83, on 16 martie 2019 - 17:24, said:

@ciine eu nu as lua sub sh, la boxe m-am riscat dar la sub in nici un caz.
Rel este una din cele mai bune firme de sub-uri din lume, nu pot sa-l compar cu Logitech, si nici cu un yamaha vechi, iar 38hz sunt pe bune nu masurati cu telefonu.
Eu nu am nevoie sa-mi bubuie capu, vreau doar o completare, in nici un caz nu as ajunge la jumate cu volumu.
Si Svs-urile tot clasa D sunt, T5i e prea mare pentru camera aceea, el fiind clasa AB

@razor01 o sa fie folosit strict pentru acea "debara"
Neaparat sa aibe intrare high level, nu am iesire din amp pentru sub.

Dupa review-uri este foarte muzical si recomandat pentru camere mici.
Prietene faci cum doresti fiecare are fobiile lui , dar trebuie sa recunosti ca audiofilia e cu mult inainte sa te nasti tu.Un soubwofer care a fost la vanzare 650 euro , n-are cum sa nu sune bine dupa 10 ani, calitatea materialelor este de 650 euro
Ti-am spus si o repet are 38 hz cu -6db atenuare , eu nu inteleg pe ce dai bani  , 38hz cu -6db scoti  direct din boxele pe care le ai.

#8
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
In primu rand eu nu ma consider audiofil, sunt departe de acest cuvant, nu am zis ca acum 10ani se faceau sub-uri proaste, doar ca cine are sub sigur a dat in el, e obosit, eu nu am incredere intr-un sub vechi
Dar la Logitech ai exagerat, asta chiar e o gluma.
Poate reusesc sa-l ascult inainte, iar daca nu mi se pare o imbunatatire nu-l iau sau il trimit inapoi, chiar pe audioweb este un T5i la 1500ron, clasa AB, mai mare, dar cred ca e prea mult pentru mine

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Fac pariu cu tine ca un soubwofer  logitech din clasa consumer low end de volum identic suna mai bine decit ce doresti tu.Mi-au trecut multe prin mana , am si construit multe ,am o experienta vasta in electronica si sonorizari de la tuburi cu vid pina-n prezent la procesare digitala
Asta cu obositul sa o spui lu Studer  ala de a lasat ReVox  cind o sa asculti boxe facute de el acum 50 ani
http://www.audioscop...1dda723b4b5a07a
[ http://www.audioscope.net/images/revox_symbol_b-1.jpg?osCsid=c695c09b6840449581dda723b4b5a07a - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciine, 16 March 2019 - 18:25.


#10
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Eu daca as vinde un sub peste 10-15ani cu siguranta o sa-l vand in stare foarte buna, dar sa iau de la un necunoscut nu am incredere, e adevarat un subwoofer scump si de calitate nu cred ca a fost folosit pe manele

Eu vreau sa simt presiune de la el, Logitech nu o sa ofere asa ceva, cum nici Magnat-urile mele nu o fac si sunt doua 302a
Triangle Titus ofera presiune dar nu asa de mare, Comete ar fi oferit mult mai mult
Inca nu stiu cum suna acest Rel, dar fiind o firma foarte cunoscuta in lumea hi-fi, vreau sa-i dau o sansa, dar pana in vara mai am de cautat, poate il aduc cei de la Stereo planet pentru auditie.

De exemplu tu ai curaj sa cumperi un z5500? care probabil a trecut prin zeci de petreceri?

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Decat sa dai 1900 lei pe cutiuta aia inutila, mai bine cumperi sub-ul asta https://www.avstore....e/svs-pb12-nsd/ .

Problema este ca s-ar putea , daca il testezi in camera de cinema, sa pui imediat la vanzare Magnaturile Posted Image

Edited by razor01, 16 March 2019 - 18:39.


#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Mda, 7 kg pentru un sub este extrem de putin, sa nu patesti sa cumperi doar eticheta. Cand am vrut si eu sa-mi cumpar, am ajuns la concluzia ca mai bine fac singur unul. Unul cat de cat sare de 500 de euro. Eu am cheltuit vreo 270 sa-l fac pe al meu, nu zic ca-i mare lucru ce tine de fidelitare dar macar are vana in el. Te cam rupe la spate cand il muti dintr-un loc in altul si cand te apuca ii dai un bas de crapa geamurile.. :D Stiu ca tie nu pentru asta iti trebuie.

#13
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Voi chiar nu intelegeti ca il vreau pentru o camera de 2x2.5m? Ce sa fac cu pb12?, ar fi inutil sa-l tin la 2% volum
In living vor fi schimbate Magnaturile cu doua pb1000, dar probabil de BF
Iar acele 7kg sunt pentru ca este extrem de mic

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
Era sa uit, cand ii dau un semnal de 35 hz se face cutremur in bloc :D. Si are mare dreptate un coleg mai sus. Daca vrei sa se auda bine si ritmat nu trebuie sa-i dai mai mult de 50% din volum, poate maxim 70. Dupa, incepe a da vibratii aiurea si huruieli necontrolate, cel putin al meu. Alea scumpe nu stiu cum se comporta.

 FloriN_83, on 16 martie 2019 - 18:45, said:

Voi chiar nu intelegeti ca il vreau pentru o camera de 2x2.5m? Ce sa fac cu pb12?, ar fi inutil sa-l tin la 2% volum
In living vor fi schimbate Magnaturile cu doua pb1000, dar probabil de BF
Iar acele 7kg sunt pentru ca este extrem de mic

in locul tau, daca tot ti-a facut cu ochiul, l-as comanda si pe verzi ce si cum. Nu-i greu de-l returnat. Dar sa te potrivesti mereu la ce spun altii... Nu-ti mai cumperi nimic pe placul tau.

#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 FloriN_83, on 16 martie 2019 - 18:34, said:

De exemplu tu ai curaj sa cumperi un z5500? care probabil a trecut prin zeci de petreceri?
Eu am curaj orice  pt ca le pot face de la 0 ce tine de electronica si cum vreau eu cu crosover pe gustul meu

Difuzorul de soubwofer trebuie sa aiva constructie speciala cu cursa lunga la bobina suspensie super elastica  https://www.picclick...ment-driver.jpg

Cel de Z5500 nu e ca la carte dar e foarte ok si are o sita in fata de metal care il protejeaza de neghiobi, deci risc mic sa iei teapa ,, dar nu e aia problema
Z5500 nu suna bine, e mult mai ok Z2300  pt ca volumul ala e mai ok cu 8 inch decit 10  cit are 5500/
Pt ce vrei tu iti e suficient un x530 care il iei cu 50 lei , bree 50 lei  un pax de bere  pina la 1000  ai grije

Edited by ciine, 16 March 2019 - 18:49.


#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 vinciun, on 16 martie 2019 - 18:48, said:

in locul tau, daca tot ti-a facut cu ochiul, l-as comanda si pe verzi ce si cum. Nu-i greu de-l returnat.

Incercati sa va puneti si in locul celui care vinde. Nu e ok sa faci asa ceva, mai ales ca nu pagubesti un colos gen Walmart ci niste afaceri locale relativ micute.

In USA firme de genul SVS au o politica foarte clara in acest sens: cumperi produsul, il testezi si daca nu iti place poti sa-l returnezi cu conditia sa platesti transportul. Aici este altceva, pentru ca vanzatorul a spus din start ca este de acord sa cumperi doar ca sa vezi tu daca iti place, nu primeste retur pentru simplul motiv ca il obliga legea.

Edited by razor01, 16 March 2019 - 19:07.


#17
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
@ciine atata timp cat tu stii sa faci treaba asta e foarte bine, dar eu nu stiu, si  nici sa iau ceva ca sa-l trimit la reparat nu-mi convine, iar eu nu o sa pun un sub de la logitech pe langa niste boxe de 3000ron, o sa-mi bat joc de tot sunetu, am incercat odata cand aveam Edifier sa pun un sub Magnat 302a si sareau toate pe birou, dar sunetu era praf, dar eram cu volumu la jumate, Rel are incinta inchisa si e posibil sa obtin ceea ce vreau, e singuru care se potriveste la tot ce imi doresc pentru aceasta camera

@razor01 ai dreptate cu trimisu inapoi, nu-mi place sa fac treaba asta, din cauza asta incerc sa vb cu ei inainte si poate reusesc sa-l ascult.

The company says it's designed for small rooms, near-field listening or for reinforcing micro-speakers, used under a desk or reinforcing a small system.

Edited by FloriN_83, 16 March 2019 - 19:50.


#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

 razor01, on 16 martie 2019 - 19:02, said:



Incercati sa va puneti si in locul celui care vinde. Nu e ok sa faci asa ceva, mai ales ca nu pagubesti un colos gen Walmart ci niste afaceri locale relativ micute.

In USA firme de genul SVS au o politica foarte clara in acest sens: cumperi produsul, il testezi si daca nu iti place poti sa-l returnezi cu conditia sa platesti transportul. Aici este altceva, pentru ca vanzatorul a spus din start ca este de acord sa cumperi doar ca sa vezi tu daca iti place, nu primeste retur pentru simplul motiv ca il obliga legea.

Ai si tu dreptate dar legea nu-i in zadar facuta asa. Cand comanzi online nu ai cum sa stii ce cumperi. Cand iei din magazin e altceva. Acolo de multe ori sunt produse de expozitie pe care le poti foi cum vrei tu si daca tot l-ai luat, atunci asuma-ti alegerea ce nu poti spune despre cumparaturile de pe net. Magazinele online au mult mai putine cheltuieli  fata de astea fizice, si-au asumat din start ca un procent oarecare vor fi returnate, a fost luat in calcul si acest aspect cand s-a pus pretul. Acum e corect ca nu face de abuzat. Eu am returnat de doua ori online, odata casti iar alta data un telefon. Chiar nu aveam unde sa le testez, nici intr-un magazin fizic nu le gaseam. M-am luat dupa review-uri insa nu mi-au placut deloc.

Acum vad si multe magazine fizice care primesc retur, probabil le convine. Cand am luat boxele triangle comete i-am intrebat daca pot sa le iau cu conditia ca daca nu-mi plac sa le schimb cu alt model, triangle zerius, mai scumpe. Au fost deacord din start desi in magazin le-am azcultat vreo 40 min pe ambele. Le-am tinut vreo 7 zile si le-am schimbat.

Edited by vinciun, 16 March 2019 - 20:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate