Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Ati auzit de Hyundai Elantra GT ?

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#73
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Deci stai putin, ai oferta de 10.000 dolari pe ea dar tu vrei sa mai cheltui inca 6000 ca sa speri sa obtii 14.000E(lucru putin probabil) in Romania? Ba sa-ti mai si pierzi timpul si nervii cu reprezentantii statului roman?

Realizezi ca de la 12.000 in sus concurezi cu A4/Seria3 full fara piele in tara cautatorilor de chilipiruri?

Vrei sa te scapi de ea, da-o la dealer, oricum cand ai luat o masina noua iti asumi ca pierzi macar 40% din banii dati pe ea in primii 3 ani.


#74
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Oricât de nouă, faină, îngrijită și cu istoricul curat e mașina, în RO nu o să primești neam 14k€ pe ea.
Ți-o spune un posesor de Hyundai.
Cel mult 8k€. Deci tot 10k$.
Dă-o acolo.

#75
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 s_scat, on 30 martie 2019 - 06:57, said:

...
Alta varianta ar fi sa-i schimbi cutia de viteze cu una automata, si asa va deveni mai vandabila. Evident, daca pretul acestei modificari nu e exagerat...
Cum ziceau si colegii, daca vrei neaparat sa scapi de ea, mai bine da-o acolo cu 10.000 decat sa te chinui sa o aduci si sa o vinzi aici, probabil pe final iesi chiar mai rau, plus bataia de cap.

#76
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Sigur nu este 6000 de euro !
Este o varianta !

Si vinde cutia manuala...in Romania !

#77
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

 SSpantzer, on 01 aprilie 2019 - 07:33, said:

Gaseste un roman !
Nu neaparat un roman, ci un om din Europa de Est, de exemplu.
Problema insa e alta... majoritatea celor despre care vorbesc trec si astia pe automate, devin la fel de lenesi ca si astia...fara sa aiba neaparat traficul de groaza din Bucuresti sa sa aiba mare nevoie de cutie automata...Credeti-ma, lenea e cea mai mare boala de aici...de aia se ingrasa ca porcii majoritatea. Ca sa nu mai vorbim de mancarea aproape 100% chimica pe care o mananca cu mare placere...

 dasca, on 01 aprilie 2019 - 09:31, said:

Deci stai putin, ai oferta de 10.000 dolari pe ea dar tu vrei sa mai cheltui inca 6000 ca sa speri sa obtii 14.000E(lucru putin probabil) in Romania? Ba sa-ti mai si pierzi timpul si nervii cu reprezentantii statului roman?

Realizezi ca de la 12.000 in sus concurezi cu A4/Seria3 full fara piele in tara cautatorilor de chilipiruri?

Vrei sa te scapi de ea, da-o la dealer, oricum cand ai luat o masina noua iti asumi ca pierzi macar 40% din banii dati pe ea in primii 3 ani.
Oferta aia de 10.000 dolari (retineti, canadieni...adica 6600 de Euro) este doar teoretica. Imi zicea unul dintre dealeri ca ar incerca sa-mi obtina suma asta. Dar majoritatea imi dadeau doar 9000 CAD.
OK, baieti. Eu nu vreau sa concurez cu nimeni. Este doar o masina interesanta, mai puternica si foarte fiabila datorita motorului aspirat si transmisiei prin lant... care in RO nu exista.
Astea sunt avantajele fata de i30.
Stiu ca e bataie de cap si nu am nevoie de asa ceva.... Dar daca nu gasesc aici pe cineva sa mi-o cumpere aici cu 15-17.000 CAD...trebuie sa o aduc in RO. Eu nu o dau pe nimic in Canada !!

#78
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Nu am  inteles de ce nu o mai folosesti !
Altfel, la 15-16 mii se gasesc masini noi cu motoare turbo sub 1.4 si 160cp si dotari destul de rezonabile.
Tu te adresezi unei categorii foarte mici de oameni iar sansa se a gasi un cumparator este extrem de mica.
De exemplu, daca vreau sa fiu altfel, de 14 mii imi iau un swift de 150cp, sau o jucarie din segmentul asta.
In Europa si in special in Romania a disparut moda motoarelor mari pe benzina, acum la putere sunt motoarele mici turbo, rar vezi peste 1.5 litri, ori la 1.6 ai deja peste 200cp....deci scapi de problema automatelor si dai de cea a cilindreei.
Repet, muta topicul la Jurnal de bord si continua cu descrierea masinii, experiente, etc, te va ajuta mai mult decat directia actuala a topicului !
Bafta !

Edited by SSpantzer, 01 April 2019 - 18:46.


#79
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Daca e mai buna ca masina din Romania, adu-o si pastreaz-o. Daca nu, da-o acolo, ca altfel o sa mai cheltui niste bani in plus pe care nu-i vei recupera.

Ma rog, sunt banii tai, nu-i ca si cum ma afecteaza pe mine.




#80
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

 SSpantzer, on 01 aprilie 2019 - 18:45, said:

Nu am  inteles de ce nu o mai folosesti !
Altfel, la 15-16 mii se gasesc masini noi cu motoare turbo sub 1.4 si 160cp si dotari destul de rezonabile.
Tu te adresezi unei categorii foarte mici de oameni iar sansa se a gasi un cumparator este extrem de mica.
De exemplu, daca vreau sa fiu altfel, de 14 mii imi iau un swift de 150cp, sau o jucarie din segmentul asta.
In Europa si in special in Romania a disparut moda motoarelor mari pe benzina, acum la putere sunt motoarele mici turbo, rar vezi peste 1.5 litri, ori la 1.6 ai deja peste 200cp....deci scapi de problema automatelor si dai de cea a cilindreei.
Repet, muta topicul la Jurnal de bord si continua cu descrierea masinii, experiente, etc, te va ajuta mai mult decat directia actuala a topicului !
Bafta !
Poate o pastrez in final, dar acum am nevoie de bani...
Eu personal nu sunt interesat de masini turbo decat peste 300 cai, altfel a mea e foarte tare si nebuna...deci ma gandeam ca sunt si oameni ca mine, care cauta motoare aspirate mari, economice, fiabile. N-or fi toti disperati dupa motoare mici. Cu siguranta sunt si oameni care gandesc ca mine...

 dasca, on 01 aprilie 2019 - 21:23, said:

Daca e mai buna ca masina din Romania, adu-o si pastreaz-o. Daca nu, da-o acolo, ca altfel o sa mai cheltui niste bani in plus pe care nu-i vei recupera.

Ma rog, sunt banii tai, nu-i ca si cum ma afecteaza pe mine.
Da, ma gandesc la toate variantele viabile...

#81
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 s_scat, on 02 aprilie 2019 - 06:39, said:

Cu siguranta sunt si oameni care gandesc ca mine...
Eu sunt unul, dar nu aș da mai mult de 8-9000€ pe mașina ta. După ce îi faci toate omologările și vămuireA.

Edited by sfantu.dracu, 02 April 2019 - 08:10.


#82
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

 sfantu.dracu, on 02 aprilie 2019 - 08:10, said:

Eu sunt unul, dar nu aș da mai mult de 8-9000â‚Ź pe mașina ta. După ce îi faci toate omologările și vămuireA.
Daca ai da doar atat.. este clar ca nu esti unul dintre cei care gandesc ca mine...
Dar nici nu ma asteptam la altceva mai bun din partea romanilor... Daca s-ar putea sa o ia gratis, ar fi exceptional !!
Cand is cumpara masina noua din RO nu au nicio problema sa dea 19% pe TVA...adica bani aruncati la gunoi. Dar cand e vorba sa ia o masina buna foarte putin uzata... atunci vor sa faca "afacerea vietii".
Si se mai mira ca samsarii isi bat joc de ei si le vand gunoaie poleite... pe care ei le cumpara cu mandrie !!

Din pacate cu mine nu tin vrajelile astea...

#83
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.05.2005

 s_scat, on 02 aprilie 2019 - 16:20, said:

Daca ai da doar atat.. este clar ca nu esti unul dintre cei care gandesc ca mine...
Dar nici nu ma asteptam la altceva mai bun din partea romanilor... Daca s-ar putea sa o ia gratis, ar fi exceptional !!
Cand is cumpara masina noua din RO nu au nicio problema sa dea 19% pe TVA...adica bani aruncati la gunoi. Dar cand e vorba sa ia o masina buna foarte putin uzata... atunci vor sa faca "afacerea vietii".
Si se mai mira ca samsarii isi bat joc de ei si le vand gunoaie poleite... pe care ei le cumpara cu mandrie !!

Din pacate cu mine nu tin vrajelile astea...
Nu da cu pietre, ca omul a vehiculat o suma teoretica, atat vede el valoarea masinii. Nu a spus ca asta iti ofera, nu are sens sa te inflamezi! Daca colegii de pe acest forum nu apreciaza masina pe care o detii si nu fac temenele, asta nu inseamna ca romanii sunt in felul in care ii cataloghezi.
Chiar nu inteleg de ce nu te muti pe aria Jurnal de bord si ti-ai facut topic aici. Iarasi nu inteleg de ce nu iti faci cont pe forumul Hyundai si vorbesti cu lumea de acolo, macar asa stii o treaba, ca esti in "familie".
Si ai mai multe sanse sa gasesti pe cineva sa iti aprecieze masina si dormi linistit la noapte.

Edited by Hannibal_od, 02 April 2019 - 16:54.


#84
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Romanii sunt de cacat, canadienii sunt de cacat... Sigur problema nu e i30-ul SH de 14K euro :)

#85
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 s_scat, on 02 aprilie 2019 - 16:20, said:

Daca ai da doar atat.. este clar ca nu esti unul dintre cei care gandesc ca mine...
Colegule, îmi pare rău pentru tine, dar pur și simplu mașina ta cam atât valorează în România. În Canada nici măcar atât.

Mult succes.

#86
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009
cam asta e piata din Romania pentru i30..

https://www.autovit....earch[country]=

#87
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

 Hannibal_od, on 02 aprilie 2019 - 16:53, said:

Nu da cu pietre, ca omul a vehiculat o suma teoretica, atat vede el valoarea masinii. Nu a spus ca asta iti ofera, nu are sens sa te inflamezi! Daca colegii de pe acest forum nu apreciaza masina pe care o detii si nu fac temenele, asta nu inseamna ca romanii sunt in felul in care ii cataloghezi.
Chiar nu inteleg de ce nu te muti pe aria Jurnal de bord si ti-ai facut topic aici. Iarasi nu inteleg de ce nu iti faci cont pe forumul Hyundai si vorbesti cu lumea de acolo, macar asa stii o treaba, ca esti in "familie".
Si ai mai multe sanse sa gasesti pe cineva sa iti aprecieze masina si dormi linistit la noapte.
Nu eu dau cu pietre...ci el a aruncat un pret ca sa zica si el ceva...
Nu ma inflamez, doar imi aminteam despre romani, cum se comporta in general... Nici pe voi nu trebuie sa va inflameze adevarul, nu-i asa ?
Nu trebuie sa faca nimeni temenele nimanui...doar sa fie obiectivi, asa cum sunt si eu.

Edited by s_scat, 03 April 2019 - 08:52.


#88
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009
piata (asa proasta cum e ea) e cea ma obiectiva chestie in privinta asta. pretul la care o sa vinzi masina in functie de pretul altor masini similare

#89
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

 sfantu.dracu, on 03 aprilie 2019 - 06:45, said:

Colegule, îmi pare rău pentru tine, dar pur și simplu mașina ta cam atât valorează în România. În Canada nici măcar atât.

Mult succes.
"Prietene", hai sa repet special pentru tine... pentru ca se pare ca ti-a fost lene sa citesti tot ce am scris. In Canada masina mea valoreaza cam 16.000 CAD, avand in vedere vechimea, kilometrii pe care ii are si puterea mai mare decat a modelului care exista acum. Doar ca ei fiind lenesi si comozi, nu cumpara masini manuale...pentru ca asa vor ei sa plateasca mai mult pe benzina, sa plateasca mult mai mult pe reparatiile transmisiei, sa plateasca mai mult pe masina... E treaba lor. Asta nu inseamna ca eu trebuie sa stau dupa ei ca poate ma suna vreunul in 7 luni... Singurii care mi-ar fi luat-o erau niste dealeri, dar aia sunt afaceristi...vor sa-mi dea mie 9-10.000 CAD, ca sa o vanda ei cu 16.000 CAD.
Apropos, in Romania masina mea face cat am zis eu: 12-14.000 Euro. Din doua motive: in RO masinile sunt mai scumpe, si masina mea nu exista, are motor mai mare si putere mai mare.
Ca nu vreti voi sa dati atat si ca vreti chilipir... imi pare rau. Nu s-a intalnit hotul cu prostul...va garantez !!
Acum ai reusit sa intelegi ?

#90
Hannibal_od

Hannibal_od

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 19.05.2005
@S_scat In general oamenii negocieaza pretul si cauta sa il obtina pe cel mai mic. Fiecare isi urmareste propriul interes.
Un ex fictiv: Crezi ca il intereseaza pe un potential cumparator, daca vreau sa imi vand casa si ii spun ca mi-am pus parchet de bambus de 300 lei m2?  Sau ca am facut nu stiu ce modificare la motorul masinii si de asta are un pret mai mare?!
Peste tot, oamenii sunt la fel. Doar ca noi ne raportam la ce cunoastem, adica la piata din Romania si, in cazul tau, la cea din Canada.
Daca stateai in Cehia, crezi ca aia erau mai darnici?
Eu nu am vrut sa te descurajez, trebuie sa alegi ce consideri ca este cel mai bine pt tine.
Iti doresc succes in vanzarea masinii!

Edited by Hannibal_od, 03 April 2019 - 08:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate