Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Ati auzit de Hyundai Elantra GT ?

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#109
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005

View Posts_scat, on 05 aprilie 2019 - 20:16, said:

Apropos, uitati aici un studiu despre fiabilitatea si increderea in Hyundai. Veti vedea ca Toyota si Hyundai sunt in top, impreuna cu marci grele:
Care nu-i valabil în România.

#110
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,361
  • Înscris: 22.10.2007

View Posts_scat, on 05 aprilie 2019 - 20:16, said:

Cand spuneam "pentru cunoscatori" ma refeream la cei care stiu diferentele dintre masinile vandute in RO si cele vandute in nord-America.
Masina mea se preteaza si la drumuri in oras pentru ca este o masina economica pe benzina...si la drumuri lungi pentru ca este comoda, puternica, consuma putin la drum lung si cu uzura mica pe termen lung.

Apropos, uitati aici un studiu despre fiabilitatea si increderea in Hyundai. Veti vedea ca Toyota si Hyundai sunt in top, impreuna cu marci grele:

https://clark.com/ca...able-cars-2019/


tu chiar crezi ca acel link se aplica si in cazul ro? mai uita-te odata la top 10 modele vandute.

#111
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016
Exact, nu sunt valabile in Romania, ci in tari civilizate.
Am spus clar ca eu NU ma adresez romanului de rand, ci a celui care cunoaste, care e umblat si care intelege diferenta.
Romanasul-ciobanasul isi cumpara VW pe motorina cu 600.000 de km...samasarit la 200.000 de km. Si e fericit !!...
Adica tarani din aia care au 8 cruci atarnande cu ventuze lipite de parbriz sub oglinda, cumparate de pe unde se duc ei in "pelerinaj".
Eu nu vreau sa am treaba cu romani din astia fericiti... care mai sunt si obraznici si agresivi pe deasupra.
Am spus mai sus care sunt tintele mele in principiu. Intrebarea mea este CAM CATI DIN ASTIA SUNT ?...pentru ca in functie de asta aduc masina, sau nu...

Edited by s_scat, 05 April 2019 - 22:21.


#112
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View Posts_scat, on 05 aprilie 2019 - 20:16, said:

Masina mea se preteaza si la drumuri in oras pentru ca este o masina economica pe benzina...
Daca o compari cu un RAM de 6,5 litri poate, altfel...notiunea de masina pe benzina economica in oras este un nonsens !

#113
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,585
  • Înscris: 05.11.2009

View Posts_scat, on 05 aprilie 2019 - 22:18, said:

Exact, nu sunt valabile in Romania, ci in tari civilizate.
Am spus clar ca eu NU ma adresez romanului de rand, ci a celui care cunoaste, care e umblat si care intelege diferenta.
Romanasul-ciobanasul isi cumpara VW pe motorina cu 600.000 de km...samasarit la 200.000 de km. Si e fericit !!...
Adica tarani din aia care au 8 cruci atarnande cu ventuze lipite de parbriz sub oglinda, cumparate de pe unde se duc ei in "pelerinaj".
Eu nu vreau sa am treaba cu romani din astia fericiti... care mai sunt si obraznici si agresivi pe deasupra.
Am spus mai sus care sunt tintele mele in principiu. Intrebarea mea este CAM CATI DIN ASTIA SUNT ?...pentru ca in functie de asta aduc masina, sau nu...
cunoscatorii se vor uita la un Megane 3 rs, la un Ford focus st, la o Honda civic type-r, chit ca vor da mai mult pe masina. Pentru ca hyundai-ul tau banuiesc ca e un hatch cu motor mare, nu un hot hatch ca masinile de mai sus

Edited by vanitty, 05 April 2019 - 22:25.


#114
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007
Uite care e treaba. E masina ta, ai cumparat-o de noua, normal ca iti place. De asta ai luat-o, ca te-a atras. Si te intelegem.

Dar sa vii aici si sa o prezinti ca si cum Hyundai a reinventat caruta, nu prea merge. E un Hyundai banal(la fel cum si VW-ul e banal), cu un motor aspirat de 2 litri care in niciun caz nu e economic intr-un oras ca Bucurestiul.

Poti sa iti incerci norocul si in tara, dar e posibil sa iesi mai mult in pierdere. Asta incearca sa iti zica lumea. Ai luat ceva ce ti se potriveste tie in Canada, dar nu si romanilor in Romania.

Degeaba stai in Canada cu atitudinea de mai sus, n-ai invatat nimic pe acolo

#115
Ditsa

Ditsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.07.2009
Nu e mai usor sa o pui pur si simplu la vanzare pe autovit si olx sa vezi cate persoane sunt interesate?

#116
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View Postmarius0707, on 05 aprilie 2019 - 22:27, said:

E un Hyundai banal(la fel cum si VW-ul e banal), cu un motor aspirat de 2 litri care in niciun caz nu e economic ..
Iti dai seama ca de banii de Hyundai se poate lua o mazda3 cu motor de 2 litri si 165cp, si motorul ala chiar e sfaraiala cu el, nu mai vorbesc de masina in sine (vreo17 mii de noua) !
A,da, si Mazda parca era etalon de fiabilitate, mai ales peste ocean !
Wtf, la 14 mii se vinde Megane IV, nou !

Edited by SSpantzer, 05 April 2019 - 22:53.


#117
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,361
  • Înscris: 22.10.2007

View Posts_scat, on 05 aprilie 2019 - 22:18, said:

Exact, nu sunt valabile in Romania, ci in tari civilizate.

Am spus mai sus care sunt tintele mele in principiu. Intrebarea mea este CAM CATI DIN ASTIA SUNT ?...pentru ca in functie de asta aduc masina, sau nu...

esti nostim:
https://www.autocar....
https://www.motoring...ling-cars-2018/
https://www.autoexpr...-cars-in-the-uk
te las sa cauti si Hyundai prin topuri, stiu, suntem un continent de necivilizati.

eu cred ca o sa cauti acul in carul cu fan, cei care sunt fani ai masinilor americane sau aduse de acolo cam merg pe branduri americane.

le: culmea e ca doar in canada sunt in top si abia pe locul 6, vecinii de la sud prefera alte chestii:
https://driving.ca/f...omakers-in-2018
https://www.business...o-291074-107-19

si abia are un model in top 10: https://driving.ca/g...-canada-in-2018

Edited by _-livio-_, 05 April 2019 - 22:59.


#118
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

View Postvanitty, on 05 aprilie 2019 - 22:25, said:

cunoscatorii se vor uita la un Megane 3 rs, la un Ford focus st, la o Honda civic type-r, chit ca vor da mai mult pe masina. Pentru ca hyundai-ul tau banuiesc ca e un hatch cu motor mare, nu un hot hatch ca masinile de mai sus
V-am rugat sa nu mai amestecati lucrurile.
Masinile de care spui tu sunt "hot hatch-uri", masini turbo. A mea intra in alta clasa...cu toate ca are suspensie pe spate cu bara de torsiune si componentele motoruului sunt mai rezistente la uzura si efort decat media.
A mea e ca un bridge catre structura de hot hatch.

View PostSSpantzer, on 05 aprilie 2019 - 22:47, said:

Iti dai seama ca de banii de Hyundai se poate lua o mazda3 cu motor de 2 litri si 165cp, si motorul ala chiar e sfaraiala cu el, nu mai vorbesc de masina in sine (vreo17 mii de noua) !
A,da, si Mazda parca era etalon de fiabilitate, mai ales peste ocean !
Wtf, la 14 mii se vinde megane IV, nou !
Hyundai se bate de la egal la egal cu Mazda, mai nou, in toate aspectele.
Cei de la Mazda au schimbat design-ul in mod dramatic, pentru ca pana acum cativa ani erau jalnici si Hyundai deja avea masini mult mai frumoase.
Va spuneam ca eu optam intre Mazda 3 Sport si Elantra GT... dar am condus Mazda si nu m-a impresionat. Plus ca are portbagajul mai mic. La aceiasi bani Elantra GT are mai multe optiuni, are portbagajul mai mare si e mai nervoasa.

#119
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

View Postmarius0707, on 05 aprilie 2019 - 22:27, said:

Uite care e treaba. E masina ta, ai cumparat-o de noua, normal ca iti place. De asta ai luat-o, ca te-a atras. Si te intelegem.

Dar sa vii aici si sa o prezinti ca si cum Hyundai a reinventat caruta, nu prea merge. E un Hyundai banal(la fel cum si VW-ul e banal), cu un motor aspirat de 2 litri care in niciun caz nu e economic intr-un oras ca Bucurestiul.

Poti sa iti incerci norocul si in tara, dar e posibil sa iesi mai mult in pierdere. Asta incearca sa iti zica lumea. Ai luat ceva ce ti se potriveste tie in Canada, dar nu si romanilor in Romania.

Degeaba stai in Canada cu atitudinea de mai sus, n-ai invatat nimic pe acolo
Nu stii ce vorbesti. Elantra GT nu este o masina banala deloc si este economica. V-am spus ca e alta masina, modificata in functie de acest motor mai mare. Nu este i30 cea pe care o stiti din RO.
Tu crezi ca doar Bucurestiul este aglomerat ?... Sa vezi pe aici ce este intre orele 15 si 19 pe autostrada, cum se merge bara la bara.. Cu toate astea oamenii sunt incantati ca masina este economica.

Iti recomand sa citesti TOT ce am scris, de la inceputul topicului, si vei vedea ca "atitudinea" mea e argumentata. Dar tu ai mentalitate de roman autentic, asa ca te inteleg...

Repet a nu-stiu-cata-oara:  NU MA INTERESEAZA PAREREA ROMANILOR LA GRAMADA, CI DOAR A UNUI GRUP RESTRANS !!
Nu ma intereseaza ce incearca lumea sa imi zica si sa imi explice mie. Ma intereseaza doar parerea acelui segment de oameni interesati de ACEASTA MASINA si de caracteristicile ei, care nu sunt comune in Europa.

Este o masina foarte serioasa si bine facuta. Aici veti citi despre calitatile masinii:

https://www.car-buyi...Elantra-GT.html

#120
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,361
  • Înscris: 22.10.2007
ce inseamna economic in cifre reale?
ca vad ca il tot arunci pe aici.

pt grupul ala restrans cred ca mai bine incerci pe forumul Hyundai, aici e gramada, eu de ex am un Ford si un vauxhall, ambele benzinare, una aspirata, una turbo.

Edited by _-livio-_, 06 April 2019 - 00:06.


#121
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007

View Posts_scat, on 05 aprilie 2019 - 23:52, said:


Iti recomand sa citesti TOT ce am scris, de la inceputul topicului, si vei vedea ca "atitudinea" mea e argumentata. Dar tu ai mentalitate de roman autentic, asa ca te inteleg...

Repet a nu-stiu-cata-oara:  NU MA INTERESEAZA PAREREA ROMANILOR LA GRAMADA, CI DOAR A UNUI GRUP RESTRANS !!

Iti garantez ca am citit tot topicul din prima zi, si abia m-am abtinut sa nu postez.

Din primul post ai atitudinea de roman atotstiitor, care a cumparat cel mai bun lucru, si restul sunt niste prosti ca si-au luat alte masini. Vad atitudinea asta in fiecare zi. Dar lasa ca esti tu roman canadian, mai smecher decat toti noi astia cu mentalitate autentica.

Toata lumea pe topicul asta ti-a zis ca n-o sa ai succes in Romania, bag-o pe olx si convinge-te.

Cand mai multi iti zic ca esti beat, te duci sa te culci

#122
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

View Post_-livio-_, on 05 aprilie 2019 - 23:56, said:

ce inseamna economic in cifre reale?
ca vad ca il tot arunci pe aici.

pt grupul ala restrans cred ca mai bine incerci pe forumul Hyundai, aici e gramada, eu de ex am un Ford si un vauxhall, ambele benzinare, una aspirata, una turbo.
Am  scris undeva mai sus consumul exact.

#123
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,361
  • Înscris: 22.10.2007
6.5 la drum lung, intrebarea e cat scoti la plimbare prin oras, ca atata scot si ambele masini ale mele, una cu 2.0 aspirat, una cu 1.4t, ba cu cea de 2.0 am scos 5.5 dimineata la prima ora in drum spre lucru, masina de 13 ani si 200k km la bord, ba mai sunt si automate cu convertizor.

Edited by _-livio-_, 06 April 2019 - 00:22.


#124
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

View Postmarius0707, on 06 aprilie 2019 - 00:02, said:

Iti garantez ca am citit tot topicul din prima zi, si abia m-am abtinut sa nu postez.

Din primul post ai atitudinea de roman atotstiitor, care a cumparat cel mai bun lucru, si restul sunt niste prosti ca si-au luat alte masini. Vad atitudinea asta in fiecare zi. Dar lasa ca esti tu roman canadian, mai smecher decat toti noi astia cu mentalitate autentica.

Toata lumea pe topicul asta ti-a zis ca n-o sa ai succes in Romania, bag-o pe olx si convinge-te.

Cand mai multi iti zic ca esti beat, te duci sa te culci
Hai nu ma-nnebuni !!... Chiar atat de mult te-ai abtinut ?
La modul in care mi-ai vorbit, ai primit pe masura. Eu nu sunt smecher, dar tu esti agresiv cu siguranta.
Nu sunt roman atotstiutor... ci doar stiu mai multe decat majoritatea de aici, pentru ca am avut si am de-a face cu ele mai mult decat voi. Simplu.

Eu aici discut despre masina, nu despre vanzarea ei neaparat. Asta vad ca intelegi tu mai greu...
E chiar asa greu de inteles titlul topicului ?

View Post_-livio-_, on 06 aprilie 2019 - 00:21, said:

6.5 la drum lung, intrebarea e cat scoti la plimbare prin oras, ca atata scot si ambele masini ale mele, una cu 2.0 aspirat, una cu 1.4t, ba cu cea de 2.0 am scos 5.5 dimineata la prima ora in drum spre lucru, masina de 13 ani si 200k km la bord, ba mai sunt si automate cu convertizor.
Da, la drum lung consuma 6.5 litri/100 km. Dar aici sunt autostrazi, nu glume proaste. Retineti, consuma mai putin decat declara cifrele oficiale despre masina !!
In oras consuma intre 8-10 litri/100 km, in functie de orele la care merg.
Dar, evident, aici nu e Bucuresti, unde ai trafic nenorocit de la 7 dimineata la 11 noaptea... In Bucuresti e bine sa ai motor mic, pe benzina, eventual si cu start&stop.

Ce model de Ford aspirat ai mai exact ?

Edited by s_scat, 06 April 2019 - 00:38.


#125
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,361
  • Înscris: 22.10.2007
un focus 2 din 2006, vaux e astra din 2017.
10 scoate si focusul in oras si n-as putea zice ca e economic, pe de alta parte nici nu-mi bat capul cu consumul, probabil as fi mers pe diesel daca ar fi contat.

#126
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 02.02.2006

View Posts_scat, on 05 aprilie 2019 - 23:52, said:

V-am spus ca e alta masina, modificata in functie de acest motor mai mare. Nu este i30 cea pe care o stiti din RO.
Poți să dai niște exemple? În afară de motor.


Quote

The i30 is marketed alongside the fifth generation Hyundai Elantra in the United States and Canada as the Hyundai Elantra GT, formerly as the Elantra Touring.

View Posts_scat, on 06 aprilie 2019 - 00:34, said:

Nu sunt roman atotstiutor... ci doar stiu mai multe decat majoritatea de aici
Ți-o spun pe șleau, ca la noi pe maidan: boss, devii plictisitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate