Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transformator 220V-12V cum se foloseste

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
HeyPisiCeBalcoane

HeyPisiCeBalcoane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.03.2019
Am extras un transformator de pe placa de la sursa unui calculator, care era legat direct la 220v. Dupa ce am incercat sa il bag in priza si sa il leg la 220v, a scos scantei. Am constatat ca pe placa el era legat in paralel cu un condensator , asa ca am facut acelasi lucru. In acest caz nu au mai iesit scantei, dar au sarit sigurantele. Dupa aceea, am incercat sa pun o incarcatura rezistiva de 5R, si am marit-o pana la 20-30R, dar au sarit sigurantele din nou. Niciunde pe internet nu casesc datasheet-uri pentru transformatoarele mici din adaptoarele de priza, si nici ghiduri de folosire. As dori o lamurire completa.

#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
potoleste-te pana nu dai foc la ceva sau pana nu te trezesti zgaltait.

in primul rand, ce ai tu acolo probabil este un chopper, nu un transformator in adevaratul
sens al cuvantului. chopper-ele au mai multe infasurari si sunt parte integranta dintr-un
"tot" denumit sursa in comutatie. mai pe romaneste, "transformatorul" ala cu care te joci
tu p-acolo si belesti sigurante nu lucreaza chiar la 230V direct. explicatia modului de lucru
al unei surse SMPS o gasesti singurel pe gugal, e prea mult de scris ca sa ma apuc acum
sa-ti desenez oscilatoare pulse width modulation, HF switch-uri, senzori, referinte si alte
d-astea.


LE: na, vezi mai jos.

si iti pun si o schema, desi mi-e greu sa cred ca ai s-o pricepi, da uita-te si tu asa, in mare,
sa vezi cate chestii mai sunt pe langa "transformatorul" ala, in circuitul lui primar (ala de-l
bagi tu direct la 230V si vrei sa mearga).

https://i.stack.imgur.com/UCsYB.png

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IIcO_L9oGzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dygey, 13 March 2019 - 17:25.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
La ce naiba iti trebuie asa ceva ? Ghid de folosire pentru ce ?
Lasa-te de teste ca nu trebuie sa te vedem la stiri

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Topicul ar trebui mutat la Fun.
Transformatorul ăla e pt. înaltă frecvenţă, nu pt. 50Hz.
Sau nu e transformatorul ci filtrul CE.

Edited by mihaicozac, 13 March 2019 - 17:39.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostHeyPisiCeBalcoane, on 13 martie 2019 - 17:07, said:

Am extras un transformator de pe placa de la sursa unui calculator, care era legat direct la 220v. Dupa ce am incercat sa il bag in priza si sa il leg la 220v, a scos scantei. Am constatat ca pe placa el era legat in paralel cu un condensator , asa ca am facut acelasi lucru. In acest caz nu au mai iesit scantei, dar au sarit sigurantele. Dupa aceea, am incercat sa pun o incarcatura rezistiva de 5R, si am marit-o pana la 20-30R, dar au sarit sigurantele din nou. Niciunde pe internet nu casesc datasheet-uri pentru transformatoarele mici din adaptoarele de priza, si nici ghiduri de folosire. As dori o lamurire completa.

O sa te curentezi kuayeee.... Lasa-le drku asa...

#6
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Pisi, lasa transformatoarele si mergi in continuare pe atentie sporita la balcoane.
O sa traiesti. Mult si bine.

#7
HeyPisiCeBalcoane

HeyPisiCeBalcoane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.03.2019

View Postdygey, on 13 martie 2019 - 17:16, said:

potoleste-te pana nu dai foc la ceva sau pana nu te trezesti zgaltait.

in primul rand, ce ai tu acolo probabil este un chopper, nu un transformator in adevaratul
sens al cuvantului. chopper-ele au mai multe infasurari si sunt parte integranta dintr-un
"tot" denumit sursa in comutatie. mai pe romaneste, "transformatorul" ala cu care te joci
tu p-acolo si belesti sigurante nu lucreaza chiar la 230V direct. explicatia modului de lucru
al unei surse SMPS o gasesti singurel pe gugal, e prea mult de scris ca sa ma apuc acum
sa-ti desenez oscilatoare pulse width modulation, HF switch-uri, senzori, referinte si alte
d-astea.


LE: na, vezi mai jos.

si iti pun si o schema, desi mi-e greu sa cred ca ai s-o pricepi, da uita-te si tu asa, in mare,
sa vezi cate chestii mai sunt pe langa "transformatorul" ala, in circuitul lui primar (ala de-l
bagi tu direct la 230V si vrei sa mearga).

https://i.stack.imgur.com/UCsYB.png

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IIcO_L9oGzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postdygey, on 13 martie 2019 - 17:16, said:

potoleste-te pana nu dai foc la ceva sau pana nu te trezesti zgaltait.

in primul rand, ce ai tu acolo probabil este un chopper, nu un transformator in adevaratul
sens al cuvantului. chopper-ele au mai multe infasurari si sunt parte integranta dintr-un
"tot" denumit sursa in comutatie. mai pe romaneste, "transformatorul" ala cu care te joci
tu p-acolo si belesti sigurante nu lucreaza chiar la 230V direct. explicatia modului de lucru
al unei surse SMPS o gasesti singurel pe gugal, e prea mult de scris ca sa ma apuc acum
sa-ti desenez oscilatoare pulse width modulation, HF switch-uri, senzori, referinte si alte
d-astea.


LE: na, vezi mai jos.

si iti pun si o schema, desi mi-e greu sa cred ca ai s-o pricepi, da uita-te si tu asa, in mare,
sa vezi cate chestii mai sunt pe langa "transformatorul" ala, in circuitul lui primar (ala de-l
bagi tu direct la 230V si vrei sa mearga).

https://i.stack.imgur.com/UCsYB.png

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IIcO_L9oGzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
. Multumesc pentru informare. Cunosc deja principiile unui switch mode power supply, si e bine ca nu m-am curentat deja cu chestia aia. Acum intrebarea este de unde gasesc transformatoare 220v-12v de marimea transformatoarelor dintr-un adaptor de priza. Circuitul la care lucrez eu este un fel de punte redresoare care nu foloseste diode semiconductoare pentru procesul de rectificare, folosind un tranzistor de tip MOSFET n channel care nu lasa curentul sa treaca intre D si S cand el este sub zero volti. Intreb acest lucru pentru ca am 13 ani, am invatat cat stiu de pe internet, si gasesc informatie despre toate piesel, dar transformatoare nu gasesc nici de cumparat, si nici macar un datasheet. As vrea o sursa de unde pot sa iau un transformator conpact step down de 1:18 sau un raport custom. Multumesc!

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Ai 13 ani şi te gândeşti deja la balcoane?
Să înţeleg că restul componentelor dintr-o astfel de sursă le ai deja, mai lipseşte doar transformatorul?

#9
HeyPisiCeBalcoane

HeyPisiCeBalcoane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.03.2019

View Postmihaicozac, on 13 martie 2019 - 18:17, said:

Ai 13 ani și te gĂąndești deja la balcoane?
Să Ăźnțeleg că restul componentelor dintr-o astfel de sursă le ai deja, mai lipsește doar transformatorul?
Da, n-am reusit sa gasesc transformatoare online cu soecificatiile necesare. N-am reusit sa gasesc transformatoare aproape deloc, decat din acelea foarte mari

#10
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Nu e transformator piesa aceea, e un filtru penru "parazitii" din retea. Se pune in serie cu un transformator adevarat sau la intrarea SMPS.
https://en.wikipedia...ke_(electronics)

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

View PostHeyPisiCeBalcoane, on 13 martie 2019 - 18:31, said:

Da, n-am reusit sa gasesc transformatoare online cu soecificatiile necesare. N-am reusit sa gasesc transformatoare aproape deloc, decat din acelea foarte mari
Găseşti surse complete de cumpărat la preţ mic. Iar dacă vrei să înveţi n-ai decât să le defrişezi şi să le refaci pe altă placă.

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pisi, afla ca un condensator de ordinul microfarazilor bagat intr-o priza de curent alternativ produce un scurt-circuit. De aia ti-au sarit sigurantele.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Nu mai spune!
Si cam citi amperi trec printr`un condensator nepolarizat de 14uF pus in scurt pe reteaua de 230Vac?
Asta ca sa numai vorbesti ineptii!

#14
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View PostIon_Bumbu, on 13 martie 2019 - 20:06, said:

Nu mai spune!
Si cam citi amperi trec printr`un condensator nepolarizat de 14uF pus in scurt pe reteaua de 230Vac?
Asta ca sa numai vorbesti ineptii!
Ineptii...dar ale matale, fara suparare!Trec multi amperi prin circuit in momentul conectarii unui C de 14uF la 230V/50Hz...fiiindca C e... gol in primele milisecunde de la conectare.
https://www.electron...r/filter_1.html
Altminteri, dupa incarcare, trec vreo 1,35A prin reactanta reprezentata de 14uF la 50Hz.Nu se recomanda surse bazate pe reactanta capacitiva de asemenea valori.

#15
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Cauta pe google : transformator pentru pcb.
Incearca la adelaida, tme, mivarom , olx ...

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostH6D-100c, on 14 martie 2019 - 08:34, said:

Ineptii...dar ale matale, fara suparare!Trec multi amperi prin circuit in momentul conectarii unui C de 14uF la 230V/50Hz...fiiindca C e... gol in primele milisecunde de la conectare.
https://www.electron...r/filter_1.html
Altminteri, dupa incarcare, trec vreo 1,35A prin reactanta reprezentata de 14uF la 50Hz.Nu se recomanda surse bazate pe reactanta capacitiva de asemenea valori.

Domnule, mai incearca un pic, este o valoare standard cunoscuta de toti "electricienii" pentru 1Aac la 230Vac, Xc fiind 227ohmi la 50Hz, nu stiu cum ati reusit sa calculati valorile alea...
La conectare curentul poate fi 0...in functie de momentul ales.
Valoarea de virf nu va fi nici o data infinita asa cum ati invatat in scoala generala, va fi limitata de rezistenta interna a lui si a circuitului care nu este 0 ohmi.
Timpul de incarcare este de asemenea extrem de scurt, vedeti constanta RC.
Puteti conecta linistit 14uF in paralel la retea, nu sare nimic, disjunctoarele magnetotermice au timp de raspuns la lung, mult peste o semisinusoida!
Mai aberati in alt domeniu, asta nu`i de dumneavoastra.

#17
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Nu am facut impreuna scoala de kokalari, si sigur sunteti dintre acei "injineri" care au facut Politehnica cu juma` de porc in sesiune. Inainte de a fi fotograf, am fost inginer de telecomunicatii, ca fapt divers. Formula de calcul a reactantei capacitive e Xc=159/ f x C. Daca f se da in Hz si C in uF, reactanta va fi obtinuta in ohmi. De ex, un condensator de 1uF va avea la 50Hz o reactanta de 1590 de ohmi, deci va permite un curent de 144mA.Daca conectati un condensator de 14uF la 230V si 50Hz defazajul introdus poate da nastere la "efecte speciale", in ciuda rezistentei ohmice a conductorilor.Obligatoriu trebuie inseriat cu acel condensator un rezistor 47 de ohmi/10W, dar, repet, nu e deloc profi o asemenea sursa de alimentare, mai ales ca nu are separare galvanica fata de faza retelei,  tocmai de aceea s-au inventat sursele in comutatie.

#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, eu am ramas tot inginer in telecomunicatii de la inceput, cum ati facut dumneavoastra facultatea nu prea mergea in anii`75...
Atunci chiar se mai si invata, prin urmare, ramineti la foto.
Va`as ruga sa`mi aratati unde am pomenit eu ceva de facut sursa de alimentare cu un condensator inseriat?
Eventual sursa de curent constant, ma rog relativ constant dar nici de aia n`am pomenit.
Divizor capacitiv pentru sursa de tensiune, nici de ala nu este cazul in discutia mea.
Va rog sa va reevaluati felul de a gindi si a va exprima!
Discutam idei, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate